Stagiile pentru mf

...nimeni n-a spus ca va fi usor
ROXA
Posts: 2
Joined: Sun Dec 03, 2006 7:00 pm

Stagiile pentru mf

Postby ROXA » Sun Dec 03, 2006 8:58 pm

Va rog sa-mi spuneti ce stagii se fac pe mf. Am luat anul acesta mf si vreau sa dau din nou rez la anul pe chirurgie. Nu stiu ce stagii sa-mi aleg ca sa fie bine. VA ROG RASPUNDETI-MI DACA STITI. MULTUMESC

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Re: Stagiile pentru mf

Postby md31174 » Sun Dec 03, 2006 9:09 pm

mf-3 luni
infectioase 1 luna
dermato 1 luna
chir 2 luni
psihiatrie 1 luna
diabet 1 luna
med interna 6 luni
pediatrie 5 luni
neurologie 1 luna
gineco 2 luni
SPM 1 luna
Mf 1 an
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

ROXA
Posts: 2
Joined: Sun Dec 03, 2006 7:00 pm

Postby ROXA » Sun Dec 03, 2006 9:36 pm

multumesc mult. :D

Daca e cineva care a facut mf anul acesta la Iasi si a dat rez din nou, am nevoie de un sfat: ce stagii sa aleg ca sa pot si invata pt rez si sa-mi pot lua concediu inainte de examen.

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Sun Dec 03, 2006 10:42 pm

cele scurte! dar nu ti le alegi tu! se face o programare a stagiilor in functie de numarul de grupe. programarea este facuta de catre indrumatorul de rezidentiat ( aka sinitchi). oricum incearca sa ocolesti internele si pediatria unde trebuie sa muncesti pe bune + garzile de rigoare.
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Sun Dec 03, 2006 11:32 pm

din cauza adaptarii curiculei la normele UE stagiile pe mf s-au modificat. se incepe obligatoriu cu 6 luni de mf.

User avatar
md31174
senior
senior
Posts: 360
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:05 pm
Location: Romanica....
Contact:

Postby md31174 » Sun Dec 03, 2006 11:36 pm

unde scrie? ai un link?
Suma inteligentei pe planeta este constanta, insa populatia se afla intr-o continua crestere.

User avatar
emushi
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Oct 13, 2006 4:19 pm
Contact:

Postby emushi » Tue Dec 05, 2006 1:30 pm

vmc wrote:din cauza adaptarii curiculei la normele UE stagiile pe mf s-au modificat. se incepe obligatoriu cu 6 luni de mf.

wooow nu se poate! adica exact cele cateva luni in care ziceam ca merg si eu sa invat ceva!?!?!?
esti sigur?

alfa
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Jun 12, 2006 1:51 pm

Postby alfa » Tue Dec 05, 2006 1:43 pm

esti sigur de treaba asta sau iarasi din auzite
eu stiam ca poti alege ce vrei nu iti impune nimeni nimic

alfa
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Jun 12, 2006 1:51 pm

Postby alfa » Tue Dec 05, 2006 1:43 pm

esti sigur de treaba asta sau iarasi din auzite
eu stiam ca poti alege ce vrei nu iti impune nimeni nimic

alfa
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Jun 12, 2006 1:51 pm

Postby alfa » Tue Dec 05, 2006 1:43 pm

scuze

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue Dec 05, 2006 1:51 pm

depinde de centru.
la mine la targoviste alegeam noi (cu niste limite- adica trebuia sa fie medic- instructor disponibil)
pe la iasi se aude ca se stabilesc de catre coordonator.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Tue Dec 05, 2006 2:08 pm

da, este sigur. se incepe obligatoriu cu 6 luni de mf. curriculele se schimba dar nu sunt gata. ca la romanika, rezidentii mf anul 1 se vor conforma unor reglementari inainte ca ele sa fie emise (vor fi definitivate prin primavara, am inteles de la cnpds). cineva a dat ordin sa se procedeze asa si observ ca se pun in practica intr-un elan pionieresc.

de unde stim? exista "seria" (limitata) de rezidenti in urma sentintei (cei cu procesul impotriva MS) care au inceput de la 01.12 si care au fost rechemati la cnpds/dsp-uri pt a-si schimba stagiile deja alese in mf 6 luni, fara sa fie o situatie speciala ci "pt a se conforma noilor curricule, in curs de elaborare, care vor fi valabile pt TOTI, si care vor fi adaptate in masura posibilului si pt rezidentii aflati deja in pregatire".

partea cu ue e o scuza ca si pana acum, fara fundament real (sau in orice caz justificarea e alta, nu ue), praf in ochi, daca vreti sa studiati normele europene sunt cuprinse in dir.93/16/CEE pe care o gasiti aici http://europa.eu.int/eur-lex/en/consleg ... do_001.pdf

rexona
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Mon Nov 27, 2006 12:18 pm

Postby rexona » Tue Dec 05, 2006 4:44 pm

eu sper sa nu ai dreptate! :( Dar daca ai, oare se poate face detasare (nu transfer) din centru universitar in alt oras din alt judet (fara a fii centru univ)? Si daca da, cum? :x-mas:

opr
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Fri Nov 24, 2006 1:49 pm

Postby opr » Tue Dec 05, 2006 7:32 pm

Stagiul de mf unde se face(spital, dispensar)? Cat poate fi de solicitant, in cel mai rau caz vorbind(ca timp)?

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Tue Dec 05, 2006 7:41 pm

la cabinet de familie si depinde de medic
Eu inteleg ca nu-ntelegi, dar nu-nteleg ce nu-ntelegi, de ma-ntelegi eu te-nteleg, M-AI INTELES?

opr
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Fri Nov 24, 2006 1:49 pm

Postby opr » Tue Dec 05, 2006 7:51 pm

Cabinetul poate fi si in afara razei(orasului) centrului respectiv? (in localitati situate la periferia lui)

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Tue Dec 05, 2006 8:13 pm

da cabinetul poate fi si in afara centrului, depinde unde esti repartizat, cel putin anul trecut, repartitiile pentru mf au fost nu doar in centre universitare ci si in orase arondate centrului respectiv, ma refer in situatia asta la cei care au pus cerere pentru mf, cei care au luat mf ca si specialitate din cate stiu sunt repartizati doar in centre universitare, asa ca nu stiu daca pot face si in afara centrului respectiv
Eu inteleg ca nu-ntelegi, dar nu-nteleg ce nu-ntelegi, de ma-ntelegi eu te-nteleg, M-AI INTELES?

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Tue Dec 05, 2006 9:39 pm

poti face stagiul de MF la ORICE medic primar de mf ? mai precis pot sa fac stagiul de mf la medicul meu de familie (care e primar) ?
Viata lunga si prospera!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Dec 06, 2006 12:51 am

in principiu da.
dar trebuie sa fie in evidenta alora de la dsp ca accepta rezidenti
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Wed Dec 06, 2006 1:05 am

pai si cum fac ca medicul meu sa ajunga pe "lista scurta" a celor de la dsp ? ma duc cu vreo cerere ca accepta sa ma ia ca rezident ? a facut cineva asa ceva ?
Viata lunga si prospera!

User avatar
crisa_s
senior
senior
Posts: 433
Joined: Sun Jan 23, 2005 9:49 pm
Contact:

Postby crisa_s » Wed Dec 06, 2006 1:15 am

nu prea poti sa faci tu nimic, sau cel putin n-am auzit de asa ceva, de obicei sunt liste la dsp cu cabinetele de mf la care poti sa iei stagiu
Eu inteleg ca nu-ntelegi, dar nu-nteleg ce nu-ntelegi, de ma-ntelegi eu te-nteleg, M-AI INTELES?

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Wed Dec 06, 2006 10:14 am

scuzati ca n-am mai venit cu precizari, eram ocupata cu "munca", dar mickeygreen a facut lumina la timp.
exista o lista la dsp cu medicii de familie acreditati, in ordinea mediilor se alege un medic de pe lista. eu am avut noroc sa am medicul de familie pe lista...
in aceste 6 luni de mf o parte trebuie facute la catedra, ieri am vorbit cu proful din cluj si mi-a zis ca 3 luni va trebui sa merg acolo (mi-a fixat 1 ianuarie inceperea stagiului la catedra)

cand alegeti mf sa fiti foarte atenti ce oras alegeti pentru ca tranferuri in cadrul aceluiasi DSP nu se pot face. concret in judetul cluj, am ales Dej si nu ma pot tranfera la Cluj. daca alegeam Tg. Frumos sau Braila nu era absolut nici o problema tranferul. ramane varianta detasarii, mancatoare de nervi si bani pentru naveta lunara sa duci pontajul.

acum umblu in disperare sa ma incadrez, trebuie hartii din milioane de locuri, semnate si super semnate, inclusiv la Directia de Munca (nu stiam ca pana acum sa se fi cerut asa ceva). daca aveti intrebari va stau la dispozitie.

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Postby matrix » Wed Dec 06, 2006 10:43 am

asa...probabil nu o sa apuc bucuresti din prima (anul trecut au fost 32 de locuri, iar eu nu sunt in primii 32), dar am motive destule sa raman in bucuresti (domiciliu stabil; nu am rude in alta parte a tarii, prob financiare ca tot rezidentul).
ideea e ca o sa iau ceva apropape de Bucuresti ca apoi sa ma transfer oricum ceva aproape ca sa nu dau o avere pe tren...pt ca la cum merg lucrurile la noi cu siguranta nu o sa ajunga un singur drum. probabil o sa fie Pitesti, Ploiesti...acolo zice ca sunt arondate centrului universitar Bucuresti.....dar banuiesc ca nu e acelasi dsp (ca exista dsp prahova, dsp arges si dsp bucuresti).
acum am inteles ca fiecare dsp cere actele in functie de ce vrea el. deci ce acte trebuie pt transfer si apoi ce acte trebuie pt angajare ?
banuiesc ca te angajezi acolo unde ai luat repartitia si apoi te transferi, corect ?
Viata lunga si prospera!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Dec 06, 2006 10:46 am

ia targoviste.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
ALBA IULIAN
senior
senior
Posts: 132
Joined: Mon Dec 04, 2006 5:42 pm

Postby ALBA IULIAN » Thu Dec 07, 2006 10:49 pm

Ce chestie !!!! Pai daca nu prind Brasov si aleg Fagaras (in acelasi judet) voi avea probleme mai mari decat as alege Ploiesti ?! Nu-mi vine sa cred ... nu se poate asa ceva ... :cry: :cry: :cry:

User avatar
cookyy
senior
senior
Posts: 160
Joined: Mon Sep 05, 2005 2:57 pm
Location: bucuresti

Postby cookyy » Fri Dec 08, 2006 12:25 am

aoleuuuu....pai....in cazul in care trebuie sa incepem cu mf...nu stie nimeni un mf in buc sa imi zica si mie si care sa imi faca stagiu mai...frumos????va rog mult...foarte naspa...sa inteleg ca dc iau buc nu pot sa fac mf la medicul meu care e in ploiesti,nu? foarte naspa...foarte naspa...eu tocmai de stagiul de mf vroiam sa scap.....vroiam stagiile scurteeeee....
yeah...right...whatever....

User avatar
ioaname
senior
senior
Posts: 138
Joined: Fri Oct 06, 2006 10:26 am
Location: pe mijlocul tarii

Postby ioaname » Fri Dec 08, 2006 1:22 am

ALBA IULIAN wrote:Ce chestie !!!! Pai daca nu prind Brasov si aleg Fagaras (in acelasi judet) voi avea probleme mai mari decat as alege Ploiesti ?! Nu-mi vine sa cred ... nu se poate asa ceva ... :cry: :cry: :cry:


Da ce prostie si eu ma gandeam la asta!Dar oare dc luam Sf. Gheorghe care apartine deTg, Mures oare se accepta transfer ca e si mai apropae de bv decat Fagaras

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Fri Dec 08, 2006 3:51 am

transferurile se aproba intre ASP diferite!!!
ASP este in fiecare judet.
poti face MF la orice medic primar acreditat de ASP. daca ai luat bucuresti, primii care vor alege in ploiesti vor fi cei care au ales aceasta, daca ramane loc liber la medicul tau de familie....no problem!

User avatar
cookyy
senior
senior
Posts: 160
Joined: Mon Sep 05, 2005 2:57 pm
Location: bucuresti

Postby cookyy » Fri Dec 08, 2006 12:18 pm

pai...sory ca tot nu am inteles :roll: dar nu ne repartizeaza direct pe spitale duminica?ne repartizeaza intai pe centre si apoi mai venim o data pentru spitale?eu asa am crezut daca au afisat locurile asa....adica eu sunt a 12-13 -a pe buc -nu mai stiu sigur acum- deci prind si vreau xxx spital dar mf il am in ploiesti ...deci pot sa fac la el ca apartine de acelasi centru-bucuresti-?sau se considera ca apartine de ploiesti si nu merge?asta nu am inteles.... :o
yeah...right...whatever....

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Fri Dec 08, 2006 12:56 pm

http://www.protv.ro/filme/franta-recrut ... omani.html

foarte offtopic. dar suficient pentru a va face o idee despre ce urmeaza:)
rog moderatorul sa nu ma pedepseaca prea tare :roll:

User avatar
zapino
senior
senior
Posts: 102
Joined: Mon Jul 17, 2006 10:43 am
Location: ms

Postby zapino » Fri Dec 08, 2006 2:45 pm

nu cred ca prind loc in tg mures dar as putea sa aleg reghin care e tot arondat dsp mures.ce ma sfatuiti sa fac sa iau reghin sau sa iau alt centru universitar si apoi sa ma transfer??in cadrul aceluiasi dsp am inteles ca nu se dau transferuri.daca iau mf reghin stagiile de pregatire unde se fac?in tg mures?

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Fri Dec 08, 2006 3:20 pm

de la Reghin poti sa faci detasare la Tg. Mures. Unele stagii se fac la Reghin, altele se pot efectua doar in centrul universitar.

User avatar
zapino
senior
senior
Posts: 102
Joined: Mon Jul 17, 2006 10:43 am
Location: ms

Postby zapino » Fri Dec 08, 2006 3:49 pm

mersi vmc.cred ca iau reghin si cer detasare decat sa umblu dupa transfer pe la dracu in praznic.

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Fri Dec 08, 2006 3:57 pm

matrix wrote:banuiesc ca te angajezi acolo unde ai luat repartitia si apoi te transferi, corect ?

nu!
mai intai vezi daca ti se aproba transferul si apoi te angajezi acolo unde vrei(sau unde ai luat,in cazul in care NU se aproba)

chrislove
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:58 pm

Postby chrislove » Sat Dec 09, 2006 1:22 am

deci depun cererea de schimbare centru intre 3-12 ian, astept sa mi se accepte si de abia pe 1 febr fac contract cu spitalul in noul centru?

si cei unde ma dau prima oara ce vor zice? nu sunt obligata sa inchei contractul cu ei?

inseamna ca luna ian. nu sunt platita?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Dec 09, 2006 1:40 am

pai oricum, ianuarie incepe de pe 15 asa ca primii bani sunt undeva dupa 15 februarie.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

codita
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 23, 2006 1:24 am
Location: home

Postby codita » Sat Dec 09, 2006 1:43 am

cookyy wrote:pai...sory ca tot nu am inteles :roll: dar nu ne repartizeaza direct pe spitale duminica?ne repartizeaza intai pe centre si apoi mai venim o data pentru spitale?eu asa am crezut daca au afisat locurile asa....adica eu sunt a 12-13 -a pe buc -nu mai stiu sigur acum- deci prind si vreau xxx spital dar mf il am in ploiesti ...deci pot sa fac la el ca apartine de acelasi centru-bucuresti-?sau se considera ca apartine de ploiesti si nu merge?asta nu am inteles.... :o


Duminica ne repartizeaza direct pe spitale. Daca vrei sa faci la medicul tau de fam din Ploiesti alege at Ploiestiul pt ca cei de la Dsp-ul din Bucuresti te vor repartiza in ian la medicii de familie din Bucuresti. Sunt 2 Dsp-uri diferite cu liste proprii. Am sunat astazi la Dsp-ul din Ploiesti, din Bucuresti si respectiv si la Ministerul Sanatatii si mi-au spus cam aceleasi lucruri.

codita
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 23, 2006 1:24 am
Location: home

Postby codita » Sat Dec 09, 2006 1:45 am

cookyy wrote:pai...sory ca tot nu am inteles :roll: dar nu ne repartizeaza direct pe spitale duminica?ne repartizeaza intai pe centre si apoi mai venim o data pentru spitale?eu asa am crezut daca au afisat locurile asa....adica eu sunt a 12-13 -a pe buc -nu mai stiu sigur acum- deci prind si vreau xxx spital dar mf il am in ploiesti ...deci pot sa fac la el ca apartine de acelasi centru-bucuresti-?sau se considera ca apartine de ploiesti si nu merge?asta nu am inteles.... :o


Duminica ne repartizeaza direct pe spitale. Daca vrei sa faci la medicul tau de fam din Ploiesti alege at Ploiestiul pt ca cei de la Dsp-ul din Bucuresti te vor repartiza in ian la medicii de familie din Bucuresti. Sunt 2 Dsp-uri diferite cu liste proprii. Am sunat astazi la Dsp-ul din Ploiesti, din Bucuresti si respectiv si la Ministerul Sanatatii si mi-au spus cam aceleasi lucruri.

User avatar
ALBA IULIAN
senior
senior
Posts: 132
Joined: Mon Dec 04, 2006 5:42 pm

Postby ALBA IULIAN » Sat Dec 09, 2006 2:40 am

Oare se poate rezolva detasarea pt stagiul de 6 luni de mf de la inceput? Asta in cazul
de mai sus, in cadrul aceluiasi DSP ... e chiar important sa te lase mai ales la acest
prim stagiu obligatoriu (dupa cum am inteles de mai sus) este prea lung ca sa mergi zilnic
in alt oras situat la zeci de km de casa ... :cry:

User avatar
ALBA IULIAN
senior
senior
Posts: 132
Joined: Mon Dec 04, 2006 5:42 pm

Postby ALBA IULIAN » Sun Dec 10, 2006 10:45 am

Hai sa avem cu toti bafta la repartitie ... mai ales pentru cei care inca nu au luat deja un loc la ora asta ... :)


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests