SCHIMBARE DE REZIDENTIAT ????

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
rez_ista
senior
senior
Posts: 129
Joined: Wed Jul 19, 2006 9:01 am
Location: Terra

SCHIMBARE DE REZIDENTIAT ????

Postby rez_ista » Fri Dec 29, 2006 2:09 pm

Am aflat ca ar fii posibil a iti schimbi specialtatea, dar nu e o informatie oficiala...e "din auzite", asa m-ar ajuta foarte mult o informatie mai sigura.

Pe scurt, eu mi-am ales medicina Interna (nu stiu de ce, :x probabil din prostie), dar la pozitia mea mai erau locuri pe specialitati mai comode cum ar fii derma si chiar un loc pe endocrinologie cred. Chiar este posibil sa ma razgandesc acum si sa cer sa schim IM cu alte specialitati la care mai erau locuri la pozitia mea ?

User avatar
sara
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Jan 17, 2004 10:01 am

Postby sara » Tue Jan 02, 2007 9:17 pm

Ramai pe medicina interna.E mai greu dar iti gasesti mai usor de lucru dupa terminarea rezidentiatului.

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Wed Jan 03, 2007 10:42 am

scuze ca ma introduc si eu pe topicul asta dar cred ca are ceva legatura. anul trecut am facut un an de rezidentiat pe pneumo (3 luni pneumo si 9 luni med int). am dat din nou rezul si am luat cardio. problema e ca anul asta contractul incepe pe 1 ian, iar stagiile de pregatire pe 15 ian. ce se intampla cu intervalul asta? cum figuram pe pontaj? la dsp toti sunt cazuti din pom :"ce vreti sa facem .....asa a vrut ministerul ...n-avem noi nici o vina..." dar nu au habar care e treaba.

ar trebui sa imi dau demisia la pneumo? nu vreau sa figurez cu intrerupere pe cartea de munca. rog pe cineva care a trecut printr-o situatie similara sa ma lumineze si pe mine pls. :?
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
ama_f
senior
senior
Posts: 124
Joined: Sun Jun 18, 2006 8:30 pm
Location: Cluj

Postby ama_f » Wed Jan 03, 2007 11:44 am

pai daca contractul nou (cardio) va fi datat cu 1 ian chiar daca stagiul incepe in 15 nu vei avea intreruperi pe cartea de munca, eu asa cred
vezi poate scrie ceva pe perfmed la sectiunea rezidenti - a doua specialitate

User avatar
sara
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Jan 17, 2004 10:01 am

Postby sara » Thu Jan 04, 2007 5:49 pm

Tutza, te incadrezi ca rezident anul I in specialitatea cardiologie incepand cu 15 ian.Dupa care iti echivalezi anul de medicina interna facut ca rezident pneumo.Nu iti apar intreruperi pe cartea de munca.Si nu trebuie sa-ti dai demisia.In momentul in care ai ales cardio, automat ai renuntat la pneumo.Nu te mai intreaba nimeni de pneumo.
Ca sa nu pierzi timpul, mergi la prof din clinica unde ai facut med interna ca sa-ti recunoasca stagiul si apoi la min sanatatii.O sa dureze ceva timp pana iti echivaleaza dar o sa primesti diferenta de bani dintre anul I si anul II.
Felicitari pt cardio! Ai avut nervii tari.:)

uxaa
senior
senior
Posts: 103
Joined: Fri Apr 21, 2006 10:34 am

Postby uxaa » Sat Jan 27, 2007 1:31 pm

vad ca nu a raspuns nimeni la intrebarea pusa de rez-ista.....in afara de a da din nou rezidentiatul nu mai este nici o alta cale de ati schimba specialitatea????iar pt a 2-a specialitate,de exemplu gastro dupa MI am inteles ca se mai face o diferenta de aproape 3,5 ani......

User avatar
rez_ista
senior
senior
Posts: 129
Joined: Wed Jul 19, 2006 9:01 am
Location: Terra

Postby rez_ista » Sat Jan 27, 2007 9:14 pm

Ba da, uxxa, au raspuns unii, citeste aici:

http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?t=4549

Pe scurt, s-ar putea sa se poata pe motiv medical...Mai vorbim pe sectie daca vrei. :)


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests