Casatoria cuplurilor gay

coltzul cu dileme
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Re: Casatoria cuplurilor gay

Postby Phat Skidz » Thu Jul 02, 2015 11:00 am

Cică ar fi existat o broșură explicativă în ediția din Iran a discului (unde a suscitat interes fiindcă Freddie era iranian de origine). Caută și tu pe google, nu-mi mai aduc aminte, dar era ceva cu un condamnat la moarte și turmentările fantastice prin care psihicul lui trece.
and in the eyes of the jackal i say kaboom

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Jul 02, 2015 12:19 pm

el voia doar sa o faca pe desteptul.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Alexei___
senior
senior

Postby Alexei___ » Fri Jul 03, 2015 6:39 pm

MumaPadurii wrote:oricum nu e un argument valabil
cu siguranta domnului de 70 i se pare mai scarbos sexul cu o doamna de aceeasi varsta, decat cu o doamna de 20

Este vorba de cum privesc terții. Încercam să fac o analogie pentru că sunt destui (poate chiar o largă majoritate, ar fi interesant de știut) care privesc astfel de căsătorii ca fiind acte reprobabile (moșulică cu pițipoancă), însă ele sunt acceptate legal. Btw - VT nu a fost supradefinit de NT, unde se scria despre iubirea de aproape & stuff?

Oricum, încă puțin și ajungem la argumentări contra de genul: e musai să fie un "cocoșel" și o "păsărică", altfel nu se poate legaliza :D
"Black holes are where God divided by zero." - Steven Wright

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jul 03, 2015 6:53 pm

Alexei, nu e nevoie sa te scuzi; stim bine ca prejudecatile sunt foarte raspandite, chiar si printre absolventii de medicina.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jul 03, 2015 6:56 pm

Este vorba de cum privesc terții. Încercam să fac o analogie pentru că sunt destui (poate chiar o largă majoritate, ar fi interesant de știut) care privesc astfel de căsătorii ca fiind acte reprobabile (moșulică cu pițipoancă), însă ele sunt acceptate legal
bine, dar nu inteleg analogia
probabil persoanele care blameaza casatoriile mosulica-pitipoanca gasesc mult mai scarboase/nenaturale/pacatoase/whatever casatoriile intre doi barbati sau doua femei
Si asa e justificabil in ochii lor ca ultima e ilegala, pe cand prima nu. Nu vad unde e contradictia.
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Fri Jul 03, 2015 8:20 pm

Phat Skidz wrote:Cică ar fi existat o broșură explicativă în ediția din Iran a discului (unde a suscitat interes fiindcă Freddie era iranian de origine). Caută și tu pe google, nu-mi mai aduc aminte, dar era ceva cu un condamnat la moarte și turmentările fantastice prin care psihicul lui trece.

da am citit despre cartea nu-stiu-cui
dar
mi se pare mai plauzibila ipoteza (mea) conform careia
freddie ar fi facut sex oral cu un alt barbat (pentru prima data)
(freddie a fost activ dupa cum putem deduce din pulled my trigger now he's dead)
acum, in fata faptului implinit
freddie are remuscari sufletesti: beelzebut has a devil put aside for me
dar si trupesti:
too late, my time has come
sends shivers down my spine
body's aching all the time (de unde putem deduce ca barbatul caruia i-a dat freddie era cel mai probabil infectat)
(desi istoria documentata a sida incepe practic dupa anul 1986, nimic nu ne impiedica sa credem ca freddie, fiind un geniu, intuia riscul unei astfel de boli, dupa cum si mihai eminescu, un geniu la randul lui, intuia in poeziile luceafarul, respectiv la steaua diverse teorii enuntate ulterior de mari savanti.
oricum, daca va uitati pe documentarul bbc
https://www.youtube.com/watch?v=NgD_eu_jlUQ
o sa il vedeti pe roger taylor spunand ca
"fairly self-explanatory with just a bit of nonsense in the middle."
stie cineva ce inseamna Scaramouch, scaramouch will you do the fandango
sau daca nu,
macar la ce se refera?
kooksee stii ceva eu vreau banii inapoi pe cursurile tale obosite de karate nu am invatat nimic am pierdut timpul aiurea ca sa nu mai vorbesc de cei 50 de lei irositi practic. mai bine ii dadeam la un sarman.
mcdreamy as fuck

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jul 03, 2015 8:45 pm

Explicatia mai probabila e ca Freddie era sub influenta.

Alexei___
senior
senior

Postby Alexei___ » Sun Jul 05, 2015 10:24 am

MumaPadurii wrote:probabil persoanele care blameaza casatoriile mosulica-pitipoanca gasesc mult mai scarboase/nenaturale/pacatoase/whatever casatoriile intre doi barbati sau doua femei
Si asa e justificabil in ochii lor ca ultima e ilegala, pe cand prima nu. Nu vad unde e contradictia.

Da, însă mecanismul de stabilire a ilegalității nu poate să țină cont de gusturile oamenilor, în special când nu este vorba de spațiul public. În ambele situații se poate aplica: nu mă interesează cu cine și cum și-o trage, atâta timp cât se întâmplă în afara spațiului public (restricție valabilă și pentru hetero de altfel) sau nu moare nimeni. Scopul legilor este de a preveni ceva "rău". Cum statul se declară laic, argumente din VT sau de gust nu pot prima, ci cele de natură pragmatică (ce se câștigă/pierde dacă e permis, respectiv nepermis).

De ce pragmatic? Pentru că statele spre care privim în sus ("civilizate", "prospere" etc.) au tendința să renunțe la legile care nu sunt dublate de "realitatea din teren". Au înțeles că dacă nu se leagă de chestii superficiale (concepții religioase, orientare sexuală, culoare pielii etc.) și promovează meritul, au de câștigat. Surplusul de restricții duce la fricțiuni care frânează civilizația.

Evident, Biserica nu trebuie forțată în niciul fel în modul cum își alege clienții pentru prestarea de servicii religioase. Exprimarea dezacordului asupra relațiile dintre gay trebuie să rămână în continuare permisă (dreptul la libera exprimare).
"Black holes are where God divided by zero." - Steven Wright

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Jul 05, 2015 2:45 pm

Lol, asta e printre cele mai amuzante postari de pe imed.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Jul 05, 2015 4:29 pm

Alexei_ wrote:Da, însă mecanismul de stabilire a ilegalității nu poate să țină cont de gusturile oamenilor
Nici nu cred ca tine cont de gusturi, argumentele sunt altele.
Tu ai adus gusturile in discutie:
Alexei_ wrote:Revenind ontopic, nu văd de ce o relație între una de 20 de ani și unul de 70 este mai acceptabilă decât una între două femei, de ex (cu siguranță e mai scârbos în primul caz).

Tu ai inaintat ideea ca legalitatea unei uniuni ar trebui sa tina cont de gusturi, in momentul in care te-a mirat faptul ca sunt legale casatoriile intre anumite perechi care ti se par (tie sau tertilor) mai "scarboase" decat casatoriile intre homosexuali.
Alexei_ wrote:Încercam să fac o analogie pentru că sunt destui (poate chiar o largă majoritate, ar fi interesant de știut) care privesc astfel de căsătorii ca fiind acte reprobabile (moșulică cu pițipoancă), însă ele sunt acceptate legal.

Deci daca mecanismul de stabilire a ilegalitatii nu poate sa tina cont de gusturile oamenilor, atunci ce rost are sa mentionezi ca alte relatii, "cu siguranta mai scarboase", sunt legale? Asta nu am inteles, care e relevanta in discutia despre legaizarea casatoriei gay, din moment ce gradul de scarbosenie nu conteaza.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Jul 23, 2015 1:50 pm

Am observat ca legalizarea casatoriei intre homosexuali in USA a scos la iveala anumite inconcordante ale pozitiei ortodocsilor militanti romani fata de aceasta problema controversata.

Pe de o parte il avem pe domnul Alin Vara, vechiul meu prieten, care sustine teza ca revoluția sexuală provine din același fenomen istoric ce a provocat totalitarismul și că aceasta se constituie astfel într-o amenințare la adresa civilizației.

Pe de alta parte, domnul Abel Dragomir sustine ca aceasta revolutie sexuala (ca si secularismul de altfel), nu a putut fi posibila decat in societatile crestine, deci a fost favorizata de crestinism.

Evident, Abel nu e obligat sa fie de acord cu Alin (minunata asemanarea fonetica cu anumite intamplari biblice, nu gasiti?).
Adica Alin are dreptul sa vada revolutia sexuala ca pe un lucru daunator pentru omenire (si atunci banuiesc ca nu ii impartaseste parerea lui Abel, ca e favorizata de crestinism), iar Abel are dreptul considere ca religia crestina o favorizeaza (si atunci banuiesc ca nu ii impartaseste parerea lui Alin, ca e o amenintare la adresa civilizatiei).

Insa ce mi se pare amuzant, superb chiar, e cum anumiti useri ai imedului, se stiu ei, (la Melania ma refer) au adus de-a lungul timpului ambele argumente in discursul lor.
Ori daca sustii pe de o parte ca feminismul, secularismul, progresismul, casatoria homosexuala si restul sunt daunatoare civilizatiei umane (si chiar fluturi argumentul facil si ilogic al asemanarii cu totalitarismele), iar pe de alta parte ca religia crestina e cea care le-a favorizat aparitia, pentru ca ele au inflorit in societatile crestine, la ce concluzie putem ajunge? :)

(in paranteza fie spus, Alin reuseste mitocania de a strecura un rand in care face o referire si la violul din Vaslui ca exemplu care ii sustine teza despre efectele negative ale revolutiei sexuale... no comment... )
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Jul 23, 2015 2:06 pm

cine eera Alin ala din biblie?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Jul 23, 2015 2:25 pm

Alin cel Sfant, doboratorul de ursi.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jul 24, 2015 3:27 am

Muma, nu ideile in sine sunt nocive. E un lucru superb ca toate aceste idei au aparut in mediul crestin, de fapt era chiar inevitabil sa se intample acest lucru.
Problema nu sunt ideile ci oamenii si transformarea ideilor in obiect de veneratie. Exact asta se intampla cu ideile respective. Recunosc exaltatii oriunde sunt ei, fie crestini fie ateisti fie gay. Transformarea ideilor '-isme' e nu lucru prost si lipsit de bun simt. Eu nu sunt impotriva femeilor, sunt impotriva feministelor, nu dispretuiesc homosexualii ci exhibarea, nu am nimic cu credinta sau necredinta, ci nu imi plac minciunile ateistilor si nici fundamentalismul religios.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jul 24, 2015 3:55 am

Image
Muma the Puma

jomil
elite
elite

Postby jomil » Fri Jul 24, 2015 4:31 am

ok, deci muma zice practic ca gay ppl care vor s se casatoreasca cu acte sunt snobi

cata intoleranta, cata homofobie
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jul 24, 2015 5:03 am

nu sunt impotriva femeilor, ci a feministelor...

priceless
declaratia de toleranta a anului

nu sunt impotriva femeilor, doar a celor care pretind drepturi egale...
nu sunt impotriva homosexualilor, sa faca ce vor la ei in casa, atata timp cat nu se arata in societate
nu sunt impotriva ateilor, ba nu, impotriva ateilor sunt
:)
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jul 24, 2015 12:01 pm

Cred ca sunt foarte toleranta, cred ca feminismul face mai mult rau decat bine femeilor.
In societatile occidentale femeile au cel putin aceleasi drepturi ca barbatii. Ba mai mult, realitatea e ca de multe ori barbatii sunt cei discriminati-un exemplu e varsta de pensionare mai mare la barbati, desi statistic speranta de viata e mai mica la barbati. Dar nu isi ridica nimeni poalele in cap pentru asta; feminismul e o chestie hormonala probabil si e inca o dovada ca femeile sunt diferite, ceea ce face viata mai frumoasa pentru barbati.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jul 24, 2015 12:20 pm

Pai faceti o asociatie daca sunteti discriminati. Discriminarea nu e un lucru bun.
Ah, dar ea exista deja, se numeste societate. Ha ha.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jul 24, 2015 12:32 pm

Sa pastram bancurile insipide la sectiunea dedicata.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jul 24, 2015 1:01 pm

mi se pare foarte, foarte misto sa ignori istoria si rolul benefic al miscarilor de protest in progresul moral al omenirii
apoi sa-i arati cu degetul pe altii care cica ignora rolul benefic al crestinatatii :)
Muma the Puma

Janos
elder
elder

Postby Janos » Fri Sep 04, 2015 12:54 am

nu stiu daca stiti cazul, dar cucoana asta, sefa fuctionarilor publici dintr-un district oarecare din SUA, nu voia in ruptul capului sa puna in aplicare decizia Curtii Supreme si ii tot refuza pe cei care veneau sa se casatoreasca

fiind boss-ul local, nici nu-i lasa pe ceilalti functionari din subordine sa efectueze casatoriile cuplurilor gay
motivul invocat era unul strict personal si, bineinteles, religios: "Kim Davis has said that her Christian faith should exempt her from signing the licenses. "
iubirea fata de Iisus fiind mare, atunci si rasplata va fi pe masura: "You can't be separated from something that's in your heart in your soul," Ms Davis said. "I promised to love Him with all my heart, mind and soul because I wanted to make heaven my home."

azi aflam ca a ajuns, normal, la mititica
mi se pare interesant, insa, cu cate perechi de manusi se exprima judecatorul care a condamnat-o si asta, evident, pentru ca e vorba de subiectul religie la mijloc
daca ar fi fost un cu totul alt motiv, cu un cetatean care incalca in acelasi mod legea (sistematic si voit) ca si respectiva sunt destul de convins ca ar fi trimis-o la aceeasi puscarie cu un mare sut in dos si fara prea multe truisme drept justificare a sentintei

US District Judge David Bunning said he had "no alternative" but to jail her, because issuing fines would not change her mind.
"Her good faith belief is simply not a viable defence," said Mr Bunning. "Mrs Davis took an oath. Oaths mean things."
He added that letting one person's beliefs supersede the authority of the court would be a dangerous example to set.

cat despre politicieni, constatam fara prea mai surprize ca au si ei cretinasii lor de serviciu dornici de un vot in plus, no matter what
altfel, cum sa te poti numi candidat la presedintia SUA si sa sugerezi enormitatea ca ar fi ok ca un cetatean sa nu respecte o decizie judecatoreasca definitiva:
Various 2016 Republican presidential candidates, like Mike Huckabee, Louisiana Governor Bobby Jindal, Senator Ted Cruz and Senator Marco Rubio, have come out in support of Ms Davis' decisions.
http://www.bbc.com/news/world-us-canada-34145941

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Sep 04, 2015 2:50 am

Frate. Concizie.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Sep 04, 2015 8:37 am

Oare, dacă medicii sunt funcționari publici, pot să intre la mititica dacă refuză să efectueze un avort la cerere? Ca principiu, zic, nu ca lege actuală neapărat.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 04, 2015 9:51 am

M-am gandit si eu ieri la asta (nu doar la avorturi, ci si la eutanasiere, in caz ca se legalizeaza), dar in final am ajuns la concluzia ca nu poti sa faci o paralela.
Una e sa eliberezi un act, e o formalitate birocratica. Alta e sa intrerupi tu direct o viata.
Stiu ca aparent e acelasi principiu si ai putea spune ca daca un medic poate invoca "obiectia de constiinta" (nu stiu daca traducerea e buna, asa se spune aici) cand refuza sa efectueze un avort, un functionar de ce nu ar putea refuza sa casatoreasca doi barbati.
Dar nu cred ca legile trebuie gandite asa, cred ca trebuie sa tina cont si de gravitatea actului pe care il implica. Trebuie sa tragi o linie asupra lucrurilor de la care te poti sustrage invocand "obiectia de constiinta", altfel ajungem la situatii absurde. Da, linia nu se poate stabili cu precizie matematica, e subiectiva si modificabila cu timpul si in functie de societate.

O situatie mai interesanta s-a petrecut aici de curand, a spumegat pe Facebook cunostinta mea feminista despre asta.
Un farmacist a refuzat sa vanda pastila de a doua zi in farmacia sa, a fost dat in judecata si l-au amendat.
Asta a facut apel invocand obiectia de constiinta si la apel a castigat, primind despagubiri.
Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Sep 04, 2015 11:34 am

Căsătoria e un lucru grav :) Nu e triada: naștere, nuntă și moarte?
Sau, dacă căsătoria nu e un lucru grav, de ce să intri la închisoare pentru că nu vrei să fii tu cel care cunună doi gay? Intratul la închisoare e un lucru grav. Răspunsul e că aici e vorba de principiu. Un funcționar public este un agent al unei autorități supreme în Stat și democrație, nu are dreptul ca conștiința lui să interfere cu autoritatea asta. Aici nu e nicio diferență între democrație și statul totalitar. Să ne amintim că în procesele crimelor naziștilor, argumentul „așa mi s-a ordonat” nu a fost admis. Și spun asta deși susțin mariajul gay. Nici măcar nu critic Statul care bagă la pușcărie agentul nesupus, doar fac o observație. Așa merg lucrurile în orice Stat. De ce ar fi medicii scutiți?

Janos
elder
elder

Postby Janos » Fri Sep 04, 2015 11:35 am

din cate inteleg problema consta in faptul ca femeia respectiva era un reprezentant al statului, un functionar public ales intr-o pozitie oficiala
si ca numai ea sau cei din subordine puteau emite certificatul de casatorie
ea nu numai ca refuzase sa indeplineasca un ordin direct al Guvernatorului statului, dar le interzisese si celorlalti sa o faca

nu e ca si cum cuplurile gay puteau cauta alternative in privat, actul trebuia emis de stat, care le refuza acest drept
deci, pe langa ce a remarcat mumapadurii, mai poate fi si aceasta diferenta
in cazul avortului este posibil sa gasesti o rezolvare in privat daca esti refuzat intr-un loc
in cazul casatoriei ala cred ca era singurul loc din district in care se putea oficializa treaba

Janos
elder
elder

Postby Janos » Fri Sep 04, 2015 11:46 am

Phat Skidz wrote:Sau, dacă căsătoria nu e un lucru grav, de ce să intri la închisoare pentru că nu vrei să fii tu cel care cunună doi gay? Intratul la închisoare e un lucru grav.

Civil contempt is not supposed to be punitive; it’s supposed to coerce the person to obey the judge’s order,” said Adam Winkler, a law professor at the University of California, Los Angeles. “Once she promises to obey, or once the judge determines that more jail time will not encourage her to obey, they’ll let her out. But she could be in there for a year; it’s conceivable. Judges really don’t like it when people disobey their order.”

problema e ca femeia a sustinut in prezenta judecatorului ca ea nu va face asta si ca le va interzice in continuare si celorlalti din subordine sa o faca
iar legea, da, e pentru toti aceeasi si trebuie respectata
Phat Skidz wrote: Un funcționar public este un agent al unei autorități supreme în Stat și democrație, nu are dreptul ca conștiința lui să interfere cu autoritatea asta. Aici nu e nicio diferență între democrație și statul totalitar.

pai cum asemenea comparatie?
regulile jocului sunt clare in democratie, no question about it
altfel, cu 300 de milioane de constiinte posibil independente, SUA ar ajunge in foarte scurt timp la anarhie
plus ca ignori faptul ca pana a ajunge lege si a se ajunge la o hotarare finala la Curtea Suprema, cati ani de dezbateri si de cate ori s-a evaluat aceasta cauza? nu cred ca are vreo legatura cu modul de functionare a statului totalitar
Last edited by Janos on Fri Sep 04, 2015 11:51 am, edited 4 times in total.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 04, 2015 11:47 am

Phat, daca intrebarea era de ce a intrat la puscarie, este pentru ca doamna a incalcat legea.
La fel, un medic nu este scutit de a respecta legea, doar ca legea nu il obliga sa faca avort la cerere.
Daca ar refuza sa faca avort, punand femeia in pericol, atunci ar trebui sa intre la inchisoare.

Nu exista exceptii pentru nimeni, orice cetatean e obligat sa respecte legea.
Ce relevanta are observatia ca "aici nu e nicio diferenta intre democratie si statul totalitar"?
E tendentioasa si nedreapta, de ce ar trebui ca democratia sa fie un sistem in care fiecare face dupa cum ii dicteaza libera constiinta?
Asa si profesorii ar putea refuza sa predea fetelor pentru ca religia pe care o practica le spune ca femeile ar trebui sa aiba grija de casa, nu sa invete. Doctorii ar putea sa refuze sa transfuzeze sange de la un negru la un alb. Si tot asa.
Nu se aplica dublu standard, se aplica aceleasi standarde tuturor, doar ca undeva trebuie sa tragi o linie cand e vorba de libertatea de constiinta.
Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Sep 04, 2015 12:14 pm

Ah, dar dacă avortul este un drept, și medicul este funcționar public, de ce să refuze să-l facă? Nu de asta există Stat și funcționari publici, ca să garanteze un drept? Ce-ar fi dacă TOȚI medicii ar refuza avortul la cerere? Alternativ, putem accepta că avortul nu e un drept, ci un privilegiu, adică doar privilegiații îl pot face (de ex., cei care au bani să meargă în privat.)
Da, sunt de acord cu tine, medicii n-ar trebui obligați blablaetc. Dar aici discutăm în sfera rarefiată a principiilor.

Nu știam ce zice Janos, că femeia a luat măsuri active ca cei doi să nu se căsătorească. Dar dacă n-ar fi făcut-o, și doar ar fi refuzat să îi căsătorească, și ei s-ar fi putut duce la oficiul din sectorul învecinat, ar fi trebuit să intre la pușcărie?

Janos
elder
elder

Postby Janos » Fri Sep 04, 2015 12:42 pm

Phat Skidz wrote:Nu știam ce zice Janos, că femeia a luat măsuri active ca cei doi să nu se căsătorească. Dar dacă n-ar fi făcut-o, și doar ar fi refuzat să îi căsătorească, și ei s-ar fi putut duce la oficiul din sectorul învecinat, ar fi trebuit să intre la pușcărie?

depinde de judecator, dar in mod normal, daca nu ar fi sfidat decizia in continuare ar fi trebuit doar amendata
insa in urma declaratiilor facute in fata curtii, judecatorul a decis asta:
Judge Bunning, however, said from the bench that he believed fining Ms. Davis would “not bring about the desired result of compliance.”

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 04, 2015 12:47 pm

Phat Skidz wrote:Ah, dar dacă avortul este un drept, și medicul este funcționar public, de ce să refuze să-l facă? Nu de asta există Stat și funcționari publici, ca să garanteze un drept?
Ce-ar fi dacă TOȚI medicii ar refuza avortul la cerere? Alternativ, putem accepta că avortul nu e un drept, ci un privilegiu, adică doar privilegiații îl pot face (de ex., cei care au bani să meargă în privat.)
Da, sunt de acord cu tine, medicii n-ar trebui obligați blablaetc. Dar aici discutăm în sfera rarefiată a principiilor.
Da, in unele tari avortul la cerere este un privilegiu al celor care au bani sa plateasca o clinica privata. Dar prin faptul ca este legal sa faca acel avort, chiar daca trebuie sa plateasca pentru el, inseamna ca au acest drept.
Nu poti sa zici ca nu au dreptul asta, doar pentru ca trebuie sa plateasca actul. E ca si cum ai spune ca femeile nu au dreptul sa-si puna silicoane sau sa-si faca mamoplastii.

Inteleg ca tie ti se pare ipocrit ca legea nu obliga medicul sa realizeze avorturi la cerere, dar obliga functionarul sa casatoreasca homosexuali, profesorul sa scoleasca negri, soferului sa accepte sa urce in autobuz femei neinsotite etc.

Insa discutand in sfera rarefiata a principiilor, atunci cand acorzi un drept, trebuie sa cantaresti si efectele pe care acordarea acestui drept le are asupra libertatilor celorlalti.
Cred ca femeile ar trebui sa aiba dreptul sa faca avort la cerere, insa atata timp cat exista o persoana care sa il efectueze benevol. Si da, daca nu ar exista niciun medic care sa doreasca sa efectueze avort la cerere, nu cred ca ar fi corect sa obligam pe nimeni sa o faca.

Nu poti sa pui egal intre gestul de a semna o hartie si actul de a intrerupe o viata.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Sep 04, 2015 4:08 pm

Janos wrote:din cate inteleg problema consta in faptul ca femeia respectiva era un reprezentant al statului, un functionar public ales intr-o pozitie oficialaa

pai si aia din lagarele naziste?
indeplineau un ordin. de ce ar fi vinovati?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Sep 04, 2015 4:26 pm

le si placea. vinovati de placere

Janos
elder
elder

Postby Janos » Fri Sep 04, 2015 4:35 pm

kooksee wrote:
Janos wrote:din cate inteleg problema consta in faptul ca femeia respectiva era un reprezentant al statului, un functionar public ales intr-o pozitie oficialaa

exces de zel, cel mai probabil
si probat la proces prin numeroase declaratii ale martorilor

cred ca au fost si cazuri in care unii militari din lagare (dar cu rang mic) au scapat necondamnati
Last edited by Janos on Fri Sep 04, 2015 4:43 pm, edited 1 time in total.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Sep 04, 2015 4:37 pm

pt ca au mai si fugit in argentina

Janos
elder
elder

Postby Janos » Fri Sep 04, 2015 5:05 pm

andy gavrilescu wrote:pt ca au mai si fugit in argentina

doar aia mai smecheri, cu relatii si cu coco la ei gen Mengele sau Eichmann
prostimea insa a cam ramas

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Sep 04, 2015 5:06 pm

Janos wrote:
kooksee wrote:

exces de zel, cel mai probabil
si probat la proces prin numeroase declaratii ale martorilor

cred ca au fost si cazuri in care unii militari din lagare (dar cu rang mic) au scapat necondamnati

exces de zel e cand faci mault decat iti cere regulamentul

ori la ei era clar ce cerea regulamentul.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Sep 04, 2015 5:06 pm

Janos wrote:
andy gavrilescu wrote:pt ca au mai si fugit in argentina

doar aia mai smecheri, cu relatii si cu coco la ei gen Mengele sau Eichmann
prostimea insa a cam ramas

amandoi au sfarsit bine

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 04, 2015 5:16 pm

Hei, hei.
Comparam semnarea unui act cu exterminarea unor prizonieri?
Nu mai avem simtul masurii?

Domnii care au fost numiti comandanti de lagare puteau refuza oricand. Sigur, puteau sa primeasca un glont in cap pentru asta, dar nu poti justifica exterminarea prizonierilor si tortura prin faptul ca ai primit un ordin.
Sigur ca ordinele trebuie indeplinite, ca exista curte martiala, dar si razboiul are reguli. De-aia exista tribunale de razboi si crime de razboi.
Muma the Puma

Return to “Discutii pe bune”