Poza zilei

coltzul cu dileme
Melania
elite
elite

Re: Poza zilei

Postby Melania » Sun Oct 14, 2018 3:12 pm

Dupa muzica sigur e vegan.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sun Oct 14, 2018 5:32 pm

Didgeridoo se numesc instrumentele alea.
Da, e vegetarian. Dar m-a dus un taurin, stai linistit.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sun Oct 14, 2018 8:41 pm

ce e un taurin?

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Oct 14, 2018 8:45 pm

Prietenul lui alimori?

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sun Oct 14, 2018 8:50 pm

da, dar cum se caracterieaza el?

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sun Oct 14, 2018 9:08 pm

Taurinii sunt aia in favoarea existentei (mentinerii) coridelor. Aia care vor sa fie interzise sunt antitaurini (si majoritatea nu sunt vegetarieni, nu au nicio legatura).

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sun Oct 14, 2018 9:14 pm

bine ca ai zis, ca melania mi se pare ca se gandea la altceva.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Oct 15, 2018 4:47 am

Alimori si Andy, nu il stiam pe Xavier asta. In caz ca vizitati NZ sau Austraia, sa nu faceti grseala sa ii tratatati ca pe o natiune. Astora nu le place sa fie bagati in aceeasi oala, nu prea inteleg de ce (orgolii). De pe aici e Lordee, ok?
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Mon Oct 15, 2018 7:46 am

De pe acelasi continent zic, nu din aceeasi natiune.

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Oct 15, 2018 9:12 am

well, asta e discutabil
din nou chestie de orgolii cred :)
kiwis nu vor sa fie pusi pe acelasi continent cu Australia, prefera sa considere ca sunt in Zelandia :)

https://www.quora.com/New-Zealand-is-fr ... -the-world

alimori
elite
elite

Postby alimori » Mon Oct 15, 2018 9:24 am

Au o problema cu impartirea geografica, dar niciuna cu pupatul mainii reginei?

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Oct 15, 2018 9:38 am

nu pot sa ma gandesc la asta
fac blocaj psihologic
in 2 saptamani trebuie sa jur si eu credinta Majestatii Sale si succesorilor ei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 15, 2018 10:10 am

alimori wrote:De pe acelasi continent zic, nu din aceeasi natiune.

jomil wrote:well, asta e discutabil
kiwis nu vor sa fie pusi pe acelasi continent cu Australia, prefera sa considere ca sunt in Zelandia :)

alimori wrote:Au o problema cu impartirea geografica, dar niciuna cu pupatul mainii reginei?

iadelor, noua zeelanda nu face parte din continentul australia in nicio impartire geografica, faceti macar un wikipedia checking inainte sa faceti misto de orgoliile altor popoare

nu e discutabil, asa e impartirea geografica
discutia aia de pe quora era daca noua zeelanda poate fi considerata propriul sau continent, zeelandia, sau este doar o insula, nu daca face parte din continentul australia

ah, si la aia cu pupatul mainii reginei am ras
la fel cum ma kc pe mine de ras de fiecare data cand vad ce asocieri (i)logice scoate alimori din joben every fucking time
de data asta intre istoria coloniala, forma de guvernamant si geografie :)
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon Oct 15, 2018 11:53 am

normal ca face parte din australia
e ca si cum ai zice ca creta cipru sau malta nu fac parte din continentul europa

sau ca japonia nu face parte din continentul asia
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 15, 2018 12:02 pm

n-are nicio treaba noua zeelanda cu cipru sau malta

uita-te pe-o harta a oceaniei

tasmania face parte din continentul australia, noua zeelanda nu si e logic sa fie asa, cat vrei sa se labarteze un continent din punct de vedere geografic?
au si conventiile astea o logica, nu orice insula in mijlocul oceanului trebuie sa apartina unui continent
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon Oct 15, 2018 12:10 pm

care e distanta maxima de la care nu mai face parte din continent?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 15, 2018 12:14 pm

nu cred ca exista asa ceva si nici n-am sustinut ca ar exista o distanta maxima sau minima sau ca distanta e unicul criteriu

de exemplu in cazul madagascarului e o dezbatere daca ar trebui sa fie considerat ca apartinand aficii, desi e destul de aproape

doar spuneam ca aceste conventii au o logica, ca un continent inseamna in general o masa continua de pamant, chiar daca uneori poate cuprinde si insulele din apropiere si ca distanta e si ea un criteriu si noua zeelanda nu e la fel de aproape de continent cum sunt contraexemplele tale (ca sa zici ca e acelasi lucru ca si cum as zice ca japonia nu face parte din asia) si ca nu orice insula din mijlocul oceanului trebuie sa apartina unui continent
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon Oct 15, 2018 12:22 pm

nu stiu in ce cercuri de geografi te invarti tu dar eu credeam ca e unanim acceptat ca madagascarul e din parte din africa.
te mai las o leaca si dupa aia iti spun despre teoria predominanta, aia cu originea

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 15, 2018 12:25 pm

Normal ca e acceptat ca face parte din africa (si parerea mea personala e ca asa e si logic sa fie), am zis ca exista discutii daca ar trebui sa fie asa, nu ca nu e asa.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon Oct 15, 2018 12:30 pm

nu putem sa acordam credit oricarui habarnist care are pareri si sa ridicam prostiile pe care le spune la rangul de "exista discutii"

vezi jomil.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 15, 2018 12:35 pm

Revenind la oile noastre neozeelandeze, daca te uiti pe-o harta a Oceaniei, se observa acolo o masa continentala care e formata din Australia si vreo 2 insule apropiate + o gramada de insule raspandite prin ocean, intre care si NZ, care se afla la o distanta apreciabila de Australia.

Acum, daca ar fi sa consideri ca NZ face parte din Australia, atunci de ce nu si restul insulitelor din Oceania?
E usor de inteles astfel de ce teoria acceptata de majoritatea geologilor/geografilor e ca NZ nu face parte din continentul australian ci e fie o insula de sine statatoare ca altele din Oceania, fie, mai nou, ca ar face parte din continentul Zeelandia.
Personal ader la prima varianta, cu insula de sine statatoare din Oceania.
Muma the Puma

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Oct 15, 2018 12:59 pm

MumaPadurii wrote:
alimori wrote:De pe acelasi continent zic, nu din aceeasi natiune.

jomil wrote:well, asta e discutabil

alimori wrote:Au o problema cu impartirea geografica, dar niciuna cu pupatul mainii reginei?

iadelor, noua zeelanda nu face parte din continentul australia in nicio impartire geografica, faceti macar un wikipedia checking inainte sa faceti misto de orgoliile altor popoare

nu e discutabil, asa e impartirea geografica
discutia aia de pe quora era daca noua zeelanda poate fi considerata propriul sau continent, zeelandia, sau este doar o insula, nu daca face parte din continentul australia

ah, si la aia cu pupatul mainii reginei am ras
la fel cum ma kc pe mine de ras de fiecare data cand vad ce asocieri (i)logice scoate alimori din joben every fucking time
de data asta intre istoria coloniala, forma de guvernamant si geografie :)

Iote, Mumi a gasit rost de cearta :)
E discutabil Mumi si ce zici tu savant dupa ce ai googled. Unii considera Australia/Oceania un continent si asta ar insemna ca punem NZ ai Australia in aceeasi oala.

io-te aici

https://www.nationsonline.org/oneworld/continents.htm

Tre sa iti mai deschizi mintitica un pic si sa accepti ca nimic nu e alb sau negru si conceptele se schimba, ca in medicina.
Geografia pe care ai invatat-o tu la scoala nu se predica la fel in toate tarile, ca si istoria.

Inteleg ca ptr tine Wiki e gold standard, dar gandeste-te ca acolo pot sa scrie toti tampitii. Chichi era corespondent acolo parca...

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Oct 15, 2018 1:06 pm

Mumi draga,

esti libera sa ai teoria ta despre cui apartine NZ sau ca e de sine statatoare, nu ne intereseaza

eu si Alimori aveam o discutie normala, a trebuit sa vina berbeaca Mumi sa de cu coarnele ca sa demonstreze in nimic in final

hai, te pup

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 15, 2018 1:08 pm

Tre sa iti mai deschizi mintitica un pic si sa accepti ca nimic nu e alb sau negru

O nu, o sa incepeti acum cu reiki si zodii si telepatie?! :shock:

Sigur ca unii spun ca Oceania e un continent, dar o fac fie din nestiinta, fie din supersimplificare (numesc continente, dar se refera de fapt la regiuni).
Tehnic e o regiune geopolitica, in niciun caz un continent.

Geografia pe care ai invatat-o tu la scoala nu se predica la fel in toate tarile, ca si istoria.

Sigur ca difera, mai ales ca e vorba de conventii, dar in general exista consens.
Chestia e ca aceste consensuri se mai schimba, nu mai e la fel ca acum 200 de ani cand oi fi invatat tu ca NZ face parte din Australia.

Sa recapitulam consensurile actuale, ca sa nu avem discutii:
- Pluto nu e planeta.
- Noua Zeelanda nu face parte din continentul australian.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 15, 2018 1:13 pm

jomil wrote:Mumi draga,

esti libera sa ai teoria ta despre cui apartine NZ sau ca e de sine statatoare, nu ne intereseaza

Ipocrita draga,

interesant e ca imi scrii un raspuns argumentat pe cateva paragrafe inainte sa declari superior ca nu te intereseaza parerea mea :)

jomil wrote:eu si Alimori aveam o discutie normala, a trebuit sa vina berbeaca Mumi sa de cu coarnele ca sa demonstreze in nimic in final

Vaaai, tocmai tu si alimoarea care ma pomeniti si va luati de mine chiar si cand nu scriu pe un subiect, va plangeti (bine, tehnic doar tu te-ai plans) ca ma iau de voi cand ziceti prostii? :)
Ai uitat cum vorbeai despre mine pe-aici in absenta mea si te laudai ca imi dai lectii sau mai stiu eu ce?
Iar acum faci pe inocenta care nu e lasata sa discute in liniste...
Last edited by MumaPadurii on Mon Oct 15, 2018 1:18 pm, edited 1 time in total.
Muma the Puma

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Oct 15, 2018 1:17 pm

papusa, eu nu am considerat niciodata ca NZ face parte din Australia
da quote unde am zis eu asta in discutia cu Alimori

ca ai dedus tu, e altceva
tu deduci prost pen ca faci ingrozitor de multa projection
e caracteristic narcisistilor
si asta te face asa un curulet de mare

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Oct 15, 2018 1:17 pm

MumaPadurii wrote:
jomil wrote:Mumi draga,

Ipocrita draga,

interesant e ca imi scrii un raspuns argumentat pe cateva paragrafe inainte sa declari superior ca nu te intereseaza parerea mea :)

jomil wrote:eu si Alimori aveam o discutie normala, a trebuit sa vina berbeaca Mumi sa de cu coarnele ca sa demonstreze in nimic in final

Vaaai, tocmai tu si alimoarea care ma pomeniti si va luati de mine chiar si cand nu scriu pe un subiect, va plangeti (bine, tehnic doar tu te-ai plans) ca ma iau de voi cand ziceti prostii? :)
Ai uitat cum vorbeai despre mine pe-aici in absenta mea si te laudai ca imi dai lectii sau mai stiu eu ce?
Iar acum faci pe inocenta care nu e lasata sa discute in liniste...

Atata timp cat tu jignesti si te iei de mine din senin (si alimoarea la fel) sper ca nu va asteptati sa intorc celalalt obraz si sa nu te ard cand consideri ca meriti.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 15, 2018 1:21 pm

papusa, eu nu am considerat niciodata ca NZ face parte din Australia

OK, deci tu consideri ca NZ nu face parte din continentul australian?

Hai, asuma-ti o pozitie. Stiu ca e greu, ca apoi nu mai ai cum s-o dai la intors. :)
Muma the Puma

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Oct 15, 2018 1:34 pm

Iar faci projection
:)

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Oct 15, 2018 1:43 pm

Imi provocati un stres teribil. Cred ca fac cancer de la voi.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 15, 2018 2:10 pm

Andy, cat mai mesteci la gluma aia?

Vad ca jomil refuza sa-si asume o pozitie, ceea ce oricum nu e relevant pentru discutie.
Pt ca daca e cum sustine acum, ca ea nu e de fapt de parere ca NZ ar face parte din continentul australian (deci fie ca e de parere ca nu face, fie n-o intereseaza), atunci e si mai aiurea ce-a spus:

jomil wrote:in caz ca vizitati NZ sau Austraia, sa nu faceti grseala sa ii tratatati ca pe o natiune. Astora nu le place sa fie bagati in aceeasi oala, nu prea inteleg de ce (orgolii).

jomil wrote:well, asta e discutabil [NA: daca NZ e pe acelasi continent cu australia]

Iepurasule, nu faptul ca ai avea o pozitie gresita iti reprosam in principal.
Toata lumea mai poate gresi (uite, si chinga are o pozitie gresita :D )

Eu va reprosam ca faceti misto ca iadele de orgoliile neozeelandezilor, ca si cum ar fi un moft sa pretinda sa fie tratati ca alta natiune sau ca Noua Zeelanda ar face parte din alt continent.
(plus comentariul cu pupa mana reginei, dar ii deranjeaza impartirea geografica, care face parte dintr-o clasa de prostie of its own)

Acum, cineva care ar considera ca NZ ar face de fapt parte din continentul australian, macar ar avea o scuza sa faca misto de ei si de orgoliile lor. Ar gresi, dar ar avea o scuza.
Ca tu sa spui acum ca nici macar nu considerai asta... pai chiar inseamna ca esti o iada totala pt ce-ai spus mai sus.
Muma the Puma

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Oct 15, 2018 2:19 pm

:lol: :lol: :lol: :lol:
Mumi, prea mult te stradui sa demonstrezi nimic.
Nu te mai stresa, cu totii stim ca ai mereu dreptate si esti teribil de inteligenta.

Andy, te rog sa ma scuzi. :rightblinky:

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Oct 15, 2018 2:28 pm

Nu glumesc, cu stresul nu e de gluma.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 15, 2018 2:33 pm

jomil wrote::lol: :lol: :lol: :lol:
Mumi, prea mult te stradui sa demonstrezi nimic.
Nu te mai stresa, cu totii stim ca ai mereu dreptate si esti teribil de inteligenta.

nu cred ca am nimic de demonstrat

tu demonstrezi singura ca esti proasta cand spui ca nu prea intelegi de ce neozeelandezilor nu le place sa fie considerati aceeasi natiune ca australienii

suna ca un comentariu pe care l-ar face un american de-ala needucat care s-ar intoarce dintr-o calatorie prin europa si ar spune ca nu prea intelege de ce romanii nu vor sa fie considerati aceeasi natie cu bulgarii

dar cred ca pana si americanul ar incepe sa inteleaga daca ar locui in Romania vreo 5-7 ani

ah, si nu intelege gresit, si nu e vorba ca sunt eu inteligenta, ca nu sunt
doar pare asa cand vorbim una cu alta
Last edited by MumaPadurii on Mon Oct 15, 2018 2:35 pm, edited 2 times in total.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon Oct 15, 2018 2:34 pm

andy gavrilescu wrote:Imi provocati un stres teribil. Cred ca fac cancer de la voi.

nu te banuieste nimeni ca o sa mori de infarct

jomil
elite
elite

Re: Poza zile

Postby jomil » Mon Oct 15, 2018 2:44 pm

Mai, nici nu citisem ce ai scris ca e lung, dar mi- a picat acum ochii pe o fraza, ca eu si Ali facem misto de orgoliile NZ.
Iar proiectezi la greu.

Faptul ca Kiwi si cangurii nu se inghit e un fapt, o realitate. Faceam o constatare, nu judecam.

Iar Alimori facea si ea o constatare ma gandesc. Nici io nu inteleg cum mai supravietuieste conceptul de sacra familie regala si de ce tre sa cotizeze astia ...si io... la regina...asta nu inseamna ca fac misto, sau ca faci Ali misto.

Whatever, nu cred ca iti schimb parerile despre cum crezi tu ca simtim eu sau Alimori.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 15, 2018 2:48 pm

bai, uite, chiar te cred ca nu faceai misto

ai dreptate, proiectam cand presupuneam zici la misto ca nu intelegi niste chestii care ar trebui sa fie absolut evidente pentru oricine (si ma indusese in eroare si abundenta aia de smile-uri, am uitat ca oamenii mai limitati intelectuali compenseaza prin emoticoane)

pe bune acum chiar te cred ca nu faceai misto si ca esti atat de iada incat sa nu poti sa intelegi in mod sincer de ce australienilor si neozeelandezilor nu le place sa fie considerati aceeasi natiune
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Mon Oct 15, 2018 2:54 pm

Frate si pe mine ma stresati teribil

Se poate discuta fara bullying?
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

jomil
elite
elite

Postby jomil » Mon Oct 15, 2018 2:58 pm

Uite vezi, iar esti biased si proiectezi. Unde scrie pe wiki ca oamenii limitati intelectual zambesc mai mult? Ca e credinta ta personala cred, incrunta- te in continuare ca o ganditoare. Smily face.

Tarile astea vb aceeasi limba si au traditii f similare, radacini identice.
Cauta def. natiunii.
Am zis natiune ca sa nu zic continent. La mine in cap NZ si Aussie nu erau pe acelasi continent, si e irelevat in final daca sunt sau nu. N-am vrut sa vb de continent, ca sa nu o contrez pe Ali, pe care o stimez. Asa cum il stimezi tu pe Chichi

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Oct 15, 2018 3:00 pm

Sau uite, de exemplu replica asta:

Afirmatia asta poate fi inteleasa in doua moduri:

1. Cum am facut-o eu, gresit, ca tu ai face misto de orgoliul neozeelandezilor.

2. Sau ar putea fi luata ca o simpla constatare facuta in cel mai serios mod posibil, asa cum spui tu ca a fost facuta, daca am presupune ca tu ai putea crede in mod serios ca fiecare tara decide daca sa faca parte dintr-un anumit continent sau sa formeze un continent propiu, in functie de preferinte si orgolii.
Muma the Puma

Return to “Discutii pe bune”