eutanasia

coltzul cu dileme

sunteti de acord? (cu eutanasia in general; nu doar pt copii)

da
9
50%
nu
3
17%
nu stiu
3
17%
nu sunt din bucuresti
3
17%

Total votes: 18

pc7
elite
elite

Re: eutanasia

Postby pc7 » Sun Nov 03, 2013 4:14 pm

dupa ce esti tapana deja? :)))
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

Lii
elite
elite

Postby Lii » Sun Nov 03, 2013 4:16 pm

pai n-as muri de tot, doar un pic, cat sa ma dau in spectacol
Anatomia lui Ly

jomil
elite
elite

Postby jomil » Sun Nov 03, 2013 4:22 pm

Summer Kat wrote:pai n-as muri de tot, doar un pic, cat sa ma dau in spectacol

se cheama call for help sau appel au secours.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Nov 05, 2013 12:51 pm

Sau Apelaro Aiuto, Hilfe Urlaub, Pomoșt Leka Noci Deța, etc.
and in the eyes of the jackal i say kaboom

obstetrix
elite
elite

Postby obstetrix » Tue Nov 05, 2013 8:50 pm

cere topic cu metode de sinucidere: auzite, vazute etc
trident wrote:pamintu nu se invarte in jurul meu, dar lumea lui obstetrix da :)

obstetrix wrote:shit happens

Iepurita
elite
elite

Postby Iepurita » Tue Nov 05, 2013 9:08 pm

parasuicid se cheama cand nu iti reuseste. Pt ca daca vrei e imposibil sa dai gres...si daca gresesti te adancesti in depresie ca nu esti capabil nici macar sa te sinucizi . :)))
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Nov 05, 2013 9:11 pm

Nu mi se pare funny.
Muma the Puma

187.92a
addicted
addicted

Postby 187.92a » Tue Nov 05, 2013 10:06 pm

jomil wrote:
Summer Kat wrote:pai n-as muri de tot, doar un pic, cat sa ma dau in spectacol

se cheama call for help sau appel au secours.

mayday, bacilul Hansen moare

mai sunt eutanasiati cainii din B?

Lii
elite
elite

Postby Lii » Tue Nov 05, 2013 10:11 pm

187.92a wrote:mayday, bacilul Hansen moare

nu scapam de tine asa usor
Anatomia lui Ly

187.92a
addicted
addicted

Postby 187.92a » Tue Nov 05, 2013 10:14 pm

esti km papagal. vezi sa nu faci psitacoza
ca tre sa te iotanasiem

Iepurita
elite
elite

Postby Iepurita » Tue Nov 05, 2013 10:15 pm

MumaPadurii wrote:Nu mi se pare funny.

depinde de unde privesti
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

doftoroaia
elder
elder

Postby doftoroaia » Sun Dec 08, 2013 1:46 pm

Ce parere aveti ?Este viata o obligatie pentru fiinta umana oricare ar fi pretul ei?

“Atita timp cit o persoana se poate descurca singura fie prin intermediul unui scaun de invalid, baston sau cirje, si atita timp cit acea persoana se va simti libera, viata sa va avea un sens. Si cind acest sens se sfirseste si ratiunea umana va fi constienta de acest lucru, acela va fi timpul mortii. Totul are timpul sau sub soare”
“Personal, cred ca a tolera eutanasia sau dreptul la o moarte demna, implica a iubi cu adevarat persoanele si viata si a avea un profund simt al bunatatii”.Ramon Sampedro-Cartas desde el infierno

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri May 22, 2015 4:50 pm

„Astăzi la prînz îmi voi lua viaţa. A venit timpul.“

Cu aceste cuvinte postate online, Gillian Bennett, o neozeelandeză de 85 de ani care trăia în Canada, a început argumentarea deciziei de a-şi pune capăt vieţii. Bennett ştia de trei ani că suferă de demenţă. În august, demenţa progresase pînă în punctul în care, după cum a spus-o chiar ea: „Aproape că m-am pierdut pe mine.“

„Vreau să scap“, a scris Bennett, „înainte de ziua în care nu-mi voi mai putea evalua situaţia sau face ceva ca să-mi pun capăt zilelor.“ Soţul ei, Jonathan Bennett, un profesor de filozofie ieşit la pensie, şi copiii ei i-au susţinut decizia, dar ea a refuzat să-i lase să o asiste în vreun fel la sinuciderea ei, căci asta i-ar fi expus la riscul unei condamnări de 14 ani de închisoare. De aceea, a fost nevoită să facă ultimii paşi cît timp încă mai era în stare s-o facă.

DE ACELASI AUTOR
Combaterea extremismului islamic
Gînduri despre surfing
Este incestul între fraţii adulţi un delict?
Etică în Gaza
Pentru mulţi dintre noi, din fericire, viaţa e preţioasă. Vrem să continuăm să trăim pentru că avem lucruri pe care le aşteptăm cu nerăbdare sau pentru că, în general, viaţa ni se pare agreabilă, interesantă sau provocatoare. Uneori vrem să continuăm să trăim pentru că există lucruri pe care vrem să le realizăm, sau oameni apropiaţi nouă pe care vrem să-i ajutăm. Bennett era străbunică; dacă totul ar fi fost în regulă cu ea, ar fi vrut să vadă cum creşte generaţia următoare.
Demenţa de care suferea Bennett i-a răpit toate motivele pentru care şi-ar fi putut dori să mai trăiască. Astfel, devine greu de negat faptul că decizia ei a fost în acelaşi timp raţională şi etică. Alegînd sinuciderea, nu renunţa la nimic din ce voia sau putea preţui în mod rezonabil. „Tot ce pierd e un număr nedefinit de ani în care aş fi fost o legumă într-un pat de spital, înghiţind banii statului şi neavînd nici cea mai mică idee despre cine sînt.“

Decizia lui Bennett a fost una etică şi pentru că, aşa cum o sugerează referinţa la „banii statului“, nu se gîndea numai la ea însăşi. Adversarii legalizării eutanasiei voluntare şi a suicidului asistat de medic spun uneori că, dacă legile ar fi schimbate, pacienţii s-ar simţi obligaţi să-şi pună capăt zilelor ca să nu devină o povară pentru ceilalţi.

Baroneasa Mary Warnock, filozoful moral care a condus în guvernul britanic comitetul responsabil pentru „Raportul Warnock“ din 1984, cel care stabilea cadrul legislaţiei inovatoare a Marii Britanii în ceea ce priveşte fertilizarea in vitro şi cercetarea embrionilor, este de altă părere. Ea a sugerat că nu e nimic greşit în a simţi că ar trebui să mori pentru binele celorlalţi, cît şi pentru propriul tău bine.

Într-un interviu publicat în 2000 în Life and Work, revista Bisericii Scoţiei, baroneasa a susţinut dreptul celor care trăiesc cu suferinţe insuportabile de a-şi pune capăt vieţii. „Dacă cineva vrea cu disperare şi cu toată convingerea să moară din cauză că e o povară pentru familie sau pentru stat“, a argumentat ea, „atunci cred că ar trebui să i se permită să moară.“

Avînd în vedere că serviciile publice de sănătate din Canada oferă asigurare pentru persoanele cu demenţă care se află în imposibilitatea de a se îngriji singure, Bennett ştia că nu va fi nevoită să devină o povară pentru familia ei. Într-un spital, ar fi putut supravieţui încă vreo zece ani într-o stare vegetativă, cu nişte costuri pe care le-a estimat precaut în jur de 50.000-75.000 de dolari pe an.

Avînd în vedere că Bennett nu s-ar fi putut bucura de faptul de-a fi rămas în viaţă, i s-a părut că ar fi o risipă. Era, de asemenea, preocupată de personalul medical care ar fi trebuit să aibă grijă de ea: „Asistentele, care credeau că au ales o carieră extrem de importantă, ajung să-mi schimbe mie scutecele şi să dea raportul despre schimbările fizice ale unei carcase goale.“ O astfel de situaţie ar fi – spune ea – „ridicolă, ineficientă şi nedreaptă“.

Unora s-ar putea să nu le placă descrierea unei persoane cu demenţă avansată ca fiind o „carcasă goală“. Însă, pentru că am văzut cum această afecţiune a pus stăpînire pe mama şi pe mătuşa mea – amîndouă nişte femei dinamice, inteligente, care au fost reduse la zăcutul în pat, timp de luni sau (în cazul mătuşii mele) ani întregi –, mie mi se pare o descriere cît se poate de precisă. Dincolo de un anumit prag al demenţei, persoana pe care o ştiam noi nu mai există.

Dacă persoana respectivă nu a vrut să trăiască într-o astfel de stare, ce rost mai are să-i ţii trupul în viaţă? În orice sistem de sănătate, resursele sînt limitate şi ar trebui să fie folosite pentru ceea ce-şi doreşte pacientul sau pentru ceea ce e în beneficiul pacientului.

Pentru oamenii care nu-şi doresc să mai trăiască odată ce mintea lor s-a dus, a decide cînd să moară e dificil. În 1990, Janet Atkins, care suferea de Alzheimer, a mers pînă la Michigan ca să-şi pună capăt vieţii cu asistenţa doctorului Jack Kevorkian, care a fost apoi foarte criticat din cauză că a ajutat-o să moară, pentru că în momentul morţii ei încă se simţea suficient de bine încît să joace tenis. A ales să moară, totuşi, din pricină că ar fi putut pierde controlul asupra deciziei sale dacă ar mai fi amînat-o mult.

Bennett, în declaraţia ei teribil de elocventă, spunea că aşteaptă cu nerăbdare ziua în care legea îi va permite unui medic să acţioneze nu doar în virtutea unei „directive anticipate“ (document legal în care o persoană specifică ce acţiuni trebuie întreprinse în cazul în care nu mai e în stare să ia decizii pentru sine din pricina unei boli – n.tr.) care blochează un tratament ce prelungeşte viaţa, ci şi în virtutea uneia care cere o doză letală atunci cînd pacientul devine neputincios pînă într-un punct bine stabilit. O asemenea schimbare i-ar scăpa pe unii pacienţi cu demenţă progresivă de anxietatea de a continua să trăiască pînă cînd ar rata ocazia de a-şi mai pune capăt zilelor. Legislaţia pe care o propune Bennett le-ar permite oamenilor aflaţi în aceeaşi situaţie cu ea să trăiască atît cît vor – dar nu mai mult de-atît.

din dilema.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Janos
elder
elder

Postby Janos » Sat May 23, 2015 4:36 pm

Ruina, casuta lor, pare un loc bun pentru a muri frumos:
http://www.deadatnoon.com/about.html

jomil
elite
elite

Postby jomil » Sat May 23, 2015 7:22 pm

corect, nu vad de ce tre sa "actioneze" medicul
medicul actioneaza in spital, cand omul vrea reanimare
in aceste situatii cred ca e mai bine sa actioneze familia (daca pacientul nu e capabil), ori o organizatie caritabila, ca sa zic asa...

daca rolul medicului aici e de a stabili daca e cazul sa se aplice directivele...hm, asta e cam greu. Propun sa o faca urgentistii, ei iau decizii repede. Sau psihiatrii, sunt mai sofisticati...

jomil
elite
elite

Postby jomil » Sat May 23, 2015 7:23 pm

corect, nu vad de ce tre sa "actioneze" medicul
in aceste situatii cred ca e mai bine sa actioneze familia (daca pacientul nu e capabil), ori o organizatie caritabila, ca sa zic asa...

daca rolul medicului aici e de a stabili daca e cazul sa se aplice directivele...hm, asta e cam greu. Propun sa o faca urgentistii, ei iau decizii repede. Sau psihiatrii, sunt mai sofisticati...

Janos
elder
elder

Postby Janos » Sun May 24, 2015 1:03 am

jomil wrote:corect, nu vad de ce tre sa "actioneze" medicul

de acord cu tine
in cazul de fata, cand doamna respectiva putea sa isi administreze singura doza mortala nu vad de ce ar mai fi fost necesar ajutorul medicului sau al sotului (in interviul de a doua zi dupa moartea respectivei sotul deplangea faptul ca, din cauza legilor, nu a putut-o cumva ajuta in actul sinuciderii, tot ce a facut a fost sa stea langa ea...un pic ciudat acest regret)
daca vrei cu toata taria si mai esti in acelasi timp si in deplinatatea fizica de a te sinucide nu vad de ce trebuie sa ii pasezi altuia responsabilitatea actului; ca sa traiasca celelalt cu asta pe constiinta?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun May 24, 2015 1:24 am

Banuiesc ca este un moment ingrozitor si ca orice sprijin care i se poate acorda persoanei respective pentru a trece mai usor peste moment e binevenit. Macar posibilitatea de a fi alaturi de copii si de a putea beneficia de sfaturi si de materialul necesar pentru a face actul cat mai putin dureros. Nu spune nimeni ca medicul sa fie cel care sa-i puna paharul la gura.
Pe de alta parte e pacat ca oamenii sa fie nevoiti sa se sinucida atunci cand sunt in deplinatatea fizica de a o face, de frica de a nu o mai putea face mai tarziu. Daca ar sti ca ar fi legal sa poata fi eutanasiati simplu si elegant atunci cand dementa va fi definitiva, s-ar putea bucura de familie pana in ultimul moment, in loc sa-si traiasaca ultimii ani terorizati de ideea ca trebuie sa se omoare cand inca mai pot s-o faca singuri, cu frica de repercusiunile (legale si sociale) care s-ar putea rasfrange asupra celor dragi.
Muma the Puma

Janos
elder
elder

Postby Janos » Sun May 24, 2015 1:36 am

MumaPadurii wrote:Pe de alta parte e pacat ca oamenii sa fie nevoiti sa se sinucida atunci cand sunt in deplinatatea fizica de a o face, de frica de a nu o mai putea face mai tarziu. Daca ar sti ca ar fi legal sa poata fi eutanasiati simplu si elegant atunci cand dementa va fi definitiva, s-ar putea bucura de familie pana in ultimul moment, in loc sa-si traiasaca ultimii ani terorizati de ideea ca trebuie sa se omoare cand inca mai pot s-o faca singuri, cu frica de repercusiunile (legale si sociale) care s-ar putea rasfrange asupra celor dragi.

da, e aiurea sa te sinucizi cand inca mai esti valabil, dar in acelasi timp e imposibil sa creezi cadrul legal care sa-ti garanteze eutanasierea post deteriorare cognitiva

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon May 25, 2015 3:51 am

De ce?
Daca esti deteriorat cognitiv trebuie sa ai un tutore legal. Acest tutore poate actiona in numele tau, daca ai lasat un document in care sa ceri eutanasierea atunci cand va veni momentul. Nu mi se pare un cadru legal imposibil de creat.
Imi imaginez ca oamenii care afla ca au o boala terminala sau o deteriorare cognitiva ireversibila (presupunand ca au trecut peste socul initial si au acceptat ideea) pretuiesc mai mult timpul care le-a mai ramas, stiind ca este scurt. Cu atat mai mult mi se pare o drama faptul ca si-l scurteaza si mai mult, de frica de a nu deveni o povara.
Muma the Puma

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Mon May 25, 2015 4:36 am

Partea cu povara pentru sistem mi se pare importanta: Gillian Bennett scria ca ar ajunge sa cheltuiasca statul 50,000-75,000 de dolari pe an ingrijind-o. Nu debordez de mila pentru bietul stat in general - in speta, in Canada nu sunt momentan foarte multi indivizi care au nevoie de astfel de ingrijiri si nu sprijina statul chiar tot (e un PDF aci); ca idee, in 2013, cheltuielile legate de sanatate in Canada au fost pe undeva peste 200 de miliarde de dolari (http://healthcarefunding.ca/key-issues/current-funding/). Tot tangential, ma intreb cate asistente ar fi puse pe liber daca toti pacientii care ar avea nevoie de ingrijiri terminale s-ar sinucide. In fine, daca tu, statul, ai inclus end-of-life care in serviciile oferite de tine, dar iti cresc si numarul de oameni care au nevoie de ele si speranta de viata (in cazul dat, Canada, cica se va dubla numarul indivizilor peste 65 de ani in urmatorii 50 de ani, dar mi-e lene sa vad cat la suta din populatie va insemna asta fata de acum), poti sa cresti varsta de pensionare (parca la 65 de ani incepe sa vina pensia de la guvern, dar nu stiu daca asta e la nivel federal) si sa legalizezi suicidul asistat si eutanasia (da, suna foarte cinic, dar n-as baga mana in foc ca legalizarea asta e total independenta de considerente economice), in speranta ca pacientii or sa aiba bunul simt sa te mai scuteasca de cheltuieli.

Intr-o nota personala, habar n-am ce as alege daca as ajunge intr-o situatie in care eutanasia ar fi o varianta rezonabila. Anul trecut mi-am pierdut o buna parte din independenta pentru o vreme si am observat ca mi-ar fi fost imposibil sa imi imaginez cat de deprimant poate fi sa ai nevoie de ajutor pentru activitati de zi cu zi.
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

doftoroaia
elder
elder

Postby doftoroaia » Mon May 25, 2015 11:59 am

M a impresionat "Demonul amiezii"...suicidul asistat al mamei.
Sunt pro eutanasie.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon May 25, 2015 12:53 pm

Peobabil Gillian e in masura sa puna problema economica; cred ca e gresit sa invocam argumente economice in chestiune.
SI eu suspectez ca legalizarea eutanasiei are intr-nu fel de-a face cu calcule economice.
Si tema religioasa in legalizarea eutanasiei e exploatata la greu. Daca nu esti proeutanasie esti ultraconservator si anacronic. Si pupi icoane.
Situatia actuala din tarile care au legalizat eutanasia e destul de discutabila-vezi Belgia. Spuneam pe un alt topic ca daca legalizam ceva exista tendinta de a merge mai departe, extindem eutanasia la cerere pentru minori si pentru diverse motive discutabile. In Belgia se fac eutanasieri la botul calului pe care le-as numi executii sumare. Medicul (de familie) care face procedura face o hartie in care da seama cum a decurs protocolul. Eutanasie doar cu buletinul.
Nu cred ca doamna din articol doreste sa moara, problema de fond e pierderea controlului. Si moartea pentru unii e preferabila pierderii controlului, ceea ce e perfect de inteles.
Nu imi pot da cu parerea daca eutanasia trebuie acceptata; probabil in cazuri selectate, la limita, aprobate de o echipa de medici, inclusiv psihiatri ar putea fi o optiune. Cred insa ca bolnavul nu trebuie influentat si influentarea bolnavului in aceasta directive e criminala.
Influenta se face si prin media, prin promovarea eutanasiei. Daca ai la indemana un ciocan, totul in jur iti par cuie. Unui bolnav nu trebuie sa i se ofere alternativa eutanasiei fara sa ceara asta (nici nu cred ca she intampla asta la firul ierbii cum ar zice Ioanitoaia) ci trebuie sa I se dea speranta, chiar cat de mica ar fi plus o informare clara asupra conditiei.
Cred ca e o indecenta sa vorbesti de eutanasie si sa te declari pompos si nejustificat pro nefiind in situatie.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon May 25, 2015 1:09 pm

mie mi se pare socant cazul transexualului care a fost eutanasiat in Belgia pentru ca nu era multumit cu rezultatul procesului de schimbare de sex
in cazul doamnei Gilian, poate daca ar fi stiut ca exista o posibilitate de a nu petrece ani in stadiul de leguma, n-ar fi fost nevoita sa se sinucida
Muma the Puma

Janos
elder
elder

Postby Janos » Mon May 25, 2015 1:28 pm

MumaPadurii wrote:De ce?
Acest tutore poate actiona in numele tau, daca ai lasat un document in care sa ceri eutanasierea atunci cand va veni momentul. Nu mi se pare un cadru legal imposibil de creat.

pentru ca este vorba de dreptul la viata si nu de alt drept oarecare
daca pacientul care a semnat un act de consimtamant de eutanasiere la t1 se razgandeste la t2 si spune ca vrea sa traiasca, ce norme juridice crezi ca pot obliga statul/orice alta entitate sa duca la capat eutanasierea?
nu poti omora un om daca el nu vrea (indiferent de starea cognitiva a respectivului)

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon May 25, 2015 2:25 pm

Si am zis eu ca ar trebui eutanasiat in caz ca se razgandeste?
Tu vb de un bolnav care inca mai poate comunica si isi poate exprima dorinta.
Eu vorbeam de posibilitatea de a opta pt a fi eutanasiat in momentul in care ai ajunge la un stadiu avansat de dementa, tocmai pt a permite bolnavilor cu un stadiu incipient sau moderat de dereriorare cognitiva sa traiasca mai linistiti ultimele clipe de viata cu ce le-a mai ramas din constiinta de sine.
Muma the Puma

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Mon May 25, 2015 8:37 pm

Melania wrote:In Belgia se fac eutanasieri la botul calului pe care le-as numi executii sumare. Medicul (de familie) care face procedura face o hartie in care da seama cum a decurs protocolul. Eutanasie doar cu buletinul.

MumaPadurii wrote:mie mi se pare socant cazul transexualului care a fost eutanasiat in Belgia pentru ca nu era multumit cu rezultatul procesului de schimbare de sex

Nu auzisem de cazul lui pana ieri. Nu mi-a venit sa cred ca s-a redus pur si simplu la "o, ai facut sase luni de counselling fara succes, hai, pa".
MumaPadurii wrote:in cazul doamnei Gilian, poate daca ar fi stiut ca exista o posibilitate de a nu petrece ani in stadiul de leguma, n-ar fi fost nevoita sa se sinucida

Am aceeasi impresie - ca a fost un calcul mult mai bazat pe prognostic (foarte rezervat, eufemistic vorbind) decat in cazul belgianului. Si eu cred ca un pic de loc pentru speranta ar fi putut schimba hotararea pacientei si ca legalizarea ar putea intarzia putin momentul final in multe cazuri in care speranta asta nu prea exista (daca stiu ca pot scrie o directiva nu mai trebuie sa ma ocup singur cat mai sunt incontestabil competent).

Oarecum in aceeasi linie si pentru ca a venit vorba de minori, discutia despre eutanasie in Canada a devenit foarte intensa in anii '90 dupa ce Robert Latimer, un fermier din Saskatchewan, a pus capat vietii fiicei lui, Tracy, cu cateva zile inainte ca Tracy, care avea paralizie cerebrala de la nastere, sa implineasca 12 ani. Groaznica decizie.

De acord si ca
Melania wrote:Cred insa ca bolnavul nu trebuie influentat si influentarea bolnavului in aceasta directive e criminala.
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Thu May 28, 2015 11:54 am

Am citit și eu despre transsexualul eutanasiat.

După care am fost curios în legătură cu medicul care a „efectuat procedura”, Wim Distelmans. Omul e specializat în eutanasie, din asta trăiește, și o face cu pasiune, aparent, se documentează, vizitează locuri în care se moare, recent organizat o excursie cu medici la Auschwitz, frate. E ceva foarte morbid în treaba asta. E clar că mulți medici nu vor și nu vor dori să practice eutanasia de tip belgian, în același timp nu sunt deloc sigur cât de ok ca personalitate și sănătate mintală sunt cei care chiar doresc să facă treaba asta.
and in the eyes of the jackal i say kaboom

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu May 28, 2015 12:15 pm

Phat Skidz wrote: în același timp nu sunt deloc sigur cât de ok ca personalitate și sănătate mintală sunt cei care chiar doresc să facă treaba asta.

pai daca nu esti sigur nu te baga

lasa un psihiatru sa faca evaluarea. gabi o fi disponibil?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu May 28, 2015 2:48 pm

Phat Skidz wrote:Am citit și eu despre transsexualul eutanasiat.

După care am fost curios în legătură cu medicul care a „efectuat procedura”, Wim Distelmans. Omul e specializat în eutanasie, din asta trăiește, și o face cu pasiune, aparent, se documentează, vizitează locuri în care se moare, recent organizat o excursie cu medici la Auschwitz, frate. E ceva foarte morbid în treaba asta. E clar că mulți medici nu vor și nu vor dori să practice eutanasia de tip belgian, în același timp nu sunt deloc sigur cât de ok ca personalitate și sănătate mintală sunt cei care chiar doresc să facă treaba asta.

E destul de controversat personajul. Mi se pare bizar ca e prof de palliative care :shock: la Vrije Universiteit Brussels.
Istoria universitatii asteia e interesanta, pentru ca a aparut dupa o ciondaneala a masonilor liberali cu biserica catolica pe o univeristate. Ei si-au facut universitatea Vrije (libera) ca sa nu aiba de a face cu biserica si statul. Doctorul Isi face treaba pentru care e platit. El apartine ideologic spiritului secularist si liberal prin afilierea la VRije Universiteit.
Deci nu e chiar un nebun morbid, are o oarecare agenda in spate. La universitatile 'crestine' nu o sa vezi abordarea asta radicala in ceea ce priveste eutanasia.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu May 28, 2015 3:10 pm

deci nu e chiar un nebun morbid

Stiu ca ai o parere buna despre secularisti si esti biased,
insa doar pentru faptul ca apartine acestei frumoase ideologii, nu inseamna ca nu poate fi un nebun morbid.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu May 28, 2015 3:59 pm

Nu vreau sa deviez discutia dar Belgia e exemplul tipic de exese anti-religioase. Cazul transexualului e o victima a acestor excese si sunt convinsa ca nu e nici primul nici ultimul. De celelalte cazuri nu se vorbeste pentru ca documentatia necesara pentru eutanasie e foarte sumara si medicul e suveran. Daca medicul e un taliban atunci se fac excese.
Nu am nici o garantie asupra moralitatii medicilor. S-a transferat dreptul divin (absolut) asupra medicului care e supus greselii.
Ateismul ucide. Nu e o ipoteza, astea sunt faptele.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu May 28, 2015 4:10 pm

Ai dreptate, pentru a evita aceste situatii ar fi ideal ca pentru fiecare caz sa fie organizate comisii de etica medicala in care sa fie invitat si Dumnezeu.
Din pacate, deocamdata DD refuza sa-si faca aparitia, asa ca the next best thing ar fi o comisie de specialisti. Si o imbunatatire a legislatiei.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu May 28, 2015 4:23 pm

Evident ca nu poti invita fizic pe Dumnezeu intr-o comisie de etica, e ridicol. Dar exista experti in cuvantul lui dumnezeu (teologi) care pot formula recomandari in spirit crestin.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu May 28, 2015 4:35 pm

de ce in spirit crestin si nu in spirit scientologic?
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu May 28, 2015 4:37 pm

1) au vreo hartie de la dumnezeu sau s-au erijat asa de capul lor?
b) daca paceintul nu e crestin i se aplica chestia asta?

eu cred ca in maxim cativa ani (daca ma ajuta dumnezeu) o sa produc un device implantabil (ca un stimulator cardiac) care te intreaba saptamanal niste chestii. cand nu mai esti in stare sa raspunzi - zbang, iti da perversa. tehnic e simplu, probabil sunt niste mici probleme legale dar rezolvabile. De exemplu dracia se implanteaza pe o barca in apele internationale.

l.e
kct, sinucidere.ro e luat. aveti alta idee de domeniu?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu May 28, 2015 4:55 pm

http://www.legumeprajite.ro
Dar te irosesti cu domeniul romanesc, crezi ca romanii vor sa renunte la privilegiul de a ramane pe capul copiilor la batranete? Care mai e atunci rostul de a-i face si de a te sacrifica pt ei, daca nu ar mai fi speranta ca vor ajunge sa te stearga la cel putin cativa ani?
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu May 28, 2015 4:59 pm

MumaPadurii wrote:de ce in spirit crestin si nu in spirit scientologic?

Pentru ca abordarea medicilor din univ catolice e mai moderata. Acolo nu e nevoie de schimbarea legislatiei si nici de alte reglementari care se pot demonstra gresite mai apoi. Acolo legea functioneaza fara excese probabil pentru ca exista bun simt si respect pentru om. Singura deosebire: valorile crestine vs nimic.
Bun, reglementam si schimbam legi dupa ce raul s-a produs. Totusi oameni au fost eutanasiati poate fara sa fie necesar. Cine repara chestia asta? Cine isi asuma potentialele crime?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu May 28, 2015 5:04 pm

aia care au facut legile cretine initial, evident

nu inteleg, legea eutanasiei depinde de universitate?!
nu e mai bine sa imbunatatim legea (protocolul) pentru a evita excesele, decat sa lasam o lege permisiva si sa ne bazam pe faptul ca in universitatile crestine sunt mai putine excese?
Last edited by MumaPadurii on Thu May 28, 2015 5:08 pm, edited 1 time in total.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu May 28, 2015 5:07 pm

Totusi catolicii au contestat legile si au fost infierati cu mandrie ateista. Nu poti legifera bunul simt si mentalitati.
https://lirias.kuleuven.be/bitstream/12 ... anasia.pdf
Last edited by Melania on Thu May 28, 2015 5:13 pm, edited 1 time in total.

Return to “Discutii pe bune”