independenta si autonomie

coltzul cu dileme
alimori
elite
elite

Re: independenta si autonomie

Postby alimori » Mon Sep 18, 2017 12:21 pm

Nu sunt de acord ca referendumul sa conteze indiferent de cati se prezinta la vot. Daca majoritatea nu se duce (din lipsa de interes sau pt a nu il considera legal sau din alte motive), nu trebuie sa decida o mana de independentisti convinsi pt toata comunitatea.
Legile cu care nu esti de acord se schimbă in parlament sau se schimba printr-o razmerita.
Statul cred ca poate sa se poarte ceva mai decent fata de autoritati care organizeaza referendumuri ilegale. De exemplu sa ignore referendumul, nu sa ameninte primari, sa cotrobaie prin tiparnite, sa anuleze o dezbatere (care pana la urma a avut loc intr-un teatru privat).

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Mon Sep 18, 2017 12:24 pm

alimori care este culoarea TA preferata la lengerie intima?
mcdreamy as fuck

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Sep 18, 2017 12:25 pm

mihai_525 wrote:da dar tu nici macar nu esti de acord sa ii intrebam

Eu sunt de acord, insa nu eu trebuie sa fiu de acord, trebuie sa fie de acord Tribunalul Constitutional. Nu asa se face inainte de organizarea oricarui referendum? Poate ma insel eu.
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Mon Sep 18, 2017 12:28 pm

ete na ca tribunalul o fi format din extraterestri
nimic din ce e omenesc nu e perfect, se zice ca michelangelo pictase perfect capela sistina incat s-a temut ca o sa il faca invidios pe dumnezeu ca e perfecta asa ca a schimonosit-o intentionat pe alocuri ca sa nu fie flawless
mcdreamy as fuck

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Sep 18, 2017 12:33 pm

alimori wrote:Nu sunt de acord ca referendumul sa conteze indiferent de cati se prezinta la vot. Daca majoritatea nu se duce (din lipsa de interes sau pt a nu il considera legal sau din alte motive), nu trebuie sa decida o mana de independentisti convinsi pt toata comunitatea.
Legile cu care nu esti de acord se schimbă in parlament sau se schimba printr-o razmerita.
Statul cred ca poate sa se poarte ceva mai decent fata de autoritati care organizeaza referendumuri ilegale. De exemplu sa ignore referendumul, nu sa ameninte primari, sa cotrobaie prin tiparnite, sa anuleze o dezbatere (care pana la urma a avut loc intr-un teatru privat).

Corect, statul a facut multe greseli diplomatice. O mare parte din curentul separatist e provocat si de guvernarea actuala, nu doar de nationalismul catalan.

Nici eu nu sunt de acord ca referendumul sa conteze indiferent de cati se prezinta la vot. La fel cum nu am fost de acord nici in cazul referendumului pentru demiterea lui Basescu.
Daca nu esti interesat de un referendum care chestioneaza parerea ta in legatura cu schimbarea unei stari de fapt, inseamna ca pozitia ta ar trebui sa fie considerata automat in favoarea continuarii starii de fapt.

Asta e diferit fata de votare, cand schimbarea starii de fapt e inevitabila in virtutea ciclului electoral, indiferent daca te duci tu sau nu la votare.
Muma the Puma

Boss
elder
elder

Postby Boss » Mon Sep 18, 2017 4:38 pm

alimori wrote:Nu sunt de acord ca referendumul sa conteze indiferent de cati se prezinta la vot. Daca majoritatea nu se duce (din lipsa de interes sau pt a nu il considera legal sau din alte motive), nu trebuie sa decida o mana de independentisti convinsi pt toata comunitatea.

Aici sunt de acord. Pana la urma asta inseamna democratie. Majoritatea decide.
Big Boss

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Sep 18, 2017 6:37 pm

Ce gandire simplista si profund gresita. Tipul de slogan cu care PSD-istii (si in general toti coruptii si populistii) manipuleaza cu succes pulimea, justificandu-si abuzurile cu textul "e democratie, deci majoritatea decide".
Nu, nu asta inseamna democratie. Democratia presupune in primul rand sa respecti principiile statului de drept. Nu poti defila cu stindardul democratiei atata timp cat te pisi pe deciziile tribunalului constitutional.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon Sep 18, 2017 6:55 pm

si la ei e curtea constitutionala la fel de panarama ca la noi?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Sep 18, 2017 7:04 pm

da, in general justitia e o panarama peste tot, normal e ca parlamentul si guvernul sa nu tina seama de ea
doar parlamentul a fost ales de populatie si reprezinta majoritatea, deci poate sa faca ce vrea el, nu?
ca asa e democratic
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Mon Sep 18, 2017 7:18 pm

e halucinant modul in care generalizeaza particularizeaza relativizeaza si absolutizeaza dupa cum ii convine, nu gasiti?
mumapadurii opreste te
mcdreamy as fuck

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Sep 18, 2017 9:06 pm

Consiliul juridic pe probleme constitutionale din parlamentul catalan, in mare parte format din juristi catalani nationalisti pro-independenta, e de aceeasi parere si a avertizat seful parlamentului ca referendumul e neconstitutional.
Dar sunt sigura ca mihai, boss si chingachgook de pe imed stiu mai bine ca panaramele astea care au facut doar o amarata de facultate de drept si nu sunt decat niste experti pe teme constitutionale.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Tue Sep 19, 2017 9:47 am

eu ma refer decat ca sunt smenari, nu ca nu ar stii constitutionalitate

o sa te bage in pamant political correctnessul asta la un moment dat
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Sep 19, 2017 8:05 pm

Ce political correctness? PC-ul inseamna altceva si n-are nicio legatura cu ce spun eu.

Ca sunt judecatorii smenari sau nu, e irelevant; politicienii trebuie sa respecte curtea constitutionala. Pe asta se bazeaza statul de drept. Altfel poate sa vina orice alt politician cu retorica ca judecatorii sunt smenari, au interese, sunt vanduti securitatii etc.
Dar cand o face PSD-ul e marlanie, nu?

In USA se stie ce apartenenta politica are fiecare judecator de la curtea suprema, dar cu toate astea niciunui politician (serios) nu-i da prin cap sa spuna ca nu trebuie sa le respecte deciziile pentru ca sunt niste smenari republicani (respectiv democrati) si voteaza conform interesului politic/material.
Le respecta si gata. Se stie ca au anumite interese, e normal sa aiba, sunt oameni, dar nu poti lasa puterea administrativa/legislativa fara niciun control juridic, chiar daca e din partea unor oameni cu interese.

Eventual puteai sa spui ca invoc o respectare prea stricta a legilor si ca uneori trebuie sa bend the rules, dar... political correctness???! :?

Si nu, nu cred ca e justificat sa bend the rules in cazul asta, nu numai pentru ca asa creezi un precedent prin care parlamentarii si guvernantii sa se sustraga Justitiei.

Ci in mod concret pentru ca in situatia de fata e o greseala strategica. Practic, trecand peste hotararea curtii constitutionale, ii dai motive guvernului de la Madrid si ii oferi justificarea necesara pentru inca 20 de ani de campanie si de actiuni anticatalane.

Da, aia trebuiau sa permita referendumul si sa ofere catalanilor dreptul la a-si exprima opinia. Dar greseala lor nu justifica si nu micsoreaza in niciun fel greseala separatistilor catalani.
Nu ma intind prea mult, ca iar am scris mult, dar separatistii sunt niste populisti care au un singur scop de cand au ajuns la guvernare si sunt plini de o retorica populista de-asta de kcat. Sunt destul de multi economisti, oameni politici care nu sprijina independenta si nu cred ca o sa-i mearga mai bine Cataloniei in afara Spaniei.

Crezi ca vor razboi civil, crezi ca ei au impresia ca Spania o sa accepte linistita ruperea de Catalonia?
Miscarea asta cu sfidarea curtii constitutionale nu duce oricum nicaieri, e doar un bluff ca sa poata ei sa se victimizeze acum si sa strige replica cu "madridul se poarta ca pe vremea lui franco" (catalonia a fost foarte persecutata pe vremea dictaturii si exista multe resentimente din cauza asta) si sa atate mai mult separatismul din regiune, sa ia mai multe voturi.

Serios? Adica ei incalca legea si apoi striga ca e fascism sa existe repercusiuni? Bleah.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed Sep 20, 2017 10:15 am

daca curtea din spania e alcatuita din aceleasi maimutze ca la noi ii inteleg perfect pe aia cu referendumul.

toti sunt populisti, si aia de la madrid si separatistii.
curtea a gresit ca nu le-a permis alora s aorganizeze si asta au dreptul sa o spuna. si daca nu au dreptul, si-l iau.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Wed Sep 20, 2017 1:58 pm

http://m.b1.ro/stiri/externe/arestari-i ... 99060.html

mi-l si imaginez pe dany trejo in once upon a time in mexico cand merge in satul in care se ascundea el mariachi si zice:
escuche che esto es un pueblo de...pistoleros
si zice pistoleros cu maxim de scârbã asa e geniala faza
asa deci daca as fi enrique or whatever the fuck is the name of the spanish prime minister, as imbarca in camionete niste mexicani din aia din carteluri si i-as trimite in catalunia sa se asigure de buna desfasurare a alegerilor
comunitatea de romani din spania chiar nu are niciun cuvant de spus ?
mcdreamy as fuck

alimori
elite
elite

Postby alimori » Fri Sep 22, 2017 7:19 pm

cred ca e mai multa politie si jandarmerie acum in Cataluña decat dupa atentate. asa pare, de aici de departe.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Fri Sep 22, 2017 9:02 pm

alimori bolshoi teatr, caviar, sampanie si four seasons@red square in moscow in noiembrie ?
e ok ?
is that classy or what
cand vreodata o sa se ridice colombianul acela la nivelul meu chiar nu stiu dar eu te las, am o rabdare ceva de speriat
mcdreamy as fuck

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Sep 23, 2017 10:08 pm

Chingachgook wrote:daca curtea din spania e alcatuita din aceleasi maimutze ca la noi ii inteleg perfect pe aia cu referendumul.

Adica tu consideri ca in Romania ar fi justificat ca politicienii sa ignore deciziile CC, pentru ca aia sunt niste maimute? Ca exact asta implica ceea ce spui.

Este un concept foarte interesant pe care il ai despre statul de drept, democratie si separarea puterilor in stat. Sau aceste principii se aplica numai cand ne convine?

Spunand asta legitimezi retorica pesedistilor (pe care probabil ca ii antipatizezi doar pentru ca e trendy, ca vad ca in spirit ii urmezi), care exact asta spun si ei, ca la DNA sunt niste maimute, ca Soros, ca Basescu, ca interese.
La asta se reduce si retorica lor, la atac la persoana la adresa unei institutii, ca asta prinde la public mai bine ca argumentele la obiect.
Dar chiar si pesedistii, oricat ar carai impotriva justitiei, se conformeaza. Pana acum n-am auzit sa spuna niciunul ca ar fi justificat sa nu ii respecte deciziile, asa cum spui tu.

Repet ce am mai spus in alt post, ca nu doar tribunalul constitutional a decis ca referendumul de separare a Cataloniei e neconstitutional, ci si alte institutii de justitie: departamentul de justitie catalan, comisia de justitie pe probleme de constitutionalitate a parlamentului catalan.
Sunt toti judecatorii, chiar si cei catalani, niste maimute sau cum?

Ah, stai, ca atunci mi-ai raspuns ca de fapt tu n-ai sustine ca aia n-ar sti constitutionalitate, ci ca sunt smenari.
Mai jos zici ca "curtea a gresit".
Adica au dreptate pe fond, dar nu trebuie sa-i ascultam pt ca sunt smenari? Sau au gresit?

Ce sustii exact? Chiar nu inteleg your POV, consideri ca referendumul ar fi constitutional sau nu?

Au gresit curtea de la Madrid, tribunalul din Catalonia, comisia juridica din parlamentul catalan si, more or less, restul expertilor care urla peste tot ca referendumul nu e constitutional?
Sau nu conteaza ce spun legea si expertii, pentru ca smenari, maimute si Soros?

Chingachgook wrote:toti sunt populisti, si aia de la madrid si separatistii.

Si PSD-ul, si PNL-ul, si USR-ul.
Da, toti politicienii sunt populisti intr-o anumita masura, toti fac greseli, dar unii fac greseli mai mari decat altii.
In problema de fata unii au justitia de partea lor, ceilalti incalca principiile statului de drept.

Ar mai incapea aici un paragraf mare despre parearea mea in legatura cu Rajoy, dar e irelevant pentru discutie. Da, ar fi fost intelept sa abordeze altfel problema catalana, sunt multe lucuri care au contribuit la agravarea situatiei, unele voluntare, altele involuntare.
Da, au facut si la Madrid destule greseli tactice, dar separatistii incalca deliberat constitutia si hotararile judecatoresti. Mie aici mi se pare ca se transeaza totul.
Si din punct de vedere legal, dar si strategic.

Nici nu mai conteaza ca lupti pentru o cauza corecta. Daca incalci in picioare principii mai fundametale pentru asta, mai importante decat principiul pentru care lupti, ai ftt toata cauza.

Separatistii urla ca nu se respecta "spiritul" democratic pentru ca constitutia nu le permite sa faca un referendum, dar ei calca in picioare democratia "spirit SI trup", sfidand institutia Justitiei.
Asta mi se pare de o nesimitire extrema, sa incalci principiul fundamental al oricarui stat democratic si sa preteinzi ca actionezi in numele spiritului democratiei.

Ii inteleg pe (unii) catalani ca pun botul la retorica asta, ca atunci cand spiritul de turma si partizanat politic (pe care il avem toti pana la urma) sunt multiplicate de discursul bazat pe nationalism si resentimente, e greu sa te mentii rational.
Dar daca privesti detasat de problema, lucrurile n-au de ce sa nu fie clare.

Chingachook wrote:curtea a gresit ca nu le-a permis alora s aorganizeze si asta au dreptul sa o spuna. si daca nu au dreptul, si-l iau.

Si am zis eu ca n-au dreptul s-o spuna? Nu ii pedepseste nimeni pentru proteste, pot sa iasa in strada cat vor, daca se simt neindreptatiti de justitie. Politicienii separatisti au dreptul sa tina mii de discursuri despre asta.
Ceea ce n-au dreptul sa faca (cel putin intr-un stat de drept) e sa incalce legea si sa pretinda sa nu fie trasi la raspundere intr-un fel sau altul.

Exista multe cai legale, civile si politice, de a actiona atunci cand te simti neindreptatit de justitie sau cand vrei sa schimbi o lege care ti se pare nedreapta. Exista curte de apel internationala, presiune civica, exista partide politice.
Sigur, e posibil sa dureze mai mult si sa observi ca poporul incepe sa se plictiseasca la un moment dat de toata tema asta separatista pe baza careia ai fost ales.

Sau poti sa alegi sa incalci constitutia, sa sfidezi justitia, sa provoci un raspuns din partea autoritatilor, sa te martirizezi, sa atati un conflict mocnit, sa bagi tara intr-o criza politica, sa ameninti cu o lovitura de stat, sa semeni semintele extremismului, totul pentru ca-ti convine tie ca politician, nu ca te-ar durea in kr de binele populatiei sau de spiritul democratic.
Asta presupunand ca sunt doar demagogi si nu nebuni de-a dreptul.
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sun Sep 24, 2017 12:02 am

Pe cat punem pariu ca k nu o sa citeasca tot postul? Andy cat pui?
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sun Sep 24, 2017 12:58 am

il citeste pt ca vrea sa ii dea un raspuns pe masura si la subiect.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Sun Sep 24, 2017 3:17 am

Muma va decide daca e la subiect.
Am numarat cel putin 6 semne de intrebare.
Daca Chici raspunde la toate o sa dureze.
Daca n-o face Muma va pune intrebarile din nou pana primeste raspuns. In caz ca intrebarile nu sunt retorice, evident.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Sep 24, 2017 10:40 am

Well, macar cineva l-a citit pe tot (sau cel putin semnele de punctuatie).
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sun Sep 24, 2017 12:14 pm

sigur raspunsul lui Chinghi e f detaliat, au trecut peste 24 ore de la postarea Mumei si inca scrie la el.
sau poate e la vot, ca cetatean german responsabil si nu are timp azi.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sun Sep 24, 2017 1:28 pm

Repet ce am mai spus in alt post, ca nu doar tribunalul constitutional a decis ca referendumul de separare a Cataloniei e neconstitutional, ci si alte institutii de justitie: departamentul de justitie catalan, comisia de justitie pe probleme de constitutionalitate a parlamentului catalan.

Exista niste juristi catalani care nu sunt atat de siguri ca referendumul ar fi ilegal.
http://m.eldiario.es/catalunya/politica/Juristas-cuestionan_0_689781376.html
Articolul vorbeste mai mult despre raspunsul disproporționat (si inexplicabil dpdv legal, asta daca tot vorbim despre lege si stat de drept) al Madridului.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Sun Sep 24, 2017 1:56 pm

ok putem sa trecem peste faptul ca spania este O GAURA
vorbim de chestia asta de luni de zile totusi
a devenit plictisitor
mcdreamy as fuck

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Sep 24, 2017 3:17 pm

alimori wrote:

Exista niste juristi catalani care nu sunt atat de siguri ca referendumul ar fi ilegal.

??!
Nu exista nicio contradictie intre ce zic eu in fragmentul pe care il citezi (sau in restul postului) si ce zic juristii aia.

Juristii invitati in emisiunea respectiva nu zic ca referendumul nu e "neconstitutional", ci atrag atentia ca n-ar trebui folosit termenul de "ilegal" pentru un referendum suspendat de tribunalul constitutional pana nu se face nu stiu ce procedura juridica (control al adecvarii deciziei tribunalului constitutional la carta manga).
Ei nu neaga faptul ca referendumul ar fi neconstitutional, asa cum insinuezi, ci doar spun ca termenul "ilegal" e un adjectiv incorect folosit deocamdata.
Chestii de terminologie juridica care nu schimba fondul argumentelor mele, eu vorbeam despre respectarea constitutiei si a justitiei de catre politicieni intr-un stat democratic.

Si chiar dac-ar fi zis ca nu e neconstitutional (ceea ce n-au zis), ce ar schimba?
Tribunalul Suprem Catalan spune ca e neconstitutional.
Consiliul juridic pe constitutionalitate din parlamentul catalan spune ca e neconstitutional.
Tribunalul Constitutional Spaniol spune ca e neconstitutional.
O gramada de alti juristi si profesori la universitatea de drept din Barcelona spun ca e neconstitutional.

Acum sigur ca se pot gasi 5 juristi care sa vina la o emisiune sa spuna ca e constitutional (lucru pe care, repet, nu l-au facut), dar asta nu inseamna ca nu exista consens al expertilor in privinta asta.
E ca si cum ai gasi 5 medici care sa vina la o emisiune sa spuna ca vaccinurile provoaca autism versus consensul expertilor care spune ca nu o fac.

Oricum, asa cum ai zis si tu, discutia in emisiunea aia e despre altceva, despre raspunsul disproportionat al Madridului pe care ei il ataca pe niste teme de procedura.
Eu nu inteleg de ce imi tot dai exemple cu ce fac aia de la Madrid, de parca eu am negat vreodata ca raspunsul ar fi disproportionat.
Eu vorbeam de ce au facut separatistii ANTERIOR, nu e ca si cum raspunsul Madridului (oricat de disproportionat ar fi), justifica sau argumenteaza actiunile ANTERIOARE ale separatistilor.
Muma the Puma

Boss
elder
elder

Postby Boss » Mon Sep 25, 2017 10:28 am

MumaPadurii wrote:Ce gandire simplista si profund gresita. Tipul de slogan cu care PSD-istii (si in general toti coruptii si populistii) manipuleaza cu succes pulimea, justificandu-si abuzurile cu textul "e democratie, deci majoritatea decide".
Nu, nu asta inseamna democratie. Democratia presupune in primul rand sa respecti principiile statului de drept. Nu poti defila cu stindardul democratiei atata timp cat te pisi pe deciziile tribunalului constitutional.

Le cam amesteci. Ce fac coruptii acum e sa zica ca daca au fost votati (de un procent mic de romani in absolut) pot sa faca orice. Si pana la urma eu am zis ca democratia presupune ca majoritatea sa decida dar nu ca e unica conditie ptr un stat de drept.

Te cam gonflezi papusa si e semn rau.
Big Boss

Boss
elder
elder

Postby Boss » Mon Sep 25, 2017 10:33 am

mihai_525 wrote:alimori bolshoi teatr, caviar, sampanie si four seasons@red square in moscow in noiembrie ?
e ok ?
is that classy or what
cand vreodata o sa se ridice colombianul acela la nivelul meu chiar nu stiu dar eu te las, am o rabdare ceva de speriat

Nu musca la mamaliga? Incearca la rama.
Last edited by Boss on Mon Sep 25, 2017 10:37 am, edited 1 time in total.
Big Boss

Boss
elder
elder

Postby Boss » Mon Sep 25, 2017 10:35 am

Chingachgook wrote:si la ei e curtea constitutionala la fel de panarama ca la noi?

Departe de casa dar stie bine ce e pe la noi.
Big Boss

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon Sep 25, 2017 10:38 am

MumaPadurii wrote:
Chingachgook wrote:daca curtea din spania e alcatuita din aceleasi maimutze ca la noi ii inteleg perfect pe aia cu referendumul.

Adica tu consideri ca in Romania ar fi justificat ca politicienii sa ignore deciziile CC, pentru ca aia sunt niste maimute? Ca exact asta implica ceea ce spui.
.

nu sa le ignore dar sa le comenteze si sa spuna unde cred ei ca greseste curtea. cam cum face liviu avram
dreptul la autodeterminare nu cred ca poate fi ingradit. daca aia vor sa se separe si conving destui alegatori - vorba lui domnul klaus- ghinion.

eu sunt de parere ca in viata mai trebuie facute lucruri si cu forta. uneori legile sunt proaste. nu toate si nu mereu dar in cazul asta da.
cred ca e clar ca am zis ca nu orice lege e proasta, da?

e vorba totusi de un referendum, nu de luarea autonomiei cu forta. madridul e liber sa lupte la urne cu populistii lui.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Sep 25, 2017 12:02 pm

Si eu sunt de acord sa spuna unde greseste curtea, dar ei fac mai mult de atat.

Daca legile sunt proaste, sa incerce sa schimbe legile. Cum e legea care nu permite casatoria homosexualilor: eu cred ca e proasta, dar nu as fi de acord sa fie incalcata, pentru ca pana la urma nu e nimic atat de vital incat sa nu poata sa astepte pana va fi posibil revizuirea pe cale normala a legislatiei.

Desigur, uneori mai trebuie facute lucruri cu forta, mai trebuie sa bend the rules.
Dar exceptional, atunci cand miza e ceva important ca viata, suferinta si drepturile fundamentale umane.

In cazul de fata e doar un referendum pentru o opinie politica pe care nici macar nu o impartaseste majoritatea populatiei din zona. Nu e o situatie urgenta, nu sufera nimeni, nu mor oameni. Inca.

La alegerile din 2015 singurele partide care aveau in program separarea directa a Cataloniei, indiferent de deciziile curtii constitutionale, au fost partidul lui Puigdemont (actualul sef al guvernului catalan) si extrema stanga. Restul erau fie pentru unionism, fie pentru separare, insa dupa reforma constitutionala.
Separatistii lui Puigdemont n-aveau majoritate si au trebuit sa se alieze cu extrema stanga la guvernare (CUP, care vor sa scoata Catalonia nu doar din Spania, ci si din UE sau NATO, sunt anti-capitalisti si lupta pentru nationalizarea institutiilor fiscale)
Mie mi-e greu sa mestec asa ceva, mai ales in Spania unde e relativ proaspat exemplul terorismului separatist din alta regiune, ca sa nu mai spun de contextul european recent al izolationismului.

Eu nu vad situatia asta ca un caz de-ala exceptional in care e bine pentru interesul general sa mai si incalcam regulile si care ar justifica astfel sfidarea constitutii, ci un caz in care regulile sunt incalcate fara ca asta sa duca undeva.
Nu undeva unde e bine pentru societate, in orice caz.
Dimpotriva. Singurul lucru la care duce e la adancirea unui conflict (pentru ca nici aia care guverneaza acum la Madrid nu sunt mai breji) si la resentiment nationalist (si de o parte, si de cealalta).

N-am ce sa fac, daca ii voteaza majoritatea populatiei, asta e (desi nu i-au votat si a fost nevoie sa se alieze cu CUP-ul ca sa guverneze for F christ). Oricum presimt ca de acum incolo o sa-i voteze majoritatea populatiei, pt ca oamenii sunt prosti si le plac demonstrarile de forta, de-aia sprijina sinistri ca Orban, Trump, Putin, Erdogan si Farage.
Dar nu pot sa-i vad ca pe niste cavaleri ai binelui care lupta pentru drepturile democratiei, asa cum incearca sa se infatiseze, si nici sa le gasesc justificari atunci cand incalca constitutia.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 29, 2017 10:43 am

Javier Solana in NYT:

https://www.nytimes.com/2017/09/28/opin ... spain.html

N-am sa pun parerea lui Vargas Llosa despre referendumul asta (el foloseste cuvinte mai dure), e usor de gasit pe net daca va intereseaza, ca e la fel de relevanta ca parerea lui Cartarescu despre politica. Parerea unui om inteligent, relevanta pana la un punct, totusi nu a unui expert.
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Fri Sep 29, 2017 11:13 am

ai pierdut mumapadurii
este timpul sa face the facts and accept reality
te-ai situat de partea gresita a istoriei, in opozitie cu binele, cu adevarul
gata
ai pierdut
mcdreamy as fuck

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 29, 2017 4:37 pm

Eu nu ma situez de partea gresita a istoriei, doar ca istoria ia in ultima vreme o turnura gresita, in opozitie cu binele si adevarul.

Ultima oara cand s-a mai intamplat chestia asta in Catalunya era pe la 1939.

arxiufotografic_11setembre_03_05.jpg

Noroc ca acum traim o perioada de liniste, ca Europa nu e bantuita de stafiile nationalismului si izolarii, ca Rusia e cu botul pe labe si nu intervine in politica europeana si americana, ca in lume nu exista conflicte armate active (sau care ameninta sa devina active), nucleare sau nu, ca lucrurile in general nu au de ce sa mearga rau.
Ca alfel m-as ingrijora sa vad niste politicieni iresponsabili ca se joaca cu lucruri ca razboiul civil.

Acum spuneti-mi si mie ce scenarii vedeti posibile pentru terminarea acestui conflict separatist?
Oamenii vor fi impiedicati sa voteze la referendum (ordin venit de la tribunalul suprem catalan de a inchide si pazi sectiile de votare, nu de la guvernul de la Madrid).
Ori o sa inghita galusca si n-o sa se intample nimic (putin probabil), ori vor fi proteste masive stradale.
Probabil vor fi anumite conflicte izolate, in cel mai bun caz n-o sa mearga mai departe de proteste. Raul oricum ar fi facut, pentru ca se atata nationalismul local (nationalismul e in opinia mea un barbarism responsabil de cele mai mari rele ale omenirii).

Insa daca separatistii insista sa proclame independenta unilateral, atunci Madridul ar trebui sa activeze articolul 155, sa suprime autonomia Cataloniei, si nu vad cum s-ar termina asta fara interventia armatei.
De facto ar fi declararea unui razboi civil din partea separatistilor, dar ca nu-s prosti sa o zica.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Fri Sep 29, 2017 4:44 pm

3 octombrie
fa-ti o poza
intra pe statedepartment.gov/loteriavizelor
sau
matrimoniale.com/usa
esti doctorita ablas español
california scrie pe tine (partea de sud, sa nu exageram totusi)
o sa imi multumesti mai incolo
sau ma rog cel putin eu asa as face BEFORE it's too late
mcdreamy as fuck

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Fri Sep 29, 2017 8:30 pm

parlamentul catalan condus de imperialisti asupritori tocmai ce a BANAT google mail in pana mea
daca e posibil asa ceva
in 2017
in uniunea europeana
unde va credeti mai acolo in DPRK sau arabia saudita sau ce doamne iarta-ma cum sa banezi google
mcdreamy as fuck

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Fri Sep 29, 2017 8:34 pm

deci o tara (spania) care interzice altei tari (catalonia) sa interzica sangerosul si crudul asa zis sport numit corida si baneaza google
pai they had it coming in pana mea
hesus
deci ce stiam eu de HALUL in care a ajuns spania e nimic pe langa adevaratul HAL in care se afla aceasta fosta colonie maura.
mcdreamy as fuck

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Fri Sep 29, 2017 8:34 pm

don't you LOVE how the american flag POPS OUT everytime I post smthng ?
I DO
mcdreamy as fuck

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Fri Sep 29, 2017 8:43 pm

Image
mcdreamy as fuck

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Sep 29, 2017 8:46 pm

termina cu dezinformarile astea

N-a banat nimeni google, i-au cerut sa inchida o aplicatie care contravine unei dispozitii legale, ceea ce google e obligat prin statut sa faca atunci cand primeste un ordin judiciar.
Si nu vine nici de la parlamentul catalan (care e condus de separatisti btw), nici de la ala spaniol, ci de la tribunalul suprem catalan.
Muma the Puma

Return to “Discutii pe bune”