Teroristi, terorism.atentate..unde ajungem?

coltzul cu dileme
newbie

Teroristi, terorism.atentate..unde ajungem?

Postby karma » Fri Sep 17, 2004 4:15 pm

Am postat acest topic sa vedem ce parere avem despre terorism?Unde se duce lumea asta ....mai nou luarea de ostatici din Osetia de Nord - de la Beslan care ne certifica ca nu o sa se termine de curand, cu toate acestea..si cine stie poate e inceputul (bat in lemn)...sa nu ajunga nepotii nostri sa traiasca ca in Isralel .

Condoleantele mele pentru cei ce au avut rude, prieteni care au pierit din atentatele de la WTC, Spania, Rusia :cry:
[/b]
Invatand vei ajunge cineva(victor...adica eu)

cerbu
elder
elder

Postby cerbu » Fri Sep 17, 2004 10:07 pm

cred ca gasesti toate raspunsurile pe care le vrei( si multe pe care nu le vrei) la " imi place w", si probabil ca la " razboi in irak"(sau irak-colonie americana-am uitat numele exact )

MumaPadurii
addicted
addicted

Re: Teroristi, terorism.atentate..unde ajungem?

Postby MumaPadurii » Fri Jul 15, 2016 10:15 am

Recunosc, m-am inselat.
Autovehiculele pot omori oameni atat intentionat cat si din greseala (se pare ca mai eficient ca armele). Un singur om intr-un camion a facut aproape la fel de multe victime cat o echipa inarmata cu arme de asalt...

karma wrote:..si cine stie poate e inceputul (bat in lemn)...sa nu ajunga nepotii nostri sa traiasca ca in Isralel .
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jul 15, 2016 7:10 pm

Dar este totusi vorba de un atentat terorist religios? A aparut vreo dovada ca soferul a actionat in numele islamului?

Si daca nu a aparut, sunt normale aceste reactii pripite? Toata lumea sare la analize elaborate ale "situatiei europene", la solutii, la criticatul serviciilor secrete...

Dar daca nu e decat un dilit care a decis sa iasa din scena in stil mare? Daca il chema Andrei in loc de Mahomed s-ar fi schimbat situatia?
Muma the Puma

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Fri Jul 15, 2016 8:25 pm

vai deci iar o face asta pe desteapta
chiar nu te poti abtine
je suis epuise
one day people who never believed in you
will talk about how they met you

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Jul 15, 2016 9:23 pm

e mult mai grav daca astfel de acte pt care nu am cuvinte sa le descriu sunt produse de un individ oarecare, neafiliat unui grup terorist. cum poti controla fiecare individ in parte?
realitatea face sa nu il cheme andrei. si ar trebui sa ne asteptam ca de acum incolo sa vedem si andrei si sorini trecuti la jihadism, pe masura ce fenomenul ia amploare, de ce nu.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Jul 15, 2016 10:06 pm

andy gavrilescu wrote:e mult mai grav daca astfel de acte pt care nu am cuvinte sa le descriu sunt produse de un individ oarecare, neafiliat unui grup terorist. cum poti controla fiecare individ in parte?

Nu poti controla fiecare individ in parte si niciodata nu s-a putut. Vezi pilotul german care a facut cu avionul acelasi lucru pe care l-a facut Mahomed cu un camion. Oricand se poate intampla sa clacheze vreunul.
In USA se numea sindromul postasului, acolo e plin de mass killings cand o mai ia razna cate cineva.

Nu stiu daca e mai grav sau nu pentru morti si familiile lor. La fel cum nu stiu daca e mai grav pentru cei care sunt omorati in accidente rutiere, intr-un procent mult mai mare, vorba lui Mixich.
Nici pe-astea nu le poti controla complet, oricat ai incerca.

andy wrote:realitatea face sa nu il cheme andrei. si ar trebui sa ne asteptam ca de acum incolo sa vedem si andrei si sorini trecuti la jihadism, pe masura ce fenomenul ia amploare, de ce nu.

Pai asta era jihadist, asta intreb? Din ce-am citit eu, nu s-au gasit inca dovezi.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Jul 15, 2016 10:19 pm

stai sa vedem ca acum ii cotrobaie astia prin casa, dar as paria ca da.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Jul 15, 2016 11:11 pm

in Turcia ce ziceti ca e la ora asta?

mihai_525
elite
elite

Postby mihai_525 » Fri Jul 15, 2016 11:30 pm

sfarsitul lumii DUH
one day people who never believed in you
will talk about how they met you

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Jul 15, 2016 11:37 pm

OMG!!! ce se intampla!!!
ce credeti ca va urma si unde?

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Sat Jul 16, 2016 12:15 am

I smell left
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Jul 16, 2016 1:23 am

Interesante comentariile CTP-ului despre moda mediatizarii acestor tragedii pe retelele sociale si cum influenteaza asta diversi psihopati care nu au neaparat legatura cu vreo organizatie terorista si care altfel si-ar fi revarsat impulsurile violente asupra vecinilor.
Ca sinuciderile care se innmulteasc dupa mediatizarea unei sinucideri faimoase...

http://m.digi24.ro/Stiri/Digi24/Extern/ ... entat+nisa

Ma enerveaza astia care critica serviciile de securitate franceze, cum se presupunea ca ar fi trebuit sa previna ele asta?
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Jul 16, 2016 1:35 am

"In an interview with HuffPost Arabi, Lahouaiej Bouhlel’s sister, Rabab, said her brother was “temperamental and aggressive.”

“My brother did not drink alcohol or smoke cigarettes, but he also did not pray and never entered a mosque in his life,” she said. “He was just not stable psychologically and mentally. His wife and her mother both complained about his violent behavior towards her.”

http://m.huffpost.com/us/entry/us_57882 ... 08d333e0c6
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sat Jul 16, 2016 11:47 am

pai si ISIS astia de ce naiba revendica ei orice act al vreunui handicapat din asta care actioneaza in nume propriu?

nu cred ca n-a intrat ala niciodata intr-o moschee, toti am intrat fara sa fim musulmani.

si sa zicem ca era mai ateu, dar pe fondul lui psihic f vulnerabil sigur l-a convins vreun frate.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Jul 16, 2016 12:24 pm

Pai a revendicat ISIS pana la urma?

Revendica pt ca le convine, asta e scopul lor, teroarea si confuzia in randul populatiei. Nu vedeti cum s-a inflamat din nou presa? Unul sustine introducerea serviciului militar obligatoriu, altul critica UE pt incompetenta, altul sustine deportarile si inchiderea moscheilor...
O gramada de analize si concluzii pripite, bazate pe speculatii. Genul de discurs care foloseste nationalistilor si extremei dreapta, care a dus la Brexit.

Si aceasta inflamare se intampla doar pt ca ala avea origini tunisiene, nu e alt motiv. Daca avea origini poloneze sau germane, n-ar fi zis nimeni nimic de terorism.
Ar fi dat vina pe psihiatri, vb lui Phat. :)

Pana cand ancheta nu dovedeste vreo legatura cu vreo organizatie jihadista sau ca ala era musulman radicalizat, pentru mine ramane un act de violenta in masa, comis de o persoana cu trasaturi de psihopat.

Iar serviciile secrete franceze cred ca au facut o treaba foarte buna la Mondiale (nu a fost niciun incident de terorism), pentru ca acum toata lumea sa le sara in cap degeaba.
Nu mi se pare corect.
Muma the Puma

Janos
elder
elder

Postby Janos » Sat Jul 16, 2016 2:22 pm

MumaPadurii wrote:Pai a revendicat ISIS pana la urma?

da
si cum nu toata presa e chiar la fel, un op-ed moderat se poate gasi, aici

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Jul 16, 2016 2:39 pm

Il lauda, normal. Zic ca e un "soldat al Statului Islamic". ISIS a declarat de mult ca indeamna orice arab sa omoare cat mai multi crestini (mai ales francezi), nu inseamna ca l-a si sprijinit in vreun fel. Sau ca l-au inspirat. Poate l-a inspirat ISIS, poate l-a inspirat Karmagedon.

Singurul lucru care conteaza sunt dovezile pe care le gaseste politia. Ala n-avea la el decat doua pistoale. Era cel mult un lone wolf. Si nici macar nu stim care i-a fost motivatia.

The claim must be greeted with caution. The Islamic State has at times claimed responsibility for violence carried out in its name, even when there was no indication that the terrorist network had any direct role in planning or carrying out the violence.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Jul 19, 2016 9:20 am

"Atentat terorist" in Germania inseamna manuirea neindemanatica a toporului de catre un pusti de 17 ani??

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Jul 19, 2016 9:42 pm

credeti ca aia de au furat cablurile de la Gare du Nord (act in urma caruia a izbucnit un incendiu in gara, trenurile sunt oprite) sunt romani? :D
o fi nepotrivit sa scriu despre asta la topicul cu terorismul, dar cred ca primul gand al alora de au fost acolo asta a fost.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Fri Jul 22, 2016 9:23 pm

ei, s-au mai upgradat si teroristii din germania in cateva zile.

sper ca acestia care sunteti plecati in germania sa fiti niste medici mediocri care nu au fost primiti in spitale din orase mari precum Munchen si stati in niste satuce linistite lipsite de oameni rai.

Boss
elder
elder

Postby Boss » Sat Jul 23, 2016 10:11 am

asta a fost persan.

la mioveni 2 morti si 9 raniti, intr-un accident de maxi taxi.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Sat Jul 23, 2016 12:27 pm

Soferul de la mioveni n-a vrut sa se sinucida si sa-si omoare pasagerii. Sau mai stii?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sat Jul 23, 2016 1:17 pm

sper ca acestia care sunteti plecati in germania sa fiti niste medici mediocri care nu au fost primiti in spitale din orase mari precum Munchen si stati in niste satuce linistite lipsite de oameni rai.

unul ca Winnenden de exemplu
Muma the Puma

Boss
elder
elder

Postby Boss » Sat Jul 23, 2016 2:03 pm

andy gavrilescu wrote:Soferul de la mioveni n-a vrut sa se sinucida si sa-si omoare pasagerii. Sau mai stii?

eu ziceam ca avem si noi destule decese prin cauze evitabile in tara care ar trebui sa ne preocupe MAI MULT. poate ce vedem in afara ne va uni mai mult si ne va face sa pretuim mai mult sanatatea si viata la nivelul comunitatii noastre. macar la capitolul asta sa fie romanii mai uniti.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jul 25, 2016 11:41 am

Oamenii sunt atat de usor de manipulat, indiferent cat de educati sau inteligenti ar fi.

S-a ajuns atat de rau cu isteriain ultimele zile, incat daca nu se declara in secunda doi a unei astfel de tragedii ca a fost un atac terorist organizat de catre ISIS, e pentru ca presa/administratia progresista doreste musamalizarea chestiunii in numele corectitudinii politice.

S-a trecut de mult de punctul in care judecatul limpede, la rece, rational, era privit drept ceva dezirabil. Ce rost mai are sa gandesti, cand stii?
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Jul 25, 2016 11:50 am

In schimb iese la suprafata faptul ca nici psihiatrii din alte tari nu se descurca mai bine. Ala de la Nisa, David Ali de vineri si cel de aseara de la concert erau cunoscuti cu probleme psihice. Cred ca psihiatrii trebuie sa recunoasca faptul ca ei nu trateaza nimic, bolile de cap sunt boli grele.
Probabil ca si ala cu maceta le suferea dar n-a avut prilejul sa ajunga la vreun spital.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jul 25, 2016 12:03 pm

Stiati ca in mai 2016 un nene a atacat calatorii unui tren pe langa Münich, strigand "Allahu Akbar"?
A ranit cativa si a omorat unul.
Atacul nu a fost catalogat drept act de terorism, ci explicat prin faptul ca persoana era instabila psihic. Atacatorul a fost internat intr-un spital. Presa nu s-a isterizat cu incompetenta serviciilor de securitate.
Il chema Paul.

Tot in Germania, in 2009, un baiat de 17 ani a venit cu o arma la scoala si a omorat 15 colegi.
Atacul nu a fost descris in presa ca fiind terorist, ci opera unei persoane cu probleme mintale.
Il chema Tim.

Credeti ca interpretarea acestor povesti de catre jurnalisti (si comentatori) ar fi fost diferit daca i-ar fi chemat Mohamed si s-ar fi intamplat acum?

Exista un numar de diliti predispusi sa faca un rampage la un moment dat si il vor face intr-un fel sau altul. Serviciile secrete nu pot urmari toti oamenii si e imposibil sa prevezi atacurile care nu sunt organizate de o retea. In USA sunt obisnuiti cu asta, nimeni nu acuza serviciile secrete de ineficienta atunci cand are loc vreun shooting, nimeni nu cere demisia autoritatilor din pricina asta. Nimeni nu se isterizeaza daca politia nu prezinta "instant" concluziile cu privire la motivele atacului.

Dar ceea ce face presa acum (cel putin in Romania) sa iti creeze un bias de interpretare a realitatii. Oamenii au impresia ca traiesc intr-un continuu pericol de atacuri teroriste din partea musulmanilor, serviciile secrete europene sunt ineficiente etc. Totul spre bucuria partidelor de extrema dreapta si mai ales a ISIS, care asta asteapta, clivajul societatii si un razboi deschis crestini-musulmani.
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jul 25, 2016 3:19 pm

Citind un articol mi-am dat seama ca ceea ce spun mai sus se aplica perfect conceptului de intelectual "incremenit in proiect", de "idiot util".
Asa a ajuns comentatorul si editorialistul nationalist roman in ultimul timp. Un idiot util. Fiecare caz in care e implicat un musulman nu face decat sa-i confirme teoriile. Nu mai asteapta rezultatele anchetei, nu mai conteaza amanuntele, nuantele, el are deja raspunsul. Totul e consecvent, totul cade perfect in sablonul prestabilit.

Indiferent de cat de diferite sunt cazurile, problema e mereu incompetenta, iar vinovatii mereu aceiasi:
- administratia de la Bruxelles
- mutter Merkel
- toti liderii europeni de fapt, in afara de aia nationalisti
- autoritatiile care se abtin de la stabilirea concluziilor in etapele preliminarii ale anchetei
- Obama
- drepturile omului
- corectitudinea politica
- serviciile secrete incompetente, incapabile sa stavileasca complet criminalitatea
- oricine indrazneste sa faca public vreun detaliu al cazului care sa-i contrazica sablonul
- oricine indrazneste sa nu declare in secunda doi de la producerea cazului, ca acesta se potriveste sablonului
- si nu in ultimul rand, Obama
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Mon Jul 25, 2016 4:42 pm

nu e chiar asa, in afara de aia cu probleme psihice, ultimii atentatori aveau o legatura clara cu islamismul extremist.
germania are o populatie de 80 de milioane de oi, se intampla zeci de crime zilnic. popularizate sunt astea efectuati de refugiati.

si b) este irelevant daca aia sunt sau nu bolnavi psihici, cert e ca au venit cu valul de refugiati.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

alimori
elite
elite

Postby alimori » Mon Jul 25, 2016 4:54 pm

In afara de Siria care da refugiati doar de 4-5 ani, restul tarilor dau de cateva zeci de ani si nu s-a-ntamplat nimic pana acum.
ultimii atentatori sunt cu probleme psihice.

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Mon Jul 25, 2016 5:32 pm

pai si aia de pana acum care se detonau nu erau tot cu probleme psihice? aia cu turnurile gemene nu aveau probleme psihice? nu au fost controlati, ca aveau si ei.

alimori
elite
elite

Postby alimori » Mon Jul 25, 2016 5:37 pm

nu ma, zic cu diagnostic si tratament.
aia cu turnurile gemene erau bine merci.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Jul 25, 2016 11:44 pm

Chingaghook, pana la urma nu e vorba de valul cu cate au venit sau daca se gaseste in urma anchetei vreo legatura cu islamismul in cazul vreunui nebun care se omoara.

E vorba de un anumit mod de a comenta si de a gasi vinovatii (mereu aceeasi, indiferent de particularitatile cazului) de a privi totul fara nuante.

Nu e vorba intotdeauna de atacuri coordonate de IS. De fapt, de la Bruxelles, nu cred c-a mai fost vreunul. Chiar daca se gaseste o legatura cu statul islamic, una e sa fie vb de un nebun care a actionat solitar, chiar si din admiratie pentru IS, alta e sa fie vorba de oameni recrutati, antrenati si coordonati de catre o retea, deci posibil de interceptat de catre seviciile secrete.

De asemenea, una e sa fie imigrant dintr-o colonie franceza, alta e sa fie refugiat sirian si alta e sa fie german cu vreun stramos iranian (care nici macar nu sunt suniti).
Nu e Merkel vinovata pentru toti...
Nu poti sa citesti ganduri, nici macar psihiatrii nu pot prevedea astfel de intamplari... dar serviciile secrete?

Problema e orice incercare de a analiza rational sau de a spune orice adevar care nu intra in sablonul idiotilor utili care scandeaza "MUE UE" si "jos Merkel", e vazuta ca un semn de slabiciune, ba chiar ca o incercare de a minimaliza problema si de a gasi scuze atacatorilor.
Ei au o idee fixa asupra vinovatilor si orice caz trebuie sa fie interpretat corespunzator, consecvent. Nu tolereaza o alta interpretare a faptelor, nici macar o abtinere temporara de la a interpreta.

Cine a inventat termenul de "idioti utili" si cui ii sunt ei de folos acum? Asta ca sa nu zicem ca istoria nu se repeta.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Tue Jul 26, 2016 1:30 am

Sa moara pichi daca inteleg ce zici

Daca nu sunt antrenati de is dar au steag negru cu is acasa putem sa admitem legatura?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jul 26, 2016 1:37 am

Dar cine n-o "admite"?
Si deja cand folosesti cuvantul asta insinuezi ca e o legatura pe care incerc s-o neg intr-un fel. Doar pentru ca aduc in discutie diferentele care exista intre cazuri.
Muma the Puma

Chingachgook
addicted
addicted

Postby Chingachgook » Tue Jul 26, 2016 11:23 am

kktt, diferentele.
daca o luam asa exista diferente intre orice si orice.

ultimele 4 cazuri din germania (ala cu securea in tren, ala cu maceta, pustiul cu pistolul la mol si ala de s-a detonat la festival) arata ca doar ala cu pistolul era din alt film. e drept ca a produs si cele mai multe victime. dar ailalti 3 erau clar influentati de propaganda. si daca baiatul cu dinamita trecea de controlul de securitate la festival era belea.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jul 26, 2016 12:04 pm

Pai tie ti de pare acelasi lucru un atac coordonat de ISIS, cu un musulman nebun care se arunca in aer influentat de propaganda ISIS? Din punctul de vedere al solutiilor, al metodelor posibile de preventie, al gasirii vinovatilor.
Mediatizarea cazului de la Nisa a influentat mai mult decat propaganda jihadista, in paranteza fie spus, altfel nu se intamplau toate acum. Dar pentru asta nu exista solutie. Sau exista?

In cazul cu maceta n-a fost terorism, ci crima. E din alt film si ala. Baiatul se indragostise de femeie din cate am inteles.

Eu nu inteleg care e problema in a admite ca exista diferente? Cred ca pentru a gasi solutii, e vital sa integi exact problema, obiectiv, nu sa pui totul in aceeasi oala. E absurd, nu poti sa ai aceeasi tactica (sau sa pretinzi aceleasi rezultate) fata de in terorist care e se antreneaza timp de mai multe luni, fata de un atac coordonat in retea, cu cea care o ai atunci cand e vorba de un lone wolf sau fata de un nebun care se arunca in aer intr-un moment impulsiv.
Muma the Puma

andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013

Postby andy gavrilescu » Tue Jul 26, 2016 12:13 pm

Ce moment impulsiv, Muma? Nu umbli cu explozibilul dupa tine pt cand te simti impulsiv la un moment dat. In plus, ala avea la domiciliu materiael pt fabricat detonatoare.
Nu exista lone wolf cu adevarat.
Nici chiar David Ali, baiatul cu arma cumparata de pe net, ilegal. Aia de i-au vandut-o sunt complicii lui si-s la fel de vinovati.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Tue Jul 26, 2016 12:21 pm

E vorba de impulsul necesar pentru a trece la fapta in cazul unei persoane cu probleme psihice. Publicitatea facuta unui caz reprezinta impulsul pentru alte persoane. Sau fericira altora cand tu esti nefericit, o sarbatoare, o cearta... etc. De-astea se intampla mai multe sinucideri de Craciun sau dupa o sinucidere faimoasa.
Nu inseamna ca actul nu a fost planuit de mai demult sau ca persoana nu se gandea la asta, ca nu a avut anumite influente. Dar publicitatea (face si ea parte din propaganda, intra in planul teroristilor) reprezinta declickul.

Cum adica nu exista lone wolf? Daca nu a planuit atacul cu cineva, e lone wolf, asta inseamna expresia.
Aia care au vandut arme la negru se fac vinovati de alta infractiune, sunt complici doar daca stiau la ce-o sa-i foloseasca. Cum sa fie la fel de vinovati?
Muma the Puma

Return to “Discutii pe bune”