Intrerupere rezidentiat

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
Maymorning
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat May 06, 2006 6:48 pm
Location: Romania
Contact:

Intrerupere rezidentiat

Postby Maymorning » Mon Nov 27, 2006 12:30 pm

Stie cineva in ce conditii se poate intrerupe o vreme rezidentiatul? Un an, doi...
Tocmai l-am luat si eu cu punctaj de promovare, dar as vrea sa incerc sa-mi trimit si pe afara niste CV-uri, poate, poate am noroc. Ma gandeam insa ca daca tot am luat si aici, sa nu renunt de tot (ca nu se stie niciodata ce se poate intampla), si, in cazul in care mi-ar iesi treaba acolo, sa intrerup vreun an, pana am acolo un loc sigur de munca.
Imi poate spune cineva cam dupa cat timp de lucru efectiv si pe ce motiv as putea sa il intrerup? Sau macar un numar de telefon unde ar trebui sa sun ca sa intreb lucrurile astea?
Merci mult!

User avatar
diacriss
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 03, 2006 10:24 am
Location: bucuresti

Postby diacriss » Mon Nov 27, 2006 6:29 pm

Din cate stiu eu la CNPDS trebuie sa intrebi. Intra pe site si vezi daca afli mai multe, eventual un nr. de telefon. Bafta!!!
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Mon Nov 27, 2006 11:47 pm

La Ministerul Sanatatii trebuie sa intrebi.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

megeve
Posts: 4
Joined: Thu Nov 23, 2006 2:18 am

Postby megeve » Tue Nov 28, 2006 3:44 pm

sa ne spui si noua ce afli,
mersi frumos

User avatar
Maymorning
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat May 06, 2006 6:48 pm
Location: Romania
Contact:

Postby Maymorning » Tue Nov 28, 2006 5:45 pm

Am sunat la Ministerul Sanatatii si mi s-a spus ca se poate face. Trebuie trimisa o cerere, in care trebuie specificat motivul pentru care se doreste intreruperea perioadei de rezidentiat, insotita de documente doveditoare (invitatie, pt. doctorat, etc). Nu stiu care e perioada minima pentru care se poate face intreruperea, perioada maxima e insa un an, dupa care trebuie trimisa iar cerere pentru prelungire pe inca un an (n-am intrebat cati ani le rand se poate face). Si se pare ca cererea ar trebui trimisa cam cu o luna inainte de data de la care vrem sa intrerupem.
Cam asta e ce am aflat eu. Daca mai afla cineva ceva, va rog sa imi mai spuneti si mie.
Eu prin februarie-martie as vrea sa fac figura asta, asa ca atunci cand sunt "in problema" eventual mai scriu cum a mers.

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Tue Nov 28, 2006 6:40 pm

F interesant...oare acelasi lucru se poate aplica si dc vrei sa "ingheti" MF dc ai luat alta specializare???asta insemnand intrerupere de vreo 4-5-6 ani...

loreleiii
junior
junior
Posts: 97
Joined: Thu Nov 17, 2005 5:34 pm

Postby loreleiii » Tue Nov 28, 2006 7:37 pm

nu, poti intrerupe maxim 2 ani in total, in reprize de cate 1 an.
Si te rog si eu sa nu ne uiti cu detalii dupa ce ai intrerupt.

ego23
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Thu Jan 19, 2006 1:50 am

Postby ego23 » Wed Nov 29, 2006 12:01 am

se poate intrerupe si in cazul in care am terminat mg promotia 2006 si am luat rezi?sau doar dupa practicarea unui an de rezi?va rog, spuneti-mi si mie ce nr de tel sa apelez la ms sa intreb despre asa ceva.multumesc anticipat
ps:pana la urma cum e cu dreptul de libera practica?cand ti se da la mana tzidula cu asa ceva.pt ca stiu ca e nevoie de asa ceva de vrei sa pleci din tara.iar eu asta intentionez.pana acum, doar info mai mult naucitoare decat clare pe tema asta

loreleiii
junior
junior
Posts: 97
Joined: Thu Nov 17, 2005 5:34 pm

Postby loreleiii » Wed Nov 29, 2006 2:36 am

Se poate inainte de un an, dar nu fara sa practici deloc, macar din cauza ca ai o cerere de completat pe care trebuie sa treci spitalul platitor si alte chestii.
Dreptul de libera practica e o chestie ambigua, teoretic fiind ca il iei la sf rezi iar practic existand o gramada de zvonuri.Sa speram ca se va mai clarifica/schimba situatia actuala.

User avatar
diacriss
junior
junior
Posts: 62
Joined: Wed May 03, 2006 10:24 am
Location: bucuresti

Postby diacriss » Wed Nov 29, 2006 9:53 pm

Stie cineva daca procedura e aceeasi si in cazul intreruperii rezidentiatului pentru concediul de ingrijire a copilului??? Un nr. de telefon de la MS unde sa intreb stiti??? :?:
Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate.

User avatar
Maymorning
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sat May 06, 2006 6:48 pm
Location: Romania
Contact:

Postby Maymorning » Wed Nov 29, 2006 10:08 pm

Mie mi s-a spus ca se poate intrerupe specificand in cerere motivul intreruperii, atasand documente doveditoare. Banuiesc ca o copie a certificatului de nastere al copilului ar trebui sa ii convinga...
Oricum, asta e numarul la care am sunat eu: 0213072615. Cred ca o sa afli acolo detaliile care te intereseaza.
Was I wrong? I don't know, don't answer. I just needed to believe...

medcelena
junior
junior
Posts: 33
Joined: Sun Aug 28, 2005 10:16 am

Postby medcelena » Thu Nov 30, 2006 7:57 pm

Nu stie nimeni daca se poate ingheta mf si sa faci alta specialitate si dupa ce termini sa continui cei 3 ani de mf ...Am inteles ca nu avem voie la 2 rezidentiate in acelasi timp..dar daca am ingheta anul oare e posibil?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Nov 30, 2006 10:43 pm

pai daca il ingheti insemna ca lasi cartea de munca acolo.
ori tu daca incepi un alt rezi iti trebuie cartea.
deci nu prea poti sa il ingheti si sa faci altu in paralel.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

medcelena
junior
junior
Posts: 33
Joined: Sun Aug 28, 2005 10:16 am

Postby medcelena » Thu Nov 30, 2006 11:04 pm

multumesc mult!!!
da ma asteptam....era prea frumos sa se poata


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests