medicina dentara sau altceva?

Clatiti - va rog :)
denysa818
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Feb 21, 2009 12:13 pm

medicina dentara sau altceva?

Postby denysa818 » Sat Feb 21, 2009 12:32 pm

sunt in cls a 11-a si vreau foarte mult sa dau la stoma dar tata imi tot spune k e periculos k treb sa iau leg cu tot felul de oameni nebuni(adica tot felul de pacienti)...eu kiar vreau sa dau la med dentara,imi place biologia,as putea sa mancesc stiind k apoi vin si satisfactiile,mai ales financiar,dar nici nu vreau sa-mi petrec toata tineretea sa zicem nu in facultate,dar zbatandu-ma sa castig...ma tot gabdesc dak o sa pot sa ma angajez dupa...pana la urma st multe temeri,dar as vrea k macar unele dintre ele sa dispara..dak imi puteti spune kte ceva..cei care a-ti trecut prin ac situatie..as fi recunoscatoare:)

User avatar
DentStudent
senior
senior
Posts: 208
Joined: Thu Nov 20, 2008 9:10 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby DentStudent » Sat Feb 21, 2009 1:27 pm

da-i inainte...unde e pasiune,vor fi si satisfactii...totul e sa nu fi motivat doar de partea financiara. e greu,e mult dar dak spui ca-ti place,merita sa incerci

denysa818
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Feb 21, 2009 12:13 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby denysa818 » Sat Feb 21, 2009 7:17 pm

da nu este vorba numai de partea financiara normal...mie kiar imi place de knd m-am gandit la aceasta optiune am inceput sa ma pasioneze,pot zice ca e chiar o ambitie a mea...dar inevitabil ma gandesc si la partea asta..pentru ca pana la urma este dt de importanta si asta...

denysa818
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Feb 21, 2009 12:13 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby denysa818 » Sat Feb 21, 2009 7:21 pm

am inteles ca e mult de invatat dar nu la fel ca la mg...ma intreb cam cat timp iti ocupa invatatul ca student la stoma....mai ai timp si de viata ta...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby Chingachgook » Sat Feb 21, 2009 7:27 pm

inainte de biologie invata sa scrii
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby cosmina-gabriela » Sat Feb 21, 2009 7:29 pm

lasa denysa,asa s-au luat si de mine cand am pus piciorul pe forum
tu sa fii sanatoasa

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby Chingachgook » Sat Feb 21, 2009 7:35 pm

si uite ca macar ai invatat sa scrii
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

denysa818
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Feb 21, 2009 12:13 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby denysa818 » Sat Feb 21, 2009 7:49 pm

chiar ma asteptam la o astfel de atentionare..te asigur k am invatat sa scriu si pe viitor am sa incerc sa fiu mai putin entuziasmata cand scriu ceva ca sa nu mai fac impresii gresite;)...:)mersi oricum

User avatar
AvLee
elder
elder
Posts: 2172
Joined: Mon Dec 20, 2004 1:53 am
Location: Craiova
Contact:

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby AvLee » Sat Feb 21, 2009 8:36 pm

denysa818 wrote:sunt in cls a 11-a si vreau foarte mult sa dau la stoma dar tata imi tot spune k e periculos k treb sa iau leg cu tot felul de oameni nebuni(adica tot felul de pacienti)



Stai tu linistita , si cel mai mare serial killer tremura in fata unui dentist cu freza in mana :lol: :lol: :lol:
AvLee : philosopher, warrior , poet and lover.


I am not like the other lumbering trolls, I am a gracefull elf

De ce sa ne plangem ca suntem nedreptatiti atat timp cat avem arme si libertatea de a le folosi - Leto Atreides

User avatar
DentStudent
senior
senior
Posts: 208
Joined: Thu Nov 20, 2008 9:10 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby DentStudent » Sat Feb 21, 2009 8:40 pm

nu e neaparat mai putin d einvatat k la mg,nu merge pe premisa ta...si ah,da...ai timp de viata ta in prima luna din sem...adik in oct si martie:)) pana incep lucrarile. dak te bazezi pe faptul k e mai usor,mai putin k la mg...mai bn te mai gandesti.poate k anatomia nu e la fel,dar au ei grija sa-ti bage alte chestii sa compenseze cu mg...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby Chingachgook » Sat Feb 21, 2009 8:48 pm

DentStudent wrote:nu e neaparat mai putin d einvatat k la mg,nu merge pe premisa ta...si ah,da...ai timp de viata ta in prima luna din sem...adik in oct si martie:)) pana incep lucrarile. dak te bazezi pe faptul k e mai usor,mai putin k la mg...mai bn te mai gandesti.poate k anatomia nu e la fel,dar au ei grija sa-ti bage alte chestii sa compenseze cu mg...


daca nu te superi ca te intreb, tu de unde stii cum e la mg?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
DentStudent
senior
senior
Posts: 208
Joined: Thu Nov 20, 2008 9:10 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby DentStudent » Sat Feb 21, 2009 9:21 pm

pt k 2prietene f bune sunt la mg...ah,si familionul tot e format din medici:D

User avatar
DentStudent
senior
senior
Posts: 208
Joined: Thu Nov 20, 2008 9:10 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby DentStudent » Sat Feb 21, 2009 9:21 pm

pt k 2prietene f bune sunt la mg...ah,si familionul tot e format din medici:D

User avatar
i_love_chipmunks
senior
senior
Posts: 104
Joined: Mon May 26, 2008 9:40 pm
Location: r.d.v

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby i_love_chipmunks » Sun Feb 22, 2009 5:50 am

kooksee wrote:
DentStudent wrote:nu e neaparat mai putin d einvatat k la mg,nu merge pe premisa ta...si ah,da...ai timp de viata ta in prima luna din sem...adik in oct si martie:)) pana incep lucrarile. dak te bazezi pe faptul k e mai usor,mai putin k la mg...mai bn te mai gandesti.poate k anatomia nu e la fel,dar au ei grija sa-ti bage alte chestii sa compenseze cu mg...


daca nu te superi ca te intreb, tu de unde stii cum e la mg?



In primii 2 ani cu siguranta este mai usor la MG. De ce? Am prieteni care sunt la generala, au recunoscut ei insisi ca le este mai usor si nu in ultimul rand am vazut cat invata ( stau in aceeasi camera cu 2 tipe de la MG ).
I'm a real bitch sometimes and I have a hard time saying sorry. Should I change myself ?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42630
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby Calico » Sun Feb 22, 2009 12:17 pm

Nu stiu cat de relevant e... si eu stiu pe cineva de la medicina dentara care nu invata nimic. :)

denysa818
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Feb 21, 2009 12:13 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby denysa818 » Sun Feb 22, 2009 2:13 pm

imi puteti spune mai multe despre rezidentiat,dupa ce termini stoma...:">?

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby cosmina-gabriela » Sun Feb 22, 2009 3:35 pm

MumaPadurii wrote:Nu stiu cat de relevant e... si eu stiu pe cineva de la medicina dentara care nu invata nimic. :)


ce an? :P

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby swiss » Sun Feb 22, 2009 3:36 pm

cosmina-gabriela wrote:
MumaPadurii wrote:Nu stiu cat de relevant e... si eu stiu pe cineva de la medicina dentara care nu invata nimic. :)


ce an? :P

4?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42630
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby Calico » Sun Feb 22, 2009 4:17 pm

cosmina-gabriela wrote:
MumaPadurii wrote:Nu stiu cat de relevant e... si eu stiu pe cineva de la medicina dentara care nu invata nimic.

ce an?
Pai o stiu de cand a intrat si in nici un an nu s-a omorat invatand. Acum e in ultimul an. La fel cum exista si la MG studenti care nu invata mai nimic.
N-am stat sa fac o statistica, nu pot sa zic ca la medicina generala e mai greu sau mai usor si nici nu ma intereseaza. Nici nu vad rostul unei discutii despre "cat de mult se invata" la medicina dentara, nu vad cum ar ajuta-o pe denysa818 adica. Un viitor student ar trebui sa fie interesat mai mult ce face dupa ce o termina, cat de mult i-ar placea sa fie dentist, sa se gandeasca si la aspectul economic. Ca facultatea dureaza doar 6 ani, apoi are toata viata inainte...

Denysa818, nu te ingrijora, ca o sa mai ai timp si de viata ta. Ti-am zis, cunosc pe cineva care aproape a terminat facultatea de stomatologie si s-a ocupat din plin de "viata ei". Cu restantele de rigoare, evident, dar astea se trec si la medicina generala si la stoma. Si o sa ai timp liber si daca inveti si iei note bune, stai linistita.

Ar fi mai util pentru tine daca ar posta aici cineva care a terminat facultatea asta si ti-ar da mai multe amanunte practice. Ca asta cu... la noi se invata mai mult, ba la noi se invata mai mult, nu are relevanta.

denysa818
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Feb 21, 2009 12:13 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby denysa818 » Sun Feb 22, 2009 5:17 pm

multumesc pentru sfat,ai dreptate eu ma gandesc mai mult la perioada de dupa ,pentru ca in facultate nu-mi este teama ca nu ma voi descurca...sunt o fire ambitioasa si am multa forta de munca,mai ales cand imi doresc ceva...dar intr-adevar cateva pareri de la absolventi nu ar strica....>:D<

Lorely
Posts: 4
Joined: Mon Apr 13, 2009 8:31 pm

medicina dentara sau altceva?

Postby Lorely » Tue Apr 14, 2009 10:31 am

Buna,vreau sa dau la medicina dentara,am inteles ca este de 6 ani,mai dai rezidentiat apoi mai faci caviva ani de studiu?Sau dupa ce termini 6 ani poti sa te angajezi si ai libera practica?Multumesc.

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby cosmina-gabriela » Tue Apr 14, 2009 10:39 am

ai libera practica dupa 6 ani.

dar nu te opreste nimeni sa faci un rezi dupa.(devii 'limitat',teoretic ai voie sa faci numai specialitatea ta)

User avatar
Azo
junior
junior
Posts: 82
Joined: Wed Oct 11, 2006 9:57 am
Location: The edge of reason.

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby Azo » Wed Apr 15, 2009 9:52 am

Acum, eu nu vreau ca spulber visele nimanui dar MD este o facultate daca nu grea, cel putin EXTREM de stresanta. Prin anul 4 am ajuns sa fac o depresie nasoala de tot, 6 restante, inclusiv la materii de tot rasul cum ar fi pediatrie si boli infectioase. Pur si simplu imi venea sa dorm toata ziua si nu imi ai pasa nici de facultate, nici de nimic altceva. Stateam toata ziua si dormeam. Sa vezi pe nenea cum alerga de la spital la spital sa dea examene, practice, si refaceri 3 in una in septembrie, te-ai fi cracanat de ras. Acum si me mi se pare haios dar atunci eram distrus.

Acum, cred ca sunt mai bine, dar nu introduc mana in foc. :) Ideea ca anul sase e oarecum mai bine organizat, chiar daca iar sunt zile in care programul e 8-20. Mai injur eu de dimineata cand trebuie sa ma scol, dar asta e.

Si cum e la MG, nu pot sa spun. Am avut insa un asistent la Patologie Generala in anul 2, Smarandescu il chema. El a facut ambele facultati si a spus ca Medicina Dentara e facultatea la care nu ai timp sa inveti pentru ca trebuie sa mergi la scoala.

Acum, o fi adevarat, nu o fi, nu stiu.

Dar ce stiu este ca daca vrei MD, ia-ti la pachet nervi de otel ca trebuie. Uneori mai trebuie si putina durere in cot sau in fund, pentru ca sincer, uneori simti ca te zbati ca pestele pe uscat.
Eh.

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby cosmina-gabriela » Wed Apr 15, 2009 12:02 pm

Asa, si?
Esti doar unul dintre multi altii de la MD( iata ,acum ajuns in anul 6), caruia i se rupe de facultate.

Smarandescu e un om absolut genial,acuma nu trebuie sa-i rastalmacesti cuvintele :)
De fapt,pe tine nu te deranjeazaca ca te cheama aia de pomana la scoala (desi,si tu recunosti ca e o facultate EXTREM de stresanta),ci ca e un program f aiurea ..de care oricum,nu ajungi sa beneficiezi,tu nemaiajungand la ore din cauza lenei..http://www.ziare.com/Cat_de_grea_este_b ... 91950.html


Ce nu face parte din tablou e ultimul paragraf,incheiat magistral cu comparatia inegalabila * si te zbati ca pestele pe uscat*



Felicitari dom'le, sa ma anunti cand iti iei licenta!

User avatar
Azo
junior
junior
Posts: 82
Joined: Wed Oct 11, 2006 9:57 am
Location: The edge of reason.

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby Azo » Wed Apr 15, 2009 12:20 pm

cosmina-gabriela wrote:Asa, si?
Esti doar unul dintre multi altii de la MD( iata ,acum ajuns in anul 6), caruia i se rupe de facultate.

Smarandescu e un om absolut genial,acuma nu trebuie sa-i rastalmacesti cuvintele :)
De fapt,pe tine nu te deranjeazaca ca te cheama aia de pomana la scoala (desi,si tu recunosti ca e o facultate EXTREM de stresanta),ci ca e un program f aiurea ..de care oricum,nu ajungi sa beneficiezi,tu nemaiajungand la ore din cauza lenei..http://www.ziare.com/Cat_de_grea_este_b ... 91950.html


Ce nu face parte din tablou e ultimul paragraf,incheiat magistral cu comparatia inegalabila * si te zbati ca pestele pe uscat*

Felicitari dom'le, sa ma anunti cand iti iei licenta!



Acu nu trebuie sa ma mananci de viu. Ce am spus a fost citat cuvant cu cuvant. Nu am rastalmacit nimic.

Ma rog, pe la inceput nu mi se parea o pierdere de timp, dar dupa aceea, na, nu stiu ce s-a intamplat. Poate m-am prostit intre timp.
Eh.

User avatar
gold
junior
junior
Posts: 40
Joined: Mon Mar 16, 2009 9:27 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby gold » Wed Apr 15, 2009 12:24 pm

cosmina-gabriela wrote:Asa, si?
Esti doar unul dintre multi altii de la MD( iata ,acum ajuns in anul 6), caruia i se rupe de facultate.

Smarandescu e un om absolut genial,acuma nu trebuie sa-i rastalmacesti cuvintele :)
De fapt,pe tine nu te deranjeazaca ca te cheama aia de pomana la scoala (desi,si tu recunosti ca e o facultate EXTREM de stresanta),ci ca e un program f aiurea ..de care oricum,nu ajungi sa beneficiezi,tu nemaiajungand la ore din cauza lenei..http://www.ziare.com/Cat_de_grea_este_b ... 91950.html


Ce nu face parte din tablou e ultimul paragraf,incheiat magistral cu comparatia inegalabila * si te zbati ca pestele pe uscat*



Felicitari dom'le, sa ma anunti cand iti iei licenta!


o fi avut omu depresie(asa cum zice el) si d-asta nu a ajuns la scoala. din perspectiva lui de individ cu astfel de probleme o fi stresanta.

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby cosmina-gabriela » Wed Apr 15, 2009 12:40 pm

Azo wrote:
cosmina-gabriela wrote:Asa, si?
Esti doar unul dintre multi altii de la MD( iata ,acum ajuns in anul 6), caruia i se rupe de facultate.

Smarandescu e un om absolut genial,acuma nu trebuie sa-i rastalmacesti cuvintele :)
De fapt,pe tine nu te deranjeazaca ca te cheama aia de pomana la scoala (desi,si tu recunosti ca e o facultate EXTREM de stresanta),ci ca e un program f aiurea ..de care oricum,nu ajungi sa beneficiezi,tu nemaiajungand la ore din cauza lenei..http://www.ziare.com/Cat_de_grea_este_b ... 91950.html


Ce nu face parte din tablou e ultimul paragraf,incheiat magistral cu comparatia inegalabila * si te zbati ca pestele pe uscat*

Felicitari dom'le, sa ma anunti cand iti iei licenta!



Acu nu trebuie sa ma mananci de viu. Ce am spus a fost citat cuvant cu cuvant. Nu am rastalmacit nimic.

Ma rog, pe la inceput nu mi se parea o pierdere de timp, dar dupa aceea, na, nu stiu ce s-a intamplat. Poate m-am prostit intre timp.


pacat ca pierzi esenta...
zic si eu.. oi fi avand depresie :P :P

User avatar
Azo
junior
junior
Posts: 82
Joined: Wed Oct 11, 2006 9:57 am
Location: The edge of reason.

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby Azo » Wed Apr 15, 2009 8:26 pm

Gata a fost. Acum sunt anu 6, e primavara, primaria a pus iarba in Grozavesti, unii dau cu pick-hammerul in timp ce eu incerc sa (nu) invat, si am luat examenul lui Tovaru in iarna. E totul ok. Viata e frumoasa acum.

Cat despre esenta facultatii pe care n-am prins-o. Na, lasa, ea sa fie sanatoasa. (esenta, nu facultatea)

Ideea care vroiam sa o spun, inainte de a devia pe camp si ma apuca sa ar filozofic pe ogorul amintirilor din studentie, este ca Medicina Dentara e o facultate al naibii de stresanta cu un program care ar putea fi un pic mai bun (asta ca sa nu fim rai).

Ideea e ca noii oameni sa stie la ce se inhama. (Ehei, daca stiam eu, ce mai treaba ar fi fost.)
Eh.

denysa818
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Feb 21, 2009 12:13 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby denysa818 » Thu Apr 16, 2009 10:12 am

nici nu mai stiu ce sa cred cand citesc toate aceste lucruri...ideea e ca mie tot imi place si simt ca vreau MD indiferent de ce zic unii..am inteles,este greu,ma asteptam sa fie nu greu,ci foarte greu,dar pot face fata si ma mai gandesc la un lucru,diploma mea si statutul pe care il voi obtine in viitor nu se compara cu cel al unui economist..eu o sa dau si la ase dar dak intru la amandoua o sa aleg medicina...pararea mea..e mare diferenta intre un medic si unu care ne calculeaza facturile...:):)

denysa818
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Feb 21, 2009 12:13 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby denysa818 » Thu Apr 16, 2009 10:18 am

nu pot sa cred ca dupa munca multa nu exista si satisfactii indiferent de coruptia care exista la carol davila..nu stiu dak ati vazut topul realizat de curand cu facultatile unde era in frunte la coruptie...dar hai sa fim sinceri asta exista peste tot...eu nu pot sa inteleg cum ma poate pica pe mine,daca,sa presupunem as invata bine si as fi pregatita...dai banul cand stii ca nu te descurci,dar nu ceri si celuilalt care invata sa-l dea...e absurd!!...cred ca de coruptie mi-e cel mai teama...de invatat,cat timp ma organizez si ma concentrez nu am probleme...

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby swiss » Thu Apr 16, 2009 10:29 am

denysa818 wrote:nici nu mai stiu ce sa cred cand citesc toate aceste lucruri...ideea e ca mie tot imi place si simt ca vreau MD indiferent de ce zic unii..am inteles,este greu,ma asteptam sa fie nu greu,ci foarte greu,dar pot face fata si ma mai gandesc la un lucru,diploma mea si statutul pe care il voi obtine in viitor nu se compara cu cel al unui economist..eu o sa dau si la ase dar dak intru la amandoua o sa aleg medicina...pararea mea..e mare diferenta intre un medic si unu care ne calculeaza facturile...:):)

Pai daca te gandesti la salariu, e o mare diferenta.
Daca vrei "statut" in loc de satisfactie profesionala, eu iti sugerez sa te faci economista (asta ca sa nu mai zic ca habar nu ai ce poate sa faca un economist in afara de evidenta contabila).
Statutul medicului in Ro nu are rost sa-l discutam aici.
Eu zic sa te sfatuiesti mai bine cu parintii tai, ca in fond ei o sa te tot "sponsorizeze" in timpul facultatii.

Daca te gandesti deja la diploma...ma faci sa rad. :)

Nu am facut facultatea de MD dar exista un singur argument pozitiv pentru care ai putea alege MD (bineinteles, excludem faptul ca ti-ar place/ti-ai dori, pentru ca atunci nu ai mai asculta ce zic "altii") e ca MG dureaza intre 9 si 13 ani, pe cand MD 6.(am exclus ase-ul pt ca pare a fi o a doua varianta, in caz ca nu iei la Medicina.)
Comparativ, am inteles ca in Cluj e mult mai de viata medicina dentara decat in Bucuresti.(universitate de 0 stelutze)

denysa818
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Feb 21, 2009 12:13 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby denysa818 » Thu Apr 16, 2009 10:50 am

stiu ca un economist poate face mai mult de atat;)...dar nu toti;)si oricum sunt multi la ase..si pentru mine ase-ul nu este o varianta in caz ca nu intru la MD,eu vreau sa intru la amandoua si apoi imi aleg..imi pare rau daca optimismul meu te face sa zambesti..prefer asta decat sa stau cu teama si sa ma deprim...asa sunt eu ambitioasa:)..eu vreau atat statut cat si satisfactii profesionale(financiar) si cred ca le pot obtine..de ce sa am o gandire negativista?cu ce ma ajuta?..asta nu inseamna ca nu sunt realista....

denysa818
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sat Feb 21, 2009 12:13 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby denysa818 » Thu Apr 16, 2009 10:51 am

as mai avea o intrebare..ce medii trebuie sa ai ca sa continui sa fii la buget?(in caz ca intri la buget)..:P

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby swiss » Thu Apr 16, 2009 10:59 am

denysa818 wrote:stiu ca un economist poate face mai mult de atat;)...dar nu toti;)si oricum sunt multi la ase..si pentru mine ase-ul nu este o varianta in caz ca nu intru la MD,eu vreau sa intru la amandoua si apoi imi aleg..imi pare rau daca optimismul meu te face sa zambesti..prefer asta decat sa stau cu teama si sa ma deprim...asa sunt eu ambitioasa:)..eu vreau atat statut cat si satisfactii profesionale(financiar) si cred ca le pot obtine..de ce sa am o gandire negativista?cu ce ma ajuta?..asta nu inseamna ca nu sunt realista....

Si la MD sunt o gramada... nu te lua dupa asta.
Eu nu concep de optimist ce sunt, de ce vrei sa intri la amandoua..cui si ce vrei sa demonstrezi?
Eu cred ca esti inca nehotarata, si optimismul tau te face sa fii si mai nehotarata...

Eu cred ca nu esti realista, dar asta e numai parerea mea.

User avatar
gold
junior
junior
Posts: 40
Joined: Mon Mar 16, 2009 9:27 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby gold » Thu Apr 16, 2009 11:14 am

denysa818 wrote:stiu ca un economist poate face mai mult de atat;)...dar nu toti;)si oricum sunt multi la ase..si pentru mine ase-ul nu este o varianta in caz ca nu intru la MD,eu vreau sa intru la amandoua si apoi imi aleg..imi pare rau daca optimismul meu te face sa zambesti..prefer asta decat sa stau cu teama si sa ma deprim...asa sunt eu ambitioasa:)..eu vreau atat statut cat si satisfactii profesionale(financiar) si cred ca le pot obtine..de ce sa am o gandire negativista?cu ce ma ajuta?..asta nu inseamna ca nu sunt realista....


cum adica vrei statut?

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby cosmina-gabriela » Thu Apr 16, 2009 11:17 am

holliday wrote:
denysa818 wrote:nici nu mai stiu ce sa cred cand citesc toate aceste lucruri...ideea e ca mie tot imi place si simt ca vreau MD indiferent de ce zic unii..am inteles,este greu,ma asteptam sa fie nu greu,ci foarte greu,dar pot face fata si ma mai gandesc la un lucru,diploma mea si statutul pe care il voi obtine in viitor nu se compara cu cel al unui economist..eu o sa dau si la ase dar dak intru la amandoua o sa aleg medicina...pararea mea..e mare diferenta intre un medic si unu care ne calculeaza facturile...:):)

Pai daca te gandesti la salariu, e o mare diferenta.
Daca vrei "statut" in loc de satisfactie profesionala, eu iti sugerez sa te faci economista (asta ca sa nu mai zic ca habar nu ai ce poate sa faca un economist in afara de evidenta contabila).
Statutul medicului in Ro nu are rost sa-l discutam aici.
Eu zic sa te sfatuiesti mai bine cu parintii tai, ca in fond ei o sa te tot "sponsorizeze" in timpul facultatii.

Daca te gandesti deja la diploma...ma faci sa rad. :)

Nu am facut facultatea de MD dar exista un singur argument pozitiv pentru care ai putea alege MD (bineinteles, excludem faptul ca ti-ar place/ti-ai dori, pentru ca atunci nu ai mai asculta ce zic "altii") e ca MG dureaza intre 9 si 13 ani, pe cand MD 6.(am exclus ase-ul pt ca pare a fi o a doua varianta, in caz ca nu iei la Medicina.)
Comparativ, am inteles ca in Cluj e mult mai de viata medicina dentara decat in Bucuresti.(universitate de 0 stelutze)

sunt de acord cu tine.
Dar cum la Cj e mult mai de viata medicina?

pt denisa: daca vrei MD, incearca la TM

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby swiss » Thu Apr 16, 2009 11:21 am

cosmina-gabriela wrote:sunt de acord cu tine.
Dar cum la Cj e mult mai de viata medicina?

Pana termini MD te poti muta la Cluj si o sa vezi pe pielea ta diferenta...

User avatar
Azo
junior
junior
Posts: 82
Joined: Wed Oct 11, 2006 9:57 am
Location: The edge of reason.

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby Azo » Thu Apr 16, 2009 11:39 am

Uite care e treaba. Daca iti place, MD e o facultate minunata. Lasa aia cu coruptia, nu te pica nimeni daca inveti. Nu exista materie unde sa zici, na am invatat, dar nu am luat, pt ca proful e corupt. Nu exista. Daca nu poti in vara (ceea ce e exclus, in afara unor cazuri speciale, sa nu 'poti' sa iei examenul nu exista), la restanta tot iei.

Ideea e alta. Daca descoperi mai incolo ca nu iti place e destul de urat. In primul rand fiindca investesti mult timp si nervi in ea, si in al doilea rand ca sase ani (fie ei si sase, nu 12 ca la MG) nu sunt de ici de colo. In al treilea rand, desi Medicina Dentara este un pic peste nivelul Medicinei Generale cu privire la ce poti sa faci dupa ce termini in Romania, sa nu te astepti la minuni. O sa te trasneasca tot felul de anacronisme care le faceti in timpul facultatii doar asa de dorul lelii, ca dupa ce termini sa constati ca nu prea stii nimic relevant, si ce stii, stii pe jumatate, si ce stii relevant si in intregime, nu ai exersat. Si ce stii relevant, in intregime, si ai exersat, nu vor pacientii din Romania sa le faci fiinca 'costa scump'. Asta este.

Daca descoperi ca nu-ti place ASE dupa aceea, faci altceva, ca supraspecializari se gasesc. Daca descoperi ca nu-ti place MD dupa ce termini, ce faci? Nu prea ai ce. Cercetare? Profesor de liceu? Ha. (NB. Prapastiile astea se intalnesc in Romania, daca am fi in Suedia, am vorbi altfel.)

Hai ca am ploat destul, hai sa spun si parti bune. Hmm. Studentia dureaza sase ani, Semestrul I din anul 5 e frectie de menta, caminele, dupa ce au fost renovate sunt de 7 stele comparativ cu cele de la poli. (Nu stiu de la ASE, nu am fost niciodata.) Au pus iarba in Grozavesti, bairamurile sunt destul de rare in camin, si tratamentul dintologic e pe gratis la colegi. (Abia asteapta studentii de anul 6 de la Reabilitare sa puna mana pe tine.)

Acu sa revenim la lucruri mai putin bune care ma (ne) everveaza pe toti. La clinica din strada Eforie nu te lasa sa mergi cu liftul. (Asta e o tragedie mare pentru mine, fiind lenes prin definitie. :( ). In schimb, la clinica din str. Ionel Perlea liftul opreste numai la 3 si la 6. (Alta tragedie.) Terasa de la Princess din spatele caminelor U ii da in continuare cu petrecerile nocturne din timpul verii. (Daca vrei camin in U, vezi si tu, orienteaza-te sa fie pe partea dinspre Splai, ca altfel, vrei nu vrei, vara bairam nocturn ai.) 601 e aglomerat. Spitatul Titan e prea departe. Spitatlul Sfantul Ioan e si mai departe. Controlorii de bilete sunt omniprezenti si sa dea sfantul sa n-ai cartela/bilet la tine. Recomand cu caldura metroul. Intersectia de la Grozavesti e enervant de imputita. Xeroxurile sunt prea scumpe. La Eforie e prea frig, la Perlea e prea cald. In Grozavesti, internetul merge prost. (Asta e cu dedicatie speciala catre muncitorii de la intersectie care in 3 ani au reusit sa...hmm...ma rog, nu prea au reusit sa faca nimic, decat sa are tralala pe tarla si sa darame cabluri cu fibra optica.) Nu sunt locuri de parcare daca ai masina. Senatului facultatii ii place sa schimbe regulile de 7 ori pe an si, paradoxal, nimeni nu iti poate spune exact care sunt regulile cele noi. (Da, inca sunt enervat cu balacareala aia cu optionalele.)

Gata am terminat. Wall of text etc...etc..
Eh.

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby cosmina-gabriela » Thu Apr 16, 2009 12:28 pm

Azo wrote:Uite care e treaba.
La clinica din strada Eforie nu te lasa sa mergi cu liftul. (Asta e o tragedie mare pentru mine, fiind lenes prin definitie. :( ).
In schimb, la clinica din str. Ionel Perlea liftul opreste numai la 3 si la 6. (Alta tragedie.)
La Eforie e prea frig, la Perlea e prea cald.




:lol: :lol: :lol:


le: da poate fata n-are de gand sa stea in Grozavesti, si o sa fie mai aproape de spitalele alea :P

Azi am terminat stagiul de dermato..E un fel de Casa Groazei sp ala..nu ca altele sunt prea grozave
am inteles ca-l desfiinteaza in 2 ani (retrocedare)

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Re: medicina dentara sau altceva?

Postby monicutza » Fri Apr 17, 2009 7:29 pm

pai oricum internati nu prea au :D la dermato


Return to “Medicina Dentara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests