Casatoria cuplurilor gay

coltzul cu dileme
Janos
elder
elder

Re: Casatoria cuplurilor gay

Postby Janos » Wed Apr 29, 2015 9:10 pm

nu-i nimic complicat, insa definitia termenilor legali e data in lege
ca doar nu vin avocatii sa pledeze prin tribunale utilizand DEX-ul, ci vin cu legea in brate

si daca sunt termeni care pot genera confuzie ei trebuie definiti prin textul legii, nu vad supriza

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 29, 2015 9:13 pm

Ce confuzie? Nu e nici o confuzie in definita casatoriei.

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Apr 29, 2015 9:19 pm

Melania wrote:Ce confuzie? Nu e nici o confuzie in definita casatoriei.
inteleg ca pentru tine nu e nicio confuzie
insa mai devreme aveai alta problema: nu intelegeai de ce legile definesc termenii pe care ii discuta

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 29, 2015 10:27 pm

Ce sa defineasca frate? Ti-am explicat pe tot topicul ca definitia casatoriei nu e numai legala, a devenit in timp o notiune folosita in lege.
Ti-am spus si ca nu era o problema legala pentru a da drepturi pentru cupluri de acelasi sex; se putea face si fara sa se modifice definitia casatoriei. Se ignora faptul ca notiunea de casatorie nu e numai legala, casatoria nu e definita doar prin lege.
Daca faci pe prostul recunosc ca te descurci de minune.

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Apr 29, 2015 10:44 pm

pai ce sa-mi explici, frate, parerile tale in legatura cu pertinenta definitiilor ce apar in legi?
ca eu iti zic concret ce discuta unii care aparent se pricep la treaba asta mai bine decat oricare din noi doi si ei au declarat fix articolul ala in care se definea casatoria neconstitutional,
iar continui sa o dai chiar si in fata evidentei ca nu e o problema legala :D

de unde stii tu ce se putea face sau cum era mai bine sa se faca?
tocmai asta e o speta de tribunal suprem in US, sa vada printre altele daca ce se zice intr-o lege nu vine in contradictie cu legea fundamentala
se intampla in cazul de fata sa fie insasi definitia casatoriei, ce este de negat aici?

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed Apr 29, 2015 11:02 pm

MumaPadurii wrote:Daca te-ai nascut gay, deci te simti atras de acelasi sex, de ce te-ar face asta mai predispus la a nu fi religios? Exista vreo asociere ingre gena gay-ismului si gena religiozitatii?

oki, daca te-ai nascut gay si crezi ca esti religios, nu vei mai fi cand vei citi biblia (daca esti crestin, la alte religii nu stiu daca se specifica ceva). ori te vei cai si vei renunta la viata sexuala?

unul zice ca:

You shall not lie with a male as with a woman. It is an abomination. (NKJ, Leviticus 18:22)

If a man lies with a male as he lies with a woman, both of them have committed an abomination. They shall surely be put to death. Their blood shall be upon them. (NKJ, Leviticus 20:13)

sf Pavel:

Do you not know that the wicked will not inherit the kingdom of God? Do not be deceived: Neither the sexually immoral nor idolaters nor adulterers nor male prostitutes nor homosexual nor thieves nor the greedy nor drunkards nor slanderers nor swindlers will inherit the kingdom of God. And that is what some of you were. But you were washed, you were sanctified, you were justified in the name of the Lord Jesus Christ and by the Spirit of our God. (NIV, 1st Corinthians 6:9-11)

They exchanged the truth of God for a lie, and worshiped and served created things rather than the Creator-- who is forever praised. Amen. Because of this, God gave them over to shameful lusts. Even their women exchanged natural relations for unnatural ones. In the same way the men also abandoned natural relations with women and were inflamed with lust for one another. Men committed indecent acts with other men, and received in themselves the due penalty for their perversion. (NIV, Romans 1:25-27)

pe de alta parte, Iisus pare un pic gay, si-a facut o gasca de tipi si chiar s-a speculat o relatie intre el si sf Ioan.
si s-ar putea ca si traducerea sa nu fie corecta sau sa fie rau-voitoare cu gaii.

dar cum au zis alti colegi mai sus, nu are leg casatoria cu religia, ca nu se duc la biserica
take me to church

Lii
elite
elite

Postby Lii » Wed Apr 29, 2015 11:08 pm

Good God, let me give you my life
Take me to church
Anatomia lui Ly

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Apr 29, 2015 11:09 pm

andy gavrilescu wrote:daca te-ai nascut gay si crezi ca esti religios, nu vei mai fi cand vei citi biblia

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 29, 2015 11:10 pm

Janos, ce e just nu e neaparat si drept. Chiar daca legal se da o solutie, solutia se pune in aplicare, chiar daca unii nu o considera dreapta. Asa functioneaza justitia si statele de drepte. Nu castiga cine are dreptate neaparat ci ala care face mai mult lobby, care exploateaza sistemul mai bine si care face mai multa presiune, care convinge. Evident ca pot sa spun ce mi se pare mie drept, chiar daca nu sunt jurist.
Vad o inflatie ingrijoratoare de naivi pe imed.

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Apr 29, 2015 11:12 pm

dar ce pacat ca tu vorbeai de legalitate, nu de dreptate...
in plus, vorbesti de dreptate de parca actul de justitie ar fi mereu echivalent cu dreptatea, asta apropo de naivitate
Last edited by Janos on Wed Apr 29, 2015 11:20 pm, edited 3 times in total.

Lii
elite
elite

Postby Lii » Wed Apr 29, 2015 11:16 pm

gavrileasca, din ce ungher de internet ai dat copy paste la versetele alea in engleza?
de ce n-ai cautat in romaneste, in biblia ta?
Anatomia lui Ly

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 29, 2015 11:20 pm

Janos wrote:dar ce pacat ca tu vorbeai de legalitate, nu de dreptate...

in plus, vorbesti de dreptate de parca actul de justitie ar fi mereu echivalent cu dreptatea, asta apropo de naivitate

Iar esti nedumerit?

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed Apr 29, 2015 11:21 pm

nu am
din ungherul googleului. daca au scris aia corect asta e, daca nu, nu

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Apr 29, 2015 11:25 pm

Melania wrote:Iar esti nedumerit?
numai cand detectez incoerenta argumentativa

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 29, 2015 11:29 pm

Incoerenta e la tine, in afara de 'discriminare', 'egalitate' si alte banalitati nu produci nici o idee demna de luat in seama.
Last edited by Melania on Wed Apr 29, 2015 11:32 pm, edited 2 times in total.

Lii
elite
elite

Postby Lii » Wed Apr 29, 2015 11:30 pm

gavrileasca,
la astia doi nici daca le arati titele nu te baga in seama
Anatomia lui Ly

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed Apr 29, 2015 11:32 pm

pai nici nu le am mari, s le vada

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 29, 2015 11:32 pm

Gavrilescu esti gay?

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed Apr 29, 2015 11:33 pm

nici nu stiu ce e mai bine sa raspund.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 29, 2015 11:34 pm

Adevarul te va elibera.
Voi ce ziceti, a fi gay e asociat cu incontinenta sau e doar un mit?

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Apr 29, 2015 11:36 pm

Melania wrote:Incoerenta e la tine, in afara de 'discriminare', 'egalitate' si alte banalitati nu produci nici o idee demna de luat in seama.
cearta-te cu Supreme Court nu cu mine
poate le impartasesti din expertiza ta

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 29, 2015 11:36 pm

Dar parerea ta care e? Hai ca poti.
Last edited by Melania on Wed Apr 29, 2015 11:37 pm, edited 1 time in total.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed Apr 29, 2015 11:37 pm

astept sa mai discutati sa imi formulez si eu o parere despre cum e mai bine sa fiu. deocamdata muma si janos par pro gay marriage.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Apr 29, 2015 11:39 pm

Nu, ei sunt contra definitiei casatoriei.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Apr 30, 2015 12:24 am

cum nu suntem juristi, nu putem sa comentam decat opinia noastra referitor la subiect, way i see it

eu nu sunt doar pentru gay marrigae, ci si pentru multiple marriage + fraticest
dar asta deja e cunoscut

Lii wrote:gavrileasca, din ce ungher de internet ai dat copy paste la versetele alea in engleza?
de ce n-ai cautat in romaneste, in biblia ta?

Daca ar fi cautat in romaneste, dadea de asta.
Desi brosura a fost creata de Asociatia Studentilor Crestini Ortodocsi Romani (ASCOR) si distribuita elevilor de catre proful de religie, nu e totusi pozitia oficiala a BOR.
BOR a evoluat de acum 20 de ani, cand milita pentru pedepsirea homosexualilor prin inchisoare.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Apr 30, 2015 12:30 am

Bine, dar cine protejeaza rozatoarele de homosexuali?
Muma ce rost are sa citezi ASCOR daca nu reprezinta pozitia BOR? E spectaculos dar nu are nici o valoare. Multi din ASCOR probabil sunt gays in denial, acolo sunt niste ametiti care cred ca tot ce zboara se mananca.
Last edited by Melania on Thu Apr 30, 2015 12:35 am, edited 1 time in total.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Apr 30, 2015 12:35 am

era o glumita intre mine si Andy
la fel cum eu stiu ca nu e pozitia oficiala BOR, cu siguranta ca si ea stie ca biblia nu trebuie interpretata simplist, mot a mot, si ca a pus citatele alea la misto
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Apr 30, 2015 12:38 am

Andy e o 'ea'?

Janos
elder
elder

Postby Janos » Thu Apr 30, 2015 12:40 am

clasicul lemmiwinks returns!

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat May 09, 2015 2:06 pm

Vorbeam de divizarea societatii prin agitarea unor teme ca mariajul gay si religia in scoli.
Ghici cine a visitat ambasada rusiei recent? Acelasi loser/idiot util pe nume Remus Cernea.

Janos
elder
elder

Postby Janos » Tue May 12, 2015 1:15 pm

Melania wrote:Vorbeam de divizarea societatii prin agitarea unor teme ca mariajul gay si religia in scoli.
la cat de homofoba e inca societatea romaneasca nu prea are sens sa vorbim de o divizare

Janos
elder
elder

Postby Janos » Tue May 12, 2015 1:23 pm

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue May 12, 2015 2:42 pm

jenant, a fost respins in unanimitate

se referea si la parteneriatul intre cuplurile heterosexuale
Muma the Puma

Alexei___
senior
senior

Postby Alexei___ » Sat May 23, 2015 11:19 am

Mă întreb dacă, până ajunge şi România un stat cât de cât laic, nu există nicio formă de contract care să acopere ce ar vrea acest parteneriat civil? În fond, e un contract între două persoane cu o sumedenie de clauze: bunuri în comun, posibilitatea de a lua decizii în situaţii de urgenţă (un fel de procură?), un fel de testament etc.

Evident, acest "work-around" ar fi mult mai complicat (probabil mai multe acte, drumuri pe la notari, avocaţi etc.), însă cred că se poate face.
"Black holes are where God divided by zero." - Steven Wright

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat May 23, 2015 11:37 am

Sigur ca se poate face. In Romania minoritatea respectiva e minuscula, nu faci deranj pentru o mana de cupluri gay.
Exista alte prioritati in materie de legi.
Agitatia cu legea parteneriatului civil e doar propaganda si prozelitism.

Alexei___
senior
senior

Postby Alexei___ » Sat May 23, 2015 12:37 pm

Melania wrote:Sigur ca se poate face. In Romania minoritatea respectiva e minuscula, nu faci deranj pentru o mana de cupluri gay.
Exista alte prioritati in materie de legi.
Agitatia cu legea parteneriatului civil e doar propaganda si prozelitism.

Parteneriatul civil este peste relaţiile homosexuale, neavând legătură cu sexul ori orientarea persoanelor implicate (relaţia poate fi şi platonică, cu unele excepţii, de ex în Grecia, partenerii trebuie să fie de sex opus). De asemenea, este o măsură pragmatică pentru a rezolva o problemă a "realităţii din teren": mulţi nu se mai căsătoresc, însă doresc să-şi oficializeze relaţia într-un mod mai "slab". Practic [url'http://en.wikipedia.org/wiki/Civil_union]toate ţările civilizate[/url], precum şi unele în curs de dezvoltare, au adoptat legi în acest sens.

Despre ce propagandă şi prozelitism vorbim aici. Principalii opozanţi vin de pe poziţii religioase, intolerante. Râde ciob de oală spartă :D
"Black holes are where God divided by zero." - Steven Wright

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat May 23, 2015 12:46 pm

Pai opinia majoritatii ti se pare ca e intoleranta sau democratie @ work? Cred ca e foarte bine ca exista notari pentru a rezolva elegant diverse probleme ale unor minoritati minuscule. Legile nu se dau individual, se dau pentru a reglementa o problema la nivelul societatii.
Nu e nimic de rezolvat pentru ca nu exista o problema, homosexualii pot apela la notar, si in plus nu exista in consens la nivelul societatii. Asta se reflecta clar in decizia corecta de a rezista presiunilor si a nu legifera inutil. De data asta parlamentul nu a gresit, a procedat democratic.
Despre ce prozelitism e vorba cand romanii sunt crestini si se declara religiosi in proportie covarsitoare? Prozelitism si propaganda aunt facute de grupuri mici pentru a castiga adepti. Gays au nevoie de chestiile astea tocmai ca sunt in minoritate. Chiar nu cred ca informarea care ni se baga prin toate orificiile e de dorit. Pe mine chiar nu ma intereseaza cum fac si care e preferintele unor in amor. Mie imi plac blondele cu tzatze mari dar nu ies in strada sa fac marsuri pentru asta.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat May 23, 2015 1:20 pm

Iohanis a marturisit ca a adus un crucifix in biroul de la cotroceni, birou ce a apartinut liber cugetatorului Ilici.
Discursul lui Zagrean mi se pare Interesant, probabil muma are urticarie acum:

10 porunci, decalogul, reprezinta prima mare incercare de legiferare, de codificare a legislatiei omenirii. In decursul vremii, sigur ca ele nu au fost respectate, cum nu sunt respectate nici in ziua de astazi.

Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta - cine o fi tatal tau cand fecundarea este facuta in vitro? - Cine o fi mama ta cand ai fost purtat in pantec de o mama surogat? - Dar daca tatal tau este un barbat si mama ta este tot un barbat?

Sa nu fi desfranat este cea de-a saptea porunca - Pai in ziua de astazi, domnule Zgonea, statele se forteaza sa adopte legi ale desfranarii pentru ca se vorbeste tot mai des despre legea prostitutiei?

Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau - sigur ca marturia mincinoasa este pedepsita de toate legislatiile, suntem martori dintotdeauna a delatiunii si au practicat-o oamenii cu mare placere".

Janos
elder
elder

Postby Janos » Sat May 23, 2015 4:07 pm

Melania wrote:Iohanis a marturisit ca a adus un crucifix in biroul de la cotroceni, birou ce a apartinut liber cugetatorului Ilici.

spre deosebire de Cotroceni, daca te duci in biroul lui Kovesi ai putea constata ca inainte salasluise pe acolo dracu' insusi
ma rog, la fel si intr-un taxi, in caz ca n-ai drum prea curand pe la DNA

Melania wrote:10 porunci, decalogul, reprezinta prima mare incercare de legiferare, de codificare a legislatiei omenirii. In decursul vremii, sigur ca ele nu au fost respectate, cum nu sunt respectate nici in ziua de astazi.

daca nu mai facem diferenta intre Zgonea si Zagrean nu e de mirare atunci cum codul lui Hammurabi, de exemplu, nu mai inseamna absolut nimic

Melania wrote:Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta - cine o fi tatal tau cand fecundarea este facuta in vitro? - Cine o fi mama ta cand ai fost purtat in pantec de o mama surogat?

ar mai fi totusi un personaj istoric cu o paternitate destul de faimoasa, desi niciodata dovedita
bine ca il uitam tocmai pe el :)

Janos
elder
elder

Postby Janos » Sat May 23, 2015 4:18 pm

Melania wrote:Pai opinia majoritatii ti se pare ca e intoleranta sau democratie @ work? Cred ca e foarte bine ca exista notari pentru a rezolva elegant diverse probleme ale unor minoritati minuscule. Legile nu se dau individual, se dau pentru a reglementa o problema la nivelul societatii.
Nu e nimic de rezolvat pentru ca nu exista o problema, homosexualii pot apela la notar, si in plus nu exista in consens la nivelul societatii. Asta se reflecta clar in decizia corecta de a rezista presiunilor si a nu legifera inutil. De data asta parlamentul nu a gresit, a procedat democratic.
Despre ce prozelitism e vorba cand romanii sunt crestini si se declara religiosi in proportie covarsitoare? Prozelitism si propaganda aunt facute de grupuri mici pentru a castiga adepti. Gays au nevoie de chestiile astea tocmai ca sunt in minoritate. Chiar nu cred ca informarea care ni se baga prin toate orificiile e de dorit. Pe mine chiar nu ma intereseaza cum fac si care e preferintele unor in amor. Mie imi plac blondele cu tzatze mari dar nu ies in strada sa fac marsuri pentru asta.

nimeni nu contesta cum functioneaza democratia, de parca asta e problema (vesnica divagare :))
insa daca respingi in Parlament o propunere de lege, macar fa-o cu niste argumente juridice de secolul 21

nu cred ca cineva din tabara care se opunea legii a adus in Parlament argumentul statistic cand s-a respins propunerea, ei au respins-o pe cauze de "fond"

Return to “Discutii pe bune”