Stomatologie: Bucuresti sau Timisoara ?

Clatiti - va rog :)
kazan
Posts: 1
Joined: Thu Sep 03, 2009 9:48 pm

Stomatologie: Bucuresti sau Timisoara ?

Postby kazan » Thu Sep 03, 2009 9:57 pm

Mai intai de toate vreau sa va salut pe toti. Am reusit sa fac cont dupa 20 min ca nu intelegeam codul.
Eu ma aflu intr-o mare dilema, si sper ca poate o mai fi fost cineva , la fel, astfel incat ma poate ajuta. Anul acesta (2010) termin liceul si m-am hotarat sa ma indrept spre stomatologie. Dar problema este ca nu stiu ce sa aleg Buc sau Tim. La Tim merg mai multi colegi, si acesta ar fi un avantaj, nu sunt singur, pe cand in Buc, inca nu am auzit vreunul sa mearga.
Nu stiu cum sa ma exprim in acest moment. Dar voi din cate ati auzit, cam ce diferente ar fi intre facultati ?

dr_alinutza
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Mar 26, 2009 11:24 am

Re: Stomatologie: Bucuresti sau Timisoara ?

Postby dr_alinutza » Thu Sep 03, 2009 10:12 pm

Eu sunt in Timisoara la Medicina Generala si sunt foarte dezamagita de aceasta facultate.Profesorii sunt cu ochii numai dupa bani...cei care isi platesc isi trec foarte usor examenele,iar cei care invata se chinuie sa supravietuiasca intr-o ''institutie'' in care cuvantul spaga e mai des folosit decat ''medicina''...Nu stiu cum e in alte parti dar in Timisoara cam asta e politica.

Nu generalizez,nu toti profesorii sunt asa, dar 60-65% se incadreaza in aceasta categorie...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Stomatologie: Bucuresti sau Timisoara ?

Postby Chingachgook » Fri Sep 04, 2009 11:27 am

kazan wrote:Mai intai de toate vreau sa va salut pe toti. Am reusit sa fac cont dupa 20 min ca nu intelegeam codul.
Eu ma aflu intr-o mare dilema, si sper ca poate o mai fi fost cineva , la fel, astfel incat ma poate ajuta. Anul acesta (2010) termin liceul si m-am hotarat sa ma indrept spre stomatologie. Dar problema este ca nu stiu ce sa aleg Buc sau Tim. La Tim merg mai multi colegi, si acesta ar fi un avantaj, nu sunt singur, pe cand in Buc, inca nu am auzit vreunul sa mearga.
Nu stiu cum sa ma exprim in acest moment. Dar voi din cate ati auzit, cam ce diferente ar fi intre facultati ?



de unde esti?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Stomatologie: Bucuresti sau Timisoara ?

Postby dr_dr » Wed Sep 09, 2009 1:08 pm

kazan wrote:Mai intai de toate vreau sa va salut pe toti. Am reusit sa fac cont dupa 20 min ca nu intelegeam codul.
Eu ma aflu intr-o mare dilema, si sper ca poate o mai fi fost cineva , la fel, astfel incat ma poate ajuta. Anul acesta (2010) termin liceul si m-am hotarat sa ma indrept spre stomatologie. Dar problema este ca nu stiu ce sa aleg Buc sau Tim. La Tim merg mai multi colegi, si acesta ar fi un avantaj, nu sunt singur, pe cand in Buc, inca nu am auzit vreunul sa mearga.
Nu stiu cum sa ma exprim in acest moment. Dar voi din cate ati auzit, cam ce diferente ar fi intre facultati ?


Sfatul meu e Timisoara.Momentan in stoma e pe primul loc dar si Bucurestiul se apropie ce pasi repezi.(aici ma refer ca TM a trecut deja la invatamant de calitate) Doamne feri Cluj aici tratamentul de canal se face cu apa calduta si rezectia e in top, asistentii invata sa puna diga de la studenti iar profesorii ii pica pe studentii care recomanda condensarea verticala la cald :roll: .

MULTA BAFTA
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Stomatologie: Bucuresti sau Timisoara ?

Postby Calico » Wed Sep 09, 2009 1:55 pm

dr_dr wrote:Doamne feri Cluj aici tratamentul de canal se face cu apa calduta si rezectia e in top, asistentii invata sa puna diga de la studenti iar profesorii ii pica pe studentii care recomanda condensarea verticala la cald

Norocul tau ca e holliday in vacanta :)

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Stomatologie: Bucuresti sau Timisoara ?

Postby marmotul » Wed Sep 09, 2009 9:37 pm

kazan wrote:Mai intai de toate vreau sa va salut pe toti. Am reusit sa fac cont dupa 20 min ca nu intelegeam codul.
Eu ma aflu intr-o mare dilema, si sper ca poate o mai fi fost cineva , la fel, astfel incat ma poate ajuta. Anul acesta (2010) termin liceul si m-am hotarat sa ma indrept spre stomatologie. Dar problema este ca nu stiu ce sa aleg Buc sau Tim. La Tim merg mai multi colegi, si acesta ar fi un avantaj, nu sunt singur, pe cand in Buc, inca nu am auzit vreunul sa mearga.
Nu stiu cum sa ma exprim in acest moment. Dar voi din cate ati auzit, cam ce diferente ar fi intre facultati ?

mergi si tu unde se duc colegii tai. e naspa sa fii singur intr-un oras in care nu cunosti pe nimeni
qpepsi.gif

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Stomatologie: Bucuresti sau Timisoara ?

Postby Chingachgook » Wed Sep 09, 2009 11:00 pm

marmotul wrote: e naspa sa fii singur intr-un oras in care nu cunosti pe nimeni


nu toti suntem ma sociopati asa.
poate pustiul se adapteaza.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ancatesoro
Posts: 2
Joined: Thu Nov 19, 2009 12:08 pm

Re: Stomatologie: Bucuresti sau Timisoara ?

Postby ancatesoro » Thu Nov 19, 2009 12:37 pm

Ciao. Sunt studenta la medicina dentara anul 5 la Timisoara si parerea mea e ca in orice centru universitar vei merge vei fi dezamagit. Asta daca nu esti ceva pui de medic si parintii tai au bani doldora sau ai pe cineva "sus-pus" in cadrul facultatii... Poate aspectele astea iti vor face viata mai usoara. Insa nu as vrea sa te descurajez... Timisoara e faina, dar cum zicea si cineva mai sus e si COSTISITOARE. Mai ales daca alegi medicina dentara unde trebuie sa iti cumperi de la pahar de unica folosintza si sa vii cu apa distilata in buzunar pana la carti si turbine de cateva milioane bune. Ca si generalist iti trebuie una bucata halat alb, papuci de spital, stetoscop si multi nervi.

lxu46
Posts: 1
Joined: Fri Feb 05, 2010 10:41 pm

Re: Stomatologie: Bucuresti sau Timisoara ?

Postby lxu46 » Fri Feb 05, 2010 10:45 pm

Sal! De Stomatologie din Craiova ce parere aveti?

chiromf
senior
senior
Posts: 149
Joined: Fri Jan 01, 2010 6:42 pm
Location: Bucuresti

Re: Stomatologie: Bucuresti sau Timisoara ?

Postby chiromf » Thu Feb 11, 2010 3:35 pm

Sunt studenta la medicina dentara anul 5 la Timisoara si parerea mea e ca in orice centru universitar vei merge vei fi dezamagit


subscriu 100%. cred ca ar fi un avantaj sa iei un centru mai aproape de casa....ai sa ai nevoie mare de ajutorul lor! :)
inca un lucru fff imp: incearca sa alegi un centru in care fie deja cunosti un medics tomatolog, fie te poti "infiltra" sa cunosti pe unul. este fffffff imp pt ca STOMATOLOGIA PRACTICA (din pacate in mare procent si cea teoretica) SE INVATA IN TIMPUL FACULTATII DIN CABINETUL STOMATOLOGIC, adica trebie sa fie cineva care sa iti explice ce si cum. de la facult vei ramane cu ........ffffff putin, ca sa nu zic mai nimic. si inca ceva: cred ca indiferent de centrul universitar ales, tu iti vei cumpara de la "firul de ata" totul, dat absolut totul....adica inclusiv pacienti trebuie sa-ti aduci.
cred ca, daca te tine "perspectiva", mai bine te duci dincolo de granitele tarii si inveti.
apropo, am inteles ca frantzizicii dau navala la cluj si fac stoma (cica daca in franta ramai repetent de 2 ori sau daca renunti la facult nu te mai reinscrie nimeni.....). iata cum invatamantul nostru straveci a ajuns preferat "occidentalilor".
chibzuie adanc, dar repejor, ca sa ai timp sa te preg de admitere pe grilele centrului pe care il vrei.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Stomatologie: Bucuresti sau Timisoara ?

Postby Iepurita » Fri Feb 26, 2010 8:31 pm

Eu am prieteni care au terinat la Tm si au fost multumiti. Atat de multumiti incat lucreaza la diverse cabinete iar la unul dintre ei merge familia mea , a prietenului , colegele , samd.

Alinutza , coincidenta , si eu sunt tot la MG dar exceptand primii ani nu am auzit de examene cumparate. Si prin primii ani ma refer la anato , biochimuri si paraziti.
Hai sa nu exageram.
Sunt mai mult decat multumita de facultatea asta si nu m-as muta de aici ca am invatat o zdroaie(intentionat , Trident , intentionat) .
Ce an esti?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

miki2012
Posts: 4
Joined: Fri Apr 20, 2012 11:44 am

Re: Stomatologie: Bucuresti sau Timisoara ?

Postby miki2012 » Sat Sep 15, 2012 6:27 pm

Depinde ce fel de om esti tu. De unde esti? Daca esti din Ardeal/Banat mergi la Timisoara. Nu cred ca o sa-ti placa Bucurestiul.

Alex05
Posts: 1
Joined: Wed Sep 26, 2012 3:37 pm

Re: Stomatologie: Bucuresti sau Timisoara ?

Postby Alex05 » Wed Sep 26, 2012 4:10 pm

Buna tuturor
Am decis sa scriu pe acest forum gandindu-ma ca poate pe viitor cei ce citesc acest mesaj se vor resemna mai repede cu gandul ca din pacate medicina in Romania a murit de mult. Eu am terminat facultatea acum 3 ani la Bucuresti( medicina dentara) , intrebarea pe care trebuie sa si-o puna noii studenti este nu ce centru universitar sa aleaga ci unde este mai simplu si sa termin mai repede . Din pacate asta e adevarul ...Timisoara, Bucuresti, Iasi , Constanta toate snt la fel spaga, coruptie...Am avut placerea sa stau de vorba cu mai multi medici care au terminat in diverse centre universitare din tara( private , particulare) peste tot e la fel...nu pot spune de cat ca la Bucuresti spagile snt de 3 , 4 ori mai mari de cat in alte centre, persoane care snt restantiere dispar de pe listele cu restantieri peste noapte si snt lasati sa dea mariri, note modificate in catalog, examene platite si niciodata sustinute , teze disparute peste noapte si toate acestea facute fara nici un pic de rusine si vizibile tuturor, din pacate nimeni nu face nimic pt asta si nu cred k se va schimba niciodata. Faculatea de medicina din bucuresti este monarhie asa cum imi place sa o numesc, Locurile de profesor snt cedate copiilor acestora, stranepotilor si nepotilor deci lantul slabiciunilor continua la nesfarsit....
Eu va spun ce ii spun surorii mele care tocmai a trecut anul 4 la aceeas mirifica faculate ,resemnativa si obisnuitiva cu legile nescriese ale acestei mizere lumi in care traim , terminati ceea ce vati propus ca stiinta nu va o va lua nimeni. Iar despre practica din timpul facultatii din cate am vazut la Bucuresti se face putin mai multa de cat in restul centrelor universitare bineinteles cu materialele cumparate individual , poate e putin mai dotata ca na e " Capitala'" deci daca aveti nervii de fier si rabdare e un centru bun universitar unde va puteti testa aptitudinile nu medicale :))) ci sociale si va ganrantez k dupa nu vii se va mai parea nimic negru!

multa bafta tuturor!


Return to “Medicina Dentara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests