CE SE INTAMPLA CU 1-15 IAN? NE PLATESTE?

...nimeni n-a spus ca va fi usor
larisa
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Mar 02, 2006 5:14 pm

Postby larisa » Mon Jan 15, 2007 12:56 pm

1=1 ian 2=2ian.....31=31 ian ,de luni pina vineri 7 iar simbata si duminica se trece / ,a si pe pontaj mai trebuie trecut ca ai efectuat 20 de ore de garda obligatoriu. :twisted:

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Mon Jan 15, 2007 4:21 pm

de acord cu tine, dar garzile nu sunt trecute obligatoriu. eu nu am facut nici o garda pana acuma, si am deja un an de pontaje. :)
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
ioaname
senior
senior
Posts: 138
Joined: Fri Oct 06, 2006 10:26 am
Location: pe mijlocul tarii

Postby ioaname » Mon Jan 15, 2007 4:29 pm

Ajutati-ma va rog ca nu pricep cum e cu pontajul!e un formular tip care se da de la dsp sau cum se procedeaza?pe ce imi pune medicul parafa?imi fac eu un tabel pe foaie A4 asa pur si simplu?
Si incepand de cand?din 15 ian sau de la 1ian?
Si ce e cu garzile astea?Ma trage cineva de maneca dc nu fac una pe luna?
eu sunt in stagiu de mf acum si nu mi-a zis nimeni nimic de garzi!
Sau poate ca mi se taie din salariu ala urias dc nu fac garda?ioi ce ma fac? :D
stiu ca am multe intrebari stupide dar............please help si de data asta :D
"Fiinta fara constiinta nu e decat ruina sufletului"

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Jan 15, 2007 4:34 pm

formularul il iei de la salarii
tre sa scrii acolo ca faci orele de garda. pontajul il faci de pe 1 ian (ca de atunci sunteti incadrati)- numai sa scrii 1-2 liber.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
ioaname
senior
senior
Posts: 138
Joined: Fri Oct 06, 2006 10:26 am
Location: pe mijlocul tarii

Postby ioaname » Mon Jan 15, 2007 4:38 pm

Multumesc de lamuriri Kooksee! :)
"Fiinta fara constiinta nu e decat ruina sufletului"

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Mon Jan 15, 2007 7:17 pm

adica de la spitlul platitor, nu? si cand se ia pontajul?

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Mon Jan 15, 2007 9:47 pm

pontajul trebuie semnat de proful la care faci stagiul si dus la spitalul platitor pana la sfarsitul lunii. acuma depinde si de pretentiile celor de la salarizare sp platitor.
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Mon Jan 15, 2007 11:18 pm

de unde si cand se ia pontajul??
si a doua chestie...nu va mai faceti iluzii pentru 1-15 ian....eu sunt pe MF si vineri ne-am ales dr pt stagiul de mf si ne-au dat acolo si niste hartzoage..iar pe una din ele..adresata sp platitor..scrie.." va informam ca medic rezident.....angajat la spit clinic.....este repartizat in clinica dumneavoastra incepand cu data de 15 .01.2007 pt indrumarea metodologica.....etc...

User avatar
Lady-bug
senior
senior
Posts: 279
Joined: Wed Apr 19, 2006 11:59 pm

Postby Lady-bug » Tue Jan 16, 2007 12:53 am

Noua ne-a zis ca ne da pontajul incepand cu data de azi. Pe 15 am venit, de pe 15 ne trece. Asta e...
"Numai in dictionar reusita vine inaintea sarguintei"

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue Jan 16, 2007 1:25 am

e cam debandada cu pontajele astea.
intreba cineva cand se iau. pai il iei cand vrei, toata treaba e sa il duci pana in 25-26 semnat deja. daca un sef de sectie are 15 rezidenti pe acolo, din diferiti ani, dracu mai stie care in ce data a venit. mai ales in sitiuatia in care nu va plateste el (adica spitalul platitor e altul) ala va semneaza ce ii puneti sub nas. e posibil ca tanti de la salarii sa fie mai in tema de cand ati inceput voi munca pe plantatia lor.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
primoladulce
senior
senior
Posts: 107
Joined: Mon Aug 01, 2005 9:55 pm

Postby primoladulce » Tue Jan 16, 2007 10:45 am

A fost cineva la Floreasca sa intrebe despre pontaj?cine ni-l da?tnx
give me chocolate and I'll be nicer:)

erna stoian
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Dec 04, 2003 6:28 pm
Contact:

Postby erna stoian » Tue Jan 16, 2007 8:11 pm

salutare!
am intrebat la suub si au zis ca le-a venit o hartie in care scrie clar ca pontajele se fac cu data de 15 si nu suntem platiti intre 1-15 ian ceea ce mi se pare inadmisibil prin prisma faptului ca cei care erau deja rezidenti pe alta specialitate puteau sa lucreze pana pe 15 si sa inceapa noul rezi de pe 15 si eram platiti toata luna. dar de.... asta e... suntem in romania!

User avatar
BUBULINA
junior
junior
Posts: 64
Joined: Sat Oct 14, 2006 7:38 pm
Location: BUCURESTI
Contact:

Postby BUBULINA » Wed Jan 17, 2007 7:56 am

Dar nu e vina noastra ca s-au mosmondit ei atata, si nu e normal sa ne taie din salariu! Trebuia sa ne fi chemat la lucru din prima saptamana a anului daca asta era conditia pt. a ne da salariul intreg! Dar poate isi inchipuie ca pt. un rezident aerul e suficient pt. supravietuire! (deocamdata e gratis!!!!).

Stie cineva daca la SUUB se poate trimite pontajul prin fax? (am inteles ca unele spitale platitoare nu sunt deacord cu asta).
Pentru a face ca un vis frumos sa devina realitate, prima conditie este aceea de a avea o mare capacitate de a visa, a doua este perseverenta - adica increderea in vis.

erna stoian
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Dec 04, 2003 6:28 pm
Contact:

Postby erna stoian » Wed Jan 17, 2007 8:48 am

nu stiu daca se poate trimite prin fax dar cand ajung la salarizare intreb si iti zic!

User avatar
ALBA IULIAN
senior
senior
Posts: 132
Joined: Mon Dec 04, 2006 5:42 pm

Postby ALBA IULIAN » Wed Jan 17, 2007 1:41 pm

Deci pana la urma facem pontaj de pe 15 ?! Urat din partea lor ...

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Wed Jan 17, 2007 2:47 pm

intrebari legate de primul meu pontaj :

1.unde trebuie trecute garzile (cele 20 ore) in pontaj ? pentru ca eu nu vad rubrica speciala pt asta.
2.eu acum fac stagiul de MF la cabinet...evident ca la MF nu exista garzi, dar in contract zice de 20 ore pe luna fara sa faca discriminare intre stagii. deci le trec sau nu ?
Viata lunga si prospera!

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Wed Jan 17, 2007 3:01 pm

le treci pe verso. :lol:

serios vb ...pontajele le fac asistentele, secretarele, etc..si ele scriu ce trebuie scris fara sa mai fie nevoie sa completezi nimic. in plus cu sau fara orele respective trecute, fix tot atatia bani o sa iei( adica nu se pun si nu se platesc)
Red Apple

mica sirena
senior
senior
Posts: 149
Joined: Mon Nov 20, 2006 6:34 pm

Postby mica sirena » Wed Jan 17, 2007 3:56 pm

Mie mi s-a facut pontajul de pe 1 ian ...in Spitalul Militar, sectia chir. vasc. Vreti sa spuneti ca daca ma duc la spitalul platitor cu aceasta foaie nu mi-o primeste fiindca eu sunt platita de pe 15 si nu de pe 1 ian??? :twisted: :twisted: :evil: Ce bataie de joc!!!!

eliza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Fri Oct 06, 2006 12:50 pm

Postby eliza » Wed Jan 17, 2007 7:03 pm

dak ti au facut pontajul d p 1 ian ,f bine.d c sa nu l primeasca?
noi l am facut azi p cel colectiv si figuram d p 15 ian.

erna stoian
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Dec 04, 2003 6:28 pm
Contact:

Postby erna stoian » Thu Jan 18, 2007 7:59 am

de ce spital esti platita? daca esti de suub nu ti-l primeste

erna stoian
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Dec 04, 2003 6:28 pm
Contact:

Postby erna stoian » Thu Jan 18, 2007 8:03 am

pt matrix

nu treci garda la mf cel putin eu nu am trecut si am facut 7 luni anul trecut!
la stagiile din spitale se scrie pe fata sub 77777777 " s-au efectuat cele 20 de ore de garda obligatorie"! si asta e tot.
la mf nu se fac garzi asa ca nu treci!

mica sirena
senior
senior
Posts: 149
Joined: Mon Nov 20, 2006 6:34 pm

Postby mica sirena » Thu Jan 18, 2007 6:10 pm

Erna, spitalul platitor e sf. ioan!!! Sper sa il primeasca!!!

User avatar
Fata morgana
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Tue Jan 02, 2007 2:59 pm

Postby Fata morgana » Fri Jan 19, 2007 11:15 am

Si eu am rezolvat deja cu pontajul de la cabinetul de mf pe toata luna ianuarie si dupa ce am citit pe aici, am sunat la spital sa vad daca mi-l primeste si mi-au dat un raspuns afirmativ, ca oricum suntem incadrati de la 1 ianuarie ....

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Fri Jan 19, 2007 5:46 pm

Fata morgana wrote:Si eu am rezolvat deja cu pontajul de la cabinetul de mf pe toata luna ianuarie si dupa ce am citit pe aici, am sunat la spital sa vad daca mi-l primeste si mi-au dat un raspuns afirmativ, ca oricum suntem incadrati de la 1 ianuarie ....


despre ce spital e vorba??

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Wed Jan 24, 2007 10:08 am

dar anul trecut din ce data s-a facut pontajul. nu au inceput rezidentii tot de pe 15 ? oricum cel mai bine e sa faceti frumos pontajul de pe 1 si cu asta basta.
Viata lunga si prospera!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Jan 24, 2007 3:39 pm

anu trecut pe 3 ianuarie balauream deja prin spital.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Mon Jan 29, 2007 4:19 pm

matrix wrote:dar anul trecut din ce data s-a facut pontajul. nu au inceput rezidentii tot de pe 15 ? oricum cel mai bine e sa faceti frumos pontajul de pe 1 si cu asta basta.


Anul trecut s-a inceput pe 3 ian. Si ne-au platit luna intreaga... Ma rog, asa cum inteleg ei sa ne platesca. :evil:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Jan 29, 2007 5:41 pm

ma da mare freczie ca te duci pana la resurse umane sa ii intrebi p-aia.

User avatar
cookyy
senior
senior
Posts: 160
Joined: Mon Sep 05, 2005 2:57 pm
Location: bucuresti

Postby cookyy » Mon Jan 29, 2007 6:35 pm

la suub nu vor toata lunaaaaaa crybaby2.gif ....noi de ce nu???? :pauk:
yeah...right...whatever....

User avatar
gine
junior
junior
Posts: 57
Joined: Wed Nov 09, 2005 11:40 pm

Postby gine » Mon Jan 29, 2007 6:57 pm

cookyy wrote:la suub nu vor toata lunaaaaaa crybaby2.gif ....noi de ce nu???? :pauk:


nu conteaza ce vor ei si cum vor ei sa va plateasca.Important este ca exista un ordin de ministru sau nu mai stiu exact cum se numeste in care spune foarte clar ca salarizarea se va face de la 1 ian.medicii care dau pontajele nu au cum sa-ti semneze cu data de 1 ian fiindca repartitiile nu existau la vremea respectiva.in concluzie TOATE spitalele ar trebui sa primeasca foi de pontaj cu data de 15 si sa faca plata salariilor cu data de 1 ian.

lucid
junior
junior
Posts: 52
Joined: Wed Oct 11, 2006 1:47 pm

Postby lucid » Mon Feb 12, 2007 9:37 pm

La Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Brasov , azi mi-o citit doamna de la Salarizare fluturasul de pe calculator...eu rezi anu 1 ....si mi-au platit 13 zile din ianuarie (adica din 15 ian):((

clody
junior
junior
Posts: 94
Joined: Thu Feb 01, 2007 5:52 pm
Contact:

Postby clody » Mon Feb 12, 2007 10:10 pm

lucid wrote:La Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Brasov , azi mi-o citit doamna de la Salarizare fluturasul de pe calculator...eu rezi anu 1 ....si mi-au platit 13 zile din ianuarie (adica din 15 ian):((


Eu cred ca doamnele astea sunt batute in cap. Mie mi_au spus ca sunt platita din 3 si sa vin in15 sa_mi iau banii. Nu mai inteleg nimic :roll: :roll: :roll:

pasarilatilungila
elder
elder
Posts: 679
Joined: Sun Nov 14, 2004 11:33 pm

Postby pasarilatilungila » Mon Feb 12, 2007 10:24 pm

lucid wrote:La Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Brasov , azi mi-o citit doamna de la Salarizare fluturasul de pe calculator...eu rezi anu 1 ....si mi-au platit 13 zile din ianuarie (adica din 15 ian):((


printeaza-ti legea si fa-le scandal
And the PRIDES shall stand as one, powerful in the LIGHT and SUPREME among BEINGS

Ira_Melanox
Posts: 3
Joined: Fri Nov 24, 2006 6:55 pm

Postby Ira_Melanox » Tue Feb 13, 2007 10:02 pm

mie la Municipal mi-au spus foarte raspicat ca ne vor plati incepand cu data de 15 ianuarie.
aici insa scrie altceva...
http://www.rezidentiat2006.ro/postrezid ... ntiat.html
citez: "Incadrarea si salarizarea ca medici rezidenti se va face incepand cu data de 1 ianuarie 2007"
ar fi interesant care e legea pe care e fundamentata aceasta afirmatie de pe perfmed.ro; nu de alta, dar sa ai cu ce sa plesnesti peste ochi pe cine nu e de acord cu ea :twisted: oricum, este incorect ca unii sa fie platiti pentru 1-15 ian., iar altii nu. E un drept pe care ori il ai ori nu il ai, ce mama naibii e asa greu de aplicat peste tot aceeasi masura ?!

In alta ordine de idei, mie la Municipal nu mi-au acceptat cardul de bancpost (desi am colegi care au card de salarizare la Municipal, ghici de la cine... de la bancpost). Este o mare harababura si pe cine intrebi obtii alt raspuns. Tzara lu peshte.
Stie cineva care sunt zilele de salarizare la Municipal pentru amaratii aia care nu au carduri ? De oftica pentru ca trebuia sa imi fac al treilea card (la BCR, pe care ei nu sunt in stare sa il faca in timp util), am decis sa stau la coada la casierie cateva luni sa vad cum e :? Pariez ca va fi nasol.

Salut,
Raluca

User avatar
maya
junior
junior
Posts: 62
Joined: Sun Mar 13, 2005 8:35 pm
Location: somewhere...anywhere...

Postby maya » Tue Feb 13, 2007 10:19 pm

Pe 15 incep sa se dea salariile in SUUB (Municipal) si se pot ridica banii pana luni am inteles.

Bonurile de masa se dau dupa 20 ian
"Don't walk behind me i will not lead, don't walk in front of me i will not follow, just walk beside me and be my friend."

User avatar
maya
junior
junior
Posts: 62
Joined: Sun Mar 13, 2005 8:35 pm
Location: somewhere...anywhere...

Postby maya » Tue Feb 13, 2007 10:19 pm

20 februarie....SORRY
"Don't walk behind me i will not lead, don't walk in front of me i will not follow, just walk beside me and be my friend."

User avatar
ely_med1982
junior
junior
Posts: 51
Joined: Mon Nov 20, 2006 5:39 pm
Location: bucuresti

Postby ely_med1982 » Tue Feb 13, 2007 11:05 pm

la pantelimon am sunat azi.ne platesc incepand cu 15 ianuarie.banii intra pe card citez "in jur de 15" iar bonurile "o sa vina. saptamana asta sau viitoare".
chiar ca tara lu peste!

pasarilatilungila
elder
elder
Posts: 679
Joined: Sun Nov 14, 2004 11:33 pm

Postby pasarilatilungila » Wed Feb 14, 2007 1:50 am

vezi ca trebuie un anumit tip de card...
eu am brd visa electron si la sf ioan mi-au zis ca mere brd, dar nu tipul asta... ci altul: mastercard sau altul
deci e posibil sa nu fi fost de acord cu tipul cardului
And the PRIDES shall stand as one, powerful in the LIGHT and SUPREME among BEINGS

mica sirena
senior
senior
Posts: 149
Joined: Mon Nov 20, 2006 6:34 pm

Postby mica sirena » Wed Feb 14, 2007 1:03 pm

pasarilatilungila wrote:vezi ca trebuie un anumit tip de card...
eu am brd visa electron si la sf ioan mi-au zis ca mere brd, dar nu tipul asta... ci altul: mastercard sau altul
deci e posibil sa nu fi fost de acord cu tipul cardului


Eu tot Sf. Ioan am ca spital platitor su tot card BRD visa electron am. NU inteleg ce le este asa greu la tantiile alea sa priceapa , ca este acelasi cont si nu depinde tipul de card( mi-a explicat cineva de la banca). Adica am inteles ca cel mastercard ar AVEA MAI MULTE COMISIOANE!!!! Ce batuti in cap sunt!!! De fapt cine stie ce afaceri necurate sunt in spatele acestor carduri si ce comisioane or incasa unii... :evil: :evil: :evil:

pasarilatilungila
elder
elder
Posts: 679
Joined: Sun Nov 14, 2004 11:33 pm

Postby pasarilatilungila » Wed Feb 14, 2007 2:02 pm

true...true...
And the PRIDES shall stand as one, powerful in the LIGHT and SUPREME among BEINGS


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests