Rezi pneumologie

...nimeni n-a spus ca va fi usor
leonardo
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Nov 24, 2006 1:27 am

Rezi pneumologie

Postby leonardo » Sun Nov 26, 2006 10:56 pm

Buna, imi pute-ti oferi cateva detalii despre rezidentiatul pe pneumologie Bucuresti?
Ce spitale sunt mai bune? Ce medici? Ce stagii si unde sa le facem?
Pot cumva sa schimb ordinea stagiilor? (am vazut programul afisat pe acest site)
Va multumesc

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Mon Nov 27, 2006 12:07 am

Rezidentii de pneumologie sunt pregatiti numai de Institutul Marius Nasta.
Toata lumea incepe cu medicina interna. Epidemiologia se face numai din luna aprilie a fiecarui an.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

leonardo
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Nov 24, 2006 1:27 am

Postby leonardo » Mon Nov 27, 2006 8:40 am

Multumesc
Si stagiul de interne si ce mai este pan la stagiul de pneumo este obligatoriu sa le faci la institut?

eliza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Fri Oct 06, 2006 12:50 pm

Postby eliza » Mon Nov 27, 2006 7:01 pm

si eu as vrea sa stiu.stiu k se incepe cu interne..dar unde?si cu elegerea spitalului platitor care e treaba?
mai stiu k se mai face cardio 3 sau 6 luni,infectioase...
poate ne ajuta cineva.. :)

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Mon Nov 27, 2006 8:26 pm

Nu, stagiul de interne il faci in alta parte, la fel si celelalte. Ma refeream la faptul ca rezidentii de pneumologie nu aleg spitalul indrumator, ca alte specialitati , pentru ca toti sunt pregatiti numai la Nasta. Medicina interna si cardio faci in clinicile din Bucuresti de medicina interna si cardio. Dar tot ce tine de plamani faci la Nasta.Tot la Nasta poti face si ATI, caca vrei, dar nu e obligatoriu.
Cardio se face 6 luni.
Infectioase sau ATI , la alegere 6 luni.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

eliza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Fri Oct 06, 2006 12:50 pm

Postby eliza » Mon Nov 27, 2006 9:22 pm

sa inteleg k nu trebuie sa ma duc la alegerea spitalului platotor?ar fi bine....si asa pana acum m-au renegat toti k ii imbolnavesc de TBC.. :D

eliza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Fri Oct 06, 2006 12:50 pm

Postby eliza » Mon Nov 27, 2006 9:22 pm

sa inteleg k nu trebuie sa ma duc la alegerea spitalului platitor?ar fi bine....si asa pana acum m-au renegat toti k ii imbolnavesc de TBC.. :D

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Postby terim_terim » Mon Nov 27, 2006 9:37 pm

Du-te sa iti alegi spitalul platitor ca ai invatat degeaba daca nu te duci, indrumatorul e unul singur si nu prea ai ce alege

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Mon Nov 27, 2006 11:30 pm

Bineinteles ca trebuie sa alegi spitalul platitor. Eu vorbeam de clinica indrumatoare, adica cea in care iti vai face specialitatea.
Spitalul platitor este cel unde vei fi angajat, unde vei semna contractul de munca, unde vei avea cartea de munca, unde vei duce pontajul si care te va plati.
Sunt 2 lucruri diferite.
Nu inteleg de ce sunteti atat de debusolati.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

leonardo
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Nov 24, 2006 1:27 am

Postby leonardo » Tue Nov 28, 2006 12:58 am

Multu de sfaturi, deci tb sa ne prezentam pt spital platitor. Putem sa alegem sau se face in functie de punctaj?
Iar celelalte stagii in afara de pneumo se fac la alegere? Si daca da unde ne recomandati (unde se face bine adic)? :wink:
Multu

eliza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Fri Oct 06, 2006 12:50 pm

Postby eliza » Tue Nov 28, 2006 1:13 am

multumesc .incep sa inteleg ... :D asadar nu pot chiuli de la alegerea spitalului platitor,iar la clinica indrumatoare e doar inst m.nasta asa k aici nu treb aleg nimik.eu nu am terminat fac in buc,sunt noua p aici si nu stiu de unde sa incep...si la spitalul platitor pe care ar fi mai bine sa-l aleg?exista vreun criteriu de care treb sa tin cont?in afara de amplasare(ce vorbeau colegii pe aici pe forum).pana la urma constat k nu s-a anuntat nimik oficial k ar fi pe 30 nov alegereea spit platitor.stie cineva sigur cand e?chiar maine ma operez si vreau sa stiu :?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Tue Nov 28, 2006 2:05 am

nu cred ca se va mai incepe cu med interna ca pana acum
parere personala

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Tue Nov 28, 2006 11:45 am

leonardo wrote:Multu de sfaturi, deci tb sa ne prezentam pt spital platitor. Putem sa alegem sau se face in functie de punctaj?
Iar celelalte stagii in afara de pneumo se fac la alegere? Si daca da unde ne recomandati (unde se face bine adic)? :wink:
Multu


Alegerea se face in functie de punctaj: adica primul punctaj pe Bucuresti alege primul unul din cele 4 spitale, apoi urmatorul si tot asa .
Celelalte stagii in afara de pneumo ti le iei unde vrei tu , cum am spus , cu conditia ca in spitalul ales sa fie disciplina pe care trebuie sa o faci. Dar alegerea se face pe parcurs, acuma nu trebuie sa te stresezi decat cu primul stagiu. Pana acum a fost medicina interna obligatoriu.apoi dupa ce trec cele 9 luni de medicina interna, proful clinicii respective iti trece o nota in carnetul de rezident si cu carnetul si buletinul te prezinti la CNPP. Acolo se consemneaza in calculator ca ai facut medicina interna si zici ce stagiu vrei sa incepi si unde. E alegerea ta .
O sa mai inveti si pe parcurs chestiile astea...stagiile se pot intrerupe sau poti schimba spitalul unde ai ales sa faci stagiul cu acordul sefului clinicii de unde pleci si cu acordul celui unde vrei sa te duci. Poti de exemplu sa incepi cu med. int., apoi sa faci 3 luni de cardio, dupa care iti iei 6 luni infectioase. Alea 3 luni de cardio le faci apoi. Exista destul de multa libertate cu alegerea stagiilor si a spitalelor.
Mare grija acuma insa: intreaba in dreapta si in stanga si hotaraste-te e cateva spitale unde ar fi bine sa faci medicina interna. Acuma pentru ca multe specialitati incep cu medicina interna , multi rezidenti se duc cu preponderenta in spitalele "bune" si doamnele de la CNPDS incep sa vocifereze si sa incerce sa va convinga sa alegeti si spitale mai putin dorite din diverse motive.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

leonardo
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Nov 24, 2006 1:27 am

Postby leonardo » Wed Nov 29, 2006 12:50 am

Multumesc frumos de sfaturi.

leonardo
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Nov 24, 2006 1:27 am

Postby leonardo » Wed Nov 29, 2006 8:43 am

:help:
Credeti ca daca aleg Floreasca pt stagiul de MI este bine?
Sau universitarul?
M-ar interesa sa fac garzi si sa am de la cine invata.
Si mai am o intrebare va rog:
Dupa ce anume invatam, gherasim sau ce altceva??????]
Va multumesc

User avatar
terim_terim
senior
senior
Posts: 188
Joined: Wed Dec 15, 2004 11:45 am

Postby terim_terim » Wed Nov 29, 2006 1:42 pm

leonardo wrote:M-ar interesa sa fac garzi si sa am de la cine invata.


Dupa putin timp o sa ti se duca interesul, poate ai noroc si ti-l pastrezi.

prichinduta
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Dec 22, 2006 10:38 am

Postby prichinduta » Wed Dec 27, 2006 6:04 pm

imi poate spune cineva cine este indrumatorul de pneumo de la Nasta? vreau sa imi fac detasare si nu stiu la cine sa merg.ce stiti?vor fi probleme?

User avatar
sara
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Jan 17, 2004 10:01 am

Postby sara » Tue Jan 02, 2007 9:19 pm

Indrumator la Nasta este prof Miron Bogdan.Nu cred sa-ti faca probleme.Vorbeste inainte cu secretara

prichinduta
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Dec 22, 2006 10:38 am

Postby prichinduta » Wed Jan 03, 2007 1:00 am

sara wrote:Indrumator la Nasta este prof Miron Bogdan.Nu cred sa-ti faca probleme.Vorbeste inainte cu secretara

multumesc


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest