Casatoria cuplurilor gay

coltzul cu dileme
Janos
elder
elder

Casatoria cuplurilor gay

Postby Janos » Wed Apr 29, 2015 1:14 pm

ca tot este hot topic in SUA: Supreme Court dezbate daca exista baze constitutionale care sa sustina gay marriage (in contextul incercarilor de a elimina marriage banul activ inca in 13 state)
http://www.nytimes.com/2015/04/30/us/gender-bias-could-tip-chief-justice-roberts-into-ruling-for-gay-marriage.html?hp&action=click&pgtype=Homepage&module=first-column-region&region=top-news&WT.nav=top-news&_r=0

au homosexualii dreptul de a se casatori?
este cazul/ok sa redefinim dpv legal casatoria?

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Re: Casatoria cuplurilor gay

Postby andy gavrilescu » Wed Apr 29, 2015 1:57 pm

Stiti de ce vo4 gayi sa se casatoreasca? Casatoria e totusi o randuire sociala, e un semn de supunere unor reguli/norme stabilite de om pe masura ce societatea a evoluat, este, daca vreti, a intra in randul lumii. Tot mai multe cupluri hetero aleg sa nu isi mai oficieze legatura, traiesc impr3una fara acte si casatorie religioasa. Gayi tind invers acum. De ce e atat d3 importanta pt ei casatoria? Necasatorirea nu i-ar face mai putin gay. Vor oare sa sfideze o societate care nu e inca pregatita pt asta? Sunt oare niste credinciosi? Ar fi o ironie

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Apr 29, 2015 2:01 pm

janos, nu te enerva, andy nu e in realitate atat de prost pe cat pare din posturile lui
pur si simplu asa troleaza el
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 29, 2015 2:08 pm

Nu inteleg de ce le trebuie casatorie cand concubinajul legalizat ofera toate avantajele legale pe care casatoria le ofera.
Cred ca sanatos pentru o societate e sa existe o limita definita de morala, chiar si minimala. Daca azi recunoastem casatoria gay, ce vom recunoase maine? Pedofilia? Casatoria intre diferite specii? Prin ruperea limitelor morale traditionale si majoritare deschidem calea unor aberatii de acest fel.
O fi bine? O fi rau? Vom vedea.

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Apr 29, 2015 2:11 pm

andy gavrilescu wrote:De ce e atat d3 importanta pt ei casatoria? Necasatorirea nu i-ar face mai putin gay.
sunt destul de irelevante genul asta de argumente din zona "feelingului" personal (e.g. casatoria e importanta sau nu, daca se simt in vreun fel sau altul, etc)

aici e vorba daca se atinge sau nu principiul egalitatii

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed Apr 29, 2015 2:12 pm

Egalitatea intre ce?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Apr 29, 2015 2:20 pm

e vorba de a putea beneficia de aceleasi avantaje legale ca restul, evident
a reduce totul la dreptul de a se imbraca intr-o rochie de mireasa cu volanase e superficial

btw, andy, de ce spui ca e ironic ca gay-i sa fie credinciosi? vezi vreo incompatibilitate in asta?
Muma the Puma

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Apr 29, 2015 2:21 pm

Melania wrote:Nu inteleg de ce le trebuie casatorie cand concubinajul legalizat ofera toate avantajele legale pe care casatoria le ofera.

te referi la Romania?
ca in US problema era mai complicata si cei care se casatorisera legal in statele care permiteau casatoria isi pierdeau drepturile derivate in celelalte (13) state in care inca se mai pastreaza banul
de aici si decizia Curtii Supreme in 2013 care a cam distrus bazele Defense of Marriage Act care definea casatoria ca o uniiune legala dintre un barbat si o femeie

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Apr 29, 2015 2:25 pm

andy gavrilescu wrote:Egalitatea intre ce?
egalitatea aia din Amendamentul 14 din Constitutia US

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Apr 29, 2015 2:30 pm

Melania wrote:Cred ca sanatos pentru o societate e sa existe o limita definita de morala, chiar si minimala. Daca azi recunoastem casatoria gay, ce vom recunoase maine? Pedofilia? Casatoria intre diferite specii? Prin ruperea limitelor morale traditionale si majoritare deschidem calea unor aberatii de acest fel.
O fi bine? O fi rau? Vom vedea.
Citandu-l pe George Bonea (comediant, biciclist si ateu militant):

"În primul rând nu-i căsătorie propriu-zisă. Toți homofobii sunt speriați c-o să se-mbrace Mihai în frac și Bogdan în rochie albă, vor merge cu alai până la biserică și acolo preotul îi va pune să dănțuiască împreună cu Isaia. De fapt, de genul ăsta de interpretare se folosesc majoritatea pentru a blama căsătoria gay. Marketing."
Last edited by MumaPadurii on Wed Apr 29, 2015 2:31 pm, edited 1 time in total.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed Apr 29, 2015 2:31 pm

MumaPadurii wrote:
btw, andy, de ce spui ca e ironic ca gay-i sa fie credinciosi? vezi vreo incompatibilitate in asta?

Ok acum e randul tau sa trolezi ca proasta

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed Apr 29, 2015 2:34 pm

Melania wrote: ce vom recunoase maine? Pedofilia?

nu toata pedofilia dar am putea sa scadem putin varsta...
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 29, 2015 2:36 pm

kooksee wrote:
Melania wrote: ce vom recunoase maine? Pedofilia?

nu toata pedofilia dar am putea sa scadem putin varsta...

:))

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Apr 29, 2015 2:36 pm

kooksee, ai putea sa treci la catolici in cazul asta

Andy, nu trolez, care-i incompatibilitatea? Serios.
Daca te-ai nascut gay, deci te simti atras de acelasi sex, de ce te-ar face asta mai predispus la a nu fi religios? Exista vreo asociere ingre gena gay-ismului si gena religiozitatii?
Muma the Puma

Lii
elite
elite

Postby Lii » Wed Apr 29, 2015 2:42 pm

e okay sa fii gay
sa se marite, care-i problema?
Anatomia lui Ly

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Apr 29, 2015 2:44 pm

nu mai amestecati religia :)

nu vorbeam de casatoria la biserica, ci de aia civila
mie mi se pare ca se aduce atingere drepturilor umane fundamentale, principiului egalitatii oamenilor
nu le poti interzice unora casatoria (prin manipularea definitiei ei) folosind aceste criterii de orientare sexuala

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 29, 2015 2:52 pm

Nu e vorba de orientare sexuala aici ci de sexul partenerilor.
Ce facem cu bisexualii? Daca sotului ii place sa o mai ia pe cos din cand in cand, nu are si el dreptul ca ceilalti? Nu e si el egal cu noi, nu ar fi normal sa autorizam casatoria intre trei persoane?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Apr 29, 2015 2:55 pm

BA DA
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 29, 2015 3:00 pm

Si ce facem cu nehotaratii? Toti oamenii sunt femei de moravuri usoare. Daca unul nu se poate hotara pentru o partenera, isi poate lua mai multe sotii sau chiar soti. Le legalizam si pe astea? Sexualitatea umana e complexa, facem din orice comportament mai mult sau mai putin deviant un standard social?

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Apr 29, 2015 3:03 pm

Melania wrote:nu ar fi normal sa autorizam casatoria intre trei persoane?

asta e o alta discutie

ceea ce este anormal in situatia de fata e ca se face o discriminare in populatie care se bazeaza strict pe criteriul orientarii sexuale
in situatia a doi parteneri unii sunt lasati sa se casatoreasca, iar altii nu

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 29, 2015 3:05 pm

Sigur, e alta discutie. Nu pricepi ca sexualitatea umana e mai complexa decat gay/hetero si ca in logica voastra orice comportament 'altfel' e discriminat?
De fapt asta e discursul standard de hipster: discriminare, discriminare, discriminare. Nu punem nimic in loc, nu construim nimic, doar criticam pentru ca la indemana oricaru si ii lasam pe altii sa isi asume responsabilitati.
Last edited by Melania on Wed Apr 29, 2015 3:09 pm, edited 1 time in total.

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Apr 29, 2015 3:09 pm

e mai complexa, nu te agita, nu am negat asta :)

dar problema celor 2 persoane ramane, chit ca tu vrei sa incerci pasarea ei catre problema n persoane
daca ar exista o incalcare a principiilor fundamentale in cazul n=2, tu spui ca mai bine sa nu se rezolve caci e dificil sa rezolvi cu propunerea ta n=5?

eu cred ca trebuie sa incepem cu n=2
nu de alta, dar e o problema care sta de cateva mii de ani...
apoi mai vedem si celelalte cazuri

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 29, 2015 3:14 pm

Nu e nici o problema de rezolvat de fapt, e o falsa problema care se agita. Oricine poate face un contract la notar in care sa defineasca ce vrea. Poti fi doua persoane, trei persoane, n persoane implicate in contract.

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Apr 29, 2015 3:22 pm

daca in lege este definit conceptul de casatorie doar pentru o anumita categorie de persoane, atunci asta e discriminatoriu, intra in coliziune cu drepturi fundamentale
daca legea e aceeasi pentru toti si argumentul tau este "contractul notarial", atunci scoate din lege termenul de casatorie si fa-o egala pentru toti
si in cazul asta toti vor trai egal de fericiti cu contractul notarial pan' la adanci batraneti

Lii
elite
elite

Postby Lii » Wed Apr 29, 2015 3:33 pm

sunt de acord cu scoaterea casatoriei, ca sa fim egali
si-atunci nici gheii n-o sa mai vrea sa se marite intre ei
cand traiau oamenii in triburi nu cred ca aveau notar sau popa
sau casa casatoriilor
Anatomia lui Ly

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Apr 29, 2015 3:58 pm

Lii wrote:sunt de acord cu scoaterea casatoriei, ca sa fim egali
si ce faci cu cei deja casatoriti?

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed Apr 29, 2015 4:00 pm

si-atunci nici gheii n-o sa mai vrea sa se marite intre ei
cand traiau oamenii in triburi nu cred ca aveau notar sau popa
sau casa casatoriilor

dar nici nu aveau bunuri de impartit.

ma rog, unii nici acuma nu aveti
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Apr 29, 2015 4:12 pm

aveau bunuri, dar aveau si ghioage
Muma the Puma

Lii
elite
elite

Postby Lii » Wed Apr 29, 2015 4:27 pm

Janos wrote:
si ce faci cu cei deja casatoriti?

tre sa faci ceva cu ei?
nu-i bagi in seama, in final o sa crape
Anatomia lui Ly

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed Apr 29, 2015 4:32 pm

am senzatia ca casatoria lui lii nu prea merge

ii dau un telefon lui im?

Lii
elite
elite

Postby Lii » Wed Apr 29, 2015 4:59 pm

nee, bisher alles tip top
Anatomia lui Ly

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 29, 2015 7:28 pm

Janos wrote:daca in lege este definit conceptul de casatorie doar pentru o anumita categorie de persoane, atunci asta e discriminatoriu, intra in coliziune cu drepturi fundamentale
daca legea e aceeasi pentru toti si argumentul tau este "contractul notarial", atunci scoate din lege termenul de casatorie si fa-o egala pentru toti
si in cazul asta toti vor trai egal de fericiti cu contractul notarial pan' la adanci batraneti

Ideea de casatorie nu e doar un concept legal. Casatoria e legata de traditii, de cutume, de religie.
In definitiv problema nu e una de drepturi si de discriminari, nu e o problema legala. E o problema de societate, si daca ideea traditionala de familie se aplica si cuplurilor gay.
'Problema' e falsa de fapt, cum spuneam nu exista nici o discriminare din punct de vedere legal. E doar obstinatia activistilor de a schimba o traditie. Totul vine din frustrare si dintr-un fel de nesiguranta si din dorinta de a fi in 'randul lumii' si din neasumarea faptului ca un cuplu gay nu e un cuplu traditional, nu e conform cu ideea de familie in sensul traditional. Si gayii aspira la conformism, iar cererea de casatorii gay e de fapt o revendicare a dreptului la conformism.

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Apr 29, 2015 7:46 pm

nu este doar un concept legal, evident ca are radacini si toate cele dupa cum zici
dar problema dezbatuta era una legala

si tinea de drepturile derivate, de aia a fost declarata neconstitutionala DOMA in 2013:
http://www.forbes.com/sites/kellyphillipserb/2013/06/26/supreme-court-rules-doma-unconstitutional-and-it-was-a-tax-case/

acum, in 2015 problema e reluata mult mai directionat si se asteapta o decizie a Curtii Supreme

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Apr 29, 2015 8:36 pm

Problema cu DOMA reclamata in 2013 la curte si care a dus initial la pierderea unor drepturi rezultante in cazul Windsor era continuta in paragraful asta:

Section 3. Definition of marriage
In determining the meaning of any Act of Congress, or of any ruling, regulation, or interpretation of the various administrative bureaus and agencies of the United States, the word 'marriage' means only a legal union between one man and one woman as husband and wife, and the word 'spouse' refers only to a person of the opposite sex who is a husband or a wife.

In United States v. Windsor (2013), the U.S. Supreme Court declared Section 3 of DOMA unconstitutional under the Due Process Clause of the Fifth Amendment.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 29, 2015 8:50 pm

Sa schimbi definita casatoriei pe motiv de constitutionalitate e absurd.
Din moment ce problema era una legala, se putea regla printr-o lege. Nu poti schimba definitii, e stupid. Casnicia e ce e, nu poti dicta prin legi natura lucrurilor si redefini notiuni. Solutia la indemana era legala dar nah, prin lobby poti obtine si updatarea dictionarelor.

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Apr 29, 2015 8:54 pm

imi permit sa remarc ca initial:
Melania wrote:Problema' e falsa de fapt, cum spuneam nu exista nici o discriminare din punct de vedere legal.
ca apoi:
Melania wrote:Din moment ce problema era una legala, se putea regla printr-o lege.

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Apr 29, 2015 8:58 pm

Melania wrote:Sa schimbi definita casatoriei pe motiv de constitutionalitate e absurd.

si de ce este absurd? nu toate legile trebuie sa se supuna principiilor constitutiei?
daca intr-o lege este data o definitie oarecare si definitia asta ar intra in coliziune cu Constitutia, ce este absurd in a o schimba invocand argumente de constitutionalitate?

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 29, 2015 9:01 pm

Pai cum o definitie oarecare? Schimbam definitiile dupa cum bate vantul?
Uniunea gay e altceva, dar nu casatorie, e o alta notiune noua. Poti sa ii spui parteneriat, in orice fel dar nu casatorie. Solutia aici e schimbarea definitei casatoriei. Go figure.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 29, 2015 9:03 pm

Janos wrote:imi permit sa remarc ca initial:
Melania wrote:Problema' e falsa de fapt, cum spuneam nu exista nici o discriminare din punct de vedere legal.
ca apoi:
Melania wrote:Din moment ce problema era una legala, se putea regla printr-o lege.

Citeste mai bine. Daca nu pricepi ce zic, intreaba-ma sa iti explic.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 29, 2015 9:05 pm

Janos wrote:
Melania wrote:Sa schimbi definita casatoriei pe motiv de constitutionalitate e absurd.

si de ce este absurd? nu toate legile trebuie sa se supuna principiilor constitutiei?
daca intr-o lege este data o definitie oarecare si definitia asta ar intra in coliziune cu Constitutia, ce este absurd in a o schimba invocand argumente de constitutionalitate?

Legile trebuie sa fie aliniate cu constitutia, dar nu definitiile. Notiunile sunt ce sunt, daca o noua situatie apare inventezi o noua notiune, nu schimbi definitiile vechi ca sa acomodezi noutatea, ce-i atat de complicat?

Return to “Discutii pe bune”