Falsificarea listelor de redistibuire pe MF pt cei care au c

...nimeni n-a spus ca va fi usor
svasilcu
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Apr 05, 2006 2:05 pm

Falsificarea listelor de redistibuire pe MF pt cei care au c

Postby svasilcu » Sat Dec 09, 2006 12:49 pm


--------------------------------------------------------------------------------

EU am facut 784pct pe medicala.In clasificarea de redistribuire pe mf apar pe locul 2.Nu am facut nici o cerere de redistribuire pe mf.Eu sint rezident pe anatomie patologica si mi-am dorit doar legala,asa ca la teleconferinta nu am ales nimic.Banuiesc ca este cazul si tipei din B,care apare la poz 1 dupa redistribuire cu 839 pct ,care la fel ca si mine, a renuntat,deoarece la pozitia ei putea alege orice in afara de med legala.De ce apar in clasificare de redistribuire pe MF,nedepunind nici o cerere?Sint falsificatele listele cu clasificare de redistribuire?Se pare ca da.Ati putea zice ca aceasta clasificare de redistribuire ii cuprinde pe cei care nu au ales si pe toti cei care pot opta pt mf incadrindu-se peste 65%.Nu este asa,va dau un exemplu, dupa clasificarea finala pe medicale la 670 puncte care normal au picat ,dar pot alege MF,apar 9 persoane,iar pe clasificarea de redistribuire apar la 670 pct 7 pers.Deci aceasta clasificare de redistribuire ii cuprinde doar pe cei care au optat pt MF.Ce caut eu la pozitia 2 daca nu am depus cerere?Acum am consultat un avocat si se pare ca putem anula aceasta redistribuire pe MF,fiind falsificata si nerespectind metodologia initiala data prin ord de urgenta anterior rezidentiatuluiSint destul de suparat pe ei pt a face acest lucru...eu invat din mai pt a lua legala ,constiet fiind ca trebuie sa fiu intre primii,nestiind daca scot legala decit in octombrie cu citeva zile inainte de exam.Asa ca va agitati degeaba cu redistribuirea,ca oricum e falsa lista

Back to top

Hestia
senior
senior
Posts: 173
Joined: Sat Jul 08, 2006 10:30 pm

Postby Hestia » Sat Dec 09, 2006 1:05 pm

poate unii sunt deja rezidenti pe mf si de asta nu apar pe lista.
lista e cu cei care au dreptul sa opteze pt MF nu cei care au facut cerere.

svasilcu
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Apr 05, 2006 2:05 pm

Postby svasilcu » Sat Dec 09, 2006 1:08 pm

nu, lista este cu cei care au optat pt Mf si am explicat de ce

svasilcu
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Apr 05, 2006 2:05 pm

Postby svasilcu » Sat Dec 09, 2006 1:14 pm

Clasificarea candidatilor care au depus cereri de confirmare in rezidentiat de medicina de familie, pe grupe de specialitati, va fi afisata pe site-ul http://www.rezidentiat2006.ro la data de 8 decembrie 2006. La aceeasi data se vor afisa si centrele universitare si prin intermediul acestora unitatile sanitare de incadrare.

pare destul de logic si din metodologie

User avatar
rolyzoly
senior
senior
Posts: 218
Joined: Tue Mar 16, 2004 7:55 pm

Postby rolyzoly » Sat Dec 09, 2006 2:52 pm

trebuie intr-adevar sa fie o eroare din cauza careia apari pe lista, pt ca eu pe listele de medicale apar pe la 390 sub linie iar la asta cu redistribuirea pe la 330. adica, au fost pusi pe lista cu mf doar cei care au facut cerere, altfel, unde sunt ceilalti oameni care erau inaintea mea???
oricum, noi nu ne suparam daca nu vrei mf...mai urcam in clasament... :D :wink:

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

falsificarea listelor

Postby claudya » Sat Dec 09, 2006 3:08 pm

nu cred ca pe liste sunt trecuti doar cei care au facut cerere pt redistribuire. eu am dat pe chirurgie si n-am luat; pe liste sunt, inaintea mea, oameni pe care ii cunosc si care sunt deja rezidenti pe mf.
cred totusi ca ei au facut o lista cu toti cei care au dreptul sa ia mf; cine nu va dori nu se va prezenta la repartitie.
am o vaga banuiala ca treaba cu cererea a fost o chestie fara prea mare importanta.
ideologiile ne despart, visele si suferinta ne apropie :)

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Sat Dec 09, 2006 3:22 pm

pe lista sunt si persoane pe care eu sunt destul de sigur ca nu au depus cerere pt ca nu-i interesa. doar daca nu cumva au depus-o pe ascuns nopatea si sa nu-mi fi spus :twisted:
Viata lunga si prospera!

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Sat Dec 09, 2006 3:26 pm

si anul trecut au aparut pe liste toti cei care aveau punctaj de mf desi nu depusesera cerere, iar anul acesta eu am observat pe liste o gramada de colegi care sunt deja pe mf si despre care sunt sigura ca nu au depus din nou cerere pt ca nu ar fi avut sens

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Sat Dec 09, 2006 3:33 pm

deci toate planurile noastre ca sunt pe locul x si poate prind orasul y sunt false din moment ce nu suntem nici macar siguri pe lista. oricum logic e ca speranta trebuie sa creasca in noi ca putem fi doar mai in fata ;)
Viata lunga si prospera!

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Sat Dec 09, 2006 3:52 pm

din experienta de anul trecut, cand s-au pierdut din cereri in marea degringolada, ce fac ei cu prilejul redistribuirii nu are nimic in comun cu cererile propriu-zise (care cred eu ca se fac doar pt ca legea le prevede). practic ei iau clasamentul din care elimina pe cei care au ales loc la repartitia din 26.11, cat si pe cei care au sub 65% (598p).

deci indiferent daca ati depus cerere sau nu pt redistribuire, va aflati pe lista cata vreme NU ati ales loc atunci si aveti peste 598p.

misterul numarului celor cu 670p e relativ simplu de deslusit, de fapt nu e un mister e pur si simplu o eroare a celui care a facut observatiile.
sa ma explic: ultimul punctaj care a ales pe medicale a fost intr-adevar 670p (tot eu am postat info asta pe forum), insa ca sa fim mai exacti ultimul loc pe medicale a fost ales la poz.1550, adica ultimul dintre cei cu 670p. fiecare din cei 9 cu 670p a avut posibilitatea de a alege pe medicale (intr-un moment in care ramasesera 2 locuri SPM la Iasi, atat). din cei 9, 7 au renuntat sau erau absenti (eram in sala si ma minunam ca nimeni nu mai voia cele 2 locuri) si astfel au ajuns pe listele de mf, iar 2 (din care ultimul e chiar ultimul cu 670p) au ales SPM si au ramas pe medicale.
deci asta e o eroare grosolana a celui care a facut calculul.

alte discordante intre clasament si listele de mf trebuie sa tina cont (atunci cand verificati) de: eliminarea celor de la MA (ministerul apararii) si RM (rep.mold), a celor care au ales si respectiv au renuntat sa aleaga.

si eu sunt o persoana destul de suspicioasa cand vine vorba de liste si chestiuni care se pot contraface, insa la faze d-astea care se pot verifica (nu din amintiri ci prin acte: rezultatele comparate cu ordinul de confirmare) ma indoiesc ca-si pun pielea in joc.

eu va recomand sa verificati riguros inainte de a emite acuze atat de convinsi. nu faceti dupa ochi observatii nesustenabile.

svasilcu
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Apr 05, 2006 2:05 pm

Postby svasilcu » Sat Dec 09, 2006 6:10 pm

Se pare ca Mickeygreen are dreptate,listele cu clasificarea de redistribuire ii cuprind pe toti cei care nu au ales si pe cei ce au peste 65%.Nu am stiut ca alegerea unui loc s-a dus in jos cu aprox 160 pers.Exemplu cu 670 pct a fost ales aleator.Din acest motiv mie nu-mi iesea confruntarea celor intre 1400-685 pct si celor de la 1550-670 pct.Sub pozitia 1550 confruntarea corespunde.Si totusi cum ramine cu metodologia, nu se mai respecta.......
" Clasificarea candidatilor care au depus cereri de confirmare in rezidentiat de medicina de familie, pe grupe de specialitati, va fi afisata pe site-ul http://www.rezidentiat2006.ro la data de 8 decembrie 2006. La aceeasi data se vor afisa si centrele universitare si prin intermediul acestora unitatile sanitare de incadrare.

Redistribuirea catre medicina de familie va avea loc in ziua de duminica 10 decembrie 2006, prin telespeaker. "

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Sat Dec 09, 2006 6:58 pm

eu nu vad cate locuri sunt pe orase.daca stie careva ceva ca sunt si eu curios
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Sat Dec 09, 2006 7:05 pm

SI ATUNCI DE CE AM MAI DEPUS CERERILE ?! mama lor de idioti :twisted: :twisted: :twisted:
Viata lunga si prospera!

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Sat Dec 09, 2006 7:18 pm

ciuska..sunt acolo..pe site..ce orase te intereseaza ca sa-ti scriu aici...

codita
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 23, 2006 1:24 am
Location: home

Postby codita » Sat Dec 09, 2006 9:20 pm

Mi-am pierdut 10 min pretioase din viata si am comparat listele de pe chir. Au fost scosi doar cei din RM, in rest listele sunt identice.

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Sat Dec 09, 2006 9:58 pm

ralucutza prefer daca poti lincu
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

dma
junior
junior
Posts: 48
Joined: Thu Dec 16, 2004 12:01 am

Postby dma » Sat Dec 09, 2006 10:30 pm


User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Sun Dec 10, 2006 2:48 pm

mercik mult
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
doradora
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sun Apr 09, 2006 1:53 pm

Postby doradora » Sun Dec 10, 2006 7:18 pm

salut....am si eu o nelamurire ..am o cunostinta care se incadreaza cu punctaj peste 65% si nu e trecuta pe lista pt redistribuire...dar din pacate nu stiu daca a depus sau nu cerere pt mf....dar daca ar fi asa sa fie luati in calcul toti cu punctaj peste 65% chiar si fara cerere cunostinta mea de ce nu figureaza intre cei clasificati pt redistribuire????? :shock:

User avatar
terry
senior
senior
Posts: 230
Joined: Mon Aug 22, 2005 11:19 pm

Postby terry » Sun Dec 10, 2006 7:27 pm

poate e din aia cu "cerere anonimat"...
"For my dreams I hold my life/For wishes I behold my night/The truth at the end of time/Losing faith makes a crime".....
"For this gift of dream I must pay the price
with the loss of lïfe's pleasures"

User avatar
doradora
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sun Apr 09, 2006 1:53 pm

Postby doradora » Sun Dec 10, 2006 7:38 pm

nu ...nu e cu cerere anonimat....desi are peste 65% nu figureaza :shock:

einstein
Posts: 2
Joined: Wed Nov 22, 2006 9:30 pm
Contact:

Postby einstein » Mon Dec 11, 2006 4:48 pm

svasilcu, situatia cu cei 7 din 9 este corecta: cei 2 care lipsesc au luat SPM Iasi pe ultimele locuri ramase pe care nu le voia nimeni (cei doi au numerele 1545 si 1550).


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests