Tabloul zilei

coltzul cu dileme
jolly joker
elder
elder

Re: Tabloul zilei

Postby jolly joker » Sun Jan 03, 2021 12:39 pm

Sa nu mai faci astfel de confuzii melania :devil: . Activitatea e ceva, task ul e altceva.

Voi ce tipuri de activitati desfasurati la biroul unde lucrezi?

Ce fel de task uri presupun ele?

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Sun Jan 03, 2021 12:43 pm

Am ajuns si eu recent la concluzia ca trebuie sa blochez timp pentru hobby-uri...

Despre diagrama... 'ai de capul meu.
Mi se pare foarte clar two-tiered desi pare sa incerce sa sugereze altceva. Nu inteleg cum se implementeaza sagetile alea... cine dintr-o triada e pana la urma responsabil cu caratul mapei (virtuale, ma rog) la triada cealalta? De analizat si knowledge management nici nu mai zic... chiar, ce calificari se poarta zilele astea in regiunea aia a diagramei? MPH, PR :) , bioetician, statistician?
Diagramele de genul asta si cercetarea calitativa sunt cateva din motivele pentru care la un curs de racit gura pe care a trebuit sa il iau (nici acum nu stiu exact despre ce ar fi trebuit sa fie cursul... management in sanatate? politici sanitare? sanatate publica for dummies ca mine? avea un nume foarte general pe care l-am uitat) incercam sa pricep concret, macar printr-un exemplu, cum se aplica chestiunile astea. Cred ca perceptia profesorilor era ca fac scandal. :)
Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Sun Jan 03, 2021 12:49 pm

jolly joker wrote:Hopa, a inceput sedinta de psihoterapie cu alimori.
Ia loc pe canapea alimori :lol: .

La AA stăm pe scaune și ne ridicăm in picioare când vorbim. Divanul e pt tine.
Peste 300€ niste creioane?? 19 € un caiet A5? Când ai fost ultima oară într-o librărie?
JJ, pe bune, sunt banii tăi, dar ar trebui să te supravegheze cineva din când în când. Până și psihiatrul forumului s-a alertat când ai avut o perioadă de-asta de ți-ai comandat toate tâmpeniile de pe net.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Jan 03, 2021 12:54 pm

jolly joker wrote:Sa nu mai faci astfel de confuzii melania :devil: . Activitatea e ceva, task ul e altceva.

Voi ce tipuri de activitati desfasurati la biroul unde lucrezi?

Ce fel de task uri presupun ele?

Nu fac diferenta intre taskuri si activitati, sunt noob.
Exemplu de task: scientific/clinical advice pentru compusul X (job de parerolog). Activitati: citit literatura in domeniu, discutii cu colegii (ex statistician, preclinic, PK etc) si cu experti in domeniu, scris si corectat draftul, meeting cu compania daca e nevoie.
Last edited by Melania on Sun Jan 03, 2021 12:56 pm, edited 1 time in total.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Sun Jan 03, 2021 12:56 pm

Melania wrote:
jolly joker wrote:Revenind un pic la timp. Eu la birou aveam in partea stanga o mapa cu un notes lung (obiective, taskuri/activitati) si ptr nu ma pierde in detalii, aveam si diagrama de mai jos (approx. asa arata).

Image

Trebuie mai intai sa studiezi framework ul cu criteriile. Pe scurt arata asa.

Image

Eu taskurile care iau mai mult de o saptamana le pun ca free time in agenda outlook. Tentative time le pun pentru activitati care dureaza mai putin de o saptamana iar busy pentru meetinguri/chestii saptamanale urgente. Agenda mea de outlook e astfel e un fel de Gantt chart, am o privire de ansamblu la tot ce misca doar uitandu-ma la outlook iar colegii stiu exact cand sa nu ma fta la cap. N-am secretara, deh, ca lucrez la stat.

Si eu in momentul asta (AI-NLP) lucrez pe baza de task uri in principal (in cadrul unor proiecte). Dar anul asta sunt sperante sa ma aliez cu cativa medici (din diverse continete/tari) si sa ne organizam asa cum vrem.

Eu foloseam notes ul si framework ul cand lucram intr-un departament de nivel strategic (initial 2 pers intre mine si CEO si apoi o singura persoana). Modul in care te organizezi depinde si de ceea ce faci. Cu task urile e mai simplu (exista un due date si atat).

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Jan 03, 2021 1:00 pm

Eu lucrez cu taskuri ca la banda de productie. Am un anumit numar de piese de terminat pana la data de.
Foarte simplu si clar, nu imi bat capul cu strategii ca imi cauzeaza la nervi. Singura mea strategie e cum sa spun frumos clientilor ‘nu’.
Last edited by Melania on Sun Jan 03, 2021 1:06 pm, edited 1 time in total.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Sun Jan 03, 2021 1:04 pm

Melania wrote:Eu lucrez cu taskuri ca la banda de productie. Am un anumit numar de piese de terminat pana la data de.
Foarte simplu si clar, nu imi bat capul cu strategii.

Daaa :D ?

Si eu.

Intra pacientul, urmeaza urmatorul

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Jan 03, 2021 1:56 pm

Hm, vad ca tabloul zilei de azi e tabloul electric...

Team Entropy, anyone? :D
Cand ii citesc pe JJ si Melania vorbind despre organizare, ma simt de pe alta planeta.
Sau daca nu de pe alta planeta, macar dintr-o specie diferita, un fel de pitecantrop care isi petrece timpul bataindu-se de pe o creanga pe alta, cautand fructe si puricandu-se ad libidum cat e ziua de lunga.

In iadul meu personal diavolul nu are coarne si coada, ci o diagrama organizationala. Chestie de perspectiva, in realitate probabil diavolul ala e de fapt un inger pazitor.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Jan 03, 2021 2:51 pm

Singura mea organizare e outlook, diagramele pe care le-a postat jj nu le inteleg. Am o colega care tine evidenta taskurilor Din team intr-un excel, sunt multumita ca nu trebuie sa fac eu asta.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Jan 03, 2021 5:42 pm

Ca tot m-ati criticat ca seman cu Peterson, am inceput alt autoportret. Expresia se va schimba din constipata in critica.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Jan 03, 2021 5:54 pm

Pai aici nu mai semeni cu Peterson.
Dar aduce putin a Sheldon Cooper.
Expresia era mai sceptica in faza de schita, acum e intr-adevar mai degraba dubioasa.
Muma the Puma

primarita
elite
elite

Postby primarita » Sun Jan 03, 2021 6:17 pm

Seamana cu un barbat.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sun Jan 03, 2021 6:26 pm

cam multe umbre in jumatatea inferioara a fetei.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Sun Jan 03, 2021 8:00 pm

Melania wrote:Ca tot m-ati criticat ca seman cu Peterson, am inceput alt autoportret. Expresia se va schimba din constipata in critica.

Carbune pe panza

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Sun Jan 03, 2021 8:01 pm

Melania wrote:Ca tot m-ati criticat ca seman cu Peterson, am inceput alt autoportret. Expresia se va schimba din constipata in critica.

Suparat rau

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Sun Jan 03, 2021 8:13 pm

MumaPadurii wrote:Hm, vad ca tabloul zilei de azi e tabloul electric...

Team Entropy, anyone? :D
Cand ii citesc pe JJ si Melania vorbind despre organizare, ma simt de pe alta planeta.
Sau daca nu de pe alta planeta, macar dintr-o specie diferita, un fel de pitecantrop care isi petrece timpul bataindu-se de pe o creanga pe alta, cautand fructe si puricandu-se ad libidum cat e ziua de lunga.

In iadul meu personal diavolul nu are coarne si coada, ci o diagrama organizationala. Chestie de perspectiva, in realitate probabil diavolul ala e de fapt un inger pazitor.

Tu te uiti de jos in sus din perspectiva organizatorica, dar nu e un dezavantaj.
Reperul ptr remuneratie e piata fortei de munca iar ceea ce faci si cat faci te tin pe scaun.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Sun Jan 03, 2021 9:54 pm

jolly joker wrote:
MumaPadurii wrote:In iadul meu personal diavolul nu are coarne si coada, ci o diagrama organizationala.

Tu te uiti de jos in sus din perspectiva organizatorica

In iad sunt probabil cativa dracusori la firu' ierbii parjolite (munca de jos), 30 de straturi de middle manageri care analizeaza si masoara ce produc primii si inca pe atatia lideri care strategizeaza si planifica diagrame cu care sa-si justifice consumul de pucioasa si sa-si acopere cozile. Cand vine vorba de restructurari (puneri pe liber), desigur, dracusorii zboara primii.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Mon Jan 04, 2021 11:36 am

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Jan 04, 2021 12:17 pm

Ulei de motor, interesant. :D Oare in cat timp se usuca?
Eu cu biodiesel curat vopseaua.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Wed Jan 06, 2021 3:09 pm

Ma introduc si eu. Incep usor.

00014788_large-1654-308709.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Jan 06, 2021 3:27 pm

Super! Cred ca ies niste desene f misto, imi place ideea de paleta restransa, creioanele sunt mai ales pt portrete banuiesc.
Eu folosesc 4 culori (burnt umber, cadmium rosu si cadmium galben “hue”, french ultramarine) plus alb si negru. Avantajul e ca esti obligat sa amesteci intotdeauna culorile.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Wed Jan 06, 2021 5:24 pm

Am mers pe alta varianta. Mi-am luat un rollup neechipat faber castell si creioanele le-am ales. Doar faber castell verde.
Problema cu rollup ul e ca nu poti pune in el culori care se pot rupe. Dar nu am folosit carbune pana acum. E inutil ptr mine. Am deja un set carbune.

Ultima data cand am mai desenat serios, pe la inceputul facultatii, am folosit creion si grafit, ptr ca asta mi-a placut si era usor. Nu aveam pe atunci grafit cu nuante de rosu.

Am facut si autoportret. Parca l-am share uit aici.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Wed Jan 06, 2021 5:27 pm

Poti da niste amazon links ptr culorile folosite?

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Jan 06, 2021 9:03 pm

Winsor un-Newton, bune pt incepatori dar folosite si de cei mai experimentati. https://www.amazon.com/Winsor-Newton-Wi ... B0025TX1CI
As vrea Rublev, dar mai incolo.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Wed Jan 06, 2021 9:58 pm

20210106_172051.jpg
"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Jan 06, 2021 10:30 pm

Cool.;)
Imi place culoarea urechilor.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Thu Jan 07, 2021 8:35 am

pare desenat din ciocolata.
jj,melania, nu mai dat banii pe culori scumpe.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Thu Jan 07, 2021 11:15 am

Melania wrote:Winsor un-Newton, bune pt incepatori dar folosite si de cei mai experimentati. https://www.amazon.com/Winsor-Newton-Wi ... B0025TX1CI
As vrea Rublev, dar mai incolo.

Ulei. Raman la grafit si pastel.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Thu Jan 07, 2021 11:32 am

Melania wrote:As vrea Rublev, dar mai incolo.

Numele Rublev e cumva inspirat de cinёva rёal? :)

(Bine faceau francezii cand ziceau Michel Jacque-son. Ce atata stres cu pronuntia cat de cat aproape de aia nativa, Andrei Rubliov gen. What you think you see is what you get.)

Super cool, nu auzisem de ele si nu credeam ca se mai produc vopsele cu pigmenti istorici.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Thu Jan 07, 2021 12:01 pm

Eu asta am comandat de la faber castell romania

instrumente & accesorii.jpg

Plus, de la un alt magazin online care are acelasi proprietar (stilouri-cadou), sketchbook ul de mai jos.
https://www.leuchtturm1917.com/sketchbook.html

Nu voi folosi pastel/grafit neimbracat in lemn ptr ca e perisabil dar exista varianta jumbo, cu mina groasa.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Thu Jan 07, 2021 1:17 pm

Acum vad ca e pe panza. Panza mi se pare buna daca ai o idee buna, un proiect deja schitat.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Thu Jan 07, 2021 1:29 pm

Nu e pe panza cu cadru, e pe carton invelit in panza (f ieftin). Sunt la stadiul de a invata, nu fac capodopere pentru a fi expuse. :D
Plus ca pot reutiliza cartoanele. Hartia speciala pentru ulei nu o pot folosi, nu am gasit textura potrivita plus ca e extrem de scumpa.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Thu Jan 07, 2021 2:52 pm

Melania wrote:Nu e pe panza cu cadru, e pe carton invelit in panza (f ieftin). Sunt la stadiul de a invata, nu fac capodopere pentru a fi expuse. :D
Plus ca pot reutiliza cartoanele. Hartia speciala pentru ulei nu o pot folosi, nu am gasit textura potrivita plus ca e extrem de scumpa.

Stiam ca nu sunt refolosibile cartonul sau cadrul de lemn.

Daca folosesti doar 3 culori (nuante de rosu) plus negru si alb e ceva mai simplu. Dar tot trebuie sa folosesti ulei de in ptr a inmuia pensula si gaz ptr curatare. Sevalet si placa ptr amestecare, lavete de sters. Cere mult ptr mine. Sa am niste schite bune mai intai.

Si eu intentionez sa folosesc negru si nuante de rosu. Imi place cum iese si din cate am vazut seturile grafit carbune vin cu pastel (inclusiv varianta creion ulei) in nuante de rosu + negru si alb. E mai limitat, nu are stralucire, textura, posibilitate de amestec, dar ptr inceput e suficient la mine.

Sa vad ce voi putea face.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Thu Jan 07, 2021 6:51 pm

Melania wrote:Nu e pe panza cu cadru, e pe carton invelit in panza (f ieftin). Sunt la stadiul de a invata, nu fac capodopere pentru a fi expuse. :D

Eu stiam ca-s foarte ieftine. Asa de ieftine ca mi-am luat odata mai multe de dimensiuni ca sa am.

Dupa desen am pe lista invatat sa cant la ukulele :lol: :lol: :lol: :lol:

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Fri Jan 08, 2021 2:32 pm

@melania, ti-ai amenajat un loc in casa dedicat?

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Jan 08, 2021 2:39 pm

Hahaha. Love Anthony Hopkins. Da, am un colt langa birou si un sertar cu scule. Am primit cadou un sevalet imens si o invitatie de a desena o chestie mare (decorativ) pt un nou cabinet de fizioterapie. Ceva muschi, oase, un cur, un om vitruvian stilizat (iar?) ceva. Pana in martie mai am timp. Idei?

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Fri Jan 08, 2021 3:07 pm

O idee am dar nu se potriveste cu publicul tinta.

O parte a corpului desenat ca linii + puncte (inceputurile AI) si aspect de robotic arm.
Ar merge roboticarm ptr ca se califica ca proteza, dar depinde de clinica.

Oricum partial robotic arm + partial artificial brain reflecta epoca in care traim.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Fri Jan 08, 2021 3:24 pm

Probabil ca va semana cu un cyborg, dar cred ca tocmai asta e provicarea, cum sa nu para a om care se foloseste de tehnologie fara a fi un cyborg, controlat de tehnologie.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jan 08, 2021 4:11 pm

jolly joker wrote:O idee am dar nu se potriveste cu publicul tinta.

O parte a corpului desenat ca linii + puncte (inceputurile AI) si aspect de robotic arm.
Ar merge roboticarm ptr ca se califica ca proteza, dar depinde de clinica.

Oricum partial robotic arm + partial artificial brain reflecta epoca in care traim.

Adica asta?!
om vitruv.jpg

Dar nu e cam aiurea pentru un cabinet de fizioterapie?
Ca si cum m-as duce la oftalmolog si as vedea pe perete o poza cu Geordi La Forge.
Muma the Puma

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Fri Jan 08, 2021 4:15 pm

Poza de mai sus contine un robot.

Era foarte hi tech ce avea Geordi La Forge. Nu cred ca ar fi o reclama proast_a.

Return to “Discutii pe bune”