oradea

...nimeni n-a spus ca va fi usor
roxy
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Nov 24, 2006 1:58 pm
Location: timisoara

oradea

Postby roxy » Thu Nov 30, 2006 9:16 pm

la tm e toul ok , in schimb de la oradea nu se pleaca anul asta...

nicolemed2000
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Nov 24, 2006 8:51 pm

Postby nicolemed2000 » Thu Nov 30, 2006 11:12 pm

eu vreau sa ma transfer din oradea in bucuresti....esti sigura ca cei din oradea nu dau transferul?

roxy
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Nov 24, 2006 1:58 pm
Location: timisoara

oradea

Postby roxy » Fri Dec 01, 2006 11:09 am

ai depus deja cererea?joi era tristete maxima la decanat , nu a aparut nimeni din conducere , dar se zice ca nu vor sa dea transferuri deloc , a ramas totul pe luni cand ar trebui sa fie toti acolo si sa protesteze cumva...nimeni nu vrea sa ramana si ei sunt disperati ca nu au rezideni

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Fri Dec 01, 2006 2:50 pm

nici de la timisoara nu a plecat toata lumea, dar au primit pe toata lumea

User avatar
doradora
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sun Apr 09, 2006 1:53 pm

Postby doradora » Sat Dec 02, 2006 7:14 pm

de la oradea nu se pot face nici transferuri si nici detasari booty.gif

roxy
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Nov 24, 2006 1:58 pm
Location: timisoara

oradea

Postby roxy » Sun Dec 03, 2006 11:02 am

de unde stii? esti in aceiasi situatie?

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Sun Dec 03, 2006 1:17 pm

sunt foarte surprinsa sa aud astfel de stiri. chiar foarte surprinsa. :roll: eu una personal din fericire nu am fost in situatia sa cer transfer, am luat unde am vrut, adica acasa la oradea, dar mi se pare ciudat de tot ca nu mai vor sa dea transfer.
auzisem de la colegii din anii precedenti ca nu au fost probleme cu transfer pana acum, dar in situatia de fata, nu stiu ce sa mai zic :? chiar imi pare f rau de cei care nu au reusit sa primeasca transfer sau macar detasare.....ma gandesc ca la fel de bine si eu puteam sa fiu in situatia asta si cu siguranta imi scoteam parul din cap daca nu ma lasau mai marii conducerii sa plec acasa.. :(
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
doradora
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sun Apr 09, 2006 1:53 pm

Postby doradora » Sun Dec 03, 2006 1:25 pm

din fericire nu sunt in situatia asta ...dar intamplarea a facut sa fiu i prezenta la o discutie intre cineva de la dsp si o d-na doctor care a sustinut rezi anu acesta...si o sfatuia sa nu aleaga oradea daca nu vrea de fapt sa faca rezi in oradea pt ca cei din oradea nu dau transferu..iar la repartitie d-na respectiva ascultase sfatul si nu a ales oradea .... dar va spun din intamplare am auzit discutia lor ...zilele acelea aveam ciulite urechile la orice discutie/zvon ce avea legatura cu rezi .....din fericire eu am luat ceea ce am vrut....imi pare rau de cei care mai au bataie de cap cu transferul...dar dragilor nu va dati batuti intrebati peste tot ...in romania dezinformarea e mai in voga decat informarea ..nu inteleg cu ce scop insa....

User avatar
doradora
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sun Apr 09, 2006 1:53 pm

Postby doradora » Sun Dec 03, 2006 1:31 pm

va doresc la toti bafta sa reusiti sa va transferati ..altfel e cam nasol sa stai in chirie si sa te descurci din salar de rezident..... cel mai rau e ca sunt medici in sistem si nu inteleg ce greu e in medicina ..ca si cum ei n-ar fi trecut prin astea .. de nu accepta transferuri...... brave.gif

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Sun Dec 03, 2006 1:33 pm

nici eu nu inteleg scopul dezinformartii, dar asa e. cam 95% din ce" se aude" nu e de ascultat. asa ca va sfatuiesc pe toti sa va informati bine de tot de la autoritatile in cauza si sa nu dati 2 bani pe ce a zis cineva ca stie sigur.
totusi, daca ai acte doveditoare de domiciluiu, nu inteleg cum sa nu-ti dea transferul????? :?:
adica cum nu iti da transferul? din cate am inteles eu, oficial si legal ar trebui sa acorde transfer sau macar detasare daca nu pot sa asigure cazare. si la oradea SIGUR nu au sa opfere cazare.
poate nu e asa, nu stiu, va spun, si eu numai din auzite, si nu ai cum sa fii sigur de asta, dar cel putin asa mi s-ar parea normal. daca nu au unde sa-ti ofere cazare, si tu vii cu acte doveditoare in regula si cererea de transfer, nu ar fi de ce sa te refuze.
nu mai inteleg.. :arrow:
noroc :D ca eu nu am treaba cu dobitocii astai de transferatori
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Mon Dec 04, 2006 10:56 pm

Pentru unii nu a contat ca ai copil, sot, casa, parinti bolnavi sau altceva. La unele catedre nu s-a dat drumul la nimeni deoarece voiau prea multi rezidenti sa plece (de ex 5 din 7, 4 din 7) . Ei nu pot sa dea drumul la toata lumea deoarece nu isi mai fac norma de rezidenti si nu isi mai pot plati asistentii universitari, preparatorii, etc. In aceste conditii s-a ales cea mai simpla solutie: sa nu mai dea drumul la nimeni. Pentru ca ar fi fost discriminatoriu sa aleaga unul sau doi din toti cei 4-5 care vor sa plece. Cred ca in conditiile astea nici macar nu s-au obosit sa vada ce motive ai de vrei sa pleci. Oricum cred ca in final vor da detasari pentru ca ar fi inuman sa nu o faca. Pe hartie ei vor avea numarul de rezidenti si isi vor putea plati salariile cadrelor didactice , iar cei care au diverse probleme care ii impiedica sa traiasca in centrul respectiv vor putea sa mearga acasa. Pana la urma exista motive economico-financiare si de partea lor. Asta e situatia. Sincer, imi pare rau pentru cei care mai inca de umblat, de cheltuit bani pe drumuri , oboseala, etc. E foarte nasol. MUlta bafta tuturor si nu disperati!

nicolemed2000
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Nov 24, 2006 8:51 pm

Postby nicolemed2000 » Tue Dec 05, 2006 10:15 am

a obtinut cineva accept de plecare din Oradea???????

teote
Posts: 4
Joined: Mon Dec 04, 2006 9:23 pm

Postby teote » Tue Dec 05, 2006 11:06 am

nici cluju nu e sau nu mai e de treaba :( . nu accepta transfer decat la schimb. subscriu si eu la parerea majoritatii ca e o mare porcarie chestia asta si bineinteles ca nu trebuie renuntat. trebuie batuti la cap pana li se acreste. daca aveam salariu de 15-20 mil sa ma pot intretine, indiferent cat castiga parintii (mi-e jena, si sunt convinsa ca nu numai mie, la 27 de ani sa mai stau cu mana intinsa pt orice la tata), pe cuvant ca ma duceam la cluj. dar asa.. nici macar chiria nu mi-o pot plati. consider ca e cel mai pertinent, real etc motiv pt care nici n-ar mai trebui sa mai stea la discutii si sa acorde transferul in secunda 2 :evil:

jack_the _riper
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Mar 25, 2004 9:55 pm
Location: Buc

Postby jack_the _riper » Fri Dec 08, 2006 3:58 pm

Salutare!
Stie careva in ce perioada se face incadrarea ca rezident in Oradea? Si cam de ce acte este nevoie pentru incheierea contractului de munca?
Mersi

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Sat Dec 09, 2006 1:22 pm

pe adeverinta pe care ne-au dat-ola repartitie scria ca intre 11 si 22 dec sa ne prezentam la dsp pt ...ma rog, nu stiu pt ce, presupun ca acolo ne vor spune ce si cum in continuare.
despre analize nu stiu prea multe, am inteles ca e ok sa mergi cu fisa exemplarul 2 care ne-au parafat-o stimabilii pt inscrierea la rezi+HVB,HVC, HIv, care le fac gratuit la sanepid daca zici ca esti medic.
cam atat. eu de sapt viitoare ma gandesc sa incep demersurtile angajarii, atunciprobabil o sa pot reveni cu date mai exqacte
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
doradora
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sun Apr 09, 2006 1:53 pm

Postby doradora » Mon Dec 11, 2006 3:13 pm

salut ...am noutati in ceea ce priveste dosarul pt angajare.....la oradea....am fost azi la dsp si avem nevoie de:
-2 poze tip BI
-copie si original CI (3 buc.)
-copie si original :-certificat de nastere
-certificat de casatorie
-certficat nastere copii
-copie si original diploma de bacalaureat
-copie si original diploma /adeverinta licenta (2 buc.)
-cazier
-dispozitie de repartitie dsp
-ordin de confirmare
-adeverinta medicala(medicul de familie)
-carte de munca pt cei care au mai lucrat
-autobiografie pt cei care au mai lucrat
-dosar plic
-fisa medicala de la medicul de medicina muncii
-dispozitie de repartitie de la oficiul fortelor de munca (unde e domiciliul stabil)

.....cam multe trebuiesc..nu?

User avatar
doradora
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sun Apr 09, 2006 1:53 pm

Postby doradora » Mon Dec 11, 2006 3:19 pm

la fortele de munca trebuie sa mergem cu ceva formular primit de la dsp..la medicina muncii tot cu ceva formular de la dsp si cu adeverinta de la medicul de familie..altfel cica mergem degeaba...iar cei de la dsp inca nu au formularele......asa ca..deocamdata putem rezolva putine....
pt cazier e nevoi de :
-CI
-taxa de 10 000 lei (1 leu) la cec sau timbru fiscal de 10 000 lei
-pt regim de urgenta taxa de 50 000 lei platita la cec sau trezorerie
-eliberare in regim normal se face in 4 zile lucratoare ; in urgenta -in aceeasi zi
orar la cazier: L-J preluare acte intre orele 7-16
v orele 7-13
eliberare cazier L-V orele 7-19
..sper sa va fie de folos informatiile astea....

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Mon Dec 11, 2006 9:20 pm

mersi pt infouri doradora
de mare folos, indeed. caci daca asa sta treaba si inca nu au formulare.... :wink:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
doradora
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sun Apr 09, 2006 1:53 pm

Postby doradora » Mon Dec 11, 2006 11:11 pm

asa au zis ..sa revenim peste 2-3 zile .... eu zic sa incercam si miercuri pt ca vin sarbatorile si poate si la fortele de munca ne va rezolva in 1-2 zile sau cine stie plus medicul de medicina muncii ne cere poate ceva analize care iar dureaza ...si cum am mai zis vin sarbatorile .....si va fi peste tot mai pustiu si lumea ocupata cu cadouri ,cozonaci, brazi etc.....

jack_the _riper
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Mar 25, 2004 9:55 pm
Location: Buc

Postby jack_the _riper » Tue Dec 12, 2006 3:19 pm

Mersi si eu pentru informatii.
Nu prea inteleg ceva: formularele pentru oficiul fortelor de munca si medicina muncii trebuie sa le luam de la DSP Oradea sau putem sa le luam si din localitatea de domiciliu? Si inca ceva: fisa medicala de la medicina muncii trebuie luata din Oradea sau din localitatea de domiciliu?

User avatar
doradora
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sun Apr 09, 2006 1:53 pm

Postby doradora » Tue Dec 12, 2006 4:02 pm

cei de la dsp oradea au spus ca tre sa ne dea ei ceva formulare (pe care nu le-au primit de nu stiu unde) si cu acele formulare tre sa mergem apoi la fortele de munca si la medicina muncii.

User avatar
doradora
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sun Apr 09, 2006 1:53 pm

Postby doradora » Tue Dec 12, 2006 4:06 pm

revin cu o precizare in privinta cazierului...nu se mai plateste la cec nici o taxa pt cazier ..mergeti la politie unde se elibereaza cazier si acolo se plateste taxa de 10 000 lei sau taxa de urgenta.....un lucru f bun facut in romania ...in sfarsit si ceva bun ...nu mai trebuie sa alergi peste tot rezolvi totul la ei....
...n-a sunat nimeni sau n-a fost nimeni la dsp oradea azi sa intrebati de formularele acelea daca le-au primit si cand putem merge noi dupa ele?

jack_the _riper
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Mar 25, 2004 9:55 pm
Location: Buc

Postby jack_the _riper » Tue Dec 12, 2006 4:11 pm

Si daca nu suntem din Oradea trebuie sa facem un drum in plus numai pentru a lua acele formulare?? Mi se pare cel putin ciudat ca sa nu zic altfel...

User avatar
doradora
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sun Apr 09, 2006 1:53 pm

Postby doradora » Tue Dec 12, 2006 4:15 pm

dar stii ce jack_the_riper mai bine ai suna la dsp oradea...poate poti sa iei formularele acelea si din orasul de domiciliu ...uite nr de tel. de la dsp oradea: 0259/476359... d-na de acolo se ocupa de toate si e draguta te ajuta ...

Eminemscu
junior
junior
Posts: 61
Joined: Wed Jul 16, 2003 9:54 pm
Location: mai pe nicaieri
Contact:

Postby Eminemscu » Wed Dec 13, 2006 6:18 pm

Am fost azi la DSP si au formularele. DAR pt noi astia amarati de pe MF inca nu le au. Putem sa ne ducem dupa ele de luni incolo. Formularul pt oficiul fortelor de munca e necesar doar pt cine are ajutor de somaj.
The MATRIX has you.

User avatar
doradora
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sun Apr 09, 2006 1:53 pm

Postby doradora » Thu Dec 14, 2006 7:32 pm

sal ..am fost azi la dsp.....ordinul si dispozitia nu erau semnate inca...incadrarea se face in per. 18-22 dec .2006......in data de 03.01.2007 la ambulatoriul de specialitate al spitalului cam 42 etj 1 prezenta obligatorie ...se face protectia muncii......
....tot ce e necesar pt dosar plus ceea ce am scris mai sus sunt afisate la parter cam 12 .pe usa..(la dsp)....
....nu stie nimeni daca se cere ceva analize in plus fata de cele care le-am facut pt inscrierea la rezidentiat ? :help:

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Fri Dec 15, 2006 5:38 pm

doradora wrote:sal ..am fost azi la dsp.....ordinul si dispozitia nu erau semnate inca...incadrarea se face in per. 18-22 dec .2006......in data de 03.01.2007 la ambulatoriul de specialitate al spitalului cam 42 etj 1 prezenta obligatorie ...se face protectia muncii......
....tot ce e necesar pt dosar plus ceea ce am scris mai sus sunt afisate la parter cam 12 .pe usa..(la dsp)....
....nu stie nimeni daca se cere ceva analize in plus fata de cele care le-am facut pt inscrierea la rezidentiat ? :help:

si eu am inceput azi sa umblu mai serios dupa dosar. ordinele de confirmare au fost semnate pe la ora 12, dispozitiile inca nu. in consecinta eu am primit ordinul de confirmare si tanti mi-a zis sa ervin dupa dispozitia de repartitie. m-am intalnit dupamasa cu o colega care a mers pe la 2 jumate, si ea deja avea si ordinul de confirmare si dispozitia de repartitie in manuta.
de la cam12 primesti o adev cu care tre sa mergi la medicina muncii, unde ti se va face o fisa. analizele facute pt examen iti vor folosi doar de dragul vdrl-ului, in rest cu fisa de la med muncii tre sa mergi la medicul de familie, respectiv unde vrei tu pt hepatite si hiv. cand sunt gata te intorci la med muncii, si gata fisa medicala.
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
doradora
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sun Apr 09, 2006 1:53 pm

Postby doradora » Tue Jan 09, 2007 10:50 am

hello...oradenii nu mai spun nimic?....pe unde sunteti ?.....
ce stiti de data de 10 ian. ? pe langa chitanta de plata a taxei de 20 ron mai trebuie ceva?
:byebye:

bee
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Tue Jan 09, 2007 9:59 pm

Postby bee » Tue Jan 09, 2007 10:06 pm

Hy. Doar numele medicului de familie pe care ne-am ales. + fişele individuale pe care le-am primit, din câte am înţeles.

bee
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Tue Jan 09, 2007 9:59 pm

Postby bee » Tue Jan 09, 2007 10:07 pm

şi chitanţa

bee
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Tue Jan 09, 2007 9:59 pm

Postby bee » Tue Jan 09, 2007 10:09 pm

cei de la medicină de familie tb să mergem de la ora 13. Celelalte specialităţi nu le ştiu

User avatar
doradora
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sun Apr 09, 2006 1:53 pm

Postby doradora » Sat Feb 10, 2007 2:11 pm

heloooouuu...oradenii nu mai zic nimic...doar muncesc.....sau au plecat toti in vacanta fericiti ca au luat rezi si s-au incadrat?.......ce mai ziceti....?????
...dar de salarii?...bonuri de masa ???......nu stie nimeni nimic?

User avatar
ALBA IULIAN
senior
senior
Posts: 132
Joined: Mon Dec 04, 2006 5:42 pm

Postby ALBA IULIAN » Sat Feb 10, 2007 2:20 pm

Intra pe http://www.ms.ro si gasesti toate detaliile ...

User avatar
doradora
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sun Apr 09, 2006 1:53 pm

Postby doradora » Mon Feb 19, 2007 5:30 pm

oradeniii nu stiti nimic de salar?...bonuri? ati primit?

Eminemscu
junior
junior
Posts: 61
Joined: Wed Jul 16, 2003 9:54 pm
Location: mai pe nicaieri
Contact:

Postby Eminemscu » Tue Feb 20, 2007 1:23 pm

au intrat banii in 19 dupamasa .anul I 539 RON
The MATRIX has you.

bee
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Tue Jan 09, 2007 9:59 pm

Postby bee » Tue Feb 20, 2007 5:25 pm

bonuri nu am primit. La caserie mi s-a spus ca nici nu stiu daca primim sau nu. Mi se pare foarte ciudat.

User avatar
ALBA IULIAN
senior
senior
Posts: 132
Joined: Mon Dec 04, 2006 5:42 pm

Postby ALBA IULIAN » Tue Feb 20, 2007 5:31 pm

Pai ati luat sal. intreg. Tot e bine ...

User avatar
doradora
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sun Apr 09, 2006 1:53 pm

Postby doradora » Mon Mar 05, 2007 5:51 pm

oradenii.....nu stie nimeni de bonuri? cand le primim?....
...mersi....

bee
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Tue Jan 09, 2007 9:59 pm

Postby bee » Tue Mar 06, 2007 7:35 pm

Bune intrebare. Cam pe la sfarsitul lunii martie. Asta a fost ultimul raspuns pe care am primit de la caserie.
Carnelele au sosit deja? Sau Curriculumurile?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Mar 07, 2007 12:29 am

nu putem totusi omite ca cei doi useri oradeni fac misto de noi, cand e asa simplu sa se intalneasca cand ies pe ulita principala ce rost are comunicarea virtuala..
..stim, este net si in Bihon :)


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests