Puncte de anestezie.

Clatiti - va rog :)
ClaudiU23
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Aug 25, 2008 7:14 pm

Puncte de anestezie.

Postby ClaudiU23 » Thu Aug 28, 2008 9:42 pm

Salut , am trecut anul II la medicina dentara si am facut 2 saptamani practica intr-un cabinet din Bucuresti.

Doctorita a fost ok , lucreaza pe contratura cu inca o doctorita ortodont. A vorbit cu ea si mi-a permis sa mai merg "din cand in cand" si pe la ea. Eu am mers constant ; stateam de la ora 8 pana la ora 15 la ea (stoma generala) dupa care de la 15 pana la 22 ortodontie pana cand s-a simtit obligata sa-mi repete "din cand in cand" nu mereu! M-am simtit si nu m-am mai dus deloc la ortodontie. Asa ca am mers doar la stoma generala.

Pentru ca mi-a placut , am rugat-o sa ma lase sa mai vin . A fost ok insa cred ca am enervat-o cu intrebarile :lol: De ce se face aia , ce este ala s.a.m.d. pana cand a inceput cu aluzii subtile , ceva de genul : "Nu mergi si tu la mare sa te distrezi ca deh , ai 20 de ani" , "dar la munte nu te duci?" etc. Binenteles ca usor usor am prins ideea ( o prinsesem inca de la inceput insa daca nu aveam unde sa ma duc , am zis ca stau pana s-o umple paharul si ma da cu "bata" afara din cabinet :lol: - si m-a dat :lol: )

Acum ca m-am asigurat ca postez unde trebuie si ca am facut partea de introducere , exista persoane care sunt dornice sa-mi raspunda la unele intrebari ( pe care nu le-am gasit pe internet ) ?
Cum ar fi acele puncte de anestezie. Fiind mai inalta ca mine , niciodata nu reuseam sa privesc si ma duceam pe dupa unit , ma ondulam pe acolo ( un tablou de tot rasul sincer ) pana cand mi-a batut obrazul ca asa ceva nu se face si ca daca nu sunt in stare sa privesc pe dupa ea sa stau frumos in banca mea.

Urat ...

O prima intrebare deci : -Care sunt punctele de anestezie?

Am cautat pe net dar am gasit in germana si nu am inteles mare lucru...

Merci mult , Claudiu.

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Re: Puncte de anestezie.

Postby monicutza » Sat Aug 30, 2008 12:35 am

o sa inveti in anul 2 la anatomie topografica ce intrebi tu pe aici cu anesteziile in mare asa ca sa fie usor de inteles :)


Return to “Medicina Dentara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 66 guests