CE SE INTAMPLA CU 1-15 IAN? NE PLATESTE?

...nimeni n-a spus ca va fi usor
mony221
senior
senior
Posts: 164
Joined: Tue Nov 21, 2006 6:21 pm

CE SE INTAMPLA CU 1-15 IAN?? NE PLATESTE??

Postby mony221 » Wed Feb 14, 2007 2:45 pm

Sunt in Craiova eu! Am intrebat si noi azi la personal!!?? Acelasi lucru ne-au spus ne platesc din data de 15 ian adika exact 13 zile,, bonurile le luam tot pe jumate de luna adika 10 buc, si am mai avut o surpriza: am intrebat cu cat s-a marit salariul din data de 1 ian si ne-au spus ca s-a marit doar cu 5%!!!!!!!!!!!!!!!!!! voi ce stiti????

User avatar
agorima
senior
senior
Posts: 323
Joined: Wed Sep 08, 2004 12:15 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby agorima » Wed Feb 14, 2007 3:23 pm

Bonurile la Sf.Ioan cand se dau?

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Wed Feb 14, 2007 3:55 pm

maya wrote:Pe 15 incep sa se dea salariile in SUUB (Municipal) si se pot ridica banii pana luni am inteles.

Bonurile de masa se dau dupa 20 ian


ai idee intre ce ore e program? ca sa stiu daca ma grabesc sau nu

Ira_Melanox
Posts: 3
Joined: Fri Nov 24, 2006 6:55 pm

Postby Ira_Melanox » Wed Feb 14, 2007 4:05 pm

Maya, multumesc de informatie :)
Cat despre tipul cardului, mi-au spus ca Maestro e foarte bun. Mastercard si Visa Electron au taxa de intretinere anuala. Din cate stiu, cardurile Maestro nu au o astfel de taxa. Iar aceeasi tanti care mi-a zis ca imi trebuie Maestro, mi-a zis ca Bancpostul nu e bun (desi e Maestro) :hammer: Mai misto... am fost la ING si am aflat intamplator ca Municipalul are o gramada de salariati platiti prin card ING (ala pe care nu il puteam folosi cu nici un chip pentru salariu ;) ). Ce draq sa mai inteleg decat ca ori e rea-vointa, ori e pura prostie ?! :twisted:

pasarilatilungila
elder
elder
Posts: 679
Joined: Sun Nov 14, 2004 11:33 pm

Postby pasarilatilungila » Wed Feb 14, 2007 4:14 pm

e vorba de comisioane poate :)
poate la x carduri noi facute, se plateste un comision (nu stiu.... dau cu presupusa in geam :) )
And the PRIDES shall stand as one, powerful in the LIGHT and SUPREME among BEINGS

lucid
junior
junior
Posts: 52
Joined: Wed Oct 11, 2006 1:47 pm

Postby lucid » Wed Feb 14, 2007 6:15 pm

[quote="Ira_Melanox"]mie la Municipal mi-au spus foarte raspicat ca ne vor plati incepand cu data de 15 ianuarie.
aici insa scrie altceva...
http://www.rezidentiat2006.ro/postrezid ... ntiat.html
citez: "Incadrarea si salarizarea ca medici rezidenti se va face incepand cu data de 1 ianuarie 2007"
ar fi interesant care e legea pe care e fundamentata aceasta afirmatie de pe perfmed.ro; nu de alta, dar sa ai cu ce sa plesnesti peste ochi pe cine nu e de acord cu ea :


deci...cum facem cu precizarea aia care e clara pe pagina rezidentiat2006.ro , nu am citit-o pe un zid sau intr-un ziar de scandal!!Acu nu zic ca nu mi-o cazut bine ca am inceput din 15, dar si daca imi spuneau ca ma costa cateva milioane pauza aia , io unu ma bagam mai bine la munca

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Thu Feb 15, 2007 11:14 am

Ira_Melanox wrote:Maya, multumesc de informatie :)
Cat despre tipul cardului, mi-au spus ca Maestro e foarte bun. Mastercard si Visa Electron au taxa de intretinere anuala. Din cate stiu, cardurile Maestro nu au o astfel de taxa. Iar aceeasi tanti care mi-a zis ca imi trebuie Maestro, mi-a zis ca Bancpostul nu e bun (desi e Maestro) :hammer: Mai misto... am fost la ING si am aflat intamplator ca Municipalul are o gramada de salariati platiti prin card ING (ala pe care nu il puteam folosi cu nici un chip pentru salariu ;) ). Ce draq sa mai inteleg decat ca ori e rea-vointa, ori e pura prostie ?! :twisted:


TOATE CARDURILE au comision de intretinere....la maestro de la bcr parca e cel mai mic 6ron/an; la ing visa electron : 20+28 ron pt cont curent si card /an; mastercard ing :20+50 ron cont curent+ card/an

din ce stiu eu doar la banca transilvania (oricum nu fac ei car acolo)...e taxa de intretinere 0 ron/an (cat o sa mai fie)

sunt comisone pt spitalele care fac carduri...teoretic sunt si avnataje asta daca negociaza spitalul...gen linie de credit * 5 salarii, comisioane mai mici .....dar nu cred ca e cazul nostru. mai degraba se iau comisione de la directorul financiar pana la resurse umane :twisted:

NU TE POT OBLIGA SA-TI FACI CARD. EI POT LIVRA BANII IN ORICE CONT DE LA ORICE BANCA. DAR TREBUIE SA TE CERTI CU EI.

PS: maetro e cel mai prost card posibil....daca iesi din romania scad dramatic optiunile de folosire. mastercard e cel mai bun...dar are comisioane mari...visa classic e optim
depinde si de banca ...adica de ce conventii are semnate cu mastercard/visa...
Viata lunga si prospera!

User avatar
blondel
senior
senior
Posts: 122
Joined: Fri Oct 01, 2004 10:31 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby blondel » Thu Feb 15, 2007 3:27 pm

hmmm.... in pitesti au zis ca nu dau bonuri :(
cuma adica unii primesc si altii nu ?
Si totusi Pamantul se invarte!...

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Thu Feb 15, 2007 3:48 pm

PS: maetro e cel mai prost card posibil....daca iesi din romania scad dramatic optiunile de folosire. mastercard e cel mai bun...dar are comisioane mari...visa classic e optim
depinde si de banca ...adica de ce conventii are semnate cu mastercard/visa...


maestro e cel mai bun pentru rezidenti necajiti. nu are comision de intretinere, iar retragerea costa 2000 rol la 1 milion rol retras de la bancomat spre deosebire de visa care la 1 milion retras iti ia 5000 rol. si daca vrei sa ai card de plecat inafara nu ai decat sa-ti faci visa sau mastercard pe acelasi cont...contul in care primesti salariul (se poate sa ai 2 carduri pe acelasi cont. eu am maestro si visa. cu maestro retrag bani cu visa mai platesc in magazine).

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Thu Feb 15, 2007 4:45 pm

ba are comision de mentenanta cont !!! mai nou a si crescut !!! inainte era 6lei/an acum e 0,8lei/luna=9.6lei pe an :P

uite aici pe site la bcr : http://www.bcr.ro....la persoane fizice, carduri....maetro, visa clasic

ps: comisionul de retragere e acelasi 0.2 % si la maestro si la visa clasic

Principalele conditii de emitere si utilizare ale cardului BCR Maestro (*):

comision emitere initiala card
0
comision deschidere cont card
0
comision reînnoire card
0

comision emitere ulterioara pentru card pierdut, furat, deteriorat, demagnetizat
0

comision mentenanta cont
0,8 lei/card/luna (se incaseaza in doua transe pe an)
comision închidere cont de card
0
comision pentru regenerare PIN
0

suma minima necesara pentru deschiderea contului de card - standard
5 lei
suma minima necesara pentru deschiderea contului de card - salarii
0
suma minima ce trebuie mentinuta în contul de card
4,90 lei
comision alimentare cont card
0
comision pentru achizitionarea de bunuri si servicii
0
comision eliberare numerar în tara:
a) la ATM-urile din reteaua BCR (**)
0,2% min. 0,20 lei/operatiune
b) la ghiseele BCR
0,5%
c) în reteaua altor banci
0,5% + 2,50 lei
eliberare numerar in regim de urgenta pt salariatii de la institutiile bugetare
0
comision eliberare numerar în strainatate
1,75%, min echiv. în lei a 5 USD
comision alimentare cont card prin transfer interbancar
1 leu/operatiune/cont
comision contestare nejustificata a unei tranzactii
- efectuata in tara
- efectuata in strainatate
5 lei/tranzactie
10 USD echiv lei/tranzactie
comision de conversie valutara la tranzactiile efectuate în alta moneda fata de cea a contului de card (***)
2% din valoarea tranzactiei
comision interogare sold la ATM BCR
0,20 lei/operatiune
comision serviciul Plati facturi prin ATM
0
suma maxima de retragere numerar/zi:
a) în tara
3.000 lei; maximum 10 tranzactii/zi
b) în strainatate
500 USD


SI NOI ORICUM NU PLATIM COMISIONUL DE RETRAGERE LA NICI UN CARD :

Pentru salariatii institutiilor bugetare, studenti, pensionari nu se percepe comision pentru retragerea de numerar de la ATM-urile din reteaua BCR
:idea:
Viata lunga si prospera!

lucid
junior
junior
Posts: 52
Joined: Wed Oct 11, 2006 1:47 pm

Si acum?

Postby lucid » Thu Feb 15, 2007 5:04 pm

No, ce acu ce facem cei care au primit salariu numai din 15....nuam ne bucuram pt cei care au laut salariu intreb , sau ii rugam sa se intreseze pe la doamnele alea de le-o dat salariu intreg , cu ce lege putem sa ne ducem si noi la doamnele care nu ne-au dat salariu intreg...si sa ..si sa...sa le strangm de gat de exemplu

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Thu Feb 15, 2007 5:09 pm

daca ai pontajul semnat/parafat pe toata luna TREBUIE sa-ti dea salariul pe toata luna. ai contract de munca din 1 ianuarie si ai dovada ca ai muncit din 1 ian (pontajul).
Viata lunga si prospera!

User avatar
maya
junior
junior
Posts: 62
Joined: Sun Mar 13, 2005 8:35 pm
Location: somewhere...anywhere...

Postby maya » Thu Feb 15, 2007 5:21 pm

Da asa ar trebui...dar....

Multi dintre noi am primit de la spital pontajul pe toata luna. Iar la spitalul platitor fie s-a taiat 1-15 (caci "voi ati inceput sa lucrati de pe 15 nu de pe 1"), sau l-au lasat cum era iar salariul tot pe juma de luna a fost.
"Don't walk behind me i will not lead, don't walk in front of me i will not follow, just walk beside me and be my friend."

mony221
senior
senior
Posts: 164
Joined: Tue Nov 21, 2006 6:21 pm

CE SE INTAMPLA CU 1-15 IAN? NE PLATESTE?

Postby mony221 » Thu Feb 15, 2007 5:24 pm

Despre cardurile ING pt salarii stiti ceva??? E mai bun bcr maestro sau nu??

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Thu Feb 15, 2007 6:44 pm

maestro de la brd nu are nici un fel de comision de intretinere. comisionul de intretinere al contului bineinteles ca se plateste...contul nu este acelasi lucru cu cardul....insa pe acelasi cont poti sa-ti faci cate carduri vrei.

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Thu Feb 15, 2007 8:37 pm

Doll wrote:maestro de la brd nu are nici un fel de comision de intretinere. comisionul de intretinere al contului bineinteles ca se plateste...contul nu este acelasi lucru cu cardul....insa pe acelasi cont poti sa-ti faci cate carduri vrei.


uite si comisioanele de la BRD din ianuarie. in starinatate (germania concret) exista carduri/conturi COMPLET fara taxa de administrare.....dar n-are sens sa mai vorbim de sistemul bancar din Romania....sa vina salariul si platim noi si comisioanele :P
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Viata lunga si prospera!

User avatar
Fata morgana
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Jan 02, 2007 2:59 pm

Postby Fata morgana » Thu Feb 15, 2007 9:53 pm

Dar a luat cineva salariu intreg?
I'm a princess, can't U tell?

User avatar
adrienne
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Oct 06, 2006 10:38 am

Postby adrienne » Thu Feb 15, 2007 11:24 pm

am scos banii de pe card 340 ron
angajat la suub
merg sa beau ceva...

User avatar
latvia
elder
elder
Posts: 1664
Joined: Mon Oct 24, 2005 11:10 pm

Postby latvia » Fri Feb 16, 2007 3:56 am

pe mine m a anuntat o tanti de la personal sa mi ridic banii de la casierie.merg luni ca n am timp maine si zic.
da io s sigura ca mie mi da pe toti. :lol:
bonurili n au ajuns la cta.
la muresh da(dar salariile nu :lol: ).cica oamenii din muresh tb sa se aprovizioneze cu smantana si d asta.

User avatar
rez_ista
senior
senior
Posts: 129
Joined: Wed Jul 19, 2006 9:01 am
Location: Terra

Postby rez_ista » Fri Feb 16, 2007 12:27 pm

latvia, din mesajul tau deduc ca esti platita de SCJU Constanta ? Ca vorbesti de "bonuri la cta". :? ...Daca esti anul 1 te rog sa-mi zici luni daca ai luat salariul intreg. Merci !

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Sun Feb 18, 2007 2:56 pm

am luat eu de la SCJU CT 420 ron pe 13 zile lucratoare (an I RADIOLOGIE=spor 20%) :x

User avatar
ANKKON
senior
senior
Posts: 157
Joined: Sun May 15, 2005 5:38 pm

Postby ANKKON » Sun Feb 18, 2007 4:48 pm

la focsani s-a luat salariu pe toata luna 537+bonuri de masa 20 la nr


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests