Ce se intampla cu inscrierea pe mf?

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
ALBA IULIAN
senior
senior
Posts: 132
Joined: Mon Dec 04, 2006 5:42 pm

Ce se intampla cu inscrierea pe mf?

Postby ALBA IULIAN » Mon Dec 04, 2006 5:48 pm

Stie cineva ce se mai intampla cu inscrierea pe mf, in cazul celor repartizati de pe chir, med ... Ne lasa astia 'orbi' pana pe 8 decembrie? De unde putem sti ca au primit faxurile trimise si daca intr-adevar le-au inregistrat cum trebuie si suntem pe lista? Nu de alta, dar cine stie, se putem trezi vineri cand se afiseaza pe rezi2006 ca nu figuram pe lista, si pana duminica ... pe unde sa alergi in week-end?

medcelena
junior
junior
Posts: 33
Joined: Sun Aug 28, 2005 10:16 am

Postby medcelena » Mon Dec 04, 2006 6:20 pm

Eu zic sa ne rugam si sa dam un acatist la biserica...

User avatar
ALBA IULIAN
senior
senior
Posts: 132
Joined: Mon Dec 04, 2006 5:42 pm

Postby ALBA IULIAN » Tue Dec 05, 2006 1:27 pm

Se pare ca da ...

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Tue Dec 05, 2006 2:35 pm

cel mai probabil veti vedea listele vineri pe site si nu mai devreme. nu va impacientati in schimb, cereri pierdute au fost si anul trecut (d.ex li s-a defectat faxul) insa asta n-a fost o problema, au luat lista mare de candidati (anul trecut strict promotia 2005) cu rezultate la rezi, i-au scos pe cei care au ales specialitate (si pe cei alte promotii, anul trecut) si cei ramasi au putut participa la re-distribuire (la cei la care nu s-a gasit cererea s-a notat "cerere neidentificata" fara sa le afecteze dreptul de a alege). dimpotriva, oameni care n-au depus cerere vor fi si ei pe liste si vor putea participa la repartitie, daca se procedeaza la fel.

nu asta va fi problema, ci locurile scoase la spitale. tot din practica de anul trecut (pe care am urmarit-o de pe margine, nefiind promotie 2005) veti vedea ca sunt f.putine locuri in centre universitare si cele mai multe in spitale judetene si orasenesti imprastiate prin toata tzara. alegerea se face in ordinea punctajelor, cu cat aveti punctaj mai mic cu atat optiunile devin mai "exotice". nu e cazul sa renuntati, transferuri sunt posibile (desi dificile) iar dupa cum se vede treaba MS a initiat un proiect de modificare a legii rezidentiatului prin care intentioneaza sa desfiinteze aceasta redistribuire din 2007 (il gasiti pe site-ul lor http://www.ms.ro la proiecte acte normative, unde puteti posta propuneri/sugestii pt lege chemandu-se ca e "in dezbatere publica") deci o a doua sansa nu veti mai avea (in proiect se reinfiinteaza stagiatura, insa numai pt absolventii din 2007 incolo).

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Tue Dec 05, 2006 10:42 pm

proiectul ala e o emanatie a unei minti putrezite.cu repartitiile relax
anu trecut s-au facut transferuri in draci.
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
ALBA IULIAN
senior
senior
Posts: 132
Joined: Mon Dec 04, 2006 5:42 pm

Postby ALBA IULIAN » Wed Dec 06, 2006 10:23 pm

Macar anul asta sa aloce mai mult locuri in centrele mari, mai ales ca pe chir sunt aprox 750 de "candidati" la ocuparea unui loc pe mf fata de anul trecut de 400 ...

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Wed Dec 06, 2006 11:31 pm

asa ar fi logic ca anul asta sa fie mai multe locuri proportional cu nr de candidati...poate se prind si ei ca anul asta sunt mai multi decat promotia de anul acesta....
oricum eu nu pricep ca e logica sa scoti asa putine locuri in centre universitare..ca pana la urma tot la aia se ajunge prin transferuri...
Viata lunga si prospera!


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests