probl de etica

coltzul cu dileme
Chingachgook
addicted
addicted

Re: probl de etica

Postby Chingachgook » Thu Aug 24, 2017 3:44 pm

multi si-ar dori sa vada ce e in dormitor la mine

dar daca mor pe strada nu m-ar deranja sa ma dea la stiri.
etica e egal cu 0 daca nu are consecinte.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 24, 2017 4:59 pm

Multumesc, chiar asteptam argumentul asta.

O prima consecinta (si poate cea mai importanta) ar fi ca daca te dau pe tine la stiri imprastiat pe asfalt, i-ar putea afecta pe cei dragi, chiar daca pentru tine nu mai inseamna nimic. Eu de exemplu n-as vrea ca fiica-mea sau mama sa vada imagini cu mine in situatia asta si nici tu nu cred ca ai vrea.
Nu mi se pare etic sa faci rau unor oameni doar pentru a satisface nevoia de morbid a telespectatorilor.

Si chiar daca victimele n-ar avea rude, este etic sa le folosim corpurile pentru distractie doar pentru ca nu-si mai dau seama de asta?
Argumentul asta (ca oricum nu-i mai intereseaza) implica ca ar fi etic sa ne distram cum vrem si cu corpuriile celor cu forme severe de dementa, in coma vegetativa sau in moarte cerebrala, doar pentru ca nu-si mai dau seama de ce li se intampla.
Care ar fi diferenta intre ei si un cadavru? Sunt la fel de constienti.

Ar fi etic un show de televiziune care sa foloseasca persoane cu stari avansate de dementa (nu stau sa ma gandesc la un posibil scenariu, dar sunt sigura ca pot exista destule)?

Da, recoltam organe de la cei in moarte cerebrala ca sa salvam vieti sau folosim cadavre la orele de disectie ca sa antrenam medici (desi cu posibilitatile tehnice actuale, in curand nici asta n-o sa mai fie necesar, deci nu o sa mai fie etic).
Dar daca le-am folosi ca sa ne satisfacem curiozitatea, nevoile sexuale sau ludice, ar fi profanare.

Si nu e gresit pentru ca pe omul respectiv l-ar deranja sa fie tratat fara respect, ci pentru mesajul pe care il trimiti celorlalti. Consecinta, desi de data asta e vorba de una mai abstracta, e efectul negativ pe care il poate avea la nivel social validarea ideii ca un corp uman poate fi profanat atata timp cat fiinta nu-si mai da seama de asta.

Respectul corpului uman e o regula a societatii omenesti inca de la inceputuri. Cultul pentru morti e unul dintre cele mai importante aspecte care definesc o societatea umana mai evoluata.
Oamenii isi respecta mortii nu pentru ca asta ar mai conta pentru morti, ci pentru ca asta conteaza pentru restul societatii. Respectandu-ti mortii si neprofanandu-i, folosindu-le corpul doar daca e necesar pentru societate, ii acorzi valoare omului in general, ii arati pretuire, demonstrezi ca ceea ce a fost a insemnat ceva si, implicit, ca cei din jur inseamna ceva.

De-aia e etic sa transezi cadavre la lp de anatomie, dar nu e etic sa joci "X si O" cu scalpelul pe fruntea lor (desi la 20 de ani e posibil sa nu ne dam seama de asta). Sau n-ar fi etic sa deschizi o afacere cu cadavre in care clientii ar putea sa se joace cu ele si sa le cioparteasca pentru propria distractie.
Cel putin in momentul actual.
Last edited by MumaPadurii on Thu Aug 24, 2017 5:07 pm, edited 1 time in total.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Aug 24, 2017 5:06 pm

abia acum am confirmarea ca ne trolai pe topicurile alea cu crestinismul
bine ai venit sora
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 24, 2017 5:08 pm

de ce, ca am zis aia cu cultul pentru morti?
crezi ca ateii nu-si respecta mortii?
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Aug 24, 2017 5:16 pm

nu stiu daca e lipsa de respect sa ii dai la tv spre informarea publicului

alimori
elite
elite

Postby alimori » Thu Aug 24, 2017 5:24 pm

Sunt unii prin Tibet care odata morti sunt lasati ca hrana pt animale ca sa fie utili si dupa moarte.
Dar nu utili restului societatii. Utili vulturilor si altor animale salbatice.

Publicarea de imagini sau acte morbide in mod repetat ne-ar face mai greu impresionabili si s-ar gasi unii care sa caute chestii si mai sinistre care sa ii stimuleze; sa caute sau sa provoace.
Nu e vorba de respect pt cadavru, e vorba de a "respecta" ce simtim in fata unui cadavru si sa n-o luam pe aratura

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 24, 2017 5:33 pm

alimori wrote:Nu e vorba de respect pt cadavru, e vorba de a "respecta" ce simtim in fata unui cadavru si sa n-o luam pe aratura

Adica e de consecintele pe care le are respectul pentru cadavru (sau lipsa lui), deci in definitiv tot de respectul pentru cadavru e vorba.
Muma the Puma

alimori
elite
elite

Postby alimori » Thu Aug 24, 2017 5:40 pm

Tu nu vrei sa te vada fii-ta imprastiata pe trotuar pt ca nu vrei sa te vada in fundul gol (si mort)? Sau nu vrei sa se socheze? Daca fii-ta ar vedea atrocitati toata ziua si ar ramane indiferenta in fata unui cadavru, te-ar mai deranja sa te vada facuta praf?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 24, 2017 5:54 pm

Chingachgook wrote:nu stiu daca e lipsa de respect sa ii dai la tv spre informarea publicului

Pai eu zic ca lipsa de respect vine din faptul ca nu le-am da la tv spre informare sau constientizare, ci pentru a satisface o anumita placere morbida a publicului, deci in scop de divertisment, de apetit pentru sange, moarte si senzational.

Spre informare sau constientizare e suficient sa spui ca a teroristul a calcat un copil cu masina si avea leziuni incompatibile cu viata. Sau eventual sa dai o imagine cu un cadavru in background, fara detalii gore.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 24, 2017 5:54 pm

alimori wrote:Tu nu vrei sa te vada fii-ta imprastiata pe trotuar pt ca nu vrei sa te vada in fundul gol (si mort)? Sau nu vrei sa se socheze? Daca fii-ta ar vedea atrocitati toata ziua si ar ramane indiferenta in fata unui cadavru, te-ar mai deranja sa te vada facuta praf?

E vorba de consecintele lipsei de respect pentru cadavru, deci ca e vorba de lipsa de respect pentru cadavru.
Evident, din cauza consecintelor pe care le are, ce-ai spus tu, ca "nu e vorba de lipsa de respect pentru cadavru, ci de consecintele acestei lipse de respect" e o aiureala.

Una dintre consecinte e ce-ai zis tu, ca se poate pierde respectul pentru cadavre, dar nu singura.
Alta e ca se poate soca si poate suferi.
Alta e ca da, m-ar deranja si sa ma vada cunoscutii in fundul gol la televizor, chiar daca e mort.
Sunt mai multe consecinte, mai pot enumera si altele dar sunt in timpul de editare.
Muma the Puma

alimori
elite
elite

Postby alimori » Thu Aug 24, 2017 6:02 pm

Pai tu spui ca asta e respect pt cadavru. Cand de fapt e protejarea celor vii de descompensarea psihopatilor.
Respect pt cadavru e sa nu-l dai vulturilor, ci sa il speli, imbraci, ingropi cu fast (desi asta s-ar putea sa fie ritual de doliu). Respect pt cadavru e o atitudine fata de cadavru, nu fata de ceilalti. Chiar daca are aceleasi consecinte, nu e acelasi lucru. Ti-am dat exemplul cu mortii dati ca hrana. Nu e lipsa de respect pt cadavru, dar nu bucura psihopatii.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 24, 2017 6:13 pm

Pai tu spui ca asta e respect pt cadavru. Cand de fapt e protejarea celor vii de descompensarea psihopatilor.

Argumentele nu se contrazic intre ele, deci faptul ca tu aduci un argument diferit nu neaga ce-am spus eu.
N-am zis ca e doar respect pentru cadavru, am zic sa e si protejarea rudelor de suferinta.
Alt argument poate fi sa eviti sa contribui la propaganda jihadista.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 24, 2017 6:30 pm

alimori wrote:Respect pt cadavru e sa nu-l dai vulturilor, ci sa il speli, imbraci, ingropi cu fast (desi asta s-ar putea sa fie ritual de doliu).
Respect pt cadavru e o atitudine fata de cadavru, nu fata de ceilalti.

da, toate astea sunt forme de respect pentru cadavru
asta inseamna ca nu mai exista alte forme de respect pentru cadavru?! :)
sau ca o actiune nu poate fi in acelasi timp si o forma de respect pentru cadavru, dar si fata de ceilalti?

sa nu-l dai vulturilor si sa il speli e o forma de respect pentru cadavru (evntual si un ritual de doliu)

sa nu dai poze cu copilul cu creierii pe trotuar e o forma de respect a rudelor copilului, de respect pentru cadavru (ca nu-l folosesti ca sa-si satisfaca MumaPadurii nevoile morbide) si o forma de a te proteja de insensibilizarea societatii la moarte
de ce se contrazic toate astea intre ele?
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Aug 24, 2017 7:04 pm

Ok, la filmuletul cu aia care fac sex in giratoriul din Cluj v-ati uitat? E etic sa ne uitam daca ei o fac in public?

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Aug 24, 2017 7:11 pm

Nu il stiti? Vreti sa vi-l pun eu?

alimori
elite
elite

Postby alimori » Thu Aug 24, 2017 7:13 pm

Mumo, s-ar putea sa nu stii exact ce e aia respect.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 24, 2017 7:14 pm

andy gavrilescu wrote:Ok, la filmuletul cu aia care fac sex in giratoriul din Cluj v-ati uitat? E etic sa ne uitam daca ei o fac in public?

de ce sa nu fie etic?
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Aug 24, 2017 7:15 pm

Ok, daca e etic sa o faca un public e etic sa ne si uitam.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Thu Aug 24, 2017 7:19 pm

Daca incerci o comparatie, nasterea in public a fost o urgenta, nu o alegere.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 24, 2017 7:21 pm

alimori wrote:Mumo, s-ar putea sa nu stii exact ce e aia respect.

Sigur ca stiu, inseamna atitudine și sentiment de deferență dictat de stima, considerația, cinstirea sau prețuirea acordată unei persoane.
Mie mi se pare ca a folosi imagini cu corpul unei victime pentru distractie e lipsa de respect pentru acea persoana.
Poti sa nu fii de acord cu mine, poate tie nu ti se pare lipsa de repect, dar nu poti sa zici ca nu stiu ce inseamna.
Last edited by MumaPadurii on Thu Aug 24, 2017 7:23 pm, edited 1 time in total.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Aug 24, 2017 7:22 pm

Da, nu zic, ziceam ca nu e etic sa o f8lmezi si sa o dai pe retelele de socializare si la tv.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 24, 2017 7:23 pm

De ce nu e etic sa filmezi o scena de sex in public si sa o dai pe retelele de socializare?
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Aug 24, 2017 7:24 pm

MumaPadurii wrote:
alimori wrote:Mumo, s-ar putea sa nu stii exact ce e aia respect.

Sigur ca stiu, inseamna atitudine și sentiment de deferență dictat de stima, considerația, cinstirea sau prețuirea acordată unei persoane.
Mie mi se pare ca a folosi imagini cu corpul unei victime pentru distractie e lipsa de respect pentru acea persoana.
Poti sa nu fii de acord cu mine, poate tie nu ti se pare lipsa de repect, dar nu poti sa zici ca nu stiu ce inseamna.

Si pana la urma discutia era daca ceva e etic sau nu, nu ca alimori nu e de acord ca eu denumesc lipsa respect o chestie care ea considera ca nu e lipsa de respect.

Eu nu m-am distrat cand i-am vazut pe aia asa, m-am umplut de nervi si am plans.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Aug 24, 2017 7:25 pm

MumaPadurii wrote:De ce nu e etic sa filmezi o scena de sex in public si sa o dai pe retelele de socializare?

Nu sexul, nasterea. Daca femeia nu ar fi vrut. Nu a ales ea sa nasca acolo.
Si poate si aia cu sexul nu voiau sa ii vada chiar toata lumea

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 24, 2017 7:35 pm

andy gavrilescu wrote:
MumaPadurii wrote:De ce nu e etic sa filmezi o scena de sex in public si sa o dai pe retelele de socializare?

Nu sexul, nasterea. Daca femeia nu ar fi vrut. Nu a ales ea sa nasca acolo.
Si poate si aia cu sexul nu voiau sa ii vada chiar toata lumea

Pai femeia nu a ales sa nasca in public, dar aia au ales sa faca sex in public.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 24, 2017 7:59 pm

andy gavrilescu wrote:Eu nu m-am distrat cand i-am vazut pe aia asa, m-am umplut de nervi si am plans.

Vai, saraca.
E foarte interesant ca ne impartasesti suferinta ta la vederea acestor imagini, mai ales ca dupa aia te-ai grabit sa ne spui si noua de ele, din proprie initiativa, fara sa ti se fi cerut aceasta informatie. Si din modul in care ai spus-o, nu reiese suferinta, ai spus-o aproape ca pe o chestie cool, interesanta: viewtopic.php?f=4&t=19920#p511116

Daca ai suferit atat, daca nu ti s-au parut absolut deloc interesante sau cool, atunci care e motivul pentru care te-ai grabit sa le dai mai departe?

Ne urasti atat de mult incat sa vrei sa suferim si noi?

Nu, adevarul e ca e un anumit factor cool in a raspandi astfel de imagini, pentru ca oamenii au o fascinatie si o placere morbida in a vedea scene gore, poze cu victime care, asa e, te socheaza si iti pot provoca raspunsuri emotionale puternice, dar e un soc pe care il cauti si care iti provoaca o anumita satisfactie, sunt imagini de care te dezlipesti cu greu; exista o anumita excitare in a vedea poze explicite de la tragedii.
Si asta n-are nicio legatura cu dorinta de informare.

Daca nu ti-ar placea sa te uiti la scene cu victime, daca n-ar exista aceasta curiozitata morbida a tragediilor atunci nu te-ai uita la ele.
Si chiar presupunand ca ai dat peste ele din greseala (desi tu stiai despre ce e flimul ala), nu le-ai da mai departe altora.

Nu stiu de unde vine fascinatia omului pentru moartea strainilor, poate pentru ca ii aminteste ca el si ai lui sunt inca in viata?
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Aug 24, 2017 8:22 pm

Muma, dupa cum vezi, m-am adresat lui mihai, am zis mihai, daca vrei sa vezi, etc. deci lui mihai, un om cu o strctura tare, un chirurg cu sange rece. DACA VREA.daca te-a mancat undeva si te-ai uitat, ce sa iti fac? am si zis ca e cu continut explicit, deci de unde vine curiozitatea pt macabru? pe tine ce te-a facut sa te uiti?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 24, 2017 8:42 pm

Pai ce relevanta are cui i te-ai adresat in post?

Ai spus pe un forum public unde se pot gasi imaginile respective. E echivalent cu a pune linkul sau filmul.
Apoi cand eu vorbesc de facinatie morbida a omului pentru gore, vii aici si faci pe paseluta, ne canti cat ai suferit si sustii ca tie nu-ti place sa te uiti la asa ceva?
Asta dupa ce ai dat mai departe? Zau?

Eu m-am uitat din exact aceeasi fascinatie morbida a omului pentru macabru despre care vorbeam mai sus. Eu incerc sa-mi analizez sincer sentimentele, reactiile si actiunile.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Aug 24, 2017 8:50 pm

dar eu macar nu ma plang ca am vazut si nici nu blamez persoana care a pus filmele. mi se pare ok sa vedem. nu stiu unde am zis ca nu imi place sa ma uit. nu imi place ce vad, e altceva. adica ne place sa stim ce se intampla, chiar daca nu ne place ce se intampla.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 24, 2017 8:53 pm

andy gavrilescu wrote:nu stiu unde am zis ca nu imi place sa ma uit.
nu imi place ce vad, e altceva

Adica iti place sa te uiti, dar nu iti place ce vezi?
Last edited by MumaPadurii on Thu Aug 24, 2017 8:58 pm, edited 2 times in total.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Aug 24, 2017 8:55 pm

da da da imi place sa stiu ce a fost acolo chiar daca nu a fost un peisaj placut ochiului
sper ca m-am exprimat mai clar

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 24, 2017 8:58 pm

Pai eu exact la asta ma refeream cand spuneam de fascinatie pentru morbid.
Ca oamenilor le place sa se uite la lucruri neplacute, morbide. Sa-si satisfaca o anumita curioziate, chiar daca asta le provoaca o reactie emotionala negativa.
Si ca n-are legatura cu dorinta de informare.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Aug 24, 2017 9:00 pm

ma rog, cuvantul "distractie" mi s-a parut nepotrivit in acest context. nu cred ca s-a distrat nimeni in afara de isis.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 24, 2017 9:04 pm

Ca sa ma exprim mai clar.
Da, vrei sa stii exact ce a fost acolo, asta pentru ca ne place sa vedem detaliile gore are unei tragedii. Ne place sa aflam ca s-au intamplat tragedii si sa le mestecam bine.
Asta e si reteta de succes a stirilor de la ora 5.

Dar nu dorinta de informare e ceea ce te indeamna sa vrei sa vezi toate amanuntele, sa vrei sa vezi un copil cu creierii pe asfalt.
Ci fascinatia morbida de a vedea un copil cu creierii pe asfalt.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 24, 2017 9:41 pm

andy gavrilescu wrote:ma rog, cuvantul "distractie" mi s-a parut nepotrivit in acest context. nu cred ca s-a distrat nimeni in afara de isis.

Voiam sa subliniez diferenta intre scopul de "information" si scopul de "entertainment" in ceea ce e prezentat publicului. Nu am gasit o traducere mai potrivita pentru entertainment decat "distractie", dar termenul in engleza are mai multa legatura cu ce voiam sa spun.

Nu ne "entertain" doar situatiile amuzante si comediile.
Ne fascineaza si ne "entertain" si moartea, suferinta. De-aia au succes tragediile din carti si de pe ecran, nu doar comediile. Ba chiar mai mult succes. Ne "entertain" stirile de la ora 5, certurile vedetelor, si, da, ne "entertain" si tragediile reale cu detaliile morbide ale acestora.
Doar ca e alt tip de entertainment.
Muma the Puma

Boss
elder
elder

Postby Boss » Fri Aug 25, 2017 9:07 am

Dar parca aveti ochelari de cal. Nu vedeti decat partea de etica legat de imaginile cu decedati.

Ar trebui sa va ganditi la faptul ca oamenii pot vedea dincolo de cifre. Pot sa vada suferinta celor care au murit si ale rudelor lor si sa inteleaga ca razboiul si conflictul armat in general doar asta inseamna. Nu inseamna principii, eroi si tehnologie de lupta.
The rise of Putinism
hey mister, are you alright?

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Aug 25, 2017 10:21 am

Pai si ce sa facem, sa nu ne mai uitam?

jomil
elite
elite

Postby jomil » Fri Aug 25, 2017 12:45 pm

Ba ne uitam, dar cu folos. Dupa aia incepem discutii pasionale sub pretext de problema etica.
N-am vazut nici un video, va multumesc ca m-ati prevenit.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Aug 25, 2017 1:00 pm

Si care-i problema, jomil, daca Andy a inceput o discutie despre problema etica de a filma si infatisa publicului lucruri care se intampla pe strada?
Da, s-a uitat la filmul cu nasterea din curiozitate, dar asta nu inseamna ca nu poate sa se intrebe daca e etic sa filmezi asa ceva si sa dai mai departe.

Personal nu mi se pare nimic rau in a-ti pune astfel de intrebari si in a incepe discutii despre ce e etic si ce nu, ba chiar mi se pare folositor.
Iar "pasional" nu este decat un alt sinonim pentru "interesant".
Muma the Puma

jomil
elite
elite

Postby jomil » Fri Aug 25, 2017 1:07 pm

Andy a inceput discutia?
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

Return to “Discutii pe bune”