Este genul (sexul) un construct social?

coltzul cu dileme

Va identificati cu sexul biologic?

Da
11
100%
Nu
0
No votes

Total votes: 11

primarita
elder
elder

Re: Este genul (sexul) un construct social?

Postby primarita » Wed Sep 09, 2020 4:01 pm

Luati lectii!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 11, 2020 1:01 pm

Melania wrote:Nush ce sa zic, dupa mine un copil de 12 ani nu ar trebui sa inceapa terapia cu hormoni, chiar daca parintii sunt de acord. Dar nu am dovezi din studii clinice, dar mi se pare o chestie de bun simt-e postbil sa gresesc. Am mai avut discutia asta pe forum.

Da, aici.
viewtopic.php?f=3&t=172&hilit=transgender&start=200#p519940
Si putin aici: viewtopic.php?f=3&t=19995&hilit=transgender#p515981

Am ascultat recent podcastul lui Joe Rogan cu Debrah Soh (a former sex researcher, neuroscientist, columnist, and podcast host. Her new book The End of Gender: Debunking the Myths about Sex and Identity in Our Society).

Si a mai facut unul cu Abigail Shrier (an author, journalist, and writer for the Wall Street Journal. Her new book "Irreversible Damage: The Transgender Craze Seducing Our Daughters")

Sunt interesante, dar lungi. In primul (cu Deborah Soh) se vorebeste pe la inceput, cred ca in primele 15-20 de minute de podcast, despre presiunile din academia si despre o crestere exponentiala a transexualitatii in randul adolescentelor cu tulburari comportamentele si sociale.
Tipa explica cum ideea de transitioning poate fi foarte tentanta pentru adolescentele mai ciudatele, care se simt excluse, multe cu tulburari din spectrul autist sau borderline. Dintr-o data sunt laudate de toata lumea, incurajate, gasesc o comunitate careia sa-i apartina, prieteni... testosteronul are efect energizant...
Si prezicea ca in viitor o sa existe un val de detransitioning (si procese) care o sa urmeze acest fenomen inca prea recent ca sa-i vedem consecintele.

Rapid-onset gender dysphoria:
The onset of gender dysphoria seemed to occur in the context of belonging to a peer group where one, multiple, or even all of the friends have become gender dysphoric and transgender-identified during the same time frame. Parents also report that their children exhibited an increase in social media/internet use prior to disclosure of a transgender identity. The purpose of this study was to document and explore these observations and describe the resulting presentation of gender dysphoria, which is inconsistent with existing research literature.

Fenomenul asta e clar diferit de transexualitate asa cum a fost descrisa in mod clasic de catre clinicieni, unde senzatia ca ai apartine celuilalt gen incepe inca din copilarie, de cand apare constiinta de gen, si e ceva intern, nu e o infuenta a grupului social (dimpotriva, de multe ori se opune influentei sociale, de unde si disforia).
Fenomenul clasic e compatibil cu o determinare biologica, constitutionala, a identitatii de gen, deci cu un substrat biologic al transexualitati.

Ei bine, dar asta contravine teoriilor de gender fluidity adoptate de catre cei de la catedrele de gender studies si intregii presiuni ideologice care vine cu asta, inclusiv acceptarea constiintei de gen ca un contruct exclusiv social, fara determinare biologica.
Si atunci incercarile de a descrie acest fenomen de "rapid-onset gender dysphoria" ca fiind ceva diferit de transexualitate, sunt intampinate de acuzatii de discriminare si trans-hating, in asa masura incat oamenii de stiinta se feresc sa aboredeze subiectul de teama de a nu le fi distrusa cariera.
Cel putin asa sustin persoanele intervievate si nu mi se pare de necrezut.

Daca e reala aceasta cenzura (directa sau indirecta), ar fi o problema atat pentru adolescentele respective, cat si pentru adevaratii transexuali, cei care ar putea beneficia in mod real de schimbarea precoce de sex.
Daca indicatia tratamentului e facuta incorect, din dorinta de a amesteca PC-ul cu medicina si de a trata pe toata lumea care pretinde ca are nevoie, atunci efectele benefice vor fi ascunse si cele adverse supraestimate.

primarita wrote:Daca un psihiatru, zice ca e ok, nu conteaza ca la 12 ani nu esti format sexual.

Huh? Care e argumentul cu "la 12 ani nu esti format sexual"? Tocmai pentru ca nu esti format sexual e, din punct de vedere medical, momentul optim in care sa incepi tratamentul hormonal, de-aici vin de fapt si toate controversele.

primarita wrote:Iar parintii sunt dobitoci daca sunt ok.

Daca ai avea un copil de 12 ani si ti-ar zice ca nu e cum l-ai facut, ai baga hormoni in el?
Eu n-as face-o, dar daca ar fi un copil de 20, l-as sustine.

Tu poti sa zici acum ca l-ai duce la preot sau cine stie ce bravada fara sens, ce te costa? In plus fata de majoritatea parintilor, ai si cunostinte medicale (sau poti sa le accesezi mai usor).
Asa cum ai facut si in cazul parintelui care si-a eutanasiat copilul, dai din gura cu empatie 0 fata de o situatie in care nu te gasesti personal si nici nu incerci sa-l intelegi pe cel pus in situatia asta dificila.

E gresit sa-i invinovatim pe parinti in general. Nu vorbesc de activisti sau de situatii particulare. :)
In cazurilea astea parintii sunt pusi intre ciocan si nicovala si incearca sa faca ce e mai bine pentru copilul lor.

De multe ori e vorba de adolescenti borderline, e vorba de risc de sinucidere, nu e usor pentru un parinte sa stie ce e mai bine de facut. De multe ori mesajul transmis (fie de catre experti, fie de catre grupurile de activisti) e ca in lipsa sprijinului parental creste mult riscul de sinucidere (si asa mare).
De unde sa stie parintele, fara cunostinte in psihologie, medicina si influentat de presiunea ideologica si precedentul istoric al homosexualitatii, daca afirmatia asta e sprijinita sau nu de date suficiente incat sa justifice tranzitia?
Cum poate cantari corect beneficiile si riscurile cineva care nu e in domeniu si e bantuit de spectrul sinuciderii propriului copil?
De unde sa stie parintele daca fiul/fiica e cu adevarat transgender si il ajuta printr-o tranzitie precoce sau disforia de gen e doar o manifestare tranzitorie a unei tulburari psihice/de personalitate?
Ce ar putea sa faca orice parinte cu bun-simt in situatia asta, decat sa asculte parerea expertilor?
Iar sfaturile oficiale sunt sa isi sprijine copilul complet in tranzitie.

Responsabilitatea apartine in intregime expertilor: medicilor, oamenilor de stiinta si politicienilor care legifereaza, ei au obligatia sa determine in mod corect stiintific care e varsta optima la care sa se inceapa tranzitia, decizia asta nu trebuie sa fie responsabilitatea parintelui.
Si eu sunt de acord cu Melania ca n-ar trebui sa conteze ca parintele isi da sau nu acordul, avand in vedere presiunile la care e supus si situatia subiectiva in care se afla. E o problema care ar trebui decisa stiintific si decisa corect, fara presiuni ideologice si fara cenzura. Deci daca nu e clar sau avem indoieli in privinta obiectivitatii, mai bine sa intarziem tranzitia, chiar daca parintele ar fi de acord cu ea.

Dar asta e cu dublu sens.
Pentru ca daca in viitor vor exista studiile care sa dovedeasca clar beneficiile medicale ale tranzitiei precoce si o metoda fiabila de a diagnostica tulburarile transgender (si de a le deosebi de disforiile tranzitorii), iar controversele din comunitatea stiintifica vor fi eliminate, ce se va intampla cu acele cazuri in care parintii nu vor fi de acord cu tranzitia minorilor diagnosticati transgender?
Conform aceluiasi rationament, odata ce beneficiul tratamentului pe termen lung ar fi clar demonstrat, tratamentul hormonal ar trebui initiat de la inceperea pubertatii (11-12 ani), chiar si in lipsa acordului parintelui. Sunt oare conservatorii capabili sa accepte asta sau fluturarea stindardului stiintific se opreste atunci cand le contravine interesului ideologic?
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Sep 11, 2020 1:21 pm

Nu cred ca beneficiul pe termen lung va fi demonstrat clar, nu va exista niciodata un RCT in domeniul asta asa ca discutiile si deciziile sunt vrem nu vrem subiective.
E o diferenta toutusi-atunci cand parintele isi da acordul iar medical exista o problema atunci urmezi calea medicala. Daca nu isi da acordul si totusi e in interesul copilului atunci e o chestie legala. Sunt multi parinti care nu isi dau acordul pentru transfuzii de exemplu. Dar in transfuzii lucrurile sunt simple si clare, cu transexualitatea e mai complicat. Daca beneficiul va fi clar ca in transfuzii atunci nu vad o problema, chiar daca tutorele nu isi da acordul.
Legal insa nu stiu care e manevra, nici macar in transfuzii. Poate parintele sa se opuna tratamentului?

primarita
elder
elder

Postby primarita » Fri Sep 11, 2020 1:30 pm

Parintii sunt intotdeauna de vina.

robertf
junior
junior

Postby robertf » Fri Sep 11, 2020 1:41 pm

Mie schema asta mi se pare foarte utila și educativa.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Sep 11, 2020 1:53 pm

Asta e o generalizare bazata pe niste exceptii. Get real, majoritatea oamenilor sunt heterosexuali, cu identitate, expresie si sex biologic in consecinta.
Definitiile ar trebui bazate pe ceea ce e la mijocul curbei lui Gauss, nu la ce e la extremitati. La extremitati sunt doah...minoritatile care se definesc ele insele ca minoritati.
De la majoritate se extrage regula apoi se descriu exceptiile, aici e exact invers din cauza de ideologie si PC.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Fri Sep 11, 2020 2:08 pm

Da. Persoanele heterosexuale isi imbratiseaza adevarata natura :)))

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 11, 2020 2:28 pm

Melania wrote:Nu cred ca beneficiul pe termen lung va fi demonstrat clar, nu va exista niciodata un RCT in domeniul asta asa ca discutiile si deciziile sunt vrem nu vrem subiective.
E o diferenta toutusi-atunci cand parintele isi da acordul iar medical exista o problema atunci urmezi calea medicala. Daca nu isi da acordul si totusi e in interesul copilului atunci e o chestie legala. Sunt multi parinti care nu isi dau acordul pentru transfuzii de exemplu. Dar in transfuzii lucrurile sunt simple si clare, cu transexualitatea e mai complicat. Daca beneficiul va fi clar ca in transfuzii atunci nu vad o problema, chiar daca tutorele nu isi da acordul.
Legal insa nu stiu care e manevra, nici macar in transfuzii. Poate parintele sa se opuna tratamentului?

Parintele poate sa se opuna tratamentului (daca nu e o urgenta) si atunci autoritatea medicala anunta judecatorul care stabilieste daca interesul copilului e mai presus de dorinta parintelui sau nu.
Dar si judecatorul se bazeaza pana la urma pe opiniile expertilor medical si pe studii, de unde si necesitatea unor studii obiective si unui consens medical neinfluentat ideologic.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 11, 2020 2:55 pm

robertf wrote:Mie schema asta mi se pare foarte utila și educativa.

Da, pana la urma si indoctrinarea e tot un fel de educatie. :)

Problema cu schema asta nu e ca e o generalizare bazata pe exceptii, asa cum spune Melania, pentru ca nu e.
Adica nu spune nicaieri ca in majoritatea cazurilor identitatea si expresiea de gen n-ar coinicide cu sexul genetic si fenotipic, doar defineste niste concepte.
Nu e nicio generalizare sa definesti conceptul de "sex genetic" ca fiind diferit de conceptul de "sex fenotipic" sau de conceptul de "identitate de gen". Chiar daca in majoritatea cazurilor coincid la acelasi individ, nu inseamna ca nu sunt diferite din punct de vedere conceptual.

Generalizare bazata pe execeptii ar fi sa spui ca nu exista nicio legatura intre ele.

Greseala in schema, dupa mine, e modul in care sunt clasificate conceptele, mi se pare tendentios si fara suport stiintific sa separi conceptul de "identitate de gen" , de "sexul biologic".
Inteleg motivatia, ei definesc ca "sex biologic" orice poate fi demonstrat (prin cromozomi, hormoni, caracteristici sexuale), dar asta e o clasificare tendentioasa, servind teoriei pseudostiintifice ca identitatea de gen nu are determinare biologica, ci sociala.

Doar pentru ca nu putem intelege substratul biologic al identitatii de gen, nu inseamna ca el nu exista. E ca si cum oamenii ar fi spus de la inceput, fara drept de apel, ca bolile psihice sunt determinate exclusiv social, doar pentru ca nu intelegeau inca substratul biologic.
Nici nu inseamna neaparat ca acest substrat exista, insa nu-l putem nega din start, asa cum o face aceasta clasificare tendentioasa, cand exista atatea argumente ca el ar exista.
De exemplu, faptul ca la majoritatea oamenilor identitatea de gen coincide cu sexul genetic si fenotipic, e un puternic argument ca ar avea un substrat biologic.
La fel si faptul ca disforia de gen se manifesta inca din copilarie, in pofida influentelor sociale inspre sexul biologic.

Practic, ca sa de-ideologizam, eu as modifica schema aia anuland clasa de "sex biologic" si as inlocui-o cu doua clase diferite: "sex genetic" si "sex fenotipic". Asa mi s-ar parea corect.
Biologice sunt toate, pana si societatea noastra si modul de a ne comporta are determinari biologice.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Sep 11, 2020 4:21 pm

Tu propui niste categorii mai generale decat cele propuse de robert. Eu zic sa ne limitam la doua categorii: barbati si femei.
Alb/negru, ying/yang.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Fri Sep 11, 2020 4:22 pm

E si al 3-lea sex.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Sep 11, 2020 4:26 pm

Nu-mi aduc aminte de al 3-lea sex de la orele de anatomie.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Fri Sep 11, 2020 4:33 pm

Invata de la nemti.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 11, 2020 6:47 pm

Melania wrote:Tu propui niste categorii mai generale decat cele propuse de robert. Eu zic sa ne limitam la doua categorii: barbati si femei.
Alb/negru, ying/yang.

Dar la aceleasi categorii, ying/yang, ma limitez si eu, pentru variabila respectiva.

Poate n-ai inteles exact schema. Sau poate amesteci tipurile de variabile intre ele.

Exista variabila dependenta pe care poti s-o exprimi in forma categorica, dihotomic, atribuindu-i valoarea de ying sau yang. Asta fac si eu.
Mai poti s-o exprimi si in forma continua, ca in schema aia, unde ying si yang sunt polii. E alta discutie daca e mai bine exprimata in forma categoria decat continua, dar in esenta tot de aceleasi doua categorii e vorba.

Dar mai e si variabila independenta, adica conceptele definite: sexul genetic, fenotipic, identitatea de gen etc.
Fiecareia din aceste categorii ii va corespunde o anumita valoare a variabilei dependente, fie de ying, fie de yang.

La majoritatea oamenilor sunt coerente. Sexul genetic va avea aceeasi valoare de ying sau yang cu sexul fenotipic si cu identitatea de gen.
Dar exista si cazuri in care vor fi diferite, iar din punct de vedere stiintific, medical, este important sa vorbim corect, de aici necesitatea definirii tuturor acestor concepte si diferentierii intre sexul genetic si cel fenotipic, de exemplu.

Poate in viata de zi cu zi nu e necesar sa stii toate aceste diferente si nici sa mentionezi la ce categorie te referi cand vorbesti despre sex, e suficient sa spui femeie sau barbat, dar pentru un om educat cred ca e important sa cunoasca cel putin ca exista o diferenta intre sexul genotipic, cel fenotipic, identitatea de gen si orientarea sexuala.
Muma the Puma

primarita
elder
elder

Postby primarita » Fri Sep 11, 2020 6:57 pm

Si cu ce ajuta omul educat de rand daca stie astea?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 11, 2020 7:07 pm

Cultura generala.
Muma the Puma

primarita
elder
elder

Postby primarita » Fri Sep 11, 2020 7:15 pm

Sigur.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sat Sep 12, 2020 11:35 am

Image

primarita
elder
elder

Postby primarita » Sat Sep 12, 2020 11:38 am

Ma intreb daca studiile lui Kinsey or fi adevarate.
https://psymed.info/kinsey-scale-test

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Sep 15, 2020 9:37 pm

andy gavrilescu wrote:Image

e un inorog

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Sep 15, 2020 9:49 pm

MumaPadurii wrote:
Melania wrote:Tu propui niste categorii mai generale decat cele propuse de robert. Eu zic sa ne limitam la doua categorii: barbati si femei.
Alb/negru, ying/yang.

Dar la aceleasi categorii, ying/yang, ma limitez si eu, pentru variabila respectiva.

Poate n-ai inteles exact schema. Sau poate amesteci tipurile de variabile intre ele.

Exista variabila dependenta pe care poti s-o exprimi in forma categorica, dihotomic, atribuindu-i valoarea de ying sau yang. Asta fac si eu.
Mai poti s-o exprimi si in forma continua, ca in schema aia, unde ying si yang sunt polii. E alta discutie daca e mai bine exprimata in forma categoria decat continua, dar in esenta tot de aceleasi doua categorii e vorba.

Dar mai e si variabila independenta, adica conceptele definite: sexul genetic, fenotipic, identitatea de gen etc.
Fiecareia din aceste categorii ii va corespunde o anumita valoare a variabilei dependente, fie de ying, fie de yang.

La majoritatea oamenilor sunt coerente. Sexul genetic va avea aceeasi valoare de ying sau yang cu sexul fenotipic si cu identitatea de gen.
Dar exista si cazuri in care vor fi diferite, iar din punct de vedere stiintific, medical, este important sa vorbim corect, de aici necesitatea definirii tuturor acestor concepte si diferentierii intre sexul genetic si cel fenotipic, de exemplu.

Poate in viata de zi cu zi nu e necesar sa stii toate aceste diferente si nici sa mentionezi la ce categorie te referi cand vorbesti despre sex, e suficient sa spui femeie sau barbat, dar pentru un om educat cred ca e important sa cunoasca cel putin ca exista o diferenta intre sexul genotipic, cel fenotipic, identitatea de gen si orientarea sexuala.

Eu nu cred ca e important. Cand vorbesc cu cineva nu ma intereseaza ce orientare si ce identitate de gen are, decat daca tine neaparat sa imi spuna asta. Dar nu vad de ce ar fi relevant pentru mine in majoritatea interactiunilor sociale pe care le am.
Si nici nu cred ca majoritatea homosexualilor si lesbienelor vor sa informeze pe oricine ce identitate si ce orientare sexuala au. De fapt, nici nu fac diferenta intre barbati si femei, tind sa interactionez cu ei la fel si nu tin cont neaparat daca sunt femeie sau barbat.
Asa ca zi de zi pot functiona foarte bine fara sa stiu care sunt preferintele sexuale ale celor cu care interactionez. Deja informatia barbat/femeie e suficienta.
As dori sa stiu mai mult amanunte daca m-as da la respectiva dar asa? E irelevant, asa ca clasificarea cu sexul genotipic fenotipic si alte aiureli nu sunt necesare in viata de zi cu zi ci sunt mai repede chestii pentru profesionisti. Oricum sunt doar de interes medical/academic si sunt schimbatoare.
Obstinatia de a le impune cu forta in societate e o greseala a LGBT si will fire back. Nu zic ca e imposibil dar e artificial si nu va dura. dinpotriva, daca s-ar urma o cale naturala de acceptare in timp eu zic ca societatea ar fi mai toleranta.
Cand insa incerci sa vari pe gatul societatii tot felul de chestii pt care care societatea in marea ei majoritate nu e pregatita, asteapta-te la un raspuns negativ.
Last edited by Melania on Tue Sep 15, 2020 9:53 pm, edited 1 time in total.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Tue Sep 15, 2020 9:53 pm

Melania wrote:De fapt, nici nu fac diferenta intre barbati si femei, tind sa interactionez cu ei la fel si nu tin cont neaparat daca sunt femeie sau barbat.

E momentul sa ne amintim de topicul despre colegele femei.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Tue Sep 15, 2020 9:54 pm

Nu esti misogin?

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Sep 15, 2020 9:57 pm

Alimori, pai sunt de laudat, incercam sa inteleg daca nu cumva gresesc eu sau eu ele o problema.
Greseala mea e ca am ignorat faptul ca aveau niste relatii foarte complicate intre ele si le-am tratat ca pe colegii barbati si am gresit. Deci nu spun nimic nou, sunt de fapt foarte feminista (tratez femeile le fel ca pe barbati) cand de fapt ar trebui sa nu fiu ci sa nu ignor sexul fenotipic cum spunea muma.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Tue Sep 15, 2020 9:58 pm

Melania wrote:Pai sunt de laudat, incercam sa inteleg daca nu cumva sunt eu gresit.
Greseala mea e ca am ignorat faptul ca aveau niste relatii foarte complicate intre ele si le-am tratat ca pe colegii barbati si am gresit. Deci nu spun nimic nou, sunt de fapt foarte feminista (tratez femeile le fel ca pe barbati) cand de fapt ar trebui sa nu fiu.

Si cum ar trebui tratate femeile? Sincer.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Sep 15, 2020 9:59 pm

Habar n-am si nu cred ca o sa aflu vreodata. :roll:
Last edited by Melania on Tue Sep 15, 2020 9:59 pm, edited 1 time in total.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Sep 15, 2020 9:59 pm

tinnute-n puf

primarita
elder
elder

Postby primarita » Tue Sep 15, 2020 9:59 pm

andy gavrilescu wrote:tinnute-n puf

Da.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Tue Sep 15, 2020 10:00 pm

Melania wrote:Habar n-am si nu cred ca o sa aflu vreodata. :roll:

Stii f bine. Zic eu. Mai ales ca esti femeie.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Sep 15, 2020 10:01 pm

andy gavrilescu wrote:tinnute-n puf

Puf o palma, puf un pumn?
Muma the Puma

primarita
elder
elder

Postby primarita » Tue Sep 15, 2020 10:03 pm

Asa de violenta esti cu femeile?
Muma.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Sep 15, 2020 10:05 pm

da

of ce mi-ar placea sa ma itretina si pe mine cineva, sa nu trebuiasca sa muncesc sidoar sa ma plimb si sa ma ocup de pasiuni
eu nu as fi deloc feminista, nu inteleg de ce femeile vor sa isi faca viata grea.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Tue Sep 15, 2020 10:06 pm

Nici eu. Dar nici nu vreau sa fiu un obiect sexual. Vreau iubire si bani gratis.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Sep 15, 2020 10:09 pm

daca iti place si ai si tu beneficii fizicosenzoriale (ca sa nu crezi ca vreau sa zic materiale), nu ai de ce sa te consideri un obiect.

primarita
elder
elder

Postby primarita » Tue Sep 15, 2020 10:12 pm

Teoretic, treaba nu e usoara. Romancele sunt femei inhibate si considera sexul ca un subiect tabu, plin de vinovatie.
Nu suntem invatate de mici ca e ok sa ai placere in asta si e normal.
Educatia informala.e f năzdrăvană in tara, sigur nici aia formala nu mai e grozava.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Sep 16, 2020 2:28 am

Melania wrote:Eu nu cred ca e important. Cand vorbesc cu cineva nu ma intereseaza ce orientare si ce identitate de gen are, decat daca tine neaparat sa imi spuna asta. Dar nu vad de ce ar fi relevant pentru mine in majoritatea interactiunilor sociale pe care le am... bla, bla, bla, bla

Huh, asta ai inteles tu c-am zis, ca e important sa stii ce orientare sexuala, sex fenotipic sau indentitate de gen are ala cu care vorbesti? :shock:
Eu vorbeam de a cunoaste conceptele respective in general, de a sti la ce se refera pentru cultura generala.
La fel cum e important sa stii pentru cultura ta generala ce inseamna conceptul de "etnie" si prin ce difera de "religie", de exemplu. Tu intelegi din afirmatia asta ca e important sa stii ce religie are o persoana cu care vorbesti?

Melania wrote:Obstinatia de a le impune cu forta in societate e o greseala a LGBT si will fire back. Nu zic ca e imposibil dar e artificial si nu va dura. dinpotriva, daca s-ar urma o cale naturala de acceptare in timp eu zic ca societatea ar fi mai toleranta.
Cand insa incerci sa vari pe gatul societatii tot felul de chestii pt care care societatea in marea ei majoritate nu e pregatita, asteapta-te la un raspuns negativ.

Ce sa impui, frate, cu forta, faptul ca sexul fenotipic e un concept diferit de identitatea de gen?
Si concepte ce mai impunem cu forta in societate: algebra, formele de relief, solfegiul, dictionarul? :D

Daca pe tine nu te intereseaza sa ai aceste cunostinte, treaba ta, dar ce-ai cu faptul ca exista definitiile?
In afara profesiei, nicio cunostinta nu e obligatorie pana la urma. Fiecare poate alege exact atat cat vrea sa stie despre ce subiect vrea sa stie.
Nu te obliga nimeni sa stii ca "sexul fenotipic" e un concept diferit de "sexul genotipic" sau de "identitatea de gen".
La fel cum nu te obliga nimeni sa stii ca "rasa" e un concept diferit de "etnie" sau de "religie".
Ca "invidia" e un concept diferit de "tristete" sau de "frica".
Si asa mai departe.

De fapt, nici nu stiu cine ne-a impus in mod artificial sa folosim atatea cuvinte si notiuni abstrate, cand am fi putut sa vorbim folosim doar "ku" y "kiu", ca pe Plyuk.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Sep 16, 2020 9:59 am

Nu e vorba doar de vocabular ci implicatiile pot fi concrete:
https://2daynews.ro/headlines/regizor-a ... 11860.html

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Sep 16, 2020 10:05 am

Si ce legatura are asta cu existenta conceptelor?
Ar trebui sa interzicem notiunile de "transexual" sau de "homosexual" din cauza acestor intamplari?
Last edited by MumaPadurii on Wed Sep 16, 2020 10:12 am, edited 1 time in total.
Muma the Puma

primarita
elder
elder

Postby primarita » Wed Sep 16, 2020 10:11 am

Notiunea de transexual, da, pt ca e gresita.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Sep 16, 2020 10:12 am

In ce sens e notiunea de transexual gresita? :)
Muma the Puma

Return to “Discutii pe bune”