Pediatrie Bucuresti

...nimeni n-a spus ca va fi usor
curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Pediatrie Bucuresti

Postby curly » Tue Nov 28, 2006 4:35 pm

salutare!
cei care ati luat pedi...stiti cumva ce stagii se fac?

voi ce spitale preferati? (ma refer la cele de baza, nu platitoare)

User avatar
mirabilis
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sun Jul 02, 2006 10:46 pm
Contact:

Postby mirabilis » Tue Nov 28, 2006 5:49 pm

Si eu am luat pediatrie la Bucuresti si sunt la fel de dezorientata. Nu stiu ce sa imi aleg. Asta daca se pune problema sa alegem. Grigore Alexandrescu scoate putine locuri, vreo 3-4 pe care o sa le aleaga primii care au luat pedi (eu nu am fost atat de sus...). Nu stiu cat de cautat e Budimexul (Marie Curie). Am auzit ca acolo rezidentii de an 1 si 2 fac garzi jos, numai dc nu se pricep cheama de pe sectie un rezident mai mare. Medicii nu se obosesc...Cica e ff mult de munca, dar....esti obligat sa inveti. Majoritatea se plang ca acolo vin numai tigani. Eu zic ca nu e adevarat si oricum, atat timp cat e vb de un copil, nu ma intereseaza alt aspect.
Ar mai fi IOMC (care cica e Irza) despre care nu stiu mare lucru. Mi-a zis cineva ca ar fi ok. In rest....a, Gomoiu, unde nu mi-ar placea sa ajung...am auzit ca e naspa. Si ar mai fi niste spitale cu nume de care nu am mai auzit vreodata....Alfred Ru-nu-stiu-cum....care cica ar fi ok.
Acum...sa vedem...Daca auzi ceva, mai posteaza....

User avatar
mirabilis
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sun Jul 02, 2006 10:46 pm
Contact:

Postby mirabilis » Tue Nov 28, 2006 5:52 pm

Uite si stagiile.

neonatologie 3 luni
psihiatria copilului si adolescentului 3 luni
infectioase 6 luni
diabet 3 luni
pneumoftizio 3 luni
chirurgie&ortopedie pediatrica 3 luni
oncologie&hematologie 3 luni
neurologie pediatrica 3 luni
echo generala 3 luni
pediatrie 2,5 ani

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Tue Nov 28, 2006 5:58 pm

mirabilis wrote: Si ar mai fi niste spitale cu nume de care nu am mai auzit vreodata....Alfred Ru-nu-stiu-cum....care cica ar fi ok.
Acum...sa vedem...Daca auzi ceva, mai posteaza....

Alfred Russescu
Si, da, la Gomoiu e naspa!!! Rau de tot! :x
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Tue Nov 28, 2006 6:17 pm

spitalul Irza este acelasi cu spitalul Alfred Rusescu si este acelasi cu spitalul IOMC.. :P .. majoritatea pacientilor sunt rromi :roll: .. patologie f diversa si f interesanta....

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Postby curly » Tue Nov 28, 2006 7:03 pm

eu am auzit ca se face cam la fel la budimex, gomoiu sau alexandrescu. intr-adevar Irza = Alfred Rusescu = IOMC, eu acolo am facut stagiul in facultate. despre IOMC..nu prea stiu ce sa zic, nici nu il pot lauda prea tare, dar nici nu il pot "descalifica". e un pic cam (prea) monoton, mie asa mi s-a parut. si a fost stagiu maricel. in fine, aici depinde de "gustul" fiecaruia.

la Gomoiu eu am facut neuro ped si mi s-au parut ok medicii, f pregatiti.

nu stiu ce sa spun despre partea cu rromii..cred ca oricum sunt peste tot, si ca zona si ca spital si ca specialitate..si pana la urma...pt mine nu e o problema. deocamdata. [nu ma intrebati peste vre-un an, doi :| ]

multam pt informatii, mirabilis! ai idee dc exista un prim stagiu obligatoriu? sau ni-l putem alege noi?

User avatar
mirabilis
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sun Jul 02, 2006 10:46 pm
Contact:

Postby mirabilis » Tue Nov 28, 2006 7:31 pm

Da, exista un prim stagiu obligatoriu, si anume neonatologie. Dupa aceea alegi ce vrei.
Eu nu mai stiu ce sa cred....Tocmai am vb cu cineva care mi-a spus ca la Iomc e ok si nu sunt rromi deloc....Cred ca are dreptate Curly pana la urma...sunt peste tot :P Asta e....Sunt defavorizati. Majoritatea celor cu bani cheama medicul acasa. Ei nu cred ca au incotro si merg la spital.
Pana la urma conteaza f mult si ce indrumator ai, cred eu. Adica, de la cine inveti. Cum iti e norocul sau cum te orientezi....

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Tue Nov 28, 2006 7:42 pm

Si eu am facut stagiu din facultate acolo si cat de cat stau destul de aproape de spital....cam stiu ce e pe acolo....nu asta e problema...la ce am vazut in stagiu mie mi se pare ca sunt cazuri f interesante....deci cei care o sa faca acolo nu o sa regrete!!!!

pompi
junior
junior
Posts: 62
Joined: Tue Feb 28, 2006 3:15 pm

Postby pompi » Tue Nov 28, 2006 8:53 pm

dar oare neonatul ...si celelalte stagii complementare de fapt....trebuie facute la spitalul de baza?
tinand cont ca neonatul nu mai e o specialitate aparte....va ramene doar 3 luni?

doctorD
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:45 am
Location: New York
Contact:

Postby doctorD » Mon Jan 08, 2007 3:26 pm

La Fundeni cum se face pediatria?am auzit pareri diferite...
medicina se face cu pasiune

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Postby curly » Mon Jan 08, 2007 3:33 pm

Am auzit ca se face carte klumea acolo. E treaba serioasa acolo. So i heard.


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests