Pediatrie Cluj

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
sevike
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Oct 09, 2006 3:20 pm
Location: Cluj

Pediatrie Cluj

Postby sevike » Mon Nov 27, 2006 11:13 am

Am reusit si eu sa iau pediatrie la Cluj si acum nu prea stiu ce sa aleg.

Poate ma ajuta si pe mine cineva cu niste sfaturi:
care spital este mai bun, unde ne ajuta sa invatam, este cazuistica mai variata si cel putin cativa medici de treaba.

Abia astept sa-mi cunosc noii colegi. :D

User avatar
ama_f
senior
senior
Posts: 124
Joined: Sun Jun 18, 2006 8:30 pm
Location: Cluj

Postby ama_f » Mon Nov 27, 2006 12:06 pm

In anul 5 eu am facut stagiul de pedi la clinica Pediatrie 3, oameni draguti, patologie cata vrei, prof. Nanulescu este seful clinicii

User avatar
sevike
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Oct 09, 2006 3:20 pm
Location: Cluj

Postby sevike » Mon Nov 27, 2006 12:09 pm

Mersi pentru raspuns ama

RLK
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Jul 03, 2006 4:46 pm
Location: brasov

Postby RLK » Mon Nov 27, 2006 4:16 pm

prof.Nanulescu nu mai este prof.este acum prof Valeanu.Nu ma pot pronunta ,nu am facut la pedi 3.
la pedi 2 prof Miu care este si decan.buna clinica,buni medicii.munca multa.din cate stiu aici este si dializa .fac nefro si hema super,hema chiar cu rezultate.dar astea le stiu tot de la colegi mei care au facut pedi la 2.
pediatrie 1. era profa Dona Sido.JOS PALARIA.Este printre putinii profi pe care i-am conoscut in facultate si ptr care am o admiratie deosebita.acum este sefa clinicii Dna prof Clotan. Mie acolo mi-a placut de Dna dr Romanta Barbu.dar mai sunt si altii.
eu am luat pedi la Sibiu.inca nu stiu daca vreau s ama mut la cj.daca ma poate ajuta cineva cu ceva pareri......

andreeamunteanu
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 13, 2005 6:14 pm
Location: cluj
Contact:

Postby andreeamunteanu » Wed Nov 29, 2006 11:18 am

cum se alege clinica de baza unde vei face rezidentiatul?...in ordinea punctajului?....de ex in cluj sunt 3 clinici de pediatrie...au fost 15 locuri deci asta inseama ca vor fi cate 5 rezidenti la o clinica?....daca primii 5 aleg sa zicem pedi 3, la restu le ramane de ales intre pedi 1 si 2?

mersi de info...si felicitari tuturor

User avatar
ama_f
senior
senior
Posts: 124
Joined: Sun Jun 18, 2006 8:30 pm
Location: Cluj

Postby ama_f » Wed Nov 29, 2006 1:33 pm

doamnele de la dsp mi-au zis ca nu noi alegem clinicile, ci in functie de punctaj suntem repartizati

pompi
junior
junior
Posts: 62
Joined: Tue Feb 28, 2006 3:15 pm

Postby pompi » Wed Nov 29, 2006 4:29 pm

asta e un pic cam....aiurea....
dc tot ai muncit ,tocit nervi...etc....si obtinut punctaj mare....de ce sa iti nege dreptul de a alege?

User avatar
sevike
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Oct 09, 2006 3:20 pm
Location: Cluj

Postby sevike » Wed Dec 13, 2006 7:44 pm

A reusit cineva sa- si faca incadrarea la Cluj? Eu am fost la spital vineri si mi-au spus sa vin dupa 15 decembrie, ca inca nu au sosit niste hartii de la DSP si fara acelea nu pot face nimic.
Totusi mi-ar pacea sa termin cu acest contract pana saptamana viitoare sa plec si eu acasa mai repede.

andreeamunteanu
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 13, 2005 6:14 pm
Location: cluj
Contact:

Postby andreeamunteanu » Thu Dec 14, 2006 10:41 am

la ce spital ai fost?...eu pe repartitie am spitalul clinic de copii ( pe strada Motilor - acolo e si Clinica Pediatrie 1) si de la serviciul personal mi-a completat un dosar medical si mi-a dat niste bilete de trimitere cu care ne facem analize la Pediatrie 2..dupa ce avem rezultatul mergem la un cabinet de medicina muncii pe starda constantei 10 si cu dosarul medical complet si cu restu actelor mergem cred ca tot la spitalul clinic de copii ...nu stiu exact ( eu is la faza de analize) ...oare trebuie sa ajungem si pe la DSP?....ma mai interesez si daca aflu ceva postez...dar analizele dureaza 5 zile lucratoare ( HIV, Atg HBS, Ac HVC, coprocultura, coproparazitologic, VDRL) si asta inseama ca abia mai avem timp pana in 22 dec sa ne depunem dosaru complet....de parca altceva n-am avea de facut in perioada asta.....
..si inca o chestie am mai auzit de la rezi de ani mai mari ca trebe sa ne confirmam locul sau asa ceva....e valabil si pt noi...sau confirmarea se face prin incadrare in munca?
..revin cum aflu ceva

User avatar
sevike
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Mon Oct 09, 2006 3:20 pm
Location: Cluj

Postby sevike » Thu Dec 14, 2006 11:05 am

Tot la Pedi I am fost si eu. Ce frumos din partea lor ca mi-au zis sa astept inca o saptamana. dar asa-mi trebuie mie ca n-am mers din nou pe capul lor. sper totusi ca o sa pot rezolva pana la sfarsitul saptamanii.

Mersi pentru informatii.

andreeamunteanu
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 13, 2005 6:14 pm
Location: cluj
Contact:

Postby andreeamunteanu » Thu Dec 14, 2006 11:14 am

probabil ca nu aveau dosarele astea medicale - un carnet in care se vor completa cred analizele si ex obiectiva care vor trebui facute periodic...dar totusi nu cred ca astea provin de la dsp...nu stiu...in fine eu am fost in 11, dar daca numa maine ti-l face trebuie sa astepti o zi pana e parafat de directorul spitalului si aprobat ( la fel si pt biletele de trimitere) si abia dupa aia poti merge la pedi 2 pt analize ( doar pt vdrl tre sa platesti 30 de mii, restu is gratuite -din banii spitalului cica- de aia tre aprobate de director)...si 5 zile lucratoare dureaza pana avem rezultatul
oricum nu cred ca-s foarte stricti cu dosaru asta sa fie gata pana in 22...am colegi pe alte specialitati care nu mai ajung la medicina muncii ( alt cabinet) pt ca d-na dr de acolo e in concediu de vineri. Noi tre sa mergem la un cabinet particular de mm ( constantei 10 - sper sa fi retinut bine)

User avatar
ama_f
senior
senior
Posts: 124
Joined: Sun Jun 18, 2006 8:30 pm
Location: Cluj

Postby ama_f » Mon Dec 18, 2006 9:20 pm

da asa e pe str constanta nr 10
stiu sigur de la o prietena care a luat pedi
am inteles ca la mm trebuie sa suni inainte si sa te programezi, dupa ce sunt gata restul analizelor

andreeamunteanu
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 13, 2005 6:14 pm
Location: cluj
Contact:

Postby andreeamunteanu » Tue Dec 19, 2006 12:21 pm

am fost azi sa ma programez la cabinetul de mm...abia ieri am aflat ca trebuie sa avem programare...imi zice un domn de acolo ca la ora 13 va veni o d-na dr pt a prelua urgentele si daca am rezultatul analizelor pana atunci sa vin cu ele....

ma duc la pedi 2 dupa rezultate ( mi s-au recoltat probele miercurea trecuta) asa ca m-am gandit ca sunt gata ( ni s-a spus ca dureaza 5 zile lucratoare)...ajung la pedi 2, intreb, analizele nu-s gata...mi-a mai insirat niste nume ...am recunoscut doar unul ca fiind al unei colege ..nu sunt gata..."bine doamna si noi ce facem ca pana vineri trebuie depus dosaru" ...imi raspunde in 2 peri ca nu stie si ca sa vin vineri, eventual joi dupa 12 ca nu-s gata si ca azi nu lucreaza....ce sa mai zic..am iesit multumesc ( nu stiu pt ce) si la revedere....fug inapoi la mm sa-i zic omului ca nu avem rezultatul analizelor si sa-mi faca totusi o programare pe joi dupamasa...norocul meu a fost ca a iesit d-na dr din cabinetul de mm si imi zice ca imi poate face ex obiectiv acum si fara analize si atunci cand avem rezultatele sa le aducem doar sa le vada si ne elibereaza atunci foaia aia de la ei cum ca suntem apti de munca. Asa ca m-am ales macar cu exam obiectiv facut si cu tensiunea 145/80 dupa atata alergatura si nervi.
Ce sa mai zic..asta-i tara in care traim...m-am dus in prima zi sa rezolv cu inscrierea asta si sa scap si acum ma gandescca poate nu apucam vineri sa ducem dosaru complet

andreeamunteanu
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 13, 2005 6:14 pm
Location: cluj
Contact:

Postby andreeamunteanu » Tue Dec 19, 2006 3:15 pm

tocmai am vb cu o colega care a fost la pedi si a intrebat ce se intampla daca nu avem rezultatul analizelor pana in 22?..a dat chiar peste director si i-a spus ca dosarul tre sa fie complet pana la sfarsitul lunii ianuarie si ca acum ( pana in 22) trebuie doar sa fim in evidenta lor, adica sa aiba ei confirmarea faptului ca noi dorim locul respectiv ....probabil ca ar trebui totusi sa depunem actele pe care le avem, iar cu analizele venim cand sunt gata...in sfarsit o veste mai buna.
Sarbatori Fericite la toata lumea, o vacanta placuta si relaxanta!!!!


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests