Detasari

...nimeni n-a spus ca va fi usor
ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Detasari

Postby ralucutza » Wed Dec 13, 2006 2:14 pm

stie cineva cum sta treaba cu detasarile ? Cand trebuie depuse..ce acte trebuie....etc

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Wed Dec 13, 2006 3:20 pm

Detasarile se fac dupa ce te incadrezi la spitalul unde ai fost repartizat. Adica in principiu prin ianuarie. Inca nu se stie care va fi procedura pentru anul 2007. Pana acum era nevoie de acordul dsp-ului de unde pleci si al dsp-ului unde vrei sa mergi. Iar cei de la dsp-urile respective pot sa iti ceara diverse, cum ar fi semnaturi de la profesorii catedrelor de unde pleci si unde te duci. Dar oricum chestiile astea variaza de la un judet la altul. Cel mai bine e sa intrebi direct la dsp-uri. Daca ti-ai facut deja incadrarea poti sa incerci de pe acum sa obtii detasare, desi la dsp timisoara tipa de-acolo a zis clar ca despre detasari vorbim in ianuarie si ca nu stie ce sa zica ce-o sa fie sau cum o sa fie pt ca regulamentul se schimba de la an la an... E cam in ceata problema asta cu detasarile

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Wed Dec 13, 2006 3:49 pm

merci mult...o sa sun maine la dsp sa vad ce spun si ei..e cam ciudat daca trebuie sa astept pana in ianuarie...banuiesc ca si pt detasare trebuie sa astepti sa vezi daca e acceptata..si pana atunci unde mergi la lucru...

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Wed Dec 13, 2006 4:03 pm

Pai din cate stiu eu detasarea nu trebuie acceptata de minister, adica nu depui dosar. Te intelegi cu cei de-acolo sa-ti dea drumul si vii la astia sa te primeasca... de la cei care si-au luat detasari anii trecuti n-am inteles ca ar trebui facut dosar pt minister

User avatar
doctor jo
junior
junior
Posts: 94
Joined: Sun Dec 11, 2005 3:34 pm
Location: Bucuresti...dar tare mi-as dori sa fiu pe o plaja in hawaii drinking marguerita
Contact:

Postby doctor jo » Thu Dec 14, 2006 6:15 pm

detasarile depind de Centrul de Perfectionare din Buc care nu se grabeste in nici un fel sa faca regulamentul......de ei depinde daca ne accepta sau nu detasarile. si intr-adevar acum nu putem face altceva decat sa asteptam pana pe 10 ian cand se fac repartitiile pe clinici in provincie si de atunci incolo vedem care-i treaba.
'Tis better to be silent and be thought a fool, than to speak and remove all doubt.


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests