Rezidentiat chirurgie maxilo-faciala pt absolventii de stoma

Clatiti - va rog :)
Chip_Ben
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Sep 06, 2009 4:11 am
Location: Pucioasa

Rezidentiat chirurgie maxilo-faciala pt absolventii de stoma

Postby Chip_Ben » Wed Jan 13, 2010 9:37 pm

Sal. Am o neclaritate in ceea ce priveste specializarea CHIRURGIE ORALA SI MAXILO - FACIALA. Am citit pe net (desi nicioadata nu poti avea incredere totala in articolele de pe net) ca pt a fi admis la aceasta specializare ai nevoie de dubla licenta(MG si MD). Stiu cu siguranta ca nu cu foarte mult timp in urma erau admisi absolventi de stoma dar si de generala. Mai nou a luat nastere o alta specializare..chirurgie dento-alveolara. Cum si ce, ramane de vazut si de aceea as vrea sa aflu daca stie cineva mai mult. Mi se pare absurd sa existe candidati cu dubla licenta...nu stiu cine poate, vrea si e "intreg" sa le faca pe amandoua.Si chiar daca ar fi cativa , in niciun caz suficienti. :?:

Ms anticipat! Astept detalii.

chiromf
senior
senior
Posts: 149
Joined: Fri Jan 01, 2010 6:42 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezidentiat chirurgie maxilo-faciala pt absolventii de stoma

Postby chiromf » Fri Jan 22, 2010 4:14 pm

hello! eu sunt rezid omf de pe generala, dar cred ca-ti pot rasp la intrebare..in definitiv, e aceeasi metodologie de intrare pt ca e aceeasi specialitate! de prin 2006 s-a dat o hartiuta de la guvern cum ca din 2009 vor fi confirmati rezid omf doar cei cu dubla licenta (care nu sunt asa de putini pe cat crezi...eu stiu cel putin 6 oameni in bucuresti care au terminat deja si inca vreo 12 care sunt in 5 sau 6...deci termina in curand........subliniez ca sunt absolventi generala, exceptand 1-2 care au terminat stoma; si aici am prezentat o situatie a celor care NU sunt rezid omf!!!!!!!!!!).revenind, la ex de rezid din 2008 noiembrie s-a stiut ca e ultimul in urma caruia sunt confirmati in rezid omf cei cu 1 licenta.in iunie-iulie a aparut o alta hartiuta in care se specifica faptul ca e suficienta o licenta stoma/generala pt confirmare in rezid omf, fara a fi precizata o data limita. ceea ce stiu este ca la nivel european exista ideea (transpusa in stiu ce act comun) de a se intra pe omf cu dubla licenta, absolvent medicina generala si completare studii stomatologie, deci nu si invers: absolvent stomatologie si completare studii medicina generala. romania a semnat acest act, dar va intra in vigoare nu se stie cand.
concluzie: deocamdata se intra in rezid omf cu o licenta stoma/generala (dar metodologia pt rezid 2010 nu a aparut, desi eu nu cred ca se vor scimba lucrurile)!
bafta multa!!!!!!!!!!!!!!!

blanka
Posts: 2
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:26 pm

Re: Rezidentiat chirurgie maxilo-faciala pt absolventii de stoma

Postby blanka » Fri Jan 22, 2010 4:29 pm

Da, incepand din anul 2009 sunt admisi exclusiv cei care au absolvit ambele facultati - med. generala si med. dentara. Inainte de rezidentiatul din 2009 se acceptau si candidatii care aveau doar o singura specializare absolvita, iar in timpul anilor de rezidentiat frecventau si cursurile celei de-a doua facultati, in paralel cu rezi. Iti citez un pasaj din actul legislativ care se refera la modificarile rezidentiatului in chir OMF:
"Incepand cu sesiunea 2009 a concursului de rezidentiat in specialitatea "Chirurgie orala si maxilo-faciala" vor fi confirmati rezidenti numai medicii care au doua licente, in medicina si in medicina dentara."

Specialitatea chirurgie dento-alveolara exista de mai multi ani in nomenclatorul de specialitati medico-dentare si pregatirea in rezidentiat dureaza numai 3 ani, spre deosebire de chir OMF - 5 ani.

Legea de mai sus o poti citi urmand link-ul:
http://www.alldental.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=80&Itemid=30

Chip_Ben
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Sep 06, 2009 4:11 am
Location: Pucioasa

Re: Rezidentiat chirurgie maxilo-faciala pt absolventii de stoma

Postby Chip_Ben » Sun Jan 24, 2010 8:33 pm

Deci in mare e o chestiune nebuloasa..legea s-a dat dar nu a intrat in vigoare..cel putin la noi, sa inteleg. Eu sunt in anul 5 la stoma. ma intreseaza specializarea asta. Ce inseamna exact completare de studii ? Eu inteleg prin dubla licenta, aboslvirea celor doua facultati in aceleasi conditii ca orice alt student, nu ? In timpul speciaizarii, poti fi student la una dintre ele ? Si daca spui ca sunt multi care au dubla licenta sau sunt in curs de a le obtine pe ambele, inseamna ca nu e totusi f epuizant sa le faci pe amandoua. Se echivaleaza materiile ? tu ai ajuns intamplator pe specializarea asta sau ai dorit in mod special ?
Stiu ca sunt multe intrebari si as fi foarte recunoscator daca mi-ai mai da niste detalii. Mai ales ca esti rezident deja. Incerc sa iau o decizie potrivita. Imi doresc f mult sa fac asta dar in acelasi timp nu-mi doresc sa renunt nici la stomatologia generala. Ms !

chiromf
senior
senior
Posts: 149
Joined: Fri Jan 01, 2010 6:42 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezidentiat chirurgie maxilo-faciala pt absolventii de stoma

Postby chiromf » Thu Jan 28, 2010 9:28 pm

sa le luam pe rand :)
completare de studii insemna ca ai terminat o facultate, esti licentiat si vii sa faci cea de-a doua facultate. esti inscris din anul 3 daca ai terminat MG si din anul 4 daca ai terminat stoma (cel putin asa e la bucuresti, la cluj am inteles ca se intra din 4 si pt cei cu MG), deci nu le faci integral pe amandoua (completare de studii,dar la sf ai 2 licente ca dai si a 2-a licenta impreuna cu cei din anul tau). apropo de asta, Dl. Prof. BUCUR (de la bucuresti) considera ca e mai bine sa fie facute amandoua la stat (carol davila) si nu la particular (gen titu maiorescu). pt mine, care am terminat MG am refacut cateva obiecte din anul 1 (morfologie dentara :mrgreen: ) si din 2 (proteze 1 si 2) si cred ca a au mai fost vreo cateva minuscule (gen sport... ca aveam nota pe anul 1 si admis pe 2 ca asa era unde am terminat eu MG). mi se echivaleaza toate obiectele de medicina generala (pe baza curriculei), inafara celor de stoma, ca nu am facut proteze pe nicaieri, de exemplu :D . dar pt cei de pe stoma e putin altfel, adica ei trebuie sa dea niste ex pt echivalare pt ca nu au aceleasi nr de ore lp+curs si aceeasi programa parcursa (colegii mei dau diferente la fiziologie din nu stiu ce capitole, la pediatrie si inca la multe alte obiecte). mai pe scurt, chiar daca ai facut acel obiect la stoma, chiar si cu celasi prof, poti fff bine sa ai de dat diferente din diverse capitole.
deocamdata, DA, se poate sa intri in rez cu 1 licenta si sa faci cea de-a doua facult (completarea de studii) in timpul rez, pana la ex de specilist sa ai ambele licente.
usor nu este (depinde si ce faci profesional in timpul asta, alt rezi, cabinet) pt ca "mananca" mult timp, nervi, garzi (pt cei de pe stoma) si lp-uri pt noi de pe MG, e multa bataie de cap. si nici nu-ti mai prea vine la 26-30 ani sa te mai asculte la lp-uri,la examene, etc... si cei pe care ii stiu ca au/vor avea in curand 2 licente fara a fi pe bmf sau a avea gand de bmf sunt de pe generala. de pe stoma, except cei de pe bmf, sunt doar 2-3 care fac generala "de placere" (dar sunt mai multi, cred...eu stiu mai mult ce vine de la MG la stoma :) )
aproape de final: DDDDAAAAA, mi-am dorit OMF!!!!! am dat rez tintita pe aceasta specialitate!!!!!!! asta este unul dintre motivele venirii la bucuresti.
si acum finalul: depinde ce doresti tu sa faci. poti sa practici stoma generala in timpul rez (desi la un mom dat vei face mia mult chirurgie orala) pt placere, castigare existentei, etc. dar la un mom dat nu va mai fi profitabil (in loc sa faci endo, mai bine faci rezectii apicale, etc.). daca pe mai tarziu vrei si stoma, poate ca nu e atat de potriv omf.este ok dento-alv sau parodonto sau orto, orice crezi tu ca ti-e potrivit, unde ai 3 ani de rez, nu ai MG-ul care sa te urce pe pereti si poti sa practici ffffff bine in cabinet ce vrei tu. omf-ul este ok daca vrei sa faci mai mult, sau vrei sa fii in cabinet cu titulatura de omf. un avantaj ar fi ca omf-istii sunt preferati in cabinete celor de pe dento-alv (asa am auzit) pt ca sunt 5 ani de rez in care pot practica mai mult partea de chir orala, mai ales ca pana anul asta erau doar 7 luni de chir orala si 1-2 luni de omf pt cei de pe dento-alv. acum s-au mai scimbat lucrurile.
e fff imp sa stii ce vrei tu sa faci.
bafta multa!


Return to “Medicina Dentara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 60 guests