probl de etica

coltzul cu dileme
MumaPadurii
addicted
addicted

Re: probl de etica

Postby MumaPadurii » Fri Aug 25, 2017 1:09 pm

da
mie mi se pare un subiect foarte interesant de discutat, bravo andy!
nu baga in seama ironiile lui jomil
Muma the Puma

jomil
elite
elite

Postby jomil » Fri Aug 25, 2017 1:13 pm

Sigur?
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Aug 25, 2017 1:15 pm

jomil, termina cu intrebarile prostesti
e un forum si totul ramane scris
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Fri Aug 25, 2017 6:45 pm

MumaPadurii wrote:
Chingachgook wrote:nu stiu daca e lipsa de respect sa ii dai la tv spre informarea publicului

Pai eu zic ca lipsa de respect vine din faptul ca nu le-am da la tv spre informare sau constientizare, ci pentru a satisface o anumita placere morbida a publicului, deci in scop de divertisment, de apetit pentru sange, moarte si senzational.

Spre informare sau constientizare e suficient sa spui ca a teroristul a calcat un copil cu masina si avea leziuni incompatibile cu viata. Sau eventual sa dai o imagine cu un cadavru in background, fara detalii gore.

haidi soro

despre lagarele naziste ce parere ai? si alea trebue inchise?
sunt poze acolo cu lux de amanunte
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Aug 25, 2017 6:50 pm

N-auzi ca una e documentarul, alta e o filmare actuala de pe facebook

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Aug 25, 2017 8:35 pm

Este acelasi tip de problema etica.
Dar eu cred ca in cazul lagarelor naziste, raportul riscuri/beneficii este in favoarea prezentarii imaginilor explicite, pe cand in cazul filmarilor cu victimele atentatului, raportul riscuri/beneficii este in defavoarea prezentarii lor in public.

1. Riscul. Potentialul de a face rau unor oameni.

Probabilitatea ca imaginile care sunt expuse in lagarele naziste (sau alte muzee, carti sau documentare) sa afecteze rudele victimelor e mult mai mica decat daca publici imagini explicite ale unui atentat la televizor sau pe social media.

Pentru ca:
- audienta e diferita
- timpul care a trecut de la eveniment e diferit

Un atentat e un eveniment de maxim interes, urmarit de toata lumea, mai ales de cei ai caror copii se afla prin zona. Traim intr-o lume in care informatia circula foarte rapid la TV si mai ales pe social media, asa ca de cele mai multe ori rudele si prietenii victimelor apuca sa urmareasa imagini cu atentatul inca dinainte sa afle ca cineva drag se afla printre victime
Ti se pare normal sa afla ca le-a murit copilul, nepotul, verisorul sau prietenul, recunoscandu-i cadavrul strivit pe asfalt de un camion?
Si-asa orice moarte e un soc, sa afli in modul asta poate produce un rau care contrabalanseaza dreptul tau de a fi informat explicit asupra felului in care arata un om strivit de un camion.

Intr-un lagar nazist e diferit. Evenimentul e deja istorie, nu stire proaspata urmarita de toata lumea. Potentialul ca urmasii unei victime a Holocaustului sa afle ca ruda lor se gasea printre victime recunoscand-o in pozele dintr-un muzeu sau sa fie afectati de imaginile respective, e incomparabil mai mic.

2. Beneficiul pe care il aduci societatii

Holocaustul a fost un fenomen istoric incomparabil mai grav ca terorismul.

Nu doar prin numarul de victime, ci mai ales prin institutionalizara si justificarea ideologica a exterminarii pe criterii etnice si rasiale. Exterminare, ceea ce e mai grav decat sclavia. Exterminare instrumentata la nivel de stat european civilizat, nu practicata de cativa dilii, de vreo organizatie extremista sau de vreun stat barbar si autoritar.

La nivel ideologic nazismul mi se pare mai oribil si decat comunismul si jihadismul, pentru ca in cazul ultimelor macar ai o sansa la convertire (teoretic), in cazul exterminarii pe criterii etnice sau rasiale, esti irevocabil condamnat la moarte.

Si tocmai pentru ca aceasta greseala oribila s-a petrecut intr-un stat civilizat de la care nimeni nu se astepta, exista frica sa nu se repete. Si de aici importanta mentinerii amintirii ei si constientizarea populatiei. Iar una din modalitati e prezentarea unor imagini explicite ale acestor orori pentru a provoca un anumit raspuns afectiv si a impiedica uitarea. Altfel ororile holocaustului pot disparea in aburii istoriei.

Jihadismul e ceva actual, nu e ca si ar fi nevoie de imagini explicite ca populatia sa nu uite ca aceasta problema exista, ca sa nu uite unde poate duce terorismul, asa cum le prezentam ca sa nu uite unde poate duce nazismul.

Nu e ca si cum cineva s-ar indoi ca e rau sa calci copii cu masina si ar avea nevoie de poze cu victimele ca sa-si dea seama ca asta e rau.
Nu e ca si cum cineva ar nega existenta atentatelor jihadiste, asa cum neaga unii politicieni extremisti si populisti Holocaustul (sau ii minimizeaza importanta).

Spre deosebire de Holocaust, unde tendinta populatiei e sa uite si sa minimizeze, in cazul atentatelor jihadiste, care sunt evenimente actuale, tendinta e contrara, sa exagereze.
Si cu totii stim ca obtinerea de raspunsuri afective in legatura cu anumite evenimente intuneca judecata cu privire la riscurile reale si poate fi folosita de anumiti politicieni pentru manipulare.

In concluzie nu consider ca exista un beneficiu social, o necesitate de constientizare a populatiei, care sa balanseze raul pe care l-ar provoca prezentarea explicita a acestor imagini.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Tue Aug 29, 2017 2:50 pm

MumaPadurii wrote:

Este acelasi tip de problema etica.
Dar eu cred ca in cazul lagarelor naziste, raportul riscuri/beneficii este in favoarea prezentarii imaginilor explicite, pe cand in cazul filmarilor cu victimele atentatului, raportul riscuri/beneficii este in defavoarea prezentarii lor in public.

1. Riscul. Potentialul de a face rau unor oameni.

Probabilitatea ca imaginile care sunt expuse in lagarele naziste (sau alte muzee, carti sau documentare) sa afecteze rudele victimelor e mult mai mica decat daca publici imagini explicite ale unui atentat la televizor sau pe social media.

Pentru ca:
- audienta e diferita
- timpul care a trecut de la eveniment e diferit

Un atentat e un eveniment de maxim interes, urmarit de toata lumea, mai ales de cei ai caror copii se afla prin zona. Traim intr-o lume in care informatia circula foarte rapid la TV si mai ales pe social media, asa ca de cele mai multe ori rudele si prietenii victimelor apuca sa urmareasa imagini cu atentatul inca dinainte sa afle ca cineva drag se afla printre victime
Ti se pare normal sa afla ca le-a murit copilul, nepotul, verisorul sau prietenul, recunoscandu-i cadavrul strivit pe asfalt de un camion?
Si-asa orice moarte e un soc, sa afli in modul asta poate produce un rau care contrabalanseaza dreptul tau de a fi informat explicit asupra felului in care arata un om strivit de un camion.

Intr-un lagar nazist e diferit. Evenimentul e deja istorie, nu stire proaspata urmarita de toata lumea. Potentialul ca urmasii unei victime a Holocaustului sa afle ca ruda lor se gasea printre victime recunoscand-o in pozele dintr-un muzeu sau sa fie afectati de imaginile respective, e incomparabil mai mic.

2. Beneficiul pe care il aduci societatii

Holocaustul a fost un fenomen istoric incomparabil mai grav ca terorismul.

Nu doar prin numarul de victime, ci mai ales prin institutionalizara si justificarea ideologica a exterminarii pe criterii etnice si rasiale. Exterminare, ceea ce e mai grav decat sclavia. Exterminare instrumentata la nivel de stat european civilizat, nu practicata de cativa dilii, de vreo organizatie extremista sau de vreun stat barbar si autoritar.

La nivel ideologic nazismul mi se pare mai oribil si decat comunismul si jihadismul, pentru ca in cazul ultimelor macar ai o sansa la convertire (teoretic), in cazul exterminarii pe criterii etnice sau rasiale, esti irevocabil condamnat la moarte.

Si tocmai pentru ca aceasta greseala oribila s-a petrecut intr-un stat civilizat de la care nimeni nu se astepta, exista frica sa nu se repete. Si de aici importanta mentinerii amintirii ei si constientizarea populatiei. Iar una din modalitati e prezentarea unor imagini explicite ale acestor orori pentru a provoca un anumit raspuns afectiv si a impiedica uitarea. Altfel ororile holocaustului pot disparea in aburii istoriei.

Jihadismul e ceva actual, nu e ca si ar fi nevoie de imagini explicite ca populatia sa nu uite ca aceasta problema exista, ca sa nu uite unde poate duce terorismul, asa cum le prezentam ca sa nu uite unde poate duce nazismul.

Nu e ca si cum cineva s-ar indoi ca e rau sa calci copii cu masina si ar avea nevoie de poze cu victimele ca sa-si dea seama ca asta e rau.
Nu e ca si cum cineva ar nega existenta atentatelor jihadiste, asa cum neaga unii politicieni extremisti si populisti Holocaustul (sau ii minimizeaza importanta).

Spre deosebire de Holocaust, unde tendinta populatiei e sa uite si sa minimizeze, in cazul atentatelor jihadiste, care sunt evenimente actuale, tendinta e contrara, sa exagereze.
Si cu totii stim ca obtinerea de raspunsuri afective in legatura cu anumite evenimente intuneca judecata cu privire la riscurile reale si poate fi folosita de anumiti politicieni pentru manipulare.

In concluzie nu consider ca exista un beneficiu social, o necesitate de constientizare a populatiei, care sa balanseze raul pe care l-ar provoca prezentarea explicita a acestor imagini.

eu cred invers (si fara sa scriu atat)
cand auzi de un copil mort e una. candinsa il si vezi e cu totul alt impact
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Aug 29, 2017 3:34 pm

Asta doar un loc comun care nu argumenteaza daca e sau nu etic sa prezinti acele imagini.
Dar faptul ca parerile oamenilor sunt insensibile la argumente e mai mult regula decat exceptia.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed Aug 30, 2017 5:41 pm

pai etica trebuie sa ajute informarea, nu?

daca nu mai informezi din cauza ca nu e etic nu crez ca e bine. o informare de accident fara poze nu e o informare completa.

si b) ai senzatia ca toata lumea sta ca tine pe internet si a vazut deja toate snuffurile posibile. te inteleg ca acuma nu mai vrei sa le vezi dar eu cred ca oamenii trebuie sa mai vada si morti. face parte din viata pana la urma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Wed Aug 30, 2017 5:54 pm

vedeti fix ce ziceam
de ce oamenii "trebuie"
in principiu nu trebuie nimic de asta esti om si de asta esti liber
DAR din pacate unii dintre noi sunt baby boomersi ca kooksee si au crescut in jegul comunismului si anilor 90, vremuri crunte tulburi negura istoriei ce sa mai
ce sa stie ei despre libertate
SAD!
mcdreamy as fuck

Boss
elder
elder

Postby Boss » Wed Aug 30, 2017 6:39 pm

Trebuie adica trebuieste/necesita/e util. Copy paste trident la faza asta, care nu intelegea ce sensuri are trebuie.

Oricum il copy paste pe trident la greu

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Wed Aug 30, 2017 6:44 pm

mai e o vorba if you can t beat em join em
inscrie te in pedesereu sa fii si tu printre who s who in baronet city acolo
mcdreamy as fuck

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Wed Aug 30, 2017 6:57 pm

haideti sa gasim impreuna epitete care sa rîmeze cu boss
mcdreamy as fuck

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Aug 30, 2017 10:20 pm

MumaPadurii wrote:Asta doar un loc comun care nu argumenteaza daca e sau nu etic sa prezinti acele imagini.

Chingachgook wrote:pai etica trebuie sa ajute informarea, nu?

daca nu mai informezi din cauza ca nu e etic nu crez ca e bine

Deci tu sustii ca a publica informatia "X" e etic prin argumentul ca nu ar fi bine ca etica sa restranga publicarea informatiei?
:?

Pai dupa argumentul asta asta e etic sa publici orice fel de informatie, in orice context, doar pentru ca e informatie si etica nu trebuie sa restranga informarea.
Ceea ce e evident fals. Exista nenumarate exemple de informatii confidentiale si din punct de vedere legal, ca sa nu mai zic etic.

Normal ca dreptul la informare e important, insa nu exista drepturi sau libertati absolute indiferent de context.

Eu am analizat un context, am adus niste argumente.
Tu ai raspuns ca e etic sa publici o informatie pur si simplu pentru ca e informatie (presupun ca indiferent de problemele care ar putea aparea si de raul pe care l-ai putea face, din moment ce ai ignorat aceste aspecte din argumentatia mea).
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Wed Aug 30, 2017 10:29 pm

salata de cuvinte specialitatea casei la mumapadurii
mmm ff buna dar cred ca ai pus cam multa acreala
mcdreamy as fuck

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Aug 30, 2017 10:58 pm

Chingachgook wrote: eu cred ca oamenii trebuie sa mai vada si morti. face parte din viata pana la urma

si eu cred ca oamenii trebuie sa si-o mai ia din cand in cand. face parte din viata pana la urma
dar asta nu inseamna ca e etic sa le-o dai
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Aug 31, 2017 10:42 am

nu sa le-o dai
dar cand se intampla putem sa punem poze

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 31, 2017 11:00 am

de putut puteti sa faceti ce vreti, dar nu inseamna automat ca e si etic

daca tie ti se pare etic sa afli ca ti-a murit copilul sau parintele vazandu-l intamplator imprastiat pe asfalt in timp ce te uiti linistit ca omul la stiri intre 2 pacienti, doar pentru ca si gigeii prea prosti sa intre pe deathtube trebuie sa afle cum arata mortii, whatever
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Aug 31, 2017 2:14 pm

exagerezi

Boss
elder
elder

Postby Boss » Fri Sep 01, 2017 3:09 pm

mihai_525 wrote:haideti sa gasim impreuna epitete care sa rîmeze cu boss

Frumos
Curajos

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Fri Sep 01, 2017 3:22 pm

cabanos
mcdreamy as fuck

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Sep 01, 2017 4:09 pm

Futãcios

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 09, 2017 2:56 pm

Ca tot am avut recent discutia despre publicarea imaginilor cu victime.

M-am pus draq sa ma uit pe filmuletul ala pus de Vlad Petreanu, desi stiam ce o sa vad.
Am petrecut ultimele trei ore stand ghemuita intr-un colt si leganandu-ma, acum de-abia ce mi-am mai facut curaj sa renunt la pozitia fetala ca sa-mi fac o cafea, pentru ca trebuie sa ies din casa.

Sper sa arzi in iad, Vlad Petreanu!
Cred ca daca una din victimele alea era mama sau tatal meu (sau fie doar si cineva cunoscut), ramaneam traumatizata toata viata.

Si sunt absolut sigura ca n-o sa foloseasca nimanui imaginile alea, cel putin o sa creasca procentul de anxietate in populatie, dar tembelii o sa conduca la fel.
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Mon Oct 09, 2017 3:02 pm

de unde aceasta misconceptie ca in iad one might actually burn chiar nu stiu, mi se pare complet in antiteza ideea de iad cu cea de ardere care este mai aproape in opinia mea cu motivul purificarii, al renasterii, pasarea feonix etc
muuult mai aproape de ceea ce toata lumea pana la urma intelege prin iad consider ca este smoala, mocirla sau in orice caz ceva care sa semnifice agonia infinita a eternitatii
flacarile sunt chiar misto nu stiu ce a apucat-o pe mumapadurii poate e in stare de soc
desi ca MEDIC nimic din ce e uman moartea inclusiv nu ar trebui sa te socheze dar ma rog poate pentru ca e o FEMEIE si de asta.
mcdreamy as fuck

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Oct 09, 2017 3:25 pm

Cw film?

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Mon Oct 09, 2017 3:27 pm

weapons of ass destruction
mcdreamy as fuck

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Mon Oct 09, 2017 3:30 pm

mda am cautat (ok ok recunosc) vlad pietreanu pe face si am aflat numele real a lu phat skids si ca lucreaza la rompetrol
I am mindblown
alimori vine sfarsitul lumii let's have sex
mcdreamy as fuck

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Mar 07, 2018 12:03 am

27752077_592544517761144_9081771479032492045_n.jpg

hmmm...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Mar 07, 2018 5:56 pm

Imi pastrez piciorul, cineva s-a chinuit sa ii lege de sina. Respect munca omului.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Mar 07, 2018 6:35 pm

Dar daca oamenii ar fi legati direct de sina si trenul i-ar omori?

V-ati sacrifica un picior ca sa salvati 5 oameni?
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed Mar 07, 2018 8:16 pm

depinde cine-s aia. daca-s 5 unii despre care stiu ca au comis/ urmeaza sa comita atentate/violuri etc nu intervin. daca-s niste unii de treaba cu potential de a salva la randul lor ceva, imi pun piciorul la bataie, oricum ce fac cu el? nu fac sport sau ceva, ba mai mult, treb sa-l si epilez.

daca nu-i cunosc e cel mai nasol, cred ca as trai toata viata invinovatindu-ma ca nu i-am salvat.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Mar 07, 2018 9:45 pm

nu stii cine sunt
deci ce faci, ii salvezi sau nu?
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Wed Mar 07, 2018 9:49 pm

nu stiu ce sa zic. fierastraul ala nu poate taia lantul?
oricum la cat de aproape e trenul nu cred ca mai pot face nimic. iti ia ceva timp sa iti tai proprpiul picior

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Wed Mar 07, 2018 10:12 pm

presupunem ca ai o ghilotinuta si-l tai repede, astfel incat sa ai timp
Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Fri Mar 09, 2018 9:52 am

Dacă o luăm pe bune, nu e o problemă. Nu e neetic să refuzi să te sacrifici pentru ceilalți. E un gest de aproape infinită valoare morală dacă îl faci, dar aproape zero efect imoral dacă nu îl faci. E ca la acizi și baze, dacă acidul e foarte slab, baza conjugată e foarte tare.
and in the eyes of the jackal i say kaboom

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Mar 09, 2018 8:52 pm

In primul rand, cine a zis ca e neetic sa refuzi sa-ti tai piciorul ca sa le salvezi altora picioarele?

In al doilea rand, daca solutia ti se pare simpla in cazul asta, nu inseamna ca nu este o problema etica.
E ca si cum ai zice ca o problema de matematica nu e o problema, doar pentru ca raspunsul e evident.

In al treilea rand, in cazul probelmelor etice e aproape imposibil sa dai verdicte de-astea absolute, cum ar fi ca nu e neetic sa nu te sacrifici pentru altii.
Sigur ca poate fi neetic sa nu te sacrifici pentru altii, totul depinde de context si de ce trebuie sa sacrifici.

Daca ar fi 5 oameni legati de sine in fata trenului si ar trebui sa sacrifici 5 euro (sau 10 sau 50, o suma care nu ti-ar fi vitala in orice caz) ca sa scape, n-ar fi neetic sa n-o faci?
Dar daca salvarea celor cinci oameni ar presupune sa pierzi un deget (sa zicem degetul mic de la picior), n-ar fi neetic sa nu renunti la un deget pentru cinci vieti care stii ca ar fi luate acolo, in fata ta?

Sigur ca intervine un moment cand sacrificiul e prea mare ca sa mai fie neetic refuzul de a-l face, dar asta nu inseamna ca nu se poate discuta care e momentul respectiv.
Bine, trebuie sa ai si cu cine, nu cu interlocutori care nu vor sa dea un raspuns sincer la o intrebare simpla si o dau la-ntoarsa ca har, ca mar, ca depinde daca oamenii aia sunt Hitler sau Maica Teresa...

Pe de alta parte, afirmatia ta mi se pare interesanta in legatura cu problema initiala a trolley-ului, aia unde e vorba de viata, nu de membre.
Caci daca nu e neetic sa refuzi sa te sacrifici pentru altii (si cand e vorba de sacrificiul suprem, cred ca in majoritatea situatiilor nu e neetic sa-l refuzi), atunci nu vad cum ar fi etic sa sacrifici o alta persoana pentru altii??!

Si cu toate astea, raspunsul majoritar in cazul problemei cu trollyul e ca etic ar fi sa sacrifici un om ca sa-i salvezi pe cei 5 spre care se indreapta trenul. Nu zic ca e si raspunsul tau, ca nu mai stiu ce ziceai, doar ca e raspunsul majoritar.
90% din oameni sunt de parere ca e etic sa sacrifice alta persoana...

Asta nu inteleg, cum oamenilor li se poate parea ca decizia etic corecta e sa sacrifice o alta persoana, insa daca persoana sacrificata sunt ei, atunci e foarte clar pentru toata lumea ca nu e neetic sa-i lasi pe aia cinci sa moara...
Eu cred ca de-abia in momentul in care, la nivel social, ni s-ar parea neetic in mod neechivoc refuzul de a ne sacrifica noi insine pentru a-i salva pe cei cinci, ar trebui sa incepem sa punem in discutie daca e etic sa decidem viata altuia intr-o situatie similara.
Ma rog, si sper sa nu se ajunga acolo.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Tue Mar 13, 2018 11:07 am

nu cred ca cineva normal la cap si-ar taia piciorul. poate daca ar fi vorba despre proprii copii.
stiti de cataratorul care si-a taiat mana cu briceagul?
https://en.wikipedia.org/wiki/Aron_Ralston

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Mar 13, 2018 11:32 am

Da, impresionant.

Normal ca nu si-ar taia nimeni piciorul.
Dar ai accepta sa-ti fie taiat mai tarziu, cu anestezie, steril si tot? :)

Sau ti-ai taia singur un deget? Daca ai avea la indemana un obiect foarte ascutit cu care ai putea-o face intr-un moment? Dar daca ai avea doar un cutit bont cu care stii ca te-ai chinui?
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Mar 13, 2018 12:13 pm

Practic discutia asta e un fel amestec de scenarii SAW dar mai intelectuale, ha?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Mar 13, 2018 4:15 pm

Nu am nicio pretentie de discutie intelectuala, totul a pornit de la o caricatura.
Eram doar curioasa ce ati face voi in aceasta situatie, dar nu oblig pe nimeni sa participe daca nu se simte confortabil sa raspunda la aceste intrebari.

Ma intriga insa cum pana acum toti care au raspuns s-au ferit sa recunoasca in mod direct, asumat, la persona I, ca ei nu si-ar taia piciorul pentru a salva 5 oameni (sau 10 picioare, whatever). Desi nu mi se pare mare chestie sa spui asta.
Muma the Puma

Return to “Discutii pe bune”