Vaccinarea obligatorie

coltzul cu dileme

Vaccinare cu de-a sila?

Da
15
88%
Nu
1
6%
Eu votez cu Olivia Steer
1
6%

Total votes: 17

MumaPadurii
addicted
addicted

Re: Vaccinarea obligatorie

Postby MumaPadurii » Sat Jul 10, 2021 11:18 pm

https://www.g4media.ro/academiile-de-me ... lista.html

Good luck with that, France.
Oricum, nu cred ca are treaba Academia de Medicina sa decida daca vaccinul ar trebui sa fie obligatoriu sau nu, ci trebuie sa fie o decizie politica, care sa tina cont de toate aspectele, nu doar stiintifice, ci si legale/morale si sa cantareasca toate avantajele si dezavantajele unei astfel de actiuni.

Mie nu mi se pare justificat.

1. In primul rand nu e justificabil din punct de vedere moral/legal.

Covidul nu e variola sau difterie, comparatia lor nu sta in picioare.
Justificarea obligativitatii anumitor vaccinuri in cazul copiilor e faptul ca e vorba boli cu mortalitate foarte mare pentru copilul respectiv, iar beneficiul vaccinarii depaseste riscul. Se bazeaza pe principiul legal ca interesul copilului e deasupra dreptului parintelui de a face ce vrea. Fiind vorba de un minor, statul poate sa intervina peste vointa parintelui atunci cand considera ca viata copilului e pusa in pericol prin refuzul vaccinarii.
Asta e justificarea care iti permite sa-l obligi la o anumita interventie: interesul direct al copilului, nu binele social.

Asa ca daca vor sa faca vaccinul impotriva COVID obligatoriu, ar trebui sa demonstreze intai ca boala reprezinta o amenintare sufienta pentru sanatatea minorului incat sa merite riscul si interventia statului in decizia parintelui, altfel mi se pare abuziv.

2. Iar in al doilea rand, din punct de vedere pragmatic ar fi un dezastru.

Ar starni o reactie de revolta impotriva autoritatilor, ar alimenta toriile conspirationiste, ar face mai mult rau decat bine. In loc sa reuseasca sa convinga oamenii care la o adica ar fi fost dispusi s-o faca, chiar daca nu credeau in asta, pentru a obtine anumite avantaje (facilitati la calatorit etc), i-ar transforma in antivaccinisti.
Si din punct de vedere politic ar alimenta tot felul de partide extremiste care ar profita de pe urma reactiei impotriva guvernelor.
In orice caz, n-ar obtine oricum imunitate de turma, deci totul ar fi degeaba.

Si hai sa ne imaginam ca ar reusi sa obtina imunitate de turma in Franta prin metoda asta. Virusul continua sa circule prin alte parti ale globului si ajunge inevitabil si in Franta. Ce faci peste 2 ani, cand deja tulpina in circulatie (aparuta pe undeva prin Africa de Sud sau Brazilia) va fi scapat de actiunea vaccinului si va fi nevoie sa vaccinezi din nou cu un rapel adaptat?
Iar il faci obligatoriu? Cine sa faca asta, cand guvernul care a impus asta prima oara va fi fost schimbat probabil de mult cu niste extremisti?
Si cui, cand acum ai o populatie mult mai indarjita impotriva vaccinarii?
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Jul 10, 2021 11:38 pm

Nici eu nu sunt pentru vaccinarea obligatorie. Francezii nu prea conteaza in ecuatie, nu sunt chiar de urmat in modul in care au gestionat epidemia. Academiile sunt niste institutii anacronice si nu ma mir ca niste medici pensionari borderline demented spun prostii. Eu as desfiinta toate academiile astea pentru simplul fapt ca academiile cultiva argumentul autoritatii.
Inainte sa faca vaccinul obligatoriu francezii ar putea sa faca altceva. In Portugalia de ex nu pupi club/restaurant/hotel daca nu produci un QR code.
Francezii nici masca nu poarta cand ies la discoteca la gramada.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sat Jul 10, 2021 11:52 pm

Si la noi a fost cu QR code, din 19, bojo vrea sa ridice toate restrictiile, TOATE n am mai vazut atata stupizenie.
De profesie observator.

"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jul 26, 2021 2:08 pm

De acord, BoJo (sau cine naiba il consiliaza) e prosst rau:
https://www.g4media.ro/premierul-britan ... tenta.html

Într-o video-conferință cu colegii din guvern în timp ce se afla în izolare la reședința sa de la Chequers la 50 km nord vest de Londra, prim-ministrul britanic Boris Johnson a sugerat ca studenții din învățământul superior să fie obligați să se vaccineze anti-Covid
Muma the Puma

Return to “Discutii pe bune”