Tabloul zilei

coltzul cu dileme
Melania
elite
elite

Re: Tabloul zilei

Postby Melania » Tue Feb 23, 2021 7:31 pm

jolly joker wrote:Era plina piata romaneasca dupa revolutie de tablouri gen cel de mai jos

Image

Frumos. Foarte frumos. Zici ca-I Bob Ross. Exista si versiunea carpeta.
Last edited by Melania on Tue Feb 23, 2021 7:33 pm, edited 1 time in total.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Tue Feb 23, 2021 7:32 pm

Legat de peisaje, imi place Rembrandt

Image
Last edited by jolly joker on Tue Feb 23, 2021 7:35 pm, edited 1 time in total.
AI 4 Health
Cliff Burton Orion

Medical Information & Data Expert
AUTOMATICA

Melania
elite
elite

Postby Melania » Tue Feb 23, 2021 7:35 pm

Asa da. Am o problema cu cerul ; nu exista cei verde. dar cred ca e o problema de patina. Imi place George Inness. Rembrandt a fost inaintea timpului sau.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Tue Feb 23, 2021 7:42 pm

Dar ceva mai cu viata nu aveti?
Prea intunecat.

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Tue Feb 23, 2021 9:29 pm

MumaPadurii wrote:
Melania wrote:neatenta abstractizanta, e cam lunga la fata desi am pastrat proportiile; ii mai tai din ciuf
.

Imi place, arata destul de sinistru.
Cred ca e perfect asa, neterminata. Ai putea s-o numesti "Fantoma hamburgerilor". In plus, am auzit ca da bine sa ai o tematica activista in lucrarile de arta.

Hahaha, grozava idee!
De profesie observator.

"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

Melania
elite
elite

Postby Melania » Wed Feb 24, 2021 12:40 am

primarita wrote:Dar ceva mai cu viata nu aveti?
Prea intunecat.

Multe tablouri celebre sunt intunecate si se vad bine doar la muzeu cu lumina puternica, nu?
Parca Rothko a pictat un tablou negru de sus pana jos.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Wed Feb 24, 2021 8:06 am

Nu zic ca nu imi plac, dar era si alta vreme.
Acum, de ce sa nu ne bucuram de lumina?

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Wed Feb 24, 2021 10:30 am

Rembrandt in grafit/carbune.
A folosit H uri (la duritate ma refer) in zonele cu gri deschis.
Asa ceva merita sa fie pus in rama de sticla.

Image
AI 4 Health
Cliff Burton Orion

AUTOMATICA

primarita
elite
elite

Postby primarita » Wed Feb 24, 2021 11:04 am

Melania, cand ai timp sa imi dai un link/mai multe linkuri cu cateva picturi favorite?

Melania
elite
elite

Postby Melania » Fri Feb 26, 2021 11:00 pm

Desenul meu cu neatenta va fi expus ca urmare a unei initiative ecologiste la primaria din sat ca omagiu pentru o neatenta consateana ce a decedat dupa ce a inghitit o doza de bere din aluminiu aruncata de o mana criminala pe marginea drumului
Sper sa nu ma fac de ras prea tare am o luna sa termin neatenta
Presiunea e mare :?

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Fri Feb 26, 2021 11:18 pm

Foarte tare. La cabinetul de fizioterapei ai mai expus pana la urma?

Imi mentin parerea ca tabloul e foarte frumos in stadiul actual, cu vacca fantomatica. Mai ales ca e omagiu pentru o vacca moarta. Eu as adauga eventual niste tuse de rosu peste.

Nu stiam de pericolul asta cu dozele de aluminiu.
Initial imi imaginam ca vacca a mancat doza de bere intreaga si ma gandeam ca iar a dat creutzfeldt-jakob prin Eurpa, dar vad ca problema e ca sunt taiate de masinile de tuns iarba si raman bucati ascutite de metal prin iarba...
https://en.newsner.com/animals/5-200-co ... y-outside/
Muma the Puma

pc7
elite
elite

Postby pc7 » Sat Feb 27, 2021 12:23 am

Saraca vacuta.

Si io sunt de acord cu muma
De profesie observator.

"mania grandorii daca n-o ai, la medicina ce cauta n-ai " vlad s.
"latra-ti dusmanii, ca se zapacesc la cap" muma p

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Feb 27, 2021 1:10 am

MumaPadurii wrote:Foarte tare. La cabinetul de fizioterapei ai mai expus pana la urma?

Imi mentin parerea ca tabloul e foarte frumos in stadiul actual, cu vacca fantomatica. Mai ales ca e omagiu pentru o vacca moarta. Eu as adauga eventual niste tuse de rosu peste.

Nu stiam de pericolul asta cu dozele de aluminiu.
Initial imi imaginam ca vacca a mancat doza de bere intreaga si ma gandeam ca iar a dat creutzfeldt-jakob prin Eurpa, dar vad ca problema e ca sunt taiate de masinile de tuns iarba si raman bucati ascutite de metal prin iarba...
https://en.newsner.com/animals/5-200-co ... y-outside/

Nici eu nu stiam ca o doza de aluminiu/fragmentele pot sa omoare o neatenta, credeam ca e un banc sau o exagerare a ecologistilor. Tinerii satului se strang grupuri afara, pun muzica la mobile, beau bere si fumeaza jointuri. E de inteles mai ales ca bufetul satului e inchis. Acum doua veri au dar foc unui camp de fan facut frumos baloti (cateva hectare bune) si a fost de treaba fermierul ca nu a facut scandal; noroc ca nu a ars satul.
Viata la tara e palpitanta. :))
Pt cabinetul de fizioterapie mai am timp ca il deschide abia in vara, se pare ca se gasesc greu muncitori sa ii finiseze cabinetul in perioada asta.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Feb 27, 2021 2:52 am

Hm...first attempt, primul strat. Am ratat culorile, am pus alt albastru (prea intens) decat trebuia si perspectiva e gresita.
Dar ma rog e prima incecare.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Sat Feb 27, 2021 9:39 am

O singura recomandare. Pomii din prim plan sunt prezentati fara coroana in fata. Poate ii poti face pe toti asa (mai ales pe cei din planul mijlociu).

E de licitatie :)
AI 4 Health
Cliff Burton Orion

AUTOMATICA

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Sat Feb 27, 2021 9:57 am

Vad ce zici cu albastrul. La prima vedere nu m-am prins, dar monitorul meu nu prea e de incredere. Incepusem sa intreb daca lucrezi numai cu primare si eventual burnt umber insa nu-mi dau seama daca verdele ar putea rezulta din albastrul pe care l-ai folosit si care mi se pare mai rece decat toate celelalte culori.

In cerul din tablou parca e fum de la incendiile de padure - si copacii din fata ma dusesera cu gandul tot acolo.

#nofilter dintr-o zi de vara cu mult fum:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
De profesie pițigoi moțat.

Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

dustweaver
elder
elder

Postby dustweaver » Sat Feb 27, 2021 10:14 am

Asta parca e ceva mai aproape. Scuze, am ramas cu o mica trauma fix dupa episodul asta de o luna de fum.
Mi se par foarte creepy portiunile de padure prin care au trecut candva incendii.
De profesie pițigoi moțat.

Pe-aici umbla şi el şi se-ntorcea mereu
contimporan cu fluturii, cu Dumnezeu.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Feb 27, 2021 1:11 pm

Observatii bune ca de obicei.
Explicatiia e ca cerul nu e inceput, e doar fondul desenului (am folosit un galben), va fi probabil albastru deschis/alb in partea de jos si inchis in partea de sus+happy little clouds haha.
Pomii din fata nu au coroana pt ca o voi face in al doilea strat sa dea impresie de volum. ;)
Culorile folosite sunt albastru ultramarin burnt sienna (petele rosii de care pana la urma ma puteam lipsi) burnt umber si sap green. Jumatate de pensula burnt umber+jumatate sap green apoi trasat pe suport conform inspiratiei.
Pomii din spate apar turcoaz pt ca am amestecat albastru (tb sa folosesc phtalo blue) cu verde in speranta unui efect de perspectiva insa acum vad ca de fapt nu culoarea e de vina ci contrastul.
In poza pusa de tine in planul indepartat contrastul e mai mic iar in planul din fata mai mare. In general pt impresia de perspectiva contrastul scade cu distanta si culorile calde dispar in ordinea lungimii de unda ramanand albastru/alb.
In al doilea strat voi pune coroana, cerul si ridica contrastul in planurile din fata si sublinia marginile ca sunt cam flu acum. Pomul din stanga ma deranjeaza e cam ca nuca in perete, cred ca il voi mai inalta. Tufisul din mijloc e cam prea sferic, cred ca voi pune niste idei de papura si niste apa in jur. Trunchiurile de copac vor primi mai multe detalii, asta e planul.
Btw sap green miroase oribil (a iod) in timp ce se usuca, e a doua oara cand il folosesc si singura vopsea care miroase.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sat Feb 27, 2021 1:24 pm

Imi place metoda asta: trasezi chestii random cu pensula continand doua culori separate si apoi incerci sa definesti obiectele ghidat de pareidolie.

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Sat Feb 27, 2021 6:11 pm

Melania wrote:Observatii bune ca de obicei.
Explicatiia e ca cerul nu e inceput, e doar fondul desenului (am folosit un galben), va fi probabil albastru deschis/alb in partea de jos si inchis in partea de sus+happy little clouds haha.
Pomii din fata nu au coroana pt ca o voi face in al doilea strat sa dea impresie de volum. ;)
Culorile folosite sunt albastru ultramarin burnt sienna (petele rosii de care pana la urma ma puteam lipsi) burnt umber si sap green. Jumatate de pensula burnt umber+jumatate sap green apoi trasat pe suport conform inspiratiei.
Pomii din spate apar turcoaz pt ca am amestecat albastru (tb sa folosesc phtalo blue) cu verde in speranta unui efect de perspectiva insa acum vad ca de fapt nu culoarea e de vina ci contrastul.
In poza pusa de tine in planul indepartat contrastul e mai mic iar in planul din fata mai mare. In general pt impresia de perspectiva contrastul scade cu distanta si culorile calde dispar in ordinea lungimii de unda ramanand albastru/alb.
In al doilea strat voi pune coroana, cerul si ridica contrastul in planurile din fata si sublinia marginile ca sunt cam flu acum. Pomul din stanga ma deranjeaza e cam ca nuca in perete, cred ca il voi mai inalta. Tufisul din mijloc e cam prea sferic, cred ca voi pune niste idei de papura si niste apa in jur. Trunchiurile de copac vor primi mai multe detalii, asta e planul.
Btw sap green miroase oribil (a iod) in timp ce se usuca, e a doua oara cand il folosesc si singura vopsea care miroase.

pomi nud
AI 4 Health
Cliff Burton Orion

AUTOMATICA

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Feb 28, 2021 5:06 pm

Fata albastra cu parul pe gura. Urechea tot jos a iesit, am o problema cu asta.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Feb 28, 2021 5:28 pm

Si cu proportia intre ochi si gura e ceva gresit. Nu stiu exact de ce, insa e ca si cum ai fi pictat jumatatea de sus a fetei dintr-un unghi (semiprofil si uitandu-se in sus) si jumatatea cealalta din alt unghi (tot uitandu-se in sus, insa privita frontal).

Cred ca e din cauza ca se vede mijlocul gurii.
La un semiprofil care priveste in sus, asa cum pare ca a fost intentia din cum e desenat ochiul, linia mediana a fetei ar trebui sa se duca de sus in jos de la dreapta la stanga si deci mijlocul gurii sa fie acoperit de par. Asa cum ai desenat pare ca la partea de jos a fetei linia mediana e verticala, deci ca privesti frontal.
Coltul mandibulei ar fi si el mai jos (iar urechea se vede mai jos de nas daca priveste in sus, atata timp cat si coltul mandibulei e mai jos)-

Dar poate fi o fata-extraterestru, ca tot e albastra, si atunci e licenta artistica.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Feb 28, 2021 5:33 pm

E posibil:) M-am inspirat din alte poze.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Feb 28, 2021 5:52 pm

Da, foarte interesant sa te uiti la tabloul cu fata si din perspectiva unui profil.

Exista prostioare de-astea de teste pe internet care folosesc si imagini ca asta dupa care te-ai inspirat (printre alte imagini) si-ti spun ce fel de personalitate ai in functie de ce vezi prima oara.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Feb 28, 2021 6:27 pm

Eu am vazut un iepure cand trebuia sa vad o rata.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Feb 28, 2021 11:24 pm

L-am descoperit pe Paul Cornoyer si il ador:

CornoyerRainy_Day.jpg

the-plaza-after-the-rain-1908_u-l-puqxne0.jpg

Washington-Square-after-snow-painting-Paul-Cornoyer-c-1910-708x900.jpg

cd429b2fea0750c376fb0c46b2c5b647.jpg

Paul Cornoyer - Tutt'Art@ (34).jpg

Paul Cornoyer - Tutt'Art@ (27).jpg

Nu stiu de ce imi plac atat de mult tablourile lui, dar e ceva cu orasul pe ploaie/zapada/inserat si mai ales copacii aia dezgoliti de frunze, care imi trezeste niste sentimente ciudate.

Aici experimenta si el cu perspective si poluare, probabil:

Paul Cornoyer - Tutt'Art@ (17).jpg

s-l300.jpg
Muma the Puma

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Sun Feb 28, 2021 11:27 pm

Si asta, ce frumos e:

Paul-Cornoyer-Rainy-Day-Columbus-Circle.JPG
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Sun Feb 28, 2021 11:43 pm

Imi place. Totusi copacii aia din tabloul cu cladiri albastre in perspectiva sunt implauzibil de lungi si firavi, au cel putin 30 de metri daca e sa estimezi dupa siluetele din acelasi plan. Ideea ca pomii in oras sunt costelivi, anemici si se intind sa prinda soarele o inteleg ca figura de stil. Toti oamenii au capul la linia orizontului ceea ce e foarte corect din punct de vedere al perspectivei.
Am remarcat ca iti plac orasele dupa ploaie; mie mi se pare deprimant orasul, inainte si dupa ploaie, cu zloata sau fara.

primarita
elite
elite

Postby primarita » Mon Mar 01, 2021 12:29 am

Si cand te gandesti ca in Renastere pictorii erau considerati meseriasi, actualul faiantar.

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Mar 01, 2021 12:53 am

Nu stiu daca erau considerati meseriasi gen faiantari sau zidari ci mai degraba erau ca CEO de azi.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Mar 01, 2021 1:39 am

Asa e, sunt foarte subtiri copacii aia, nu observasem.

Mie imi place orasul, nu mi se pare deprimant, dimpotriva. Iar pe ploaie e superb, mai ales noaptea cand sclipesc farurile si luminile semafoarelor.
Muma the Puma

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Mar 01, 2021 1:57 am

Probabil are si orasul chestii interesante de ex la asfintit dupa o zi de canicula si e aglomerat sau sambata / duminica inainte de rasarit cand lumea doarme si nu e nimeni pe strada. Altceva nu imi vine in minte dar ploaia in oras nu imi place, nici macar ploaia de vara.

MumaPadurii
addicted
addicted

Postby MumaPadurii » Mon Mar 01, 2021 2:56 am

Mai e frumos noaptea când mergi pe strada și se vad prin ferestrele blocurilor mici fragmente din lumea cuiva: aici o lustra, acolo o parte de biblioteca sau un tablou.
Și sunt atâtea lumi diferite în jurul tau, fiecare cu lustrele, bibliotecile, povestile, bucuriile și tragediile ei, încât te simți mic și nesemnificativ, ca atunci când te uiți la stele.
Muma the Puma

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Mon Mar 01, 2021 4:33 pm

Melania wrote:Fata albastra cu parul pe gura. Urechea tot jos a iesit, am o problema cu asta.

Urecheata. Daca nu ziceai nu observam, avand in vedere ca priveste in sus.
AI 4 Health
Cliff Burton Orion

AUTOMATICA

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Mon Mar 01, 2021 4:37 pm

MumaPadurii wrote:L-am descoperit pe Paul Cornoyer si il ador:

CornoyerRainy_Day.jpg
the-plaza-after-the-rain-1908_u-l-puqxne0.jpg
Washington-Square-after-snow-painting-Paul-Cornoyer-c-1910-708x900.jpg
cd429b2fea0750c376fb0c46b2c5b647.jpg
Paul Cornoyer - Tutt'Art@ (34).jpg
Paul Cornoyer - Tutt'Art@ (27).jpg

Nu stiu de ce imi plac atat de mult tablourile lui, dar e ceva cu orasul pe ploaie/zapada/inserat si mai ales copacii aia dezgoliti de frunze, care imi trezeste niste sentimente ciudate.

Aici experimenta si el cu perspective si poluare, probabil:

Paul Cornoyer - Tutt'Art@ (17).jpg
s-l300.jpg

Mi se pare ca genul asta de picturi castiga in timp valoare. Lumea se schimba. Existau poze pe vremea aia. Am vazut niste filme color de la 1900 si sunt altceva.
AI 4 Health
Cliff Burton Orion

AUTOMATICA

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Mar 01, 2021 5:01 pm

jolly joker wrote:
Melania wrote:Fata albastra cu parul pe gura. Urechea tot jos a iesit, am o problema cu asta.

Urecheata. Daca nu ziceai nu observam, avand in vedere ca priveste in sus.

Need more training
Imi place tehnica pete de culoare direct pe panza care sunt apoi amestecate pe panza pastrand liniile anatomice
Greu de facut cu mai multe culori ca rezulta noroi f repede
culoarea e super irl negrul e putin cald iar albul sunt de fapt nuante de turcoaz o culoare intre banchize si otel
am folosit trei nuante de royal blue singura culoare non standard pe care o am si care e greu de produs din primare

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Mon Mar 01, 2021 7:00 pm

Ai cautat pe net reteta royal blue?
AI 4 Health
Cliff Burton Orion

AUTOMATICA

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Mon Mar 01, 2021 7:37 pm

Azi mi-au venit etuiul, husa ptr sketchbook si sketchbook ul. E prea mare sketchbookul. Am comandat azi altceva.
https://www.cwr.it/quaderno-da-disegno

@melania uite un caiet cu coli din bumbac ptr pictura
https://www.cwr.it/carta-per-acquerello

WOW
https://www.cwr.it/download/catalogo-dom.pdf
AI 4 Health
Cliff Burton Orion

AUTOMATICA

Melania
elite
elite

Postby Melania » Mon Mar 01, 2021 9:22 pm

Am incercat hartie specials pt ulei dar e bataie de cap suge uleiul asa ca tb sa pui trei straturi de gesso plus primer de ulei

jolly joker
elder
elder

Postby jolly joker » Tue Mar 02, 2021 11:19 am

Dovada ca exista oi rotunde
AI 4 Health
Cliff Burton Orion

AUTOMATICA

Return to “Discutii pe bune”