frauda pe fata

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

frauda pe fata

Postby Tutza » Sun Nov 26, 2006 10:09 pm

am discutat azi cu cineva care a dat anul asta la chirurgie in Biblioteca, etaj 3 FACULTATEA DE FARMACIE. nu mi-a venit sa cred urechilor. e prea de tot. povestire adevarata!!!
dupa ce se corecta teza trebuia sa iesi afara. asa s-a intamplat pana la ultimul, dupa care usa s-a incuiat cu cheia, doar comisia a ramas inauntru cu tezele of course. au stat incuiati un sfert de ora. unul din baieti s-a impins in usa sa vada ce fac ei acolo. bineinteles ca usa "nema". acuma va intreb: ce credeti voi ca s-a intamplat acolo? numai lucruri bune. verificati si voi listele de rezultate. :evil: :evil: :evil:

later edit: imi cer scuze . am presupus ca este sala respectiva datorita sursei. a fost sigur o sala la chir. cand aflu sigur revin.
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
Silvia
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sat Nov 01, 2003 9:17 pm
Location: Timisoara

Postby Silvia » Mon Nov 27, 2006 12:01 am

exista printre domniile voastre cineva care sa-si fi notat specialitatile si ordinea in care s-au repartizat? in caz ca da, inainte sa acuz organizarea de frauda, ati putea verifica va rog daca intr-adevar la timisoara au fost repartizati 4 candidati pe specialitatea nch in loc de 3? multumesc.
Visurile implinite ne imbatranesc (L. Blaga)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Nov 27, 2006 1:06 am

nch?

pasarilatilungila
elder
elder
Posts: 679
Joined: Sun Nov 14, 2004 11:33 pm

Postby pasarilatilungila » Mon Nov 27, 2006 1:51 am

neurochir ?
And the PRIDES shall stand as one, powerful in the LIGHT and SUPREME among BEINGS

User avatar
mickeygreen
senior
senior
Posts: 411
Joined: Thu Sep 23, 2004 3:45 am
Location: Bucharest ROMANIA
Contact:

Postby mickeygreen » Mon Nov 27, 2006 2:01 am

curios ca au fost invitati TOTI candidatii afara, fara exceptie (daca asa au stat lucrurile), la cluj chiar au solicitat martorilor sa ramana in sala in timpul pauzei.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Nov 27, 2006 2:03 am

era oblig sa ramana martori, noi asa am facut, ba chiar nu stiam cum sa-i tinem inauntru sireacii

User avatar
Silvia
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sat Nov 01, 2003 9:17 pm
Location: Timisoara

Postby Silvia » Mon Nov 27, 2006 2:26 am

nch = neurochirurgie.
imi cer scuze pentru prescurtari, meteahna veche..
Visurile implinite ne imbatranesc (L. Blaga)

User avatar
she-doc
junior
junior
Posts: 88
Joined: Wed Sep 27, 2006 1:19 pm
Location: timisoara

Postby she-doc » Mon Nov 27, 2006 10:29 am

sant obligati sa pastreze cel putin 3 martori dintre candidati in sala. asta la ORICE examen.....dak asa s-a intamplat, de ce nu ai sesizat chiar in momentul unu? poate aveam un nou examen ptr ca este o GRAVA eroare ceea ce s-a intamplat acolo, dak a fost asa...

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Mon Nov 27, 2006 11:28 am

eu am fost in sala biblioteca 3 farmacie.martorii au fost anuntati dupa ce tot poporul a iesit afara.mai precis cand am fost rechemati atunci s-a stiut cine erau martorii.
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

codi
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed May 24, 2006 10:17 am

Postby codi » Mon Nov 27, 2006 11:54 am

Acum incep scenariile si se creeaza legendele despre rez2006. Daca asa s-a itimplat trebuia rezolvat pe loc acel incident.
mie mi s-a parut ca unele locuri au "disparut" de pe ecran cand mie pe tabel imi mai aparea un loc , asta la vre-o 2 , 3 locuri
a mai avut cineva impresia asta?

User avatar
cookyy
senior
senior
Posts: 160
Joined: Mon Sep 05, 2005 2:57 pm
Location: bucuresti

Postby cookyy » Mon Nov 27, 2006 2:52 pm

si eu am avut impresia asta...din cand in cand mai disparea :shock: sau disparea si apoi reaparea cate un loc... :shock:
yeah...right...whatever....

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Mon Nov 27, 2006 3:21 pm

codi eu nu am acuzat pe nimeni.eu doar am spus ce s=a intamplat
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Mon Nov 27, 2006 5:49 pm

ciushka daca ai fost tu acolo povesteste te rog ce a fost exact. povestirea mea e la a doua mana.
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Mon Nov 27, 2006 7:27 pm

am iesit la tigara(2,3,4) dar din ce tin minte nu ne-a dat nimeni afara.si parca usa a fost deschisa,deci nu vad sa fi fost probleme.in fine exceptand ca la grila mea se luase calculatorul si scanerul sa dea rateuri.dar a fost cam ultima.iar faza cu frauda presupun ca se putea face mult mai usor far sa fie nevoie sa dea lumea afara asa ca.....
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
salex
junior
junior
Posts: 26
Joined: Mon Jun 13, 2005 4:03 pm
Location: CNPDS

Re: frauda pe fata

Postby salex » Tue Nov 28, 2006 11:23 am

Tutza wrote:dupa ce se corecta teza trebuia sa iesi afara. asa s-a intamplat pana la ultimul, dupa care usa s-a incuiat cu cheia, doar comisia a ramas inauntru cu tezele of course. au stat incuiati un sfert de ora. unul din baieti s-a impins in usa sa vada ce fac ei acolo. bineinteles ca usa "nema". acuma va intreb: ce credeti voi ca s-a intamplat acolo? numai lucruri bune. verificati si voi listele de rezultate. :evil: :evil: :evil:


1. Grilele nu se corecteaza; se evalueaza.
2. Daca a fost asa cum se zice, trebuia sa va duceti la seful de cladire. Doar ati citit publicatia de examen, nu ? Stiati ce drepturi aveati.
3. Banuiesc ca toti care au predat grila, au retinut si punctajul. Este vreunul care a sesiszat vreo diferenta ?
4. Chiar daca vor cei din comise NU POT sa altereze rezultatul unei lucrari. Decat daca pun ei bife cu carioca ... Oricum rescanarea se poate vedea foarte simplu: ma uit pe logurile generate pe statia de lucru.

Referitor la locurile care apareau/dispareau pe ecran ce pot sa va mai spun, doar ati fost in sala ... Dupa ce ca transmisia era proasta mai erau si unii care tipau, strigau, aplaudau, vorbeau ca niste nesimtiti. Nimeni nu va oprea sa tineti evidenta locurilor pe hartie. Daca ati vazut, eu si cu Vali eram la etaj chiar langa boxa si tot aveam probleme sa intelegem ce s-a ales :evil: La primele grupe am stat jos, la catedra. Acolo alti ciudati: vedeau ca abia tineam pasul, ei NU, musai sa ne intrebe cate-ceva...

Asa ca lasati-o mai moale cu frauda !

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Tue Nov 28, 2006 11:40 am

nu stiu daca a fost sau nu frauda...dar SALEX cum poti explica DEZINFORMAREA ca altfel nu pot sa-i spun in ceea ce priveste alegerea spitalului platitor...pe site si pe adeverinta scrie clar intre 11-22 dec si apoi 10-12 ian...nu scrie nimic de 30 Nov...oare este normal sa aflam despre asta de pe un forum public...nimic pe site-ul oficial....

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Tue Nov 28, 2006 11:59 am

Cred ca fiecare DSP din fiecare centru universitar a afisat deja data la care se alege spitalul platitor. Aia intre 11-22 decembrie este incadrarea, adica perioada cand trebuie sa va prezentati la spitalul ales ca sa va faceti formele de angajare si sa semnati contractul de munca.
Despre frauda....nu prea este posibil. mai degraba sunt interpretari fantasmagorice ale celor care nu au citit procedura. Daca li s-a parut ciudat, de ce nu au cerut lamuriri atunci sau de ce nu au sesizat sefa de cladire? Dar e mai usor sa scoti povesti dupa aceea.
In ceea ce priveste teleconferinta si eu am avut aceeasi vaga impresie cum ca dispar anumite locuri , nu multe cateva, dar nu conteaza asta, ca oricm nu e corect. Si eu am ales anul trecut. Si m-am dus cu tabel in excel si bifam cu mare mare atentie. E posibil sa nu fi auzit bine :shock:
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Tue Nov 28, 2006 12:38 pm

simona, daca tie ti se pare normal sa afli de pe forum cand tre sa mergi sa alegi spitalul platitor.....mie nu mi se pare normal....in primul rand nu toti au acces la internet, apoi nu toti intra pe acest forum ....ei ar fi trebuit sa ne spuna in momentul repartitiei (teleconferinta) ca trebuie sa venim iarasi pe 30....

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Tue Nov 28, 2006 12:53 pm

Pai nu am zis ca e normal, dar cred ca daca sunati la DSP-uri aflati. Evident ca ar fi trebuit sa stabileasca dinainte si sa va spuna cand se face alegerea spitalelor platitoare.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
ioaname
senior
senior
Posts: 138
Joined: Fri Oct 06, 2006 10:26 am
Location: pe mijlocul tarii

Postby ioaname » Tue Nov 28, 2006 3:40 pm

Si eu am fost in sala la Farmacie etaj 3 Biblioteca dar nu stiu dc putem vorbi de vreo frauda.A fost pauza de 15 min in care toti am fost afara dar nu imi amintesc sa ne fi invitat cineva afara am iesit ca nu mai suportam sa stam in sala.Eu mi-am verificat punctajul dupa ce a aparut pe net duminica seara si a fost cam tot pe acolo.
Deci eu una nu cred ca am fost "fraudata" nu stiu de restul.

codi
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed May 24, 2006 10:17 am

Postby codi » Tue Nov 28, 2006 4:54 pm

Incredibil! Lucrez la 2 min de DSPMB si nu m-as fi gindit ca tre' sa trec zilnic sa-i verific. Ca tot omu' conectat intram si eu pe site-ul oficial. La noi doar "ne-oficial" ne poate merge bine.

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Tue Nov 28, 2006 5:45 pm

ce am spus eu nu e poveste. nu pot zice detalii pentru ca nu am fost acolo. o colega care a fost acolo mi-a zis. mi s-a parut frapant si am vrut sa aud ce zic si altii despre sala respectiva. ideea certa e ca cineva s-a impins in usa in acele 15 minute de pauza si nu a putut deschide usa. deci era incuiata. poate nu toti au sesizat asta. mie personal mi-a indiferent. deja imi ppare rau ca am zis ceva. asta pentru ca nu imi sta in fire sa arunc cu pietre. dar nu e normal sa nu ramana martori in sala. nu e un regulament atat de greu de tinut minte.


whatever.....
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

yeti
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Fri Nov 24, 2006 6:46 pm

Postby yeti » Tue Nov 28, 2006 6:17 pm

e normal sa nu auzi bine in harmalaia care era dar inteleg ca nu au auzit unul , doi , dar eu stiu multi care spun acelasi lucru
eu personal nu am sesizat ppe nimeni pentru ca locurile respective nu erau la specialitatile care ma interesau ca altfel as fi murit cu ei de gat
nu inteleg totusi de ce unii vor sa o lasam mai moale , poate pentru ca se simt cu musca pe caciula? Pentru voi au disparut locurile dragilor?
Si dreptul la exprimare e liber din cate stiam.

User avatar
salex
junior
junior
Posts: 26
Joined: Mon Jun 13, 2005 4:03 pm
Location: CNPDS

Postby salex » Wed Nov 29, 2006 11:35 am

yeti wrote:..., poate pentru ca se simt cu musca pe caciula? Pentru voi au disparut locurile dragilor?
Si dreptul la exprimare e liber din cate stiam.

Dreptul la exprimare este liber, nu cel de dezinformare ...
Cine are dubii in privinta locurilor ocupate, este liber sa vina la CNPDS sa ma caute. Putem confrunta Ordinul de confirmare cu ceea ce v-ati notat voi pe hartie.

croscros
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Nov 23, 2006 3:36 pm

Postby croscros » Fri Dec 01, 2006 12:37 am

vrei sa iti zic eu o frauda constatata azi la repart sp platitoare?
era acolo prezenta o doctoranda, despre care stiu sigur ca la rez a luat punctajul absolut de 5XX..sigur...a fost cineva de al meu in sala acolo si a notat toate notele...in plus doctorandarespectiva a fost asist de grupa la resp persoana la un anume obiect si anume universitate...de aia a si sarit in ochi frauda...si ne-am minunat azi...si e real...sitotusi pare ireal!!!!!!!!!!!!!!

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Fri Dec 01, 2006 3:05 am

croscros sunt cam multe puncte puncte pt gustul meu. Nu poti sa spui mai mult?

User avatar
ana h
senior
senior
Posts: 131
Joined: Tue Nov 21, 2006 8:47 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby ana h » Fri Dec 01, 2006 10:52 am

:lol: as vrea si eu un exemplu clar: nume, ca sa putem verifica punctajul la rezi si unde e doctorand persoana

din toate latraturile astea de pe margine lipseste aceasta informatie, asa ca nu pot considera comentariile de genul asta decat latraturi

deh...nu degeaba se scot atatea locuri la psihiatrie :lol:


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests