ATENTIUNE NATIUNE!!!!!! Alegere spital platitor

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

ATENTIUNE NATIUNE!!!!!! Alegere spital platitor

Postby faramita » Mon Nov 27, 2006 5:28 pm

Asadar, voi cand ati inteles ca se face treaba asta? Subliniez, spitalul platitor, si NU spitalul unde faceti stagiul de baza (desi m-ar interesa cand se aleg si astea....)
Intreb asta deoarece am sunat azi la DSP Bucuresti si tanti-le (cu pretentii de doamne) de acolo mi-au zis ca ne asteapta cu drag in Aula de la Farmacie JOI, 30 NOV (incepand cu 08:30-pt chir.)!!!!!!!!!!!! Eu nu am gasit nicaieri publicata treaba asta!!! Voi ce stiti??????
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

alin
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Jul 07, 2003 11:12 am

Postby alin » Mon Nov 27, 2006 5:38 pm

Mi se pare cam confuza treaba in continuare. Din ce scrie in instructiuni, ne prezentam la DSP in orasul ales intre 11 si 22 decembrie si atunci ne alegem spitalul platitor ? (semn de intrebare)
Pe vremea mea a fost o adunare separata, dupa repartitii, tot in Aula Farmacie (pt Bucuresti) unde s-a ales din cele 4 spitale platitoare (Universitar, Floreasca, Sf Ioan, Pantelimon).
Cine are informatii de la DSP sau de la CNPDS sa posteze.
Ar fi o chestie sa afli de pe forum ce se intampla in continuare si se pare ca se merge si in lucruri importante tot pe ideea fiecare pentru el.
PS: Organizare jalnica la repartitii in Bucuresti (bine ca n-ati venit toti cu catelul si purcelul si multumiri chirurgiei care a binevoit sa ramana in sala pentru incurajari si sa consume oxigenul).

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Mon Nov 27, 2006 5:41 pm

Tanticiile alea abereaza....la dsp este prins ca de la ora 9 medicale si de la 10.45 chir in aula farma...este la avizierul de la dsp bucuresti din strada avrig

@alin pe "dnele dr" de la cnpds degeaba le intrebi ca nu-ti pot raspunde ce se intampla intre 11-22 dec...pot doar sa se rujeze de fata cu tine si sa tipe ca la piatza de parca n-am fi si noi dr...ca sa aflii info trebuie sa bati tu bucurestiul in lung si-n lat ca sa vezi...

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Mon Nov 27, 2006 5:42 pm

si pe mine m-a sunat o colega azi si mi-a zis ca a fost azi la dsp si scria ca pe 30 nov se alege spitalul platitor...nu stiu mai multe detalii
sper sa publice ceva pe net joi, ca mi-e cam lene sa merg iar pana la dsp

User avatar
ely_med1982
junior
junior
Posts: 51
Joined: Mon Nov 20, 2006 5:39 pm
Location: bucuresti

Postby ely_med1982 » Mon Nov 27, 2006 5:43 pm

eu vreau sa plec din bucuresti cateva zile?asa ca daca aveti informatii mai exacte?e obligatoriu sa fiu acolo?

alin
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Jul 07, 2003 11:12 am

Postby alin » Mon Nov 27, 2006 5:43 pm

ralu_anto wrote:Tanticiile alea abereaza....la dsp este prins ca de la ora 9 medicale si de la 10.45 chir in aula farma...este la avizierul de la dsp bucuresti din strada avrig


Explica un pic te rog. Ce scrie la vizier la DSP ? In ce zi se va intampla ?

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Mon Nov 27, 2006 5:49 pm

la Iasi scria pe usa aulei in care s-au facut repartitiile. Intalnirea pentru alegerea spitalelor platitoare este pe 11 dec la ora 8:30 pt rezidentii pe chirurgie si 9:30 rezidentii pe medicale. restul grupelor de specializari mai tarziu (nu am retinut orele).

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Mon Nov 27, 2006 5:49 pm

La avizierul acre este deasupra gardului de la dsp buc ..printre multele afise...este si o foitza pe care scrie...alegerea spitalului platitor joi 30 noiembrie ora 9-10.45 medicale si de la 10.45 pt chir in aula farmacie ... scuze ca n-am retinut si pt celelalte ramuri...

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Mon Nov 27, 2006 5:50 pm

adamaria wrote:si pe mine m-a sunat o colega azi si mi-a zis ca a fost azi la dsp si scria ca pe 30 nov se alege spitalul platitor...nu stiu mai multe detalii
sper sa publice ceva pe net joi, ca mi-e cam lene sa merg iar pana la dsp

Adamaria, joi ESTE 30...asa ca daca se publica pe net joi ca pe 30 e alegerea spitalului platitor, e cam degeaba,nu?! dontknow.gif
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

User avatar
ely_med1982
junior
junior
Posts: 51
Joined: Mon Nov 20, 2006 5:39 pm
Location: bucuresti

Postby ely_med1982 » Mon Nov 27, 2006 5:51 pm

revin.e obligatoriu sa fiu acolo?

alin
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Jul 07, 2003 11:12 am

Postby alin » Mon Nov 27, 2006 5:53 pm

Da, am inteles, multumesc.
Mi se pare incredibil sa afli in general de pe forum organizarea post-rezidentiat si nu de pe situl oficial sau de pe hartia care ne-au dat-o la mana.
Bine ca nu am aflat de la wc, sa fi scris vreunul milos cu un marker pe perete programul, printre injuraturi.

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Mon Nov 27, 2006 5:54 pm

Oricum, nu vi se pare aiurea ca tre' sa aflam un lucru asa de important de pe o fitzuica lipita intr-un loc unde NU ni-a spus nimeni ca ar trebui sa mergem? Nu ar fi normal sa apara informatia asta intr-un loc la care sa aiba acces toti cei implicati?
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Mon Nov 27, 2006 6:00 pm

ely_med1982 wrote:revin.e obligatoriu sa fiu acolo?


avand in vedere ca la alegerea specialitatii au zis ca poti fi reprezentat de cineva dc are o imputernicire autentificata la notariat cred ca aici poat efi aceeasi chestie...de preferat este sa te interesezi si la cnpds sau la dsp...dar atentie...inainte de asta pregatire psihologica

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Mon Nov 27, 2006 6:02 pm

faramita wrote:
adamaria wrote:si pe mine m-a sunat o colega azi si mi-a zis ca a fost azi la dsp si scria ca pe 30 nov se alege spitalul platitor...nu stiu mai multe detalii
sper sa publice ceva pe net joi, ca mi-e cam lene sa merg iar pana la dsp

Adamaria, joi ESTE 30...asa ca daca se publica pe net joi ca pe 30 e alegerea spitalului platitor, e cam degeaba,nu?! dontknow.gif


voiam sa zic PANA joi...mi-e cam foame ce-i drept :lol:

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Mon Nov 27, 2006 6:02 pm

faramita wrote:Oricum, nu vi se pare aiurea ca tre' sa aflam un lucru asa de important de pe o fitzuica lipita intr-un loc unde NU ni-a spus nimeni ca ar trebui sa mergem? Nu ar fi normal sa apara informatia asta intr-un loc la care sa aiba acces toti cei implicati?


eu am aflat de ast ade la cnpds ca am fosts a schimb un stragiu...si cineva de coada a auzit o discutie intre un reprezentat al dsp-ului buc care venise sa le anunte si pe "dnele dr" de la cnpds ca este joi 30 noi....sau mai stii poate chiar o sa puna si la cnpds o fitzuica zilele astea.... sunt curioasa cand o sa apara si pe net :lol: [/b]

User avatar
ely_med1982
junior
junior
Posts: 51
Joined: Mon Nov 20, 2006 5:39 pm
Location: bucuresti

Postby ely_med1982 » Mon Nov 27, 2006 6:04 pm

si ce se intampla daca nu sunt acolo?

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Mon Nov 27, 2006 6:08 pm

ely_med1982 wrote:si ce se intampla daca nu sunt acolo?


...cel mult dc nu esti de fatza iti ramane locul neluat de ceilalti...atata tot

User avatar
ely_med1982
junior
junior
Posts: 51
Joined: Mon Nov 20, 2006 5:39 pm
Location: bucuresti

Postby ely_med1982 » Mon Nov 27, 2006 6:20 pm

la ce ora e minunea asta de alegere pentru medicale?

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Mon Nov 27, 2006 6:21 pm

nu ar trebui sa fie un comunicat ceva? unde putem suna in afara de DSP ?
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Mon Nov 27, 2006 6:29 pm

Ar trebui ..dar in medicina nu-i obligatoriu....cat despre sunat ce sa-ti zic....te iau asa de sus ca nu apuci sa intrebi ce vrei ca si tipa la telefon ca-s obosite si tracasate...

User avatar
sevike
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Oct 09, 2006 3:20 pm
Location: Cluj

Postby sevike » Mon Nov 27, 2006 7:50 pm

Aceasta alegere a spitalului platitor este valabil in toate centrele???/

Pentru ca eu am inteles ca la Cluj cand a fost repartitia au ales spitalul platitor si trebuie sa ne prezentam numai la Incadrare intre 11-22 decembrie.
S-au am inteles eu gresit.

Cine cunoaste situatia sa ne lumineze si pe noi.

User avatar
ana h
senior
senior
Posts: 131
Joined: Tue Nov 21, 2006 8:47 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby ana h » Mon Nov 27, 2006 8:35 pm

Eu nu inteleg ce-i cu isteria asta in masa: pe site-ul OFICIAL al rezi 2006 scrie CLAR ca trebuie sa ne prezentam pt incadrare intre 11-22 dec. Cum sa se aleaga spitalul platitor inainte de semnarea contractului de munca?

Au precizat ca cine nu se prezinta la repartitii pierd postul de rezi dar nu au facut o asemenea mentiune in ceea ce priveste alte "infatisari".

FARAMIRA, spune-mi te rog mai multe amanunte despre discutia ta cu dsp-ul. Eu am sunat azi si mi-au spus ca nu stiu nici ei mai multe decat e scris pe site.

alin
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Jul 07, 2003 11:12 am

Postby alin » Mon Nov 27, 2006 9:02 pm

ana h wrote:Cum sa se aleaga spitalul platitor inainte de semnarea contractului de munca?

Alo, Duffy Duck, cu cine semnezi contractul de munca ? Cu un spital platitor. Mai intai alegi spitalul platitor care te va plati si unde vei duce pontajul si pe urma dai cu batul. Adica te prezinti acolo sa te incadreze, sa-ti faca analize, etc, etc.

User avatar
ana h
senior
senior
Posts: 131
Joined: Tue Nov 21, 2006 8:47 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby ana h » Mon Nov 27, 2006 9:19 pm

da, ai dreptate la asta...si cum ramane cu informatiile oficiale si neoficiale?
cum am spus, mie nu mi-au zis nimic cei de la dsp iar la cnpds nu era nimic afisat

erna stoian
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Dec 04, 2003 6:28 pm
Contact:

Postby erna stoian » Mon Nov 27, 2006 10:05 pm

spitalul platitor se alege in functie de punctaj pentru toate spec sau in functie de ordinea in care s-a luat o anumita spec? se publica un numar de locuri pentru fiecare spital?

User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Postby giaserbu » Mon Nov 27, 2006 10:57 pm

In Buc anul trecut erau cele 4 spitale platitoare,locurile fiind impartite intre ele in mod egal,sau aproximativ...Alegerea se face in functie de punctaj,pentru toate specialitatile....Adica in ordinea in care esti in lista cu rezultatele de pe site...

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Mon Nov 27, 2006 11:12 pm

pt MF e la fel?

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Mon Nov 27, 2006 11:23 pm

am trecut si eu pe la DSP, am si pozat anuntul oficial da fiind noapte se vede cam prost..am sa incerc sa pun poza imediat..

locuri sunt cate 120 la municipal, floreasca si pantelimon si 119 la sf ioan

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Mon Nov 27, 2006 11:28 pm

pt MF e la fel?

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Mon Nov 27, 2006 11:35 pm

sa vedem daca reusesc sa atasez poza...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

kmy-wpw
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Tue Oct 10, 2006 5:28 pm
Location: cta

Postby kmy-wpw » Tue Nov 28, 2006 12:03 am

mare belea si alegerile astea de spitale platitoare...nu-s din bucuresti si am ales radiologie va rog din suflet sa ma luminati ca nu mai pricep nimic...sa vedem daca am inteles pana acum ceva..fac un rezumat: tre sa vin pe 30 noiembrie in bucuresti si sa aleg un spital platitor, si apoi intre 11-22 dec vin sa fiu incadrata in munca....si dupa asta stagiile de radiologie le voi face intr-un alt spital, pe care cand il mai aleg??sau il aleg macar eu sau sunt repartizata prin bunavointa cuiva??? :?

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Tue Nov 28, 2006 12:05 am

ana h wrote:Eu nu inteleg ce-i cu isteria asta in masa: pe site-ul OFICIAL al rezi 2006 scrie CLAR ca trebuie sa ne prezentam pt incadrare intre 11-22 dec. Cum sa se aleaga spitalul platitor inainte de semnarea contractului de munca?

Au precizat ca cine nu se prezinta la repartitii pierd postul de rezi dar nu au facut o asemenea mentiune in ceea ce priveste alte "infatisari".

FARAMIRA, spune-mi te rog mai multe amanunte despre discutia ta cu dsp-ul. Eu am sunat azi si mi-au spus ca nu stiu nici ei mai multe decat e scris pe site.

Salutare, Ana!
Da, si oficial, o ducem bine...
Eu iti spun ce mi-a zis tanti la telefon......i-am zis ca nu am prea inteles cand tre' sa ne alegem SPITALUL PLATITOR si cum si unde, si mi-a raspuns cum ca suntem "asteptati cu drag" JOI, 30 NOV. incepand cu 08:30 in AULA DE LA FARMACIE...daca ea bate campii, ii bat si eu...
Asta e...
P.S.: stie cineva altceva? :?
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

User avatar
ana h
senior
senior
Posts: 131
Joined: Tue Nov 21, 2006 8:47 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby ana h » Tue Nov 28, 2006 12:41 am

da...mie mi-au zis ca nu au alte informatii in plus fata de cele de pe site...
oricum e clar acum ca a pus magdutz poza cu anuntul :lol:

pt. toti cei de pe scara ierarhica ce duce la Nico (platiti din banii medicilor si ai pacientilor) si care ar fi trebuit sa se ocupe de accesul nostru la informatii care ne privesc direct pottytrain2.gif bootyshake.gif pottytrain1.gif 5butthead.gif

User avatar
adrienne
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Oct 06, 2006 10:38 am

Postby adrienne » Tue Nov 28, 2006 12:48 am

din cite am inteles sunt 3 x 120 + 1x 119 =479 locuri la spitalele platitoare
noi cei care am ales bucurestiul suntem 479 , deci fiecare persoana are 1 loc la un spital platitor.

problema e cu foaia de pontaj , acesta trebuie dusa in fiecare luna la spitalul platitor...deci ideea ar fi ca spitalul platitor sa fie undeva in drumul nostru, sau sa fie aproape de casa .
am inteles ca foaia cu pontajul poate fi dusa si de alte persoane.

si atunci ???
1-daca nu ne prezentam personal joi sa ne revendicam locul, normal ar fi sa ne revina un loc din cele nervendicate de cei prezenti in aula.

2-ne prezentam cu totii in aula...dar de unde o sa stim care a fost nr . 1, 2, 3.....deci in ce ordine, si pe ce criterii ne vom alege spitalele platitoare?

anyone? anything?

User avatar
ana h
senior
senior
Posts: 131
Joined: Tue Nov 21, 2006 8:47 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby ana h » Tue Nov 28, 2006 12:54 am

Faramita, merci ca ai pus pe forum treaba asta cu alegerea spitalului platitor (si celorlalti), daca nu, eu una nu aveam de unde sa aflu... notworthy.gif ar trebui sa te plateasca pe tine ministeru' :lol:

User avatar
reby
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Sep 15, 2006 12:01 am

Postby reby » Tue Nov 28, 2006 12:59 am

Stie cineva cu ce punctaj s-a luat chir plastica pe Bucuresti? Dar neurochirurgie? Multumesc!

User avatar
adrienne
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Oct 06, 2006 10:38 am

Postby adrienne » Tue Nov 28, 2006 1:05 am

ana h wrote:Faramita, merci ca ai pus pe forum treaba asta cu alegerea spitalului platitor (si celorlalti), daca nu, eu una nu aveam de unde sa aflu... notworthy.gif ar trebui sa te plateasca pe tine ministeru' :lol:


da, corect! noi suntem "norocosii"-am aflat in timp "relativ" util!!!!

User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Postby giaserbu » Tue Nov 28, 2006 1:07 am

E clar ca locurile "scoase" de spitalele platitoare este egal cu nr.rezidentilor ce au ales Bucurestiul,asa ca nu ramane nimeni pe dinafara...Nu stiu ce se intampla daca nu te prezinti acolo...Cert este ca din ce imi amintesc eu,ca te noteaza ei intr-un registru acolo si iti mai dau o hartiuta ceva cu care ulterior o sa te duci la spitalul platitor....Deci eu zic ca trebuie totusi sa fii acolo...sau cineva care sa te reprezinte...Alegerea spitalului platitor,dupa cum am mai zis si mai sus,se face in ordinea mediilor...si aia striga cu voce tare acolo...si daca in lista de pe site erai pe la sfarsit,sau la mijloc...o sa stii cam pe unde te situezi si intre cei 400 si ceva de rezidenti cati sunt pe buc....

User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Postby giaserbu » Tue Nov 28, 2006 1:09 am

oricum...trebuie sa ciuliti bine urechile pentru ca e o galagie si o forfota de nedescris acolo... :lol:

User avatar
adrienne
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Fri Oct 06, 2006 10:38 am

Postby adrienne » Tue Nov 28, 2006 1:12 am

Alegerea spitalului platitor,dupa cum am mai zis si mai sus,se face in ordinea mediilor...si aia striga cu voce tare acolo...si daca in lista de pe site erai pe la sfarsit,sau la mijloc...o sa stii cam pe unde te situezi si intre cei 400 si ceva de rezidenti cati sunt pe buc....[/quote]


thx, sunt in "top 100", deci practic pot sa-mi aleg ce spital vreau!!!
ms de informatie!


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 47 guests