Rezidentiat REUMATOLOGIE

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
magla_any
Posts: 4
Joined: Sat May 01, 2004 12:01 am
Location: BUCURESTI
Contact:

Rezidentiat REUMATOLOGIE

Postby magla_any » Mon Nov 27, 2006 7:21 pm

Salutareee! Sunt rezidenta pe REUMATOLOGIE (Bucuresti) - si as vrea sa aflu si eu mai multe despre ceea ce va insemna specializarea asta - stagiile care se fac si cat dureaza fiecare, ce spitale sa imi aleg la fiecare stagiu (unde e mai bine...unde se invata ceva...), cum sunt profii ... Va multumesc anticipat pt. orice informatie! :wink: :wink: :wink:

pompi
junior
junior
Posts: 62
Joined: Tue Feb 28, 2006 3:15 pm

Postby pompi » Tue Nov 28, 2006 11:41 pm

stagiul de reumato din facultate l-am facut la Sf. Maria.
a fost super...atentie pt studenti si rezidenti....prezentari de caz....medici draguti....

User avatar
lelia
junior
junior
Posts: 39
Joined: Wed Jul 20, 2005 3:11 pm
Location: Bucuresti

reumato

Postby lelia » Wed Nov 29, 2006 10:58 am

eu am aflat ca anul acesta sunt scoase locuri de rezidenti in buc la 2 spitale : Institutul de Reumatologie si spitalul Sf. Maria

oare ne putem alege noi spitalul in functie de punctajul la rezi?

stie cineva ce stagii mai facem? anybody ?! please....

User avatar
magla_any
Posts: 4
Joined: Sat May 01, 2004 12:01 am
Location: BUCURESTI
Contact:

Postby magla_any » Wed Nov 29, 2006 9:37 pm

si eu tot la Sf Maria am facut stagiul de reumato...si mie mi-a placut mult (chiar s-au ocupat de noi...spre deosebire de alte spitale unde abia asteptau sa plecam ca sa eliberam peretii pe care ii sprijineam :roll: ) .... imi aduc aminte si cu prezentarile de cazuri de la ei...si eu am facut o prezentare la un caz de dermatomiozita ... si tin minte ca ma "prinsese" rau ...nu mai facusem niciodata o prezentare in fata la atatia medici... :oops: ...dar a iesit bine :D
oare nu e nimeni pe aici care sa ne lamureasca un pic si pe noi cu specialitatea asta....ce si cum?!
:help: :help: :help:

medcelena
junior
junior
Posts: 33
Joined: Sun Aug 28, 2005 10:16 am

Postby medcelena » Thu Nov 30, 2006 8:00 pm

Intr-adevar la Sf Maria sunt super asistenti, si se face ca la carte. Inveti o gramada de lucruri si sunt si cazuri foarte interesante! Probabil e singurul loc in care se intampla lucrurile astea...

pompi
junior
junior
Posts: 62
Joined: Tue Feb 28, 2006 3:15 pm

Postby pompi » Thu Nov 30, 2006 8:20 pm

la institutul de reumatologie am fost odata....deprimant!

Charlize
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Nov 24, 2006 11:45 am
Location: Bucuresti

Postby Charlize » Tue Dec 05, 2006 6:06 pm

Si eu sunt rezi pe reumato .Din pacate tot de anu asta-adica nu stiu mai multe decat voi. CE vroiam eu sa aflu, era legat de stagii . Ce se face . Banuiesc ca se incepe cu interne. Stiti voi mai mult???
AAA. Si ce stiti despre reumatologie in general?! Eu l-am ales pt ca nu mai era endocrino pe Buc pana la mine, asa ca sunt cam paralela... :D

yeti
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Fri Nov 24, 2006 6:46 pm

Postby yeti » Wed Dec 06, 2006 12:18 pm

la reumato se fac balneo(6 luni) , medicina interna(vezi pe rezi 2005 - primul stagiu -cat dureaza) si reumato (restul pana la 5 ani)
am o colega care a luat reumato si s-a interesat

Hestia
senior
senior
Posts: 173
Joined: Sat Jul 08, 2006 10:30 pm

Re: Rezidentiat REUMATOLOGIE

Postby Hestia » Wed Dec 06, 2006 12:28 pm

magla_any wrote:Salutareee! Sunt rezidenta pe REUMATOLOGIE (Bucuresti) - si as vrea sa aflu si eu mai multe despre ceea ce va insemna specializarea asta - stagiile care se fac si cat dureaza fiecare, ce spitale sa imi aleg la fiecare stagiu (unde e mai bine...unde se invata ceva...), cum sunt profii ... Va multumesc anticipat pt. orice informatie! :wink: :wink: :wink:


aceasta specialitate nu exista in toate tarile din ue, asta iti zic sigur.

Assiris
Posts: 1
Joined: Sat Jan 06, 2007 6:28 pm

Postby Assiris » Sat Jan 06, 2007 6:39 pm

Salut!
Am citit ce ati scris pana acum de reumato la Sf Maria. Eu am facut rezidentiatul acolo si va pot spune ca e mare diferenta intre calitatea stagiului cu studentii si ceea ce se intampla cu rezidentii. Din pacate rezidentii sunt lasati de capul lor si in afara prezentarilor de cazuri pe care le stiti si voi nu prea se mai face nimic altceva. Nu stiu exact cum e prin alte parti dar eu nu v-as recomanda Sf. Maria. Din auzite, stiu ca ar fi bine la Cantacuzino.
Mult succes!


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests