Ce centru sa aleg la re-distribuire?

...nimeni n-a spus ca va fi usor
codita
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 23, 2006 1:24 am
Location: home

Ce centru sa aleg la re-distribuire?

Postby codita » Thu Dec 07, 2006 7:47 pm

Hello! Ce centru sa aleg in apropiere de Bucuresti? Stau si ma uit la lista cu spitalele ca mata la calendar. Eu am 756 si sunt a 44 candidata din buc, deci nu am nici o sansa sa prind B si nici macar Ilfovul... Voi ce ati auzit de Targoviste, Pitesti sau Ploiesti? Ne dau transferul repede?

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Thu Dec 07, 2006 7:52 pm

in general anul trecut nu am auzit sa fie probleme
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
Pisi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Nov 20, 2006 10:54 pm

Postby Pisi » Thu Dec 07, 2006 7:53 pm

Nu exista probleme cu transferurile! Am avut colegi care anu trecut au luat MF la Iasi si li s-a dat transferul fara probleme! La fel si celelalte zone

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Thu Dec 07, 2006 7:55 pm

in caz ca se nebunesc arunca in fatza faza cu locul de cazare.la mine in oras chiar tanti de la dsp a zis dat fiind ca nu avem locuri de cazare sa va asiguram aveti liber la transfer
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
Evo
senior
senior
Posts: 147
Joined: Thu Sep 23, 2004 12:13 pm

Postby Evo » Thu Dec 07, 2006 8:27 pm

Sibiul nu a dat transfer deloc pe mf anul trecut. Doar detasare.

chrislove
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:58 pm

Postby chrislove » Fri Dec 08, 2006 12:16 am

mai ziceti :D

constanta cum da transferurile? usor/greu/deloc?

alfa
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Jun 12, 2006 1:51 pm

Postby alfa » Fri Dec 08, 2006 11:18 am

anul trecut s-a dat transfer aproape la toata lumea munai ca tinand cont ce la face celor de pe celelalte specialitati carorora nu vor sa le dea transfer decat cu rezident la schimb parerea mea este ca ar trebui sa va ganditi bine unde luati eventual cat mai aproape de casa

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Fri Dec 08, 2006 4:51 pm

buzaul a dat liber in draci
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Fri Dec 08, 2006 10:32 pm

cine vrea bucuresti si nu prinde..il dau la schimb pe braila :)..eu am luat bucuresti si...n-am reusit sa iau transferul..pt ca indrumatorul de MF din bucuresti a zis ca el inca nu stie cati rezidenti o sa aibe..era nervos de ce dsp ii trim pe toti rezidentii la el (e singurul indrumator de MF din bucuresti..deci...)..Asa ca...ma rog sa gasesc o solutie..macar cu detasarea..desi tot la el o sa ajung...

User avatar
shire
senior
senior
Posts: 261
Joined: Tue Nov 21, 2006 8:52 am

lamurit-ma si pe mine va rog

Postby shire » Fri Dec 08, 2006 10:51 pm

care sunt motivele pt care se da transfer fara probleme? si care este procedura? ce inseamna centru arondat? ce naiba sa aleg, pt. ca bucuresti nu prind? unde sa ma duc pt a pleca mai repede?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Dec 09, 2006 1:06 am

ralucutza wrote:cine vrea bucuresti si nu prinde..il dau la schimb pe braila :)..eu am luat bucuresti si...n-am reusit sa iau transferul..pt ca indrumatorul de MF din bucuresti a zis ca el inca nu stie cati rezidenti o sa aibe..era nervos de ce dsp ii trim pe toti rezidentii la el (e singurul indrumator de MF din bucuresti..deci...)..Asa ca...ma rog sa gasesc o solutie..macar cu detasarea..desi tot la el o sa ajung...


eu personal am fost ieri sa ma transfer de la tgv la bucuresti.
mai du-te o data si zi-i de mine (kooksee de pe forum- stie el) si zi-i sa stea linistit ca nu ramane fara rezidenti.erau o gramada care plangeau pe acolo sa ii primeasca. noua ne-a zis fix invers, ca ce sa faca el cu "saptesute si atatia de rezidenti".
sper ca ai fost cu bomboane la secretara altfel vorbim discutii aici.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Sat Dec 09, 2006 4:35 am

anul trecut bucuresti si ilfov s-au terminat imediat.nu inteleg de ce se aglomereaza lumea pe mf in buc.multi i-am auzit ca vor buc chiar daca erau de la mama naibii.

fiti realisti cand alegeti ,in provincie e probabil sa dati de medici ca sa va lase in pace sa invatati linistiti pentru rezu de la anu,iar daca vreti sa faceti mf ,aveti ocazia la stagii sa fiti chiar singuri pe sectie sau cabinet si practic sa faceti mult mai mult decat intr0o clinica cu 30 de rezidenti docatoranzi si alte vietatzi medicinale
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Sat Dec 09, 2006 12:32 pm

kooksee..nu stiu daca vb despre aceeasi persoana..oricum e prea tarziu acum sa merg la el..pt ca dosarele trebuiau depuse pana pe 6..si cum nu sunt nici din Bucuresti..mai greu...si sincer..imi doresc sa nu mai cunosc in viata mea asemenea "doctori"...Oricum e o idiotenie...sa NU POT ALEGE braila pt ca am luat "prea mult " la rezi..cand sunt atatia altia care se roaga sa prinda bucuresti...
Sper sa se rezolve cumva in ianuarie..cu detasare....sau oare e posibil sa fac MF in braila ..direct..fara detasare..fara nimic..daca braila este arondata centrului universitar Bucuresti???

Carrera
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Nov 22, 2004 12:58 am

Postby Carrera » Sat Dec 09, 2006 1:28 pm

Din cate am inteles eu, TU iti alegi centrul si unitatea de incadrare: deci daca vrei Braila alegi Braila. Si gata, mai ales ca ai avut un punctaj mare. De ce mai umbli dupa transfer?

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Sat Dec 09, 2006 2:12 pm

esti sigura ca se poate??

Carrera
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Nov 22, 2004 12:58 am

Postby Carrera » Sat Dec 09, 2006 2:32 pm

Pai de ce au mai pus Braila pe liste? :)

Tu iti alegi unitatea de incadrare dupa media pe care o ai.

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Sat Dec 09, 2006 3:43 pm

se dau transferuri intre dsp-uri arondate aceluiasi centru universitar ? simplu da sau nu ? sau doar intre centre universitare diferite ?
Viata lunga si prospera!

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Sat Dec 09, 2006 4:13 pm

Carrera ..nu sunt convinsa ca vb de acelasi lucru...eu am luat MF direct..nu prin redistribuire...si practic ..am fost obligata sa aleg centru universitar...am deja spital platitor..am semnat contractul..etc..acum..nu-mi ramane decat sa sper la o detasare..sau ..dupa ultimele posturi de aici..e posibil sa pot face primul stagiu de MF in braila???

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Sat Dec 09, 2006 7:00 pm

DETASARE!anu trecut s-a dat de la primu stagiu.relax ca o sa fie ok.
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

Carrera
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Nov 22, 2004 12:58 am

Postby Carrera » Sat Dec 09, 2006 8:42 pm

ralucutza wrote:Carrera ..nu sunt convinsa ca vb de acelasi lucru...eu am luat MF direct..nu prin redistribuire...
Sorry, asa nu stiu... :)

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Sun Dec 10, 2006 11:13 am

Kooksee..tu cand ai fost pt transfer..tot la dr Matei ai fost???..si tot la "centrul de ocrotire a mamei si copilului" (lacul tei) l-ai gasit?..sau mai are si alta amplasare :D

User avatar
blondel
senior
senior
Posts: 122
Joined: Fri Oct 01, 2004 10:31 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby blondel » Sun Dec 10, 2006 3:40 pm

ralucutza wrote:Kooksee..tu cand ai fost pt transfer..tot la dr Matei ai fost???..si tot la "centrul de ocrotire a mamei si copilului" (lacul tei) l-ai gasit?..sau mai are si alta amplasare :D


hmm..... nu este cel de la policlinica titan ? ca eu acolo ma duceam maine :(
deci unde ma duc in "audienta" la prof. dr. matei: titan /tei/alta amplasare?
Si totusi Pamantul se invarte!...

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Sun Dec 10, 2006 7:28 pm

Tot el e. Si la Irza, si la Policlinica Titan. :twisted: Conferentiarul Matei e UNIC!
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Dec 11, 2006 12:38 am

eu la titan l-am prins
are audiente marti si joi parca. (joi am fost eu)
si evident ca e unic.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Mon Dec 11, 2006 8:56 am

daca iti aduci aminte si orele in care are audienta....esti super.. :D :P

User avatar
blondel
senior
senior
Posts: 122
Joined: Fri Oct 01, 2004 10:31 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby blondel » Mon Dec 11, 2006 9:41 am

ralucutza wrote:daca iti aduci aminte si orele in care are audienta....esti super.. :D :P


da ar fi exceptional :roll:
btw ce hartii trebuie sa am semnate inainte de a ajunge la el ?
intai dsp-rile sau direct la el si restul apoi ?
Si totusi Pamantul se invarte!...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Dec 11, 2006 1:46 pm

pai teoretic parca intre 12-14
oricum e posibil sa intarzie, dar vine pana la urma.
pai la el mergi fara nici-o hartie.
te invata secretara lui cum sa scrii cererea catre el.
practic cele 3 hartii penntru transfer (dat drumu de la dsp, acceptul de la spitalu platitor si cererea catre matei se obtin independent. nici una nu le conditioneaza pe celelalte 2)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Mon Dec 11, 2006 5:38 pm

merci mult Kooksee...eu am fost numai la Irza, n-am stiut ca "are audiente" la titan..probabil ca de-aia s-a purtat asa "bine" cu mine...
sper sa fie ok la detasare..apropo..stie cineva ce acte trebuie pt detasare si cand se depun cererile? Trebuie sa astept ianuarie sau se poate si acum??


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests