teleconferinta

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
dragamaia
senior
senior
Posts: 257
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:36 am

Postby dragamaia » Mon Nov 27, 2006 10:58 am

Dermato, dupa indelungi cumpaniri :P
Nu e suficient sa reusesti-altii trebuie sa esueze.
pasionat de arta?
pasionat de altceva?

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Mon Nov 27, 2006 11:02 am

si eu am luat exact ce mi-am dorit...ultimul loc pe bucuresti, nu-mi venea sa cred.........
felicitari tuturor
mult succes in continuare

User avatar
Evo
senior
senior
Posts: 147
Joined: Thu Sep 23, 2004 12:13 pm

Postby Evo » Mon Nov 27, 2006 11:24 am

Dermatologie :P :P
Adamaria, felicitari, dar nu ne-ai spus ce anume ai luat... :)

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Mon Nov 27, 2006 11:27 am

endocrinologie :crazy:

User avatar
Evo
senior
senior
Posts: 147
Joined: Thu Sep 23, 2004 12:13 pm

Postby Evo » Mon Nov 27, 2006 11:29 am

Merita si pisica o tratatie speciala in cazul asta.. :)

codi
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed May 24, 2006 10:17 am

Postby codi » Mon Nov 27, 2006 11:42 am

chir vasculara pe bucuresti, ultimul loc. mai e si altceva ce-ti da aripi nu doar red bull-ul.

User avatar
ely_med1982
junior
junior
Posts: 51
Joined: Mon Nov 20, 2006 5:39 pm
Location: bucuresti

Postby ely_med1982 » Mon Nov 27, 2006 11:54 am

psihiatrie bucuresti.exact ce mi-am dorit.felicitari tuturor!

gcismaru
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Dec 30, 2004 1:51 pm
Location: none
Contact:

Postby gcismaru » Mon Nov 27, 2006 12:34 pm

rezultate teleconferinta:

felicitari pentru Barna Alina, de pe prima pozitie, care a luat cardiologie la cluj
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
95869586

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Mon Nov 27, 2006 12:38 pm

mi-a imprumutat si mie tipul ala de anul trecut oglida aia fermecata si mi-am dat seama ca-mi sta bine drept cardiolog... :o
so be it!
Yeah...right!

gcismaru
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Dec 30, 2004 1:51 pm
Location: none
Contact:

Postby gcismaru » Mon Nov 27, 2006 12:57 pm

daca sunt greseli, va rog sa mi le anuntati.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
95869586

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Mon Nov 27, 2006 1:05 pm

kENZO : "Eu de exemplu n-am vrut toata viata Cardio.....dar bine ca am avut pe langa mine persoane bine voitoare care sa ma convinga ca "imi sta bine ca si cardiolog".Cred ca eu sunt singurul mai nemultumit din tara asta....e prima oara cand ma iau dupa altii.Si de duminica tot ma uit in oglinda si ma intreb: Oare chiar mi-o sta bine ca doctor pe Cardio?"
later: "Dar sa nu ne vaitam:E BINE!Cum ziceai mai sus toti sunt multumiti...... Si eu mai mult decat toti caci DA,AM AJUNS SI EU LA CONCLUZIA: "IMI STA BINE PE CARDIO"Vreti sa va imprumut si voua oglinda mea?"
imprumut oglinda mai departe! cine mai doreste, cine mai pofteste???
Yeah...right!

User avatar
firstaidkit
senior
senior
Posts: 110
Joined: Tue Feb 03, 2004 6:13 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby firstaidkit » Mon Nov 27, 2006 1:05 pm

s-a luat çardio buçuresti ça....painea çalda. çine ajunge la sineasça? who´s the luçky looser?

gcismaru
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Dec 30, 2004 1:51 pm
Location: none
Contact:

Postby gcismaru » Mon Nov 27, 2006 1:15 pm

am postat ce au ales primii 150 la teleconferinta. Mai tarziu voi continua cu restul pana la 1000.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
95869586

User avatar
ely_med1982
junior
junior
Posts: 51
Joined: Mon Nov 20, 2006 5:39 pm
Location: bucuresti

Postby ely_med1982 » Mon Nov 27, 2006 1:24 pm

puteti sa-mi spuneti va rog daca la chirurgie s-a coborat linia?ca la medicale da!

User avatar
ana h
senior
senior
Posts: 131
Joined: Tue Nov 21, 2006 8:47 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby ana h » Mon Nov 27, 2006 1:47 pm

stie cineva pe ce site-uri poti afla informatii despre programa de rezidentiat:, stagii, spitale, indrumatori?
cine se ocupa practic de rezidenti : am inteles ca ms de 1 ian., dar acum?

daca exista asa ceva...ca doar nu poti uita nici o sec. ca traim in romania... :x

User avatar
gine
junior
junior
Posts: 57
Joined: Wed Nov 09, 2005 11:40 pm

Postby gine » Mon Nov 27, 2006 1:55 pm

RLK wrote:felicitari tuturor. am prins pedi.asta am vrut.numai ca la sibiu.sursele mele zic ca e ok, ca proful este bun si jos palaria si ca pot invata pedi de acolo.as fi vrut bv dar s-a dus un pic inainte.daca sunt sibieni pe aici sa isi dea si ei cu parerea.ca eu sunt cam hotarata sa raman acolo.


sibiul este un oras extraordinar capitala europeana a culturii 2007.momentan este un imens santier insa foarte curand se va termina cu atatea transee si va fi din punctul meu de vedere cel mai frumos oras.la 30 min de mers cu masina ai paltinisul, cea mai inalta statiune unde e perfect de schi pt incepatori; pentru avansati balea lac 1h 30 min cu masina.si sa nu-ti explic cum se vad acum fagarasii plini de zapada.este feeric.eu aici am facut facultatea si pot sa-ti spun ca profu este de treaba se poarta frumos cu toti rezidentii si aveti ce invata de la el.mai este dr.dobrota , dr.cazan si dr. rusu care sunt f bune.iar colectivul este extraordinar de unit. mie personal mi-ar place acolo.felicitari oricum

pompi
junior
junior
Posts: 62
Joined: Tue Feb 28, 2006 3:15 pm

Postby pompi » Mon Nov 27, 2006 2:01 pm

Daaaaaaa.....dc erai in primii 100 chiar te minunai dc cineva nu lua cardio...
Mi-a sugerat si mie cineva sa o aleg....
dar fata minunatei doamne doctor MINERVA ....imi rasarea de fiecare data cd auzeam cardio
bafta multa si nervi tari (sau poate...tupeu)...celor care vor ajunge sa lucreze cu dansa!

User avatar
lyra
junior
junior
Posts: 75
Joined: Fri Nov 03, 2006 6:48 pm

Postby lyra » Mon Nov 27, 2006 2:10 pm

Am luat si eu ce am vrut - derma in Cluj. Acum sa vedem daca-mi place ce-am vrut. Am o situatie pana la pozitia 700, cam incompleta intre 200 si 300 cand dadeam telefoane de pe coridor. O puteti updata cum doriti.

Daca este cineva prin anul 6 care doreste grilele si hartzogaria de pe medicale (user friendly - colorata si cu floricele pe margini) sa dea un pm. Eu sunt in Cluj.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
anomii
Posts: 4
Joined: Wed Sep 27, 2006 10:16 pm

Postby anomii » Mon Nov 27, 2006 2:25 pm

ely_med1982 wrote:puteti sa-mi spuneti va rog daca la chirurgie s-a coborat linia?ca la medicale da!


da,un singur loc sub linie

User avatar
firstaidkit
senior
senior
Posts: 110
Joined: Tue Feb 03, 2004 6:13 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby firstaidkit » Mon Nov 27, 2006 3:11 pm

pompi wrote:Daaaaaaa.....dc erai in primii 100 chiar te minunai dc cineva nu lua cardio...
Mi-a sugerat si mie cineva sa o aleg....
dar fata minunatei doamne doctor MINERVA ....imi rasarea de fiecare data cd auzeam cardio
bafta multa si nervi tari (sau poate...tupeu)...celor care vor ajunge sa lucreze cu dansa!
am treçut peste imaginea doamnei sinesçu si am zis ça poate nu toti profii de çardio sunt amanti de..... si poate o sa fie mai bine asa ça am luat. om vedea

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Mon Nov 27, 2006 3:15 pm

cine este doamna sinescu?
imi cer scuze pentru ignoranta...
Yeah...right!

pompi
junior
junior
Posts: 62
Joined: Tue Feb 28, 2006 3:15 pm

Postby pompi » Mon Nov 27, 2006 3:42 pm

doamna cardiolog Sinescu este tanti in fata careia vei raspunde dc iei cardio la Bagdasar. e sotia faimosului doctor Sinescu din Fundeni ( ceea ce explica partial cum a ajuns dansa atat de sus)
doamna....pare usor inofensiva la...'un prim look'....dar dc ai ocazia sa o cunosti mai bine...incepi sa descoperi paranoia din spatele nulitatii profesionale.
cd am facut noi stagiul de cardio acolo umbla...'vorba prin targ'...ca are o fixatie cu blondele...n-am crezut-o....intr-un final insa s-a adeverit (spre nenorocul unor colege)
cardiologi cu adevarat buni sunt destui in clinica si ai avea de unde invata.
spre deosebire de tanti Sinescu.....doamna doctor Minerva e doxa, dar 'tratamentul' la care esti supus...fie iti termina si ultima farama de demnitate fie te caleste cu adevarat.
apropo....stie toata lumea cat a luat eminentul doctor-medic, Cinteza nu? :))

drspring
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:13 pm

Postby drspring » Mon Nov 27, 2006 3:51 pm

Stie cineva cum e cu transferul din Craiova in Bucuresti pe dermato?
Dar pe pediatrie? Tot din Craiova in Bucuresti. Multumesc.

pompi
junior
junior
Posts: 62
Joined: Tue Feb 28, 2006 3:15 pm

Postby pompi » Mon Nov 27, 2006 4:00 pm

cauta la topicul transferuri....poate gasesti acolo ceva.

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Mon Nov 27, 2006 4:53 pm

mersi mult POMPI pt lamuriri
:D
Yeah...right!

Lilith
Posts: 2
Joined: Mon Nov 27, 2006 4:48 pm
Location: Bucuresti

Teleconferinta

Postby Lilith » Mon Nov 27, 2006 4:58 pm

Salut! Am rezistat eroic pana s-a luat si ultimul loc pe medicale. Mai erau cateva locuri de sanatate publica si nimeni nu le vroia. Deabea pozitia 1550 din Timisoara s-a indurat sa ia ultimul loc de SP si MS din Iasi. :evil: Si uite asa toata lumea a plecat acasa linistita! Cred ca cei mai fericiti au fost cei din comisie cand s-a dus si ultimul loc! :D
Zambeste! Maine va fi mai rau!

rhoria2002
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Nov 11, 2005 1:47 am

Postby rhoria2002 » Mon Nov 27, 2006 7:22 pm

pompi wrote:doamna cardiolog Sinescu este tanti in fata careia vei raspunde dc iei cardio la Bagdasar. e sotia faimosului doctor Sinescu din Fundeni ( ceea ce explica partial cum a ajuns dansa atat de sus)
doamna....pare usor inofensiva la...'un prim look'....dar dc ai ocazia sa o cunosti mai bine...incepi sa descoperi paranoia din spatele nulitatii profesionale.
cd am facut noi stagiul de cardio acolo umbla...'vorba prin targ'...ca are o fixatie cu blondele...n-am crezut-o....intr-un final insa s-a adeverit (spre nenorocul unor colege)
cardiologi cu adevarat buni sunt destui in clinica si ai avea de unde invata.
spre deosebire de tanti Sinescu.....doamna doctor Minerva e doxa, dar 'tratamentul' la care esti supus...fie iti termina si ultima farama de demnitate fie te caleste cu adevarat.
apropo....stie toata lumea cat a luat eminentul doctor-medic, Cinteza nu? :))
cat o luat? :?:

andreea ciocanel
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Nov 24, 2006 7:18 pm
Location: bucharest
Contact:

Postby andreea ciocanel » Mon Nov 27, 2006 8:14 pm

aaaaaa stimatul si pretiosul domn dr. medic cinteza dragos a luat 624 pare-mi-se, dar sa nu facem griji in privintza lui :D :D
a aflat cineva sigur ca trebuie sa ne prezentam joi 30 noiembrie in aula facultatii de farmacie pt a ne alege spitalul platitor

User avatar
reby
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Sep 15, 2006 12:01 am

Postby reby » Tue Nov 28, 2006 1:10 am

Stie cineva cu ce punctaj s-a luat chir plastica pa Bucuresti? Dar neurochirurgie? O sa existe cumva (dupa ce se termina toata zapaceala din perioada asta) un tabel oficial /neoficial cu punctajul si specialitatea aleasa de fiecare? Multumesc!

User avatar
apartinator_disperat
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Wed Nov 22, 2006 2:06 pm
Location: Arad

Postby apartinator_disperat » Tue Nov 28, 2006 5:55 pm

am o situatie a locurilor alese pe spec medicale. Dar numai pana la poz 966 unde a fost "jumatatea mea mai buna" care a luat psihi pe timisoara.... ASTA ISI DOREA si daca era la poz 1... adevarul ca itzi trebuie curaj sa treci peste toate prejudecatzile si sa iei ceea ce vrei cu adevarat si pentru asta o admir.

Repet e doar paba la poz 966... ca dupa aia am mers la chefuit!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Uneori cred ca si "apartinatorilor" (adica acele mamifere care isi au mediul vital in apropierea medicilor....) ar trebui sa li se ridice... macar socluri, daca nu statui...

Nici nu stitzi ce greu e uneori!!!

Tarzanika
junior
junior
Posts: 55
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:24 am
Location: Bucuresti

Postby Tarzanika » Tue Nov 28, 2006 8:27 pm

Te felicit ca ai fost in stare! Stii ce putini inteleg prin ce trecem "noi"?Si ce mare nevoie e de o asemenea sustinere?Esti un "apartinator"ideal...

irina-sabina
junior
junior
Posts: 25
Joined: Mon Sep 11, 2006 3:04 pm
Location: Bucuresti

Postby irina-sabina » Tue Nov 28, 2006 9:59 pm

Lolitaa wrote:Si eu am prins ce imi doream, derma in Bucuresti! :D Sint super fericita si la cita sampanie am baut azi cred ca voi dormi ca un bebe la noapte! :P :lol: Felicitari tuturor!


Felicitari Lolitoooo! La cate nopti albe facuram noi doua impreuna parca mai merge o sticla de sampanie, nu? :lol:

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Wed Nov 29, 2006 12:34 am

felicitari tutror 8) din tot sufletul
vedeti, a fost greu, dar cumva tot am rezistat noi.

eu am luat gineco la oradea, cee ce imi doream si am ajuns sa ma linistest. pt ca la examen am stricat in prostie niste intrebari usoare de tot, si imi era teama ca nu voi prinde din cauza asta ce vreau. insa acum e bine. si daca luam cu 50 puncte mai mult, tot asta imi alegeam. asa ca e bine.
felicitari inca o data tuturor.
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
apartinator_disperat
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Wed Nov 22, 2006 2:06 pm
Location: Arad

Postby apartinator_disperat » Wed Nov 29, 2006 1:45 pm

Tarzanika wrote:Te felicit ca ai fost in stare! Stii ce putini inteleg prin ce trecem "noi"?Si ce mare nevoie e de o asemenea sustinere?Esti un "apartinator"ideal...


de 4 ani trec prin rezidentziat in calitate de "apartzinator"... si desi nu sunt medic, ma simt foarte atasat de aceasta "breasla" (ma refer mai ales la acei medici care se agla la inceput de drum).. probabil si din cauza ca jumatatea mea mai buna este acum (HURAA) "medic rezident".

Mie mi se pare strigator la cer ce se intampla cu voi. In educatzia medicala mi se pare cel mai evident mod in care "sistemul" calca in picioare tot ceea ce inseamna valoare, sacrificiu, pasiune profesionala (lucruri care oricum sunt extrem de rar de gasit)...

Eu am luat-o pe cale a managementului si am ajuns la nci 30 de ani sa am o cariera de care nu ma pot plange. Nu spun ca nu cu sacrificii (si inca ce sacrificii), dar macar si cu o sansa (cat de mica de reusita)... si repet asta la nici 30 de ani!

Mi se pare absolut aberant ca voi, acei oameni care fac mai multa scoala decat oricine si in a caror maini ne punem (TOTZI... ABSOLUT TOTZI) vietzile sa fitzi astfel DENIGRATZI si calcatzi in picioare de SISTEM.

Sa ajungi la 30 de ani.... dupa "n" ani de scoli si sacrificii (nu asta e problema ca sacrificii facem totzi in orice domeniu... dar...) sa traiesti din 4 milioane.... sa nu potzi tu sa te intretzii singur, decat daca mai ai pe cineva in spate.... ASTA E REVOLTATOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ceea ce insa ma intristeaza este lipsa de reactie si de unitate a unora dintre voi.... oricum suntetzi mult mai unitzi decat alte "bresle" (asta pentru ca dpdv socilogic suferintza uneste si intareste relatziile interumane).

De durut ma doare faptul ca in afara de cei care suntetzi in sistem si noi "amaratzii si disperatzii de apartzinatori"... in rest nu numai ca nimeni nu stie de conditziile in care suntetzi voi pusi sa muncitzi ci nici macar nu ii intereseaza... va arunca si pe voi pe totzi in lada cu "sunt medici... lasa ca iau spaga si nu avem de ce sa le plangem de mila" .... asta da IGNORANTZA... sa stigmatizezi o categorie intreaga de oameni (mii de oameni) doar pe baza faptului ca (eu zic ca nu mai mult de 10-15% dintre medici) iau spagi, au mercedes si o duc bine, mi se pare cea mai josnica forma de IGNORANTZA.

Imi cer scuze daca v-am rapit timpul, dar am simtzit si eu ca trebuie sa rabufnesc.... cam asa se vad lucrurile prin ochii acelora dintre noi care trec prin ceea ce trec alaturi de voi.....
Uneori cred ca si "apartinatorilor" (adica acele mamifere care isi au mediul vital in apropierea medicilor....) ar trebui sa li se ridice... macar socluri, daca nu statui...



Nici nu stitzi ce greu e uneori!!!

laur
junior
junior
Posts: 27
Joined: Mon Oct 02, 2006 3:08 pm

Postby laur » Wed Nov 29, 2006 3:41 pm

Sustin ceea ce a scris Apartinatorul_disperat ! Frumos spus si plin de adevar !
Si eu sint in aceeasi stare de ...apartinator ! ( sotia este acum , pot sa spun fericit , din toata inima, medic rezident ) :D .

Nu am facut decit sa incerc sa impart stresul la 2 , sa o fac sa mai uite ca are iar de facut grile , sa invete , sa doarma , sa ... nici eu nu mai stiu !


Ultima timpenie a acestui SISTEM , a fost la Constanta unde am fost sa luam transferul pentru Craiova . Dupa 600 km facuti , timpitul ala de decan de la C-ta , nu vroia sa dea transferul !!!! Mai aveam un pic si intram peste el !!! Cum e posibil sa ai 9 rezidenti la usa si sa le spui ca trebuie discutat in nu stiu ce consiliu profesoral joi ( adica azi ) , ca nu se dau transferuri etc. ....pina la urma a semnat .... dar cred ca i-a placut sa mai umileasca o data niste oameni !!!
Condamn inca odata acest SISTEM .

FELICIT PE TOATA LUMEA CARE A REUSIT SA ISI IA EXAMENUL SI NU IN CELE DIN URMA PE CEI CARE INCEARCA SI IL DAU IN CONTINUARE .
MULT SUCCES !

laur
junior
junior
Posts: 27
Joined: Mon Oct 02, 2006 3:08 pm

Postby laur » Wed Nov 29, 2006 3:59 pm

laur wrote:Sustin ceea ce a scris Apartinatorul_disperat ! Frumos spus si plin de adevar !
Si eu sint in aceeasi stare de ...apartinator ! ( sotia este acum , pot sa spun fericit , din toata inima, medic rezident ) :D .

Nu am facut decit sa incerc sa impart stresul la 2 , sa o fac sa mai uite ca are iar de facut grile , sa invete , sa doarma , sa ... nici eu nu mai stiu !


Ultima timpenie a acestui SISTEM , a fost la Constanta unde am fost sa luam transferul pentru Craiova . Dupa 600 km facuti , timpitul ala de decan de la C-ta , nu vroia sa dea transferul !!!! Mai aveam un pic si intram peste el !!! Cum e posibil sa ai 9 rezidenti la usa si sa le spui ca trebuie discutat in nu stiu ce consiliu profesoral joi , ca nu se dau transferuri etc. ....pina la urma a semnat .... dar cred ca i-a placut sa mai umileasca o data niste oameni !!!
Condamn inca odata acest SISTEM .

FELICIT PE TOATA LUMEA CARE A REUSIT SA ISI IA EXAMENUL SI NU IN CELE DIN URMA PE CEI CARE INCEARCA SI IL DAU IN CONTINUARE .
MULT SUCCES !

User avatar
zmotocel
junior
junior
Posts: 51
Joined: Tue Aug 30, 2005 10:12 pm

Postby zmotocel » Wed Nov 29, 2006 8:09 pm

am si eu o intrebare......
am tot vazut liste cu ce specialitati s-au luat si cu ce punctaj pt medicale, dar nimic pt chirurgie :((
m-ar interesa care au fost punctajele pt chirurgie pediatrica bucuresti.
stie cineva????

User avatar
Pisi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Nov 20, 2006 10:54 pm

Postby Pisi » Wed Nov 29, 2006 8:35 pm

offtopic
ratzushka?esti din Oradea?cand ai terminat faculta? Nu de alta,dar si eu sunt din Oradea :lol:

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Postby curly » Wed Nov 29, 2006 10:59 pm

zmotocel wrote:m-ar interesa care au fost punctajele pt chirurgie pediatrica bucuresti.
stie cineva????


ultimul pe Buc a fost 809, din cate stiu eu (eu am dat pe medicala).

User avatar
Evo
senior
senior
Posts: 147
Joined: Thu Sep 23, 2004 12:13 pm

Postby Evo » Thu Nov 30, 2006 12:47 am

Are cineva o situatie completa a repartitiilor? Ma intereseaza mai ales pe medicale.


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests