probl de etica

coltzul cu dileme
jomil
elite
elite

Re: probl de etica

Postby jomil » Sun Jul 03, 2016 3:50 am

A scos Muma argumentul suprem: nu ma intere ce zici tu, pupa-ma pe frunte.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Sun Jul 03, 2016 3:59 pm

cum poate o parere sa te pupe
[+] in
fund
?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jul 04, 2016 1:50 pm

Chingachgook wrote:uite ca pana la urma, in ciuda tutror aparentelor, muma avea dreptate

http://economie.hotnews.ro/stiri-auto-2 ... utomat.htm

Se pare ca articolele astea sunt misleading (ce surpriza...) si ca nu era vorba de un program de pilot automat (nici macar in faza de testare), ci de un program de asistenta a pilotului, iar soferul ar fi trebuit sa continue sa fie atent la trafic: http://www.contributors.ro/media-tech/autopilot/

Este de inteles de ce atentia scade in asemenea conditii.
Ce credeti, in viitor, cand se va ajunge ca toate masinile sa fie conduse de catre un pilot automat, ne vom pierde capacitatea de a conduce (sau nu va mai ramane decat in forma de hobby, cum e acum echitatia), la fel cum ne vom pierde capacitatea de a scrie de mana?

Probabil va mai fi nevoie de un permis de sofat, pentru eventualitatea in care se strica sistemul automat, dar cum stim cu totii (unii mai bine decat altii), daca nu conduci, uiti. Asa ca probabil examenul ar trebui sa se repete la anumite perioade, poate chiar anual.
Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Mon Jul 04, 2016 2:20 pm

Nu se va ajunge la mașini pilotate automat niciodată. Dacă chiar nu vrei să conduci, iei tramvaiul. Nu îți cumperi o mașină autopilotată - e stupid. Eu încă mai sper că omenirea își va corecta propriile stupizenii.
and in the eyes of the jackal i say kaboom

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jul 04, 2016 3:19 pm

Pai si tramvaiul nu crezi c-o sa fie pilotat automat?

Phat wrote:Dacă chiar nu vrei să conduci, iei tramvaiul. Nu îți cumperi o mașină autopilotată - e stupid.

De-aia au toti bogatii soferi atunci cand se plimba dintr-o parte in alta cu masina, in loc sa ia tramvaiul?
Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Mon Jul 04, 2016 3:39 pm

Bogații șoferi preferă mașini puternice pe care le conduc ei sau șoferii lor (bogații au nevoie de persoane vii care să îi șteargă și la fund). Nu vor prefera niciodată autopilotate, așa cum actualmente ești un loser dacă conduci un Prius. Sigur, bogații nu vor merge cu tramvaiul, pe măsură ce mașinile vor fi în sfârșit interzise, vor găsi alte metode de a ne viola creierii și planeta și de a ne omorî copiii, n-am nicio îndoială.

Probabil că tramvaiul, metroul, trenurile,etc., vor avea un grad de pilotare automată, dar el nu va fi niciodată 100%. Cam ca la avioane, care și ele se zboară cam singure, dar e neapărată nevoie de supravegherea umană. Există întotdeuana posibilitatea neprevăzutului, și pentru asta trebuie să fie cineva pregătit și care să poată lua decizii.

Pe de altă parte, având în vedere că dumneata, Muma, nu crezi în liberul arbitru, pentru tine e deja ca și cum ar fi toate autopilotate.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jul 04, 2016 3:50 pm

Asta asa e.
Diferenta e ca e un autopilot pe care noi nu-l putem programa.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon Jul 04, 2016 11:41 pm

Phat Skidz wrote:Nu se va ajunge la mașini pilotate automat niciodată. Dacă chiar nu vrei să conduci, iei tramvaiul. Nu îți cumperi o mașină autopilotată - e stupid. Eu încă mai sper că omenirea își va corecta propriile stupizenii.

ha ha ha
o sa fim aici prin 2025 cand vor fi masini complet automate pe strazi.

ma rog tu o sa fii un mos ramolit si o sa invoci ca ai uitat ce ai spus
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Janos
elder
elder

Postby Janos » Tue Jul 05, 2016 1:54 pm

Phat Skidz wrote:Nu se va ajunge la mașini pilotate automat niciodată. Dacă chiar nu vrei să conduci, iei tramvaiul. Nu îți cumperi o mașină autopilotată - e stupid. Eu încă mai sper că omenirea își va corecta propriile stupizenii.

reticentele tale referitoare la tehnologie imi trezesc nostalgii de pe vremea cand incercam sa-l conving pe tata ca ar fi bine sa upgradam windows 3.1...

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Jul 05, 2016 2:18 pm

Eu nu am reticențe față de tehnică. Mașinile autopilotate sunt preferabile celor pilotate de șoferi. Am mai mare încredere în tehnologie decât în șoferi umani. Tramvaiul e însă preferabil mașinilor autopilotate (fie el și autopilotat, tramvaiul).
Peste niște ani, și inteligența artificială care ne va guverna va ajunge la concluzia asta și ne va mâna în tramvaie, pentru că e mai practic, mai bine, mai logic.
Între timp, mașinile autopilotate nu vor fi mai de succes ca hibridele. Nu sunt cool, îi răpesc șoferului senzația masturbatorie de control pe care o are asupra extensiei motorizate a penisului lui prea mic.

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Jul 05, 2016 2:18 pm

Eu nu am reticențe față de tehnică. Mașinile autopilotate sunt preferabile celor pilotate de șoferi. Am mai mare încredere în tehnologie decât în șoferi umani. Tramvaiul e însă preferabil mașinilor autopilotate (fie el și autopilotat, tramvaiul).
Peste niște ani, și inteligența artificială care ne va guverna va ajunge la concluzia asta și ne va mâna în tramvaie, pentru că e mai practic, mai bine, mai logic.
Între timp, mașinile autopilotate nu vor fi mai de succes ca hibridele. Nu sunt cool, îi răpesc șoferului senzația masturbatorie de control pe care o are asupra extensiei motorizate a penisului lui prea mic.

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Tue Jul 05, 2016 2:24 pm

nu s-a inteles
poti sa repeti?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jul 05, 2016 2:59 pm

Phat_Skidz wrote:Între timp, mașinile autopilotate nu vor fi mai de succes ca hibridele. Nu sunt cool, îi răpesc șoferului senzația masturbatorie de control pe care o are asupra extensiei motorizate a penisului lui prea mic.

Ce viziune misogina asupra societatii ai, Phat!
Identifici ideea de automobil personal cu ideea de barbat, trecand cu totul cu vederea segmentul feminin de cumparatori din populatie si potentialul urias care vine din directia aia. Eu una cred ca o masina care se conduce (si mai ales parcheaza) singura, va avea un succes extraordinar in acest segment. Si de-abia astept sa vina 2025!
Cat despre barbati, la cat de tehnocucu sunt, nu ma ingrijoreaza prea mult nici segmentul ala. No pun intended.
Muma the Puma

Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz

Postby Phat Skidz » Tue Jul 05, 2016 3:10 pm

La femei, e mai rău, dar și mai delicat. Femeile identifică adesea mașina cu ideea de libertate, de affranchissement feminist. In realitate, mașina le face prizoniere, le supune unor rele tratamente (știm cu toții în ce hal sunt tratate femeile în trafic), le afectează reputația. Iar la curse de mașini și alte din astea, femeile tot nu au voie :(

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jul 05, 2016 3:21 pm

Cum nu au voie?
Exista piloti femei.
Plus alea cu steagurile care dau startul.
Muma the Puma

Janos
elder
elder

Postby Janos » Tue Jul 05, 2016 4:53 pm

Phat Skidz wrote:Nu se va ajunge la mașini pilotate automat niciodată. Dacă chiar nu vrei să conduci, iei tramvaiul. Nu îți cumperi o mașină autopilotată - e stupid.

Sincer, nu inteleg cum ar rezolva tramvaiul in viziunea ta probleme precum minimizarea timpului de atingere a destinatiei sau pe cele legate de confortul si flexibilitatea deplasarii, adica factorii cei mai importanti pentru care lumea isi cumpara o masina personala...

Tocmai, iti cumperi o masina autopilotata pentru ca le vrei pe toate astea si ca, in plus, vrei o deplasare, dar si sosele in general mai sigure, de ce sa fie un lucru stupid?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jul 05, 2016 4:59 pm

Janos wrote:
Phat Skidz wrote:Nu se va ajunge la mașini pilotate automat niciodată. Dacă chiar nu vrei să conduci, iei tramvaiul. Nu îți cumperi o mașină autopilotată - e stupid.

Sincer, nu inteleg cum ar rezolva tramvaiul in viziunea ta probleme precum minimizarea timpului de atingere a destinatiei sau pe cele legate de confortul si flexibilitatea deplasarii

Simplu, fiecare sa aiba tramvaiul lui.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Tue Jul 05, 2016 5:48 pm

Janos wrote:Sincer, nu inteleg cum ar rezolva tramvaiul in viziunea ta probleme precum minimizarea timpului de atingere a destinatiei sau pe cele legate de confortul si flexibilitatea deplasarii, ?

cand o sa locuiesti intr-un oras mare o sa intelegi

Janos
elder
elder

Postby Janos » Wed Jul 06, 2016 3:31 am

MP, K aveti si voi dreptate

Phat Skidz wrote:Nu se va ajunge la mașini pilotate automat niciodată.

Pe de alta parte, exista si perspective ceva mai optimiste:

"Fully autonomous vehicles are developing faster than anyone would have thought a few years ago, with many experts predicting that they will become widely available in the next 5–10 years. Many questions remain, but it is already possible to imagine how this new world of driverless cars will work."

Si pe langa imbunatatirea sigurantei, ar mai fi cateva claimuri interesante despre schimbarea dinamicii orasului:

"Mass transport People increasingly give up owning cars in favour of calling companies to pick them up wherever they are and drop them off wherever they need to go — a driverless version of a ride-sharing service."

"Cities transformed Urban centres begin to undo the many accommodations they have made for personal vehicles — starting with the vast quantities of real estate devoted to parking, which could be adapted to more productive uses."
http://www.nature.com/news/autonomous-vehicles-no-drivers-required-1.16832

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Wed Jul 06, 2016 11:27 am

Janos wrote:MP, K aveti si voi dreptate[/url]

as prefera ca data viitoare sa ne pui in ordinea valorii. multumesc.

ce credeti, vor ajunge in 50 de ani sa fie interzise pe drumurile publice masinile cu sofer uman?
cum spunea cineva mai sus cum e cu caii astazi?

Janos
elder
elder

Postby Janos » Sun Jul 17, 2016 1:07 am

pentru cine are chef sa se joace, autorii studiului amintit au scos recent asta:
http://moralmachine.mit.edu/

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Jul 17, 2016 1:25 am

Cred ca e mai relevant testul cu "Ce printesa Disney ai fost intr-o viata anterioara?"
Muma the Puma

Alexei___
senior
senior

Postby Alexei___ » Mon Jul 18, 2016 12:00 am

Am avut răbdare să citesc toată discuţia şi nu prea s-a atacat problema iniţială: tragi de manetă, mor X oameni,altfel mor Y. Evident că nu există soluţie morală, însă problema are sens, pentru că şi în realitate au fost probleme fără soluţie morală:

a explodat un reactor la o centrală nucleară, ce faci? trimiţi câteva sute de oameni pe care practic îi condamni la moarte (mai devreme sau mai târziu) sau "laşi soarta" să-şi facă mendrele punând în pericol milioane.

Deci, întrebarea e, cum alegi când soluţia morală nu e disponibilă?

Legat de AVuri, cred că povestea cu moralitatea este mai degrabă un exerciţiu mental, adevăratele probleme fiind cele juridice - cine răspunde şi cât atunci când se întâmplă un accident (ciocnitură). Chiar dacă nu prea ştiu mare lucru despre inteligenţa artificială din spatele AV, cred că se va ţine cont de următoarele criterii/principii:

- nu se va accepta niciodată ideea de a decide apriori (programatic) cine suportă consecinţele în cazul unei situaţii de accident inevitabil. Cred că e o problemă legală, înainte de una morală.
- nu se va merge pe ideea de a ieşi în vreun fel de pe şosea indiferent de situaţie. Maşina este mult mai previzibilă când rulează pe direcţia înainte pe şosea. Probabil se va lucra la mecanisme suplimentare de protecţie frontală (de ex. airbag-uri) şi eventual la frânare mai eficientă
- firmele producătoare vor impune limite drastice de viteză în mediile pline de oameni şi maşini pentru a-şi asuma responsabilitatea juridică asupra consecinţelor. O campanie interesantă legată de cât de mult contează viteza într-un accident - https://www.youtube.com/watch?v=5Z23CzSONiU.
- maşinile vor fi foarte "prudente" în zonele cu risc crescut de accident (cum sunt alea cu triunghi cu bilă neagră). De ex. vor încetini mult înainte de trecerile de pietoni, unde s-au petrecut accidente în trecut, unde tiriştii au tendinţa să conducă beţi şi să strivească bicicliştii etc.

Un segment foarte bun pentru AVuri mi se pare transportul de mărfuri: scapi de timpii de odihnă, neatenţia şi oboseala la volan, depăşiri nesimţite şi periculoase.

Eu cred că AVurile vor exista pe străzi în viitorul apropiat, însă doar în ţările suficient de civilizate (străzi cu puţine gropi, fără căţel, purcel care să-ţi sară în faţă, şoferi umani relativ disciplinaţi în trafic, pietoni disciplinaţi etc.). În restul, nu cred că producătorii îşi vor asuma riscul juridic.
"Black holes are where God divided by zero." - Steven Wright

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Apr 04, 2017 7:06 pm

V-a fost dor de problema cu trolleyul?

In timp ce noi ne chinuiam aici cu discutii despre moralitate, noua generatie a gasit deja solutia:

Alexei___ wrote:Am avut răbdare să citesc toată discuţia

[...]

Deci, întrebarea e, cum alegi când soluţia morală nu e disponibilă?

First we survive, than we find our humanity again.
The 100

Alexei___ wrote:- nu se va accepta niciodată ideea de a decide apriori (programatic) cine suportă consecinţele în cazul unei situaţii de accident inevitabil. Cred că e o problemă legală, înainte de una morală.
- nu se va merge pe ideea de a ieşi în vreun fel de pe şosea indiferent de situaţie. Maşina este mult mai previzibilă când rulează pe direcţia înainte pe şosea. Probabil se va lucra la mecanisme suplimentare de protecţie frontală (de ex. airbag-uri) şi eventual la frânare mai eficientă

Deci in cazul unui accident inevitabil, lasi trolleyul sa ruleze pe traseul prestabilit, indiferent de consecinte, pentru a evita complicatiile legale?
Interesanta perspectiva.

Nu sunt de acord cu exprimarea "e o problema legala, inainte de una morala". Suntem in fata unei situatii nemaiintalnite pana acum si avem nevoie de a stabili un cadru legal. Nu se poate stabili cadrul legal fara sa ai inainte o discutie in care sa intre si aspectul moral, pe langa alte aspecte.

N-am inteles foarte bine cine "nu ar accepta niciodata". Te refereai la companiile producatoare sau la cei care legifereaza? Pentru ca, din cate stiam, companiile sunt obligate sa accepte normele de siguranta in trafic stabilite legal de institutii independente lor.

Ok, cat timp exista un pilot uman, solutia pe care o dai pare cea mai simpla. AV-ul nu iese de pe carosabil niciodata, poate doar frana si poate lansa un semnal de alarma tip collision course pentru a-l lasa pe pilot sa decida daca sa traga de volan sau nu.
Liber arbitru si responsabilitatea asumata (moral si legal) de catre uman asupra consecintelor.

Dar ne inchipuim ca avem un AV care transporta marfa, fara pilot. Ce faci atunci, tot nu poate iesi de pe carosabil indiferent de situatie? Aici nu mai ai sofer care sa decida.

Presupunem ca apar in fata lui niste oameni si nu mai are timp de franare pana sa ajunga la ei (sau s-au stricat franele, whatever).
Alternativa e sa coteasca brusc pe marginea drumului (el monitorizeaza permanent imprejurimile si stie ca nu e nimeni acolo), crezi ca ar trebui sa continue traseul, chiar daca inseamna ca omoara oamenii respectivi?

Moral nu pare ok. Deci oficialitatile ar putea obliga companiile producatoare sa introduca in soft optiunea de a putea iesi de pe carosabil in conditiile astea.
Dar si din punct de vedere al daunelor, al responsabilitatii legale, nu ar fi si companiile interesate in cazul asta intr-o rezolvare din care ar iesi un numar minim de victime?
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Aug 18, 2017 5:19 pm

vi se pare normal sa fie una filmata in timp ce naste in strada si apoi sa se difuzeze filmul pe fb sau la tv la stiri?
ea nu parea suparata, dar voua v-ar placea sa fitiin situatia aia?

alimori
elite
elite

Postby alimori » Fri Aug 18, 2017 5:21 pm

N-am vazut filmarea, ce arata? Banuiesc ca spatele aluia care asista nasterea.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Aug 18, 2017 5:28 pm

eu am vazut varianta blurata si e blurata pt ca a filmat ala mai mult decat spatele aluia. nou-nascutul se vede neblurat.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Aug 18, 2017 6:29 pm

andy gavrilescu wrote:vi se pare normal sa fie una filmata in timp ce naste in strada si apoi sa se difuzeze filmul pe fb sau la tv la stiri?

Nu, nu mi se pare normal sa filmezi si sa propagi astfel de filmari, din respect pentru intimitatea persoanei in cauza, chiar daca se afla intr-un loc public.
La fel cum nu mi se pare normal sa filmezi sau sa propagi filmari cu ranitii si mortii unei tragedii, cum ai facut tu ieri.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Aug 18, 2017 7:18 pm

imi pare rau, Muma, dar cand naste una e strict problema ei, ce s-a intamplat ieri la Barcelona e problema tuturor, trebuie sa stie lumea ce a fost acolo.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Aug 18, 2017 7:36 pm

La fel de bine e problema tuturor si acea nastere stradala.
Toata lumea trebuie sa stie ce s-a intamplat acolo. I se poate intampla oricui. Daca esti pusa in situatia asta? Nu neaparat ca mama, dar si ca trecator. Trebuie sa stii la ce sa te astpti, sa nu intri in panica, sa nu ti se faca rau.
In plus, imaginile respective ajuta cetatenii sa constientizeze probleme importante ale societatii. E vorba de lipsa de educatie sanitara si accesul dificil la asistenta medicala. Este o problema a intregii societati ca o fiinta umana ajunge sa nasca pe strada, ca un animal si este treaba noastra a tuturor sa stim ca se intampla astfel de lucruri in Romania, lumea trebuie sa stie.
Muma the Puma

Boss
elder
elder

Postby Boss » Thu Aug 24, 2017 8:22 am

MumaPadurii wrote:
andy gavrilescu wrote:vi se pare normal sa fie una filmata in timp ce naste in strada si apoi sa se difuzeze filmul pe fb sau la tv la stiri?

Nu, nu mi se pare normal sa filmezi si sa propagi astfel de filmari, din respect pentru intimitatea persoanei in cauza, chiar daca se afla intr-un loc public.
La fel cum nu mi se pare normal sa filmezi sau sa propagi filmari cu ranitii si mortii unei tragedii, cum ai facut tu ieri.

Astfel de filmari vezi tot timpul pe History. Chiar alaltaieri au avut un documentar despre crimele nemtilor pe frontul de est.

Decimau ca sa le ia hrana si pamantul. Genocid industrializat. Ii duceau la marginea gropilor comune si ii impuscau pe rand. 2 zile ca sa omoare >30.000.
The rise of Putinism
hey mister, are you alright?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 24, 2017 9:04 am

Ok, tie ti se pare acelasi lucru un documentar de pe history cu imaginile filmate de un trecator ale unui om calcat de masina agonizand pe strada.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Aug 24, 2017 9:10 am

delicati mai sunteti

Boss
elder
elder

Postby Boss » Thu Aug 24, 2017 9:31 am

MumaPadurii wrote:Ok, tie ti se pare acelasi lucru un documentar de pe history cu imaginile filmate de un trecator ale unui om calcat de masina agonizand pe strada.

Doar la IML mai vezi atatia. Figuri mutilate, fara bucati de craniu sau figuri de oameni morti pe care se citea spaima

Isis vs nemtii
The rise of Putinism
hey mister, are you alright?

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Aug 24, 2017 10:52 am

nemtii castiga la scor

in afara de andy a mai fost careva la auschwitz?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 24, 2017 12:27 pm

Chingachgook wrote:delicati mai sunteti

Toti avem o fascinatie pentru gore intr-un grad mai mare sau mai mic, dar aici discutam aspectele etice ale actiunilor noastre.

Doar la IML mai vezi atatia. Figuri mutilate, fara bucati de craniu sau figuri de oameni morti pe care se citea spaima
Isis vs nemtii

Pe figura oricarui om care a murit violent (si a avut timp sa-si dea seama de asta) banuiesc ca se citeste spaima.

De ce sa nu publicam atunci si imagini cu cadavrul femeii din Gorj scalpata de barba-su si omorata in bataie? Pe fata ei nu se citea spaima oare? Ce a produs mai multe victime si cruzimi in Romania pana acum, teorismul sau violenta familiala?
Barbatii romani vs. nemtii

De ce sa nu se publice in ziare imagini cu cadavre dupa accidentele de circulatie, imediat dupa ce ele au loc, ca sa constientizam publicul asupra importantei respectarii regulilor de circulatie?
De ce doar imagini cu fiarele contorsionate ale masinii si nu si cu victima injumatatita si cu matele aruncate peste tot?
Asa faci si identificarea mai rapida in caz ca nu aveau actele la ei si scutesti si familia de un drum pana la morga.
Traficul in Romania vs. nemtii

In continuare sustin ca e deplasat sa compari prezentarea unor imagini in documentare istorice sau muzee sau imagini obtinute de reporteri de razboi, cu imagini aparute in social media cu victime imprastiate pe asfalt intr-o tragedie recenta, poze pe care le poate vedea ruda oricarei victime.

Trebuie sa existe o balanta intre dreptul publicului la informare si respectul fata de victime si familie. De-aia ziarele si posturile de stiri nu publica asa ceva.
Orice documentar care prezinta crime, tragedii naturale, probleme sociale atinge un pic problema asta etica, da, si merge pe o linie subtire, tocmai de-aia trebuie realizate de profesionisti care sa se asigure ca balanta e inclinata inspre informare si constientizarea unor probleme, nu inspre satisfacerea fascinatiei pentru gore.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Aug 24, 2017 1:29 pm

sa se publice. alege fiecare pana la nivelul la care suporta

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 24, 2017 1:38 pm

da, exact de asta e vorba, ca nu suporta oamenii sa vada morti

oamenilor le place sa vada morti, le place sa vada alti oameni murind, de-aia aveau succes executiile in piata publica
dar exista un motiv pentru care in lumea civilizata executiile, acolo unde mai exista, nu sunt transmise in prime time
si nu pentru ca nu ar avea audienta
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Thu Aug 24, 2017 2:02 pm

nu sunt de acord ca tot ce face statul e bun (de exemplu sa limiteze ce sa vedem la tv)

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Thu Aug 24, 2017 2:57 pm

ok, deci daca eu iti pun o camera ascunsa in dormitor si apoi ma duc cu inregistrarea la tv, esti de acord ca aia pot sa o prezinte pe post si statul nu ar trebui sa aiba dreptul sa limiteze asta

(si te rog sa nu vii cu replica ca esti de acord, ca oricum nu e nimic de vazut, ca asta nu e relevant pentru argument)

si 2. discutia cu fotografiile victimelor era despre etica, nu despre limitari
sa sustii ca ceva nu e etic nu e acelasi lucru cu a sustine interzicerea lui, asta e deja alta discutie
Muma the Puma

Return to “Discutii pe bune”