independenta si autonomie

coltzul cu dileme
MumaPadurii
addicted
addicted

Re: independenta si autonomie

Postby MumaPadurii » Mon Oct 02, 2017 3:44 am

jomil wrote:Nu ai zis, ai sugerat
vezi ca si eu am puteri de astea femeiesti ca tine si stiu ce gandesti mai bine dacat esti tu in stare sa admiti

am vrut doar sa iti spun ca esti o scaraba ipocrita si ca te iubesc despite this

Ok, jomil, esti extrem de amuzanta, ca de obicei, dar acum poti sa te duci in alta parte sa ai conversatii imaginare cu ce stii tu ca gandesc?

Incerc sa am o conversatie cu oameni normali la cap si nu, nu mi-a fost dor de discutii stupide.

Multumesc anticipat.
Muma the Puma

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Oct 02, 2017 3:46 am

Mda, ce e drept la 3 dimineata (ora ta, ca la mine e 2 dupa amiaza...) o sa gasesto o groaza de oameni normali la cap pe imed....
SUCCES
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 02, 2017 3:46 am

mersi, pa
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Mon Oct 02, 2017 6:40 am

buna dimi!
ce bine este sa traiesti intr-o tara civilizata, andy gavrilescu suntem atat de norocosi!
in astfel de momente trebuie sa fim alaturi de cei mai putin norocosi decat noi adica mumapadurii dar hey nu am pus-o noi sa se mute in africa
mcdreamy as fuck

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Mon Oct 02, 2017 6:43 am

oricum mumapadurii asa este, trebuie sa multumim guardia civil, oameni de nadejde la bine, dar mai ales la greu.
in afara de batut femei au gasit si droguri sau masini de tiparit bani la peneleu sau ceva?
jesus christ
mcdreamy as fuck

alimori
elite
elite

Postby alimori » Mon Oct 02, 2017 8:27 am

MumaPadurii wrote:Deci sa ma lase cu politia care-a batut oameni nevinovati. Astia sunt oameni nevinovati, lipsiti de agresivitate?

asa, in primul video se vede un scaun zburand spre un politist, chestie care justifica, nu-i asa, violenta politiei in situatii total diferite de asta. Mumo, ziceai c-ai fost la manifestatii, trebuie sa vin eu sa-ti spun ca intotdeauna apar si persoane violente care cauta doar caft? vorba ta, parca ai 2 ani.
in al 2lea clip se vad niste tipi cu rucsaci care imping niste politisti cu scuturi, bastoane... bietii de ei, erau clari dezavantajati, le-o fi fost cald cu toate hainele alea de protectie negre pe ei.

Ciocnirile cu scutierii au avut loc acolo unde multimea a vrut sa forteze intrarile sau sa impiedice politia sa confiste urnele (actiuni pentru care aveau un ordin juridic clar). Acolo a intervenit Guardia Civil.
Ma scuzati, dar nu prea mai esti nevinovat in cazul in care vrei sa impiedici politia sa-si faca meseria. Daca vezi ca vin scutierii inspre tine, te cari, nu te iei cu ei la tranta ca vrei tu sa fortezi o intrare sigilata ca sa votezi intr-un referendum neconstitutional. Ca aia nu sunt niste delicati sau niste profesori universitari care sa stea cu tine la discutii despre democratie.

exista diferite grade de violenta si diferite grade de ilegalitate, duh. daca votezi intr-un referendum ilegal, normal e sa se stearga cu votul tau la fund. daca ataci oameni pe strada, normal e sa iti iei una dupa ceafa, sa fii imobilizat si dus la politie. daca refuzi sa te ridici si sa pleci, normal e sa fii tarat afara, nu batut, nu calcat in picioare, ci tarat.

imi place cum aperi tu legea, pacat ca tocmai am mancat.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Mon Oct 02, 2017 8:34 am

totusi sa nu o transformam pe mumapadurii intr-o piñata (oricat de mult ne-am dori asta) pentru ca nu e vina ei ca spania este condusa de ion iliescu.
mcdreamy as fuck

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Oct 02, 2017 10:07 am

Aici la noi in tara carmuita de Rege mor batrani in flacari in azile fara autorizatie ISU. Dar nu mor batuti.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Oct 02, 2017 10:09 am

De data asta

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon Oct 02, 2017 10:13 am

te ridici si in picioare cand tastezi Tribunalul Suprem Catalan?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Oct 02, 2017 10:13 am

Este oare Espana dispusa sa-l piarda pe Pique?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 02, 2017 10:42 am

alimori wrote:asa, in primul video se vede un scaun zburand spre un politist, chestie care justifica, nu-i asa, violenta politiei in situatii total diferite de asta. Mumo, ziceai c-ai fost la manifestatii, trebuie sa vin eu sa-ti spun ca intotdeauna apar si persoane violente care cauta doar caft? vorba ta, parca ai 2 ani.

Se vede un politist pus la pamant de un scaun primit in cap. Politistul nu se prea misca, ceea ce inseamna ca l-a atins destul de bine. Asta ca un exemplu de cat de usor pot degenera lucrurile in conflictele astea "pasnice".
Stiu foarte bine ce se intampla cand au loc altercatii intre jandarmi si multimi de oameni si ca sunt situatii in general conflictuale. Si chiar si cele pasnice au un risc mare de a deveni conflictuale.
Exemplul era pentru cei care spuneau ca acolo n-ar fi fost vorba de asa ceva:
alimori wrote:ai idee ce e un conflict stradal? sa nu te ridici de pe jos cand iti zice politistul nu inseamna ca provoci un conflict stradal. sa dai cu molotovul in masina politiei e conflict stradal.

alimori wrote:in al 2lea clip se vad niste tipi cu rucsaci care imping niste politisti cu scuturi, bastoane... bietii de ei, erau clari dezavantajati, le-o fi fost cald cu toate hainele alea de protectie negre pe ei.

Si ce-ar fi trebuit sa faca jandarmii, alimori, sa-si dea jos hainele de protectie, scuturile, mastile sa lase bastoanele, ca sa fie lupta dreapta?
Pe bune, tu chiar te plangi ca au scutierii echipament de protectie si bastoane, atunci cand trebuie sa isi faca meseria? Te mai intreb o data, pe ce lume traiesti mai exact?

alimori wrote:exista diferite grade de violenta si diferite grade de ilegalitate, duh.

Da, exista, dar asta nu se discuta cu jandarmul, duh.
Politia are o dispozitie directa de la judecatori, daca politia trebuie sa elibereze o zona de multime ca asa are dispozitie, nu sta la povesti filozofice, nu discuta drept constitutional cu tine, ci o face urmand aceleasi protocoale (asa cum se pricepe mai bine, uneori cu greseli) indiferent de motivul pentru care l-ai impinge.
Fie ca esti activist pentru o miscare ecologica, ca strigi impotriva guvernului catalan, ca esti suporterul unei echipe de fotbal sau ca vrei sa votezi, tot o sa-ti iei bastoane daca te impingi cu scutierii si tot o sa fii luat pe sus daca te trantesti pe jos si refuzi sa pleci.

alimori wrote:daca votezi intr-un referendum ilegal, normal e sa se stearga cu votul tau la fund. daca ataci oameni pe strada, normal e sa iti iei una dupa ceafa, sa fii imobilizat si dus la politie. daca refuzi sa te ridici si sa pleci, normal e sa fii tarat afara, nu batut, nu calcat in picioare, ci tarat.

Pai i-au tarat, asta au facut. Chestia e ca oamenii nu sunt saci inerti si se lupta atunci cand sunt tarati, de-aia imaginile sunt destul de impresionante.
Si daca ripostezi atunci cand politia incearca sa se indeparteze sau esti violent, atunci e posibil si sa-ti iei una dupa ceafa. Ca oamenii aia au de facut o meserie de kcat, riscanta, pot sa-si ia oricand un scaun sau o sticla in cap de la o multime de-asta "pasnica si democratica" in care nu stii unde se ascunde un tanar mai entuziasmat. Banuiesc ca sunt super plini de adrenalina in situatiile astea si inteleg total de ce mai scapa cate un picior cand sar o gramada de oameni pe ei.
Nu e scuzabil nici sa calci pe cineva in picioare, dar nu mi se pare corect nici sa stai pe canapea sa analizezi in slow motion si sa-ti dai cu parerea ca uite aici ar fi putut s-o apuce mai delicat de dupa ceafa sau sa n-o tranteasca atat de tare la pamant pe aia care urla si se impingea in el impreuna cu alte sute de oameni...
Last edited by MumaPadurii on Mon Oct 02, 2017 10:51 am, edited 4 times in total.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 02, 2017 10:45 am

Chingachgook wrote:te ridici si in picioare cand tastezi Tribunalul Suprem Catalan?

Esti un pic in urma cu discutia.
Am trecut de mult de punctul "oamenii ar trebui sau nu sa respecte deciziile justitiei" suntem deja la "oamenii ar trebui sau nu sa respecte fortele de ordine".
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Mon Oct 02, 2017 11:09 am

ma intreb oare cand vom ajunge la "oamenii au nevoie sa le fie respectate DREPTURILE OMULUI"
cu mumapadurii, nu cred ca vom ajunge vreodata acolo
SAD
mcdreamy as fuck

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Mon Oct 02, 2017 11:12 am

andy gavrilescu wrote:Aici la noi in tara muita de Rege mor batrani in flacari in azile fara autorizatie ISU. Dar nu mor batuti.

fixed
mcdreamy as fuck

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 02, 2017 11:45 am

Si ca ziceam inainte de manipulare si exagerari, uite, alimori, un exemplu de cum arata un om tarat, asa cum zici ca e ok sa faca jandarmii:

http://www.elnacional.cat/ca/politica/p ... 8_102.html

Si apoi aia isi suna o prietena si plange ca "i-au rupt degetele unul cate unul, intentionat" si ca o atingeau pe tzatze si radeau de ea.
E de inteles cum in momentele astea ai o perceptie distorsionata asupra adevarului.
Dar inregistrarea telefonica apare in presa si oamenii o cred.

Ce mai conteaza ca apare apoi cu mana stanga bandajata, iar in imagini se vede ca politistul o apucase de dreapta?
Ce mai conteaza ca probabil leziunile le-a capatat accidental in timp ce mana ii era prinsa intre alti doi protestatari (asa mi se pare la inceputul filmului, cand barbatul ala trece peste ea si are mana stanga prinsa sub altul), nu ca i le-a facut jandarmul din rautate.

Dar a devenit un simbol al violentei politiei, un martir? A devenit.
Striga Mindruta pe facebook ca in Catalunia politia bate femeile si copiii pe strada? Striga.
Iese un fotbalist faimos sa declare scandalizat lumii intregi ca unei femei politistii i-au rupt degetele intentionat pentru ca voia sa voteze, desi nu e asa? Evident, iese.
Nu e adevarul, dar nu suna bine sa spui ca politistii spanioli i-au rupt degetele unei femei pentru ca incerca sa voteze? Pai suna perfect.

Asa e cu propaganda in ziare si pe facebook. Repet, nu zic ca nu e posibil sa fi existat si abuzuri, iar daca au existat, ar trebui sa fie pedepsite.
Dar, ca in orice alta situatie similara, ar trebui sa luati tot ce se raspandeste in presa (si mai ales in mediile online) despre violenta politiei asupra poporului catalan cu multa, multa sare.
Nici nu mai zic ca au aparut si poze false, cu persoane care fusesera ranite de jandarmi cu ocazia unor altercatii din alti ani, hai sa spunem ca astea au fost greseli...

E o masina uriasa de propaganda in spatele separatismului si functioneaza acum la turatie maxima. Sigur ca sunt unii la Madrid care ii pun benzina si se asigura ca poate sa functioneze (din prostie si incompetenta probabil), dar sa nu uitam ca astia din Catalonia sunt la butoane (nu vreau s-o dau in teorii conspirationiste, sper ca nu are si Rusia vreun buton, ci doar profita de situatie sa arunce niste paie pe foc).
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon Oct 02, 2017 12:42 pm

MumaPadurii wrote:
Chingachgook wrote:te ridici si in picioare cand tastezi Tribunalul Suprem Catalan?

Esti un pic in urma cu discutia.
Am trecut de mult de punctul "oamenii ar trebui sau nu sa respecte deciziile justitiei" suntem deja la "oamenii ar trebui sau nu sa respecte fortele de ordine".

nu pot sa gandesc pe cat de repede tastezi tu

te impresionezi prea repede la niste imbranceli cu jandarmii
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Mon Oct 02, 2017 12:44 pm

doar e femeie
mcdreamy as fuck

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Oct 02, 2017 12:55 pm

Tocmai ca pe muma nu prea o impresioneaza ciomagelile alea, mai mult pe mihai.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 02, 2017 12:59 pm

da, asta nu inteleg si eu, cum de reiese din discutie ca tocmai eu sunt aia care ma impresionez repede la imbrancelile cu jandarmii
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Mon Oct 02, 2017 1:01 pm

mda kooksee misoginistic a hole ca de obicei dar revenind normal ca nu o impresioneaza mai mult decat atat le-a si instigat mai intai dupa care le-a justificat
in orice caz o sa urmeze niste embargouri probabil
o sa fie greu de gasit hrana, noroc cu tractoristii de care isi batea joc in mod elitist mumapadurii
singura chestie naspa este cu imigrantii probabil dar nu cred ca e cazul la mumapadurii care este integral integrata in societatea mediul profesional si cultura catalan.
mcdreamy as fuck

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Oct 02, 2017 2:01 pm

Mihai tu esti intreg la minte, nu vezi ce se intampla la americani, si nu oriunde ci in Las Vegas, acolo e adevaratul macel, adevarata oroare, nici nu se compara la civilizatie cu europa, spania in aceste zile, unde macar se ciomagesc mai cu tandrete, fara a-si dori moartea.

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Mon Oct 02, 2017 2:07 pm

o sa inceapa ftaiul si in europa o sa vedeti, inclusiv in romania
mankind nu poate face o pauza atat de mare cum a fost aceasta de la ultimul ftai in grup.
mcdreamy as fuck

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 02, 2017 2:13 pm

Aham, mankind nu face nicio pauza, se fte cu veselie in grup prin alte parti, doar ca Europa nu e inca invitata.
Desi sunt niste petrecareti care tot incearca sa sara gardul.
Muma the Puma

alimori
elite
elite

Postby alimori » Mon Oct 02, 2017 10:40 pm

bai si-am zis ca nu ma bag in discutii pe fb, dar nu m-am putut abtine. ma intreb daca se lasa cu unfriend :D ca si-asa tare friends nu suntem.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Oct 02, 2017 10:46 pm

pai daca ai luat apararea catalanilor pe grupul Jandarmeriei, sa te astepti.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Mon Oct 02, 2017 10:54 pm

nu, doar pe wallul unei chirurge care a postat un articol din el pais care spunea ce spunea si Muma, ca politia era acolo ca sa apere legea si ca nu stai la discutii filosofice cu ei. iar eu am raspuns ca aici. si ce zice chirurga? ca n-a vazut niciunul care-a provocat sa fi primit prea mult. bai baiete, care-a provocat??? :lol:

jomil
elite
elite

Postby jomil » Tue Oct 03, 2017 6:01 am

Ce ti se pare gresit?
Poate aveau o prezenta provocatoare. Prin existenta.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Oct 03, 2017 8:25 am

bai baiete, care-a provocat???

Ti-am pus niste videoclipuri mai sus, ca tot asa ziceai si pe-aici, ca n-a creat nimeni niciun conflict.
Bine, poate la ecologisti sa te impingi cu scutierii nu e provocare, e gimnastica de dimineata.
Stiu ca toata media e isterica si n-ai cu cine sa discuti, dar in locurile unde oamenii au lasat politia in pace chiar n-au fost incidente.

Pe de alta parte, asa face politia in orice ocazie de genul asta, nu e ca si cum cand ii apara pe politicienii catalani de protestatari Mossos ar fi dat mai delicat in oameni. Dar politica.
Si in lumea asta dreptatea e de partea cui striga mai tare.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Oct 03, 2017 9:03 am

Ia cauta, alimori, pe youtube "mossos pegando personas" si apoi spune-mi dupa asta daca te poti abtine din vomitat atunci cand ii vezi acum cum imbratiseaza oamenii, plang impreuna si critica violentele facute de Guardia Civil.
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Tue Oct 03, 2017 9:38 am

oh c mon mumapadurii daca tot esti libera astazi nu mai bine mergi putin pana la plaja te relaxezi putin in loc sa fii obnoxious si f enervanta pe imed?
mcdreamy as fuck

Boss
elder
elder

Postby Boss » Tue Oct 03, 2017 12:47 pm

Muma este angajata aici cu norma intreaga inca de la inceputuri, nu ca tine in internship
Big Boss

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Tue Oct 03, 2017 2:08 pm

endocrinologii au inclinatii din astea extremist legionaro bolsevice vezi cazul paulescu sau parhon
se pare in cazul lu mumapadurii influenta legionara este mai pregnanta sau cel putin asa pare
oricum mumapadurii vad ca nu ma contrazice so...
mcdreamy as fuck

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Tue Oct 03, 2017 2:50 pm

Image

#RESPECTMOSSOS deci in timp ce vorbim in barcelona are loc un meeting URIAS unde mossos, adevaratii eroi ai acestor zile, pazesc efectiv populatia civila catalana de fortele spaniole de opresiune trimise sa potoleasca spiritele
aici e o inregistrare cu mariano rajoy ordonand guardia civil sa se "aplice legea"
mcdreamy as fuck

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Oct 03, 2017 3:01 pm

Da, da, Respectmossos!

Video de los Mossos d'Esquadra desalojando a palos en la Plaza de Cataluña a las personas que se manifiestan de forma pacífica.

Olé traiasca ipocrizia, minciunile si propaganda!
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Tue Oct 03, 2017 3:10 pm

ok let's back the truck up
deci
daca acel caraghios rahoy ar fi lasat lumea in pace
sa voteze
asa si
se organiza referendum civilizat fara hartuiri din partea "justitiei" si fara ciomagarii din guardia civil
rezultatul nici macar nu era sigur pentru ca ultimele sondaje aratau 48% pentru separatisti
sa zicem ca nu trecea
foarte bine
si daca trecea
asa si?
incepeau niste negocieri care puteau sa dureze ANI
intre timp nu stiai cine castiga sau pierdea alegerile
in concluzie cel mai probabil se ajungea tot la o forma din asta de autonomie ca si pana acum
toata lumea era fericita
DE CE A TREBUIT VIOLENTA
ei bine pentru ca oamenii extremisti si legionari numai asa stiu sa rezolve probleme, ca rahoy si mumapadurii pentru care probabil violentele sunt mizilic ea dorindu-si all out civil WAR in pana mea daca nu sunteti normali la cap luati-va pastile vorba domnului doctor
mcdreamy as fuck

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Oct 03, 2017 3:26 pm

Lasa asta, s-a mai discutat deja. Rajoy a gresit, booring.

Sa revenim la cu Puigdemont inclinandu-se in fata Mossos, eroii zilei si protectorii catalanilor impotriva violentelor fara precedent ale politiei spaniole franchiste.

Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Tue Oct 03, 2017 3:29 pm

asa si
nu exista padure fara uscaturi DUH
si oricum in clipul 2 e unul care se repede sa ii dea unui mossos cu bicicleta IN CAP
au si ei dreptul sa se apere conform oricarei rule of engagement de bun simt
deci priviti cum ii da cu bicicleta in cap noroc ca are casca
mumapadurii tu ai privit macar clipul sau shooting yourself in the foot e un hobby pe care iti place sa il practici now and then
mcdreamy as fuck

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Oct 03, 2017 3:39 pm

da, dar pe margine e unul care nu da nimanui cu bicicleta in cap si tot isi ia bastoane

pentru ca asa fac fortele de ordine ca sa poata sa imprastie o multime de oameni
astea sunt rule of engagement, nu exceptii, nu uscaturile din padure, ci proceduri folosite si de politia catalana in toate situatiile de genul asta
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Tue Oct 03, 2017 4:11 pm

wow deci afirmatia ca ion iliescu conduce guvernul espanol nu e deloc far fetched iata ce a declarat pique
„Şeful guvernului, Mariano Rajoy, minte, spune că suntem o minoritate, dar noi suntem milioane. Pentru el în 7 ani nu s-a întâmplat nimic exagerat, nicio violenţă..Dar care este nivelul său intelectual se vede. Merge prin lume şi nu ştie o boabă de engleză”, a declarat fotbalistul.
mcdreamy as fuck

Return to “Discutii pe bune”