Alegerea SPITALELOR INDRUMATOARE

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
Florinelu'
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Thu Nov 16, 2006 7:43 pm
Location: cucu

Alegerea SPITALELOR INDRUMATOARE

Postby Florinelu' » Thu Jan 04, 2007 7:16 pm

Stie cineva cand se publica locurile pentru spitalele indrumatoare? Se stie ca alegerea lor se face intre 10-12 ianuarie

si unde se publica? pe perfmed?

User avatar
cookyy
senior
senior
Posts: 160
Joined: Mon Sep 05, 2005 2:57 pm
Location: bucuresti

Postby cookyy » Thu Jan 04, 2007 9:07 pm

si eu am o intrebare...cand alegem doctorul indrumator pt primul stagiu trebuie sa avem inainte aprobarea lui?adica sa venim cu vreo hartie ceva atunci?si inca ceva sunt cumva liste ce se vor publica cu doctorii pe care ii putem alege la diverse stagii?sunt cam in plop nu? :o

si inca ceva :twisted: merge perfmedul la voi?ca eu de cateva zile tot incerc si degeaba...
yeah...right...whatever....

eliza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Fri Oct 06, 2006 12:50 pm

Postby eliza » Thu Jan 04, 2007 9:33 pm

merge ,dar nu au anuntat nimik.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Thu Jan 04, 2007 9:38 pm

Nu se publica liste cu doctori, ci doar locurile pe spitale pe fiecare specialitate. Pentru primul stagiu alegeti voi ce spital vreti. La CNPDS cand alegeti, vi se dau mai multe hartii: una pentru spitalul platitor, una pentru spitalul unde faceti primul stagiu si una pentru spitalul mama. In fiecare stagiu repartitia pe doctori se face de catre profesorul clinicii sau de catre responsabilul cu rezidentii din clinica.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

eliza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Fri Oct 06, 2006 12:50 pm

Postby eliza » Thu Jan 04, 2007 9:43 pm

asadar mai e o hartie pt spitalul platitor caci p mine m a intrebat doamna d la resurse umane d o hartie d la CNPDS ,i a zis "confirmarea in rezid" si apoi a mentionat k nu a adus o nimeni,dar k treb sa o aducem.

multumim

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Thu Jan 04, 2007 9:45 pm

da
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

eliza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Fri Oct 06, 2006 12:50 pm

Postby eliza » Thu Jan 04, 2007 9:51 pm

intreba cineva p aici dak treb platita taxa aceea (pt curicula si carnet d rezident)inainte d a ne prezenta la alegerea indrum.trebuie sa avem chitanta la noi?
multumesc.

gaborinho
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Tue Nov 07, 2006 3:07 am

Postby gaborinho » Thu Jan 04, 2007 10:09 pm

stiti cumva la ce ora trebuie sa fim prezenti pe str.bodesti in 10?sau, am inteles ca se incepe in ordine alfabetica...eu sunt pe recuperare, deci ar fi prin data de 12 ianuarie...sunt foarte confuz, nu anunta astia nimica, sau nu am aflat eu.

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Thu Jan 04, 2007 10:31 pm

sper ca nu sunt total off-topic: eu o sa intru direct in concediu de maternitate..ma rog, poate mai merg o zi-doua la primul stagiu, desi nu cred ca are vreun rost...unde duc concediul prenatal dat de medicul de familie? la spitalul platitor sau la cel la care am primul stagiu...aveti idee?

prichinduta
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Dec 22, 2006 10:38 am

Postby prichinduta » Thu Jan 04, 2007 11:57 pm

la spitalul platitor.dar si spitalul unde faci stagiul trebuie sa stie de tine sa iti faca pontajul in fiecare luna.intrebi mai bine la spitalul platitor.

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Fri Jan 05, 2007 12:23 pm

mersi mult, prichinduta!!!!

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Fri Jan 05, 2007 8:37 pm

cine stie cum e cu cei care s-au transferat la alegerea spitalului? isi aleg din nou spital sau raman cu spitalul la care au obtinut transfer?
intreb pt ca eu as putea sa prind ultimul loc la parhon in cazul in care cei tranferati ar fi pusi pe lista dupa mine sa aleaga (cum ar fi normal pt ca au medii mai mici decat media mea) . In conditiile in care ei deja au loc la parhon eu cobor pe lista si nu mai am acces la parhon......so...cine stie cum e? :roll:

User avatar
tweety
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Mon May 03, 2004 11:09 pm

Postby tweety » Fri Jan 05, 2007 9:25 pm

Buna!
Am mai intrebat pe aici dar nu mi-a raspuns nimeni..asa ca incerc din nou: dupa ce mi-am ales spitalul indrumator mai pot sa-l mai schimb ....sau macar medicul indrumator????

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Fri Jan 05, 2007 9:43 pm

Spitalul unde-ti faci specialitatea aleasa poate fi schimbat, dar nu imediat, nu stiu daca se poate din primul an si-ti trebuie si acordul sefului clinicii tale si al celui care te primeste. Spitalul unde faci un stagiu complementar se poate schimba si el, dar tot asa daca te lasa sa pleci profesorul clinicii. Doctorul cu care lucrezi se poate schimba daca nu te intelegi cu el si pentru asta tot cu profesorul trebuie vorbit.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
Florinelu'
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Thu Nov 16, 2006 7:43 pm
Location: cucu

Postby Florinelu' » Sat Jan 06, 2007 10:49 am

s-a afisat pe perfmed.ro. sunt acolo toate informatiile

biana
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue Nov 21, 2006 10:15 pm
Location: Timisoara

Postby biana » Sat Jan 06, 2007 4:35 pm

Am o nelamurire,pe situl centrului de perfectionare scrie doar de taxa pentru carnetul de rezident.Sa inteleg ca nu se mai plateste pentru curicula? :roll:

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Sat Jan 06, 2007 4:57 pm

in mod normal daca ai venit prin transfer nu prea ai avea ce sa alegi, ca deja te-a primit un profesor de la o clinica deci ar trebui sa ramai acolo unde ai fost primit... dar mai trebuie intrebat

yeti
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Fri Nov 24, 2006 6:46 pm

Postby yeti » Sat Jan 06, 2007 7:20 pm

Normal ar fi ca noi sa alegem inainte ca avem medii mai mari.Daca stiam luam si eu alt oras si ma transferam apoi unde vroiam. Cred ca noi suntem dezavantajati in cazul asta.

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Sat Jan 06, 2007 7:41 pm

yeti wrote:Normal ar fi ca noi sa alegem inainte ca avem medii mai mari.Daca stiam luam si eu alt oras si ma transferam apoi unde vroiam. Cred ca noi suntem dezavantajati in cazul asta.


total de acord cu tine yeti. daca o sa fie asa eu o sa fiu dezavantajata pt ca nu o sa mai am acces la parhon.....sper sa nu fie asa, o sa vedem miercuri

yeti
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Fri Nov 24, 2006 6:46 pm

Postby yeti » Sat Jan 06, 2007 8:36 pm

Eu am decis sa nu astept pana miercuri , cand va fi prea tarziu , asa ca am dat un mail la directorgeneral@perfmed.ro rugandu-l sa ia in considerare ca noi am avut punctaje mai mari si sa ne acorde tuturor sanse egale. Va sfatuiesc sa faceti la fel , pentru ca poate va face ceva daca primeste cat mai multe mail-uri.

alfa
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Jun 12, 2006 1:51 pm

Postby alfa » Sun Jan 07, 2007 2:09 am

dragilor nu va mai agitati inainte de a fi pe deplin informati dc ati fi citit mai cu atentie pe site ai fti fi vazut ca sunt afisati nr de rezidenti de la fiecare specialitate si care nr corespunde cu nr de locuri pa buc pt fiecare specialitate in parte. deci, cei transferati nu sunt printre cei care aleg pa 10-12 ian
si inca ceva din cate stiu eu cei care s-au transferat au deja un indrumator fara de care nu primeau transferul asa ca nu mai au ca sa aleaga
si ca sa nu imi sari in cap sa stii ca nu sunt transferata am luat in bucuresti
asa ca nu mai trimiteti mail-uri aiurea doar ca aveti voi o parere pt ca atunci cand va fi vorba despre ceva chiar important nu le va mai citi nimeni

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Sun Jan 07, 2007 2:24 am

imi pare rau dar se pare ca tu nu ai citit atent
exemplu concret : endocrinologie initial au fost 12 locuri pt bucuresti
in urma transferurilor au ramas 11 (3 plecati DIN buc si 2 veniti )
locuri in clinici indrumatoare sunt nici mai mult nici mai putin de 11
la fel la oftalmo sunt 15 locuri iar locurile initiale au fost doar 10
cardio 25 locuri initial 27 acum
dermato 12 locuri acum sunt 18

User avatar
dice
senior
senior
Posts: 224
Joined: Sun Sep 11, 2005 12:53 am

Postby dice » Sun Jan 07, 2007 10:07 am

deci, cei transferati nu sunt printre cei care aleg pa 10-12 ian


ba sunt.exact cum spune adamaria.si pe specialit.farmaco clinic situatia e la fel.5 locuri initaial pe bucuresti,acum sunt 6(a 6-a fiind eu)
Behind every great love is a great story

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Postby curly » Sun Jan 07, 2007 11:51 am

adevarul e pe undeva pe la mijloc. cei care s-au transferat si-au ales deja indrumatorul (deci evident...si spitalul indrumator), dar sunt si ei trecuti la nr de rezidenti din specialitatea respectiva. cunosc pe cineva care s-a transferat si care stie deja spitalul indrumator.

yeti
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Fri Nov 24, 2006 6:46 pm

Postby yeti » Sun Jan 07, 2007 1:59 pm

alfa esti varza , daca citeai atent vedeai ca noi avem dreptate
locurile pt bucuresti s-au scos dupa ce s-a stiut cati transferati sunt , asa ca ei au ales primii si noi luam ce ramane , e normal sa se aleaga in ordinea mediilor ca sa avem toti sanse egale

pompi
junior
junior
Posts: 62
Joined: Tue Feb 28, 2006 3:15 pm

Postby pompi » Sun Jan 07, 2007 2:03 pm

parca anul trecut au afisat locurile fara...transferati.
asa ar fi normal...de ce sa iei dreptul de a alege un spital bun unuia de pe locul 300? nu e corect.
poate anul asta aleg si ei

alfa
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Jun 12, 2006 1:51 pm

Postby alfa » Sun Jan 07, 2007 9:04 pm

nu stiu cine iti da tie dreptul sa vb asa eu chiar dc am avut alta parere am avut suficient bun simt sa nu jignesc pe nimeni
si dc esti chiar asa de informata si ai asa medie de mare de nu iti mai incapi in piele ar trebui sa stii ca si spitalul indreumator se alege tot in ordinea mediilor prin urmare nu ai d c sa iti faci griji

User avatar
ana h
senior
senior
Posts: 131
Joined: Tue Nov 21, 2006 8:47 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby ana h » Sun Jan 07, 2007 9:17 pm

scuze, e am ramas putin in urma cu inf.....cu ce trebuie sa ne prezentam 10-12 ian. in bucuresti la cnpds: chitanta ca am depus 20 ron in cont si mai ce? trebuie sa mai facem un drum la spitalul platitor pt. o hartie sau cum? merci fain...

"Pentru Centrul Universitar Bucuresti medicii rezidenti vor trebui prezinte si documentul de la Autoritatea de Sanatate Publica a Municipiului Bucuresti adresat unitatii sanitare alese ca spital platitor pe perioada rezidentiatului (în copie xerox) sau sa faca dovada angajarii. "

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Postby curly » Sun Jan 07, 2007 9:27 pm

ana h wrote: documentul de la Autoritatea de Sanatate Publica a Municipiului Bucuresti adresat unitatii sanitare alese ca spital platitor pe perioada rezidentiatului (în copie xerox) "


pai..nu se refera la foaia aceea pe care ne-au dat-o atunci cand ne-am ales spit platitor? mie mi-au spus sa o xeroxez atunci cand mi-am depus dosarul de incadrare pt ca "o sa imi mai trebuiasca". offf...

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Sun Jan 07, 2007 10:01 pm

chitanta de 20ron + copie xerox dupa foaia cu repartitia catre spit platitor (+ nervi si chef de scandal...am senzatia ca o sa fie cazul pt unele specialitati...)
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Mon Jan 08, 2007 10:59 am

am sunat acum la CNPDS si am aflat ca cei transferati aleg si ei miercuri iar alegerea se face in ordinea punctajelor
sper ca doamna cu care am vorbit stie ce spune

User avatar
blondel
senior
senior
Posts: 122
Joined: Fri Oct 01, 2004 10:31 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby blondel » Mon Jan 08, 2007 11:14 am

care este programul de lucru cu publicul la cnpds?
Si totusi Pamantul se invarte!...

eliza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Fri Oct 06, 2006 12:50 pm

Postby eliza » Mon Jan 08, 2007 1:29 pm

L-J 11.30-15.30 ,tel 021/2551574

User avatar
blondel
senior
senior
Posts: 122
Joined: Fri Oct 01, 2004 10:31 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby blondel » Mon Jan 08, 2007 6:07 pm

ths
Si totusi Pamantul se invarte!...

User avatar
dice
senior
senior
Posts: 224
Joined: Sun Sep 11, 2005 12:53 am

Postby dice » Mon Jan 08, 2007 10:04 pm

ce se intampla dk nu avem hartia aia de la spit platitor?eu din textul ala inteleg k tre sa ne prezentam doar cu chitanta de 20ron...
Behind every great love is a great story

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Mon Jan 08, 2007 11:10 pm

Prezentarea la repartitie se face obligatoriu cu chitanta de plata a taxei in original, chitanta care va fi pastrata la nivelul Autoritatii de Sanatate Publica Judetene, respectiv la nivelul Centrului National de Perfectionare in Domeniul Sanitar Bucuresti.

Pentru Centrul Universitar Bucuresti medicii rezidenti vor trebui prezinte si documentul de la Autoritatea de Sanatate Publica a Municipiului Bucuresti adresat unitatii sanitare alese ca spital platitor pe perioada rezidentiatului (în copie xerox) sau sa faca dovada angajarii.

yeti
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Fri Nov 24, 2006 6:46 pm

Postby yeti » Tue Jan 09, 2007 12:12 am

asa ca nu mai trimiteti mail-uri aiurea doar ca aveti voi o parere pt ca atunci cand va fi vorba despre ceva chiar important nu le va mai citi nimeni
tu nu ai citit atent dar ti s-a parut normal sa ne iei de sus , cu oameni ca tine e normal sa nu mearga nimic cum trebuie in tara asta

eu am trimis mail si am primit raspuns de la corin badiu , directorul cnpds care mi-a spus ca si cei transferati vor alege in ordinea mediilor cum e normal si ca acordul sefului de clinica e doar orientativ pt a sti cate locuri sa scoata in fiecare clinica
apropo : a fost foarte amabil si nu i s-a parut deloc deplasat ca i-am scris (a specificat lucrul acesta)


User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Postby razvan.f » Tue Jan 09, 2007 11:14 am

Unde ati vazut pe ce loc sunteti la repartitia asta de la cnpds?
Si cum as putea sa fac eu dovada angajarii cand dupa ce m-am transferat nu mi s-a mai dat nici o hartie. Mi s-a zis sa ma duc direct la spitalul platitor pe care l-am ales si acolo mie mi s-a facut un act aditional la contractul de munca pe care il aveam de anul trecut...
Deci dsp bucuresti nu mi-a dat nici o hartie catre SUUB asa ca eu cu ce ma prezint la repartitie?

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Postby curly » Tue Jan 09, 2007 1:39 pm

pai cere-le si tu alora de la SUUB o hartiuta prin care sa spuna ca esti angajatul lor.

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Postby razvan.f » Thu Jan 11, 2007 5:50 pm

Ati fost deja la repartitie?
Cum a fost?
Au cerut hartiuta de la sp platitor?
Vrem si noi detalii...


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests