medicina dentara sau altceva?

Clatiti - va rog :)
bebecita
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Fri Jul 24, 2009 8:05 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby bebecita » Thu Jul 30, 2009 12:02 am

Nu-i adevarat. la farmacie nu a luat nimeni punctaj maxim la examen (si nici nu avea cum,avand in vedere ca o grila a fost gresita!),numai cea admisa ca olimpica are 100 din oficiu. la buget sunt 400 locuri la medicina,120 la stoma,150 la farma. cei 6 de care ai auzit probabil sunt cei 5 olimpici de la mg si cea de la farma. ;)
Studenta UMF Bucuresti :)

denysa818
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Feb 21, 2009 12:13 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby denysa818 » Sat Aug 01, 2009 9:11 pm

si ca sa intri fara examen la bio trebuie sa fii olimpic cativa ani la rand cu premii la nationala sau poti si intr-a 12-a daca te duci si iei premiu sa ti se acorde punctaj?

User avatar
DentStudent
senior
senior
Posts: 208
Joined: Thu Nov 20, 2008 9:10 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby DentStudent » Sat Aug 01, 2009 11:32 pm

denysa818 wrote:si ca sa intri fara examen la bio trebuie sa fii olimpic cativa ani la rand cu premii la nationala sau poti si intr-a 12-a daca te duci si iei premiu sa ti se acorde punctaj?


doar dak ai unul din locurile 1,2 sau 3 la nationala

denysa818
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Feb 21, 2009 12:13 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby denysa818 » Sun Aug 02, 2009 9:25 pm

care este diferenta dintre rezidentiatul pe posturi si cel pe locuri?...merita sa te inscrii sau se dau si astea pe relatii/bani ca la romani?:P....

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby Chingachgook » Sun Aug 02, 2009 9:31 pm

se dau pe relatii
ca la romani.



bai voi cititi inainte sa intrebati ceva pe aici?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

denysa818
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Feb 21, 2009 12:13 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby denysa818 » Sun Aug 02, 2009 9:42 pm

imi cer scuze...am citit dar n-am inteles,nu sunt trecuta prin facultate...puteai sa explici frumos daca stii mai multe...mersi oricum

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby peyton » Sun Aug 02, 2009 9:47 pm

rezidentiatul pe loc cica il faci intr-un oras la alegerea ta,iar cel pe post pe unde te repartizeaza ei. asta asa in mare si cam vag.
de medicina generala era vorba, nu?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby Chingachgook » Sun Aug 02, 2009 10:28 pm

in mare si vag







topicul e despre altceva.
e un intreg subforum despre rezi. cititi acolo.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby andrita » Thu Aug 06, 2009 11:54 am

denysa818 wrote:care este diferenta dintre rezidentiatul pe posturi si cel pe locuri?...merita sa te inscrii sau se dau si astea pe relatii/bani ca la romani?:P....

dai rezi ,iei un punctaj ,esti pe un loc x in clasificarea finala.la repartitie locurile/posturile se iau in ordine descrescatoare in f tie d elocul in clasam final.cand iti vine randul,in functie de locurile/posturile ramase ,alegi ce vrei.daca vrei musai specialitatea x si nu mai sunt locuri ,iei post in oraselul x/comuna x cu pregatire in centrul universitar ales de tine(daca mai sunt si acolo locuri).dupa ce faci rezi in centrul ales de tine ,te duci la post o perioada cel putin egala cu nr de rezi facuti de tine(de ex pe intrene esti obligat sa stai la post 5 ani,la chir 6 samd).daca nu vrei sa te duci la post dupa terminarea anilor de rezidentiat,prin actul aditional atasat contractului,esti obigat sa le dai inapoi banii care spitalul platitor(ala unde ti ai luat postul respectiv comuna x/oraselul x)i au investit in tine(salariu,prime,sporuri).postul iti este garantat pana la pensie daca doresti si nu faci vreo boacana.
daca iei loc,ai garantat numai rezidentiatul.dupa aia,te intereseaza unde ti gasesti loc de munca.
deci nu e nimic pe bani /pile /relatii.depinde doar de tine sa inveti ,sa fii cat mai sus in clasamentul final la rezi.
bafta!
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby andrita » Thu Aug 06, 2009 11:58 am

si un exemplu.iei chirurgie vasculara post la spitalul din comuna vidra dar faci rezi in bucuresti.dupa terminarea celor 6 ani de rezi in bucuresti (parca) ,te duci la vidra inca 6 ani (minim).
daca iei loc de chir vasc in buc,dupa cei 6 ani de rezi dai concurs pt un post(ala poate fi intr o oarecare masura pe pile/bani/relatii).
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.


Return to “Medicina Dentara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 58 guests