Impresii sincere despre examenul la Chirurgie

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
balonica
junior
junior
Posts: 64
Joined: Wed Nov 01, 2006 9:41 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Impresii sincere despre examenul la Chirurgie

Postby balonica » Thu Nov 23, 2006 8:33 pm

Voi da rezidentiatul la anul la chirurgie si vroiam sa aud de la voi impresiile de anul acesta. Cum trebuie sa-mi structurez invatatul si pe ce sa pun accent. Au fost intrebari din mecanisme fiziopatogene, cifre, procente? :help:

User avatar
ama_f
senior
senior
Posts: 124
Joined: Sun Jun 18, 2006 8:30 pm
Location: Cluj

Postby ama_f » Thu Nov 23, 2006 11:35 pm

Eu zic sa nu te vstresezi de pe acuma, ca nici nu a aparut programa
Daca ramane aceeasi programa, desi ma indoiesc sincer iti ajung 4 luni de invatat intensiv

teleleu
Posts: 4
Joined: Fri Nov 24, 2006 9:27 am
Location: shambhala
Contact:

Postby teleleu » Fri Nov 24, 2006 10:36 am

de acord cu cele patru luni, doar ca termenul asta mai depinde si de masura in care poti mentine acel ritm constant sustinut. eu , de pilda, aveam zile in care citeam 70 de pagini si zile in care nu puteam face nimic. examenul e unul ca oricare altul...pana la urma. daca faci materia bine de 3-4 ori se poate lua. eu am terminat de citit o data candva prin august, apoi a fost licenta si au mai ramas doua luni. am apucat sa citesc materia de vreo trei ori si jumatate. in egala masura conteaza cititul/grilele, asa ca lasa-ti macar trei ore pe zi pentru cele din urma. cel mai mult m-a enervat faza cu bulinele..a trebuit sa rezolv 200 de intrebari in doua ore pentru ca in restul timpului sa desenez ca imbecilu' buline, fara a avea prea mult timp sa reiau grilele dubioase.
cat priveste departajarea, mie mi s-a parut ca s-a mizat Numai pe memorie/confuzie, sa nu cumva sa judeci o grila ca sigur o gresesti (parca s-a mai spus asta)
vor avea rezidentii pe care ii merita

Oricum, multa bafta!

teleleu
Posts: 4
Joined: Fri Nov 24, 2006 9:27 am
Location: shambhala
Contact:

Postby teleleu » Fri Nov 24, 2006 10:41 am

dozele, cifrele si procentele au fost putine si de bun simt. nu a venit fizpat, dar unde vei gasi o clasificare/enumeratie/tabel, adica tot ce exclude inteligenta, acolo vor rasari minunatii de grile. asta e.....

User avatar
balonica
junior
junior
Posts: 64
Joined: Wed Nov 01, 2006 9:41 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby balonica » Fri Nov 24, 2006 11:05 am

Multumesc mult pentru luminarea mintii...E asa de bine cand iti zice cineva care a fost ponderea intrebarilor si pe ce s-a pus accent...repartiile sunt cu asistenta publica? As vrea sa vin si eu la repartitii sa vad cam cum curg optiunile. Oare voi putea intra?

catty
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sat Nov 11, 2006 1:12 am

Postby catty » Fri Nov 24, 2006 11:36 am

da, poate sa intre oricine

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Fri Nov 24, 2006 3:20 pm

sa fiu rau.mie nu mi-a placut rezu pentru ca nu am luat. in rest e loc de mai bine(ciudata faza cu contestatiile,cam bate la ochi).mentionez ca mi-a placut asa de mult ca mai vreau sa mai dau o data
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
liana_ro2004
senior
senior
Posts: 124
Joined: Tue Aug 30, 2005 2:34 pm
Location: Acasa

Postby liana_ro2004 » Fri Nov 24, 2006 6:16 pm

Poate la anul n-o sa-ti mai placa asa de mult si nu mai incerci din nou...si din nou...bafta multa! la anul iti tin pumnii

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Fri Nov 24, 2006 6:28 pm

Are careva din greseala repartitiile pe chir de anul trecut?
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Fri Nov 24, 2006 6:41 pm

saru mana liana.sa speram ca supravietzuim pana la anu.multumesc mult pentru urari :o
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
balonica
junior
junior
Posts: 64
Joined: Wed Nov 01, 2006 9:41 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby balonica » Fri Nov 24, 2006 7:10 pm

faramita wrote:Are careva din greseala repartitiile pe chir de anul trecut?


da, le am eu. Cifrele reprezinta pozitia candidatului. Am colorat ca sa iasa in evidenta ultima pozitie a fiecarei specializari
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
corcodusa
senior
senior
Posts: 254
Joined: Tue Jun 13, 2006 7:16 pm
Location: din ianuarie iasi

Postby corcodusa » Fri Nov 24, 2006 7:44 pm

esti sigur cai din 2005?
inca un macelar in spitale

User avatar
balonica
junior
junior
Posts: 64
Joined: Wed Nov 01, 2006 9:41 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby balonica » Fri Nov 24, 2006 7:45 pm

asa l-am gasit si eu tot pe forum

User avatar
Silvia
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sat Nov 01, 2003 9:17 pm
Location: Timisoara

Postby Silvia » Fri Nov 24, 2006 11:52 pm

e putin probabil sa fie fisierul cu repartitiile de anul trecut: in tm au fost 6 locuri la chirurgie generala, iar aici apar in tabel doar 4. poate ca e cel din 2004.
Visurile implinite ne imbatranesc (L. Blaga)

User avatar
Florinelu'
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Thu Nov 16, 2006 7:43 pm
Location: cucu

Postby Florinelu' » Mon Nov 27, 2006 11:35 am

Trebuie invatat asiduu, eu as da un minim de 6 luni pentru ca nu reusesti sa inveti la fel in fiecare zi, mai intervin si alte probleme. In ultimile 2 luni trebuie dat maximum, secretul e sa citesti de cat de multe ori poti. Eu nu cred in teoriile cu ''am citit 1 data'' 8) , volumul este destul de mare si trebuie acoperita materia in mod egal. Cat priveste partea cu procentele si contrazicerile care apar intre subiecte, eu cred ca nu trebuie focalizat pe asta si nu tre' sa te epuizezi retinanand chestiile absurde, anul acesta nu au fost grile dubioase iar daca apar se anuleaza.
sporuri marete la invatat :!:

User avatar
balonica
junior
junior
Posts: 64
Joined: Wed Nov 01, 2006 9:41 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby balonica » Sat Dec 02, 2006 9:20 pm

Florinelu`, spune-mi si mie despre volumul tau de invatare / zi si de cate ori ai trecut prin materie? Tu cand ai inceput sa inveti? Merci de sfaturi, sunt exacte si utile !

User avatar
doctor jo
junior
junior
Posts: 94
Joined: Sun Dec 11, 2005 3:34 pm
Location: Bucuresti...dar tare mi-as dori sa fiu pe o plaja in hawaii drinking marguerita
Contact:

invatu'

Postby doctor jo » Sun Dec 03, 2006 3:01 pm

dragutza mea in general nu e bine sa iei de bun ce spune unul si altul. adik ia aceste info ca pe niste ghiduri generale dar pe care trebuie sa le adaptezi la ritmul tau. depinde ce stil de a invata ai si ce capacitate de memorare ai. io m-am apucat de "dezvirginat" :lol: subiectele de chiru cam cu un an inainte.....daca ma gandesc cu putinul creier ramas dupa rezi imi amintesc k m-am apucat de citit pe la 15 oct 2005.
dar nu ma stresam....de exemplu mi-a luat vreo saptam sa citesc AVC si tot cam atat sa citesc arsuri. asa ca iti dai seama ce ritm de citit am avut. am terminat o data toata materia mai putin beleaua aia de genom (pe care am citit-o cu 24 h inaite de examen) prin mai-iunie cred. pe urma la a 2-a mana am inceput sa ma enervez ca nu mai stiam mare lucru din prima runda dar mi-am accelerat putin ritmul. adica am citit arsurile in 6 zile in loc de 7 :lol: .
ideea e cam asa......incepe cat poti tu de devreme si citeste asa lejer. peste tot pe unde ai tabele si porcarii de genul cele mai frecevente localizari fa-ti niste semne pt ca din rahaturile alea se dau multicele grile.
astia nu prea testeaza IQ ci mai mult capacitatea de toceala....sincer.
cu vreo 4 luni inainte tre sa te apuci serios de revazut materia iar cu vreo 2 luni inainte dai tot ce poti.
io ma trezeam la 730-8 mancam si pe urma la treaba..mai faceam o pauza de pranz si pe urma pana seara citeala. in ultimele 2 saptamani cel putin ma tampisem..steateam pana pe la 2 dim.
fa grile de la bun inceput chiar daca dupa o singura citire rezolvi 40% din ele. macar vezi pe ce insista si cam ce vor de la sufletul tau.
per total io am trecut de vreo 4.5 ori prin materie desi am avut destul de multe capitole pe care le-am citit si de cate 8-9 ori ca mi-au placut. nu dispera......cu ambitie, vointa si rabdare vei reusi.
sa dea domnul sa ramana aceeasi materie desi si io ma indoiesc.....dar poate aveti noroc.bafta multa si concentrare maxima. :D
'Tis better to be silent and be thought a fool, than to speak and remove all doubt.

User avatar
Florinelu'
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Thu Nov 16, 2006 7:43 pm
Location: cucu

Postby Florinelu' » Thu Dec 07, 2006 4:30 pm

zice bine doctor jo...cam asa am facut si eu

User avatar
ALBA IULIAN
senior
senior
Posts: 132
Joined: Mon Dec 04, 2006 5:42 pm

Postby ALBA IULIAN » Thu Dec 07, 2006 10:44 pm

Sau daca nu sti exact daca se mai schimba materia pana la anul si te trezesti ca mai ai 6 luni pana la examen ... un sfat care tine, numai sa te ti tu de el: invata ca si cum saptamana ce urmeaza este examenul ... , cu pauza duminica. In felul asta intetesti ritmul si iti este mult mai usor. Important este SA TE DEDICI studiului :)

Dr_leny23
Posts: 2
Joined: Tue Nov 21, 2006 10:47 am

parerea mea!

Postby Dr_leny23 » Tue Dec 12, 2006 10:13 am

Faza este sa nu pui ureche la tot ce se zvoneste. Anu asta aparura pe forum persoane care se laudau cu 950 de pct la random de fiecare data, cu faptul ca invata de 3 ani si alte asemenea aberatii. Intamplator ii cunosc pe fericitul posesor al locului 1 la chirurgie (asta chiar a invatat 3 ani) si al locului 3 la medicala (care a invatat incepand cu iunie 2006 dar cate 15 ore pe zi). Personal am citit materia 1 data inainte de licenta si de 3 ori dupa si am fost a 106-a pe chirurgie. Grilele conteaza, dar nu le invata ca papagalu ca nu vor mai fi relevante - e bine ca la fiecare random pe care il faci sa ai 100-150 grile pe care nu le-ai vazut pana atunci. Procentele si dozele sunt aproape inexistente in grile, iar fiziopatologie n-am prea vazut. In rest cu putina bunavointa se poate lua rezi din primu an destul de lejer. Spor la invata si bafta!

uxaa
senior
senior
Posts: 103
Joined: Fri Apr 21, 2006 10:34 am

Postby uxaa » Tue Dec 12, 2006 11:50 am

teleleu wrote:de acord cu cele patru luni, doar ca termenul asta mai depinde si de masura in care poti mentine acel ritm constant sustinut. eu , de pilda, aveam zile in care citeam 70 de pagini si zile in care nu puteam face nimic. examenul e unul ca oricare altul...pana la urma. daca faci materia bine de 3-4 ori se poate lua. eu am terminat de citit o data candva prin august, apoi a fost licenta si au mai ramas doua luni. am apucat sa citesc materia de vreo trei ori si jumatate. in egala masura conteaza cititul/grilele, asa ca lasa-ti macar trei ore pe zi pentru cele din urma. cel mai mult m-a enervat faza cu bulinele..a trebuit sa rezolv 200 de intrebari in doua ore pentru ca in restul timpului sa desenez ca imbecilu' buline, fara a avea prea mult timp sa reiau grilele dubioase.
cat priveste departajarea, mie mi s-a parut ca s-a mizat Numai pe memorie/confuzie, sa nu cumva sa judeci o grila ca sigur o gresesti (parca s-a mai spus asta)
vor avea rezidentii pe care ii merita

Oricum, multa bafta!

iar incepeti cu bulinele voastre...acum dupa ce am trecut si eu prin rezidentiat am dreptul sa va contrazic cu cele 2 ore pt imbulinat....pt ca mi-am lasat 1 ora pt buline si am avut timp suficient........acum dc nici cerculetele alea nu le puteti nimeri si schimbati grila de n ori treaba voastra dar in conditii normale o ora este suficient..asa ca nu mai dezinforma lumea pls......

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Tue Dec 12, 2006 8:05 pm

uxaa, sincer, nu cred ca orisicare dintre noi are intentia de a dezinfirma lumea. eu am fost de 3 ori la rezi, acum l-am luat, dar ideea e ca de fiecare data imbulinatul mi-a luat mai mult de o ora, pana la 1,5 as zice, fara nici un fel de exagerari.
cu siguranta or mai fi si intre noi persoane rapide si sigure pe ele, dar pentru linistea voastra sufleteasca, eu zic totusi sa lasati o ora jumate pt colorat :)
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
corcodusa
senior
senior
Posts: 254
Joined: Tue Jun 13, 2006 7:16 pm
Location: din ianuarie iasi

Postby corcodusa » Tue Dec 12, 2006 9:58 pm

de acord cu ratzushka
nu iti poti lasa doar o ora, sar putea sa intri in panica
eu miam lasat 1.30 si am terminat cu 5 min inainte, precizez ca mai aveam totusi vreo 15 grile la care nu pusesem raspunsu, fiind in dubii
sa zicem ca gresesti imbulinarea ce mai faci daca iti lasi o ora?
inca un macelar in spitale

uxaa
senior
senior
Posts: 103
Joined: Fri Apr 21, 2006 10:34 am

Postby uxaa » Tue Dec 12, 2006 11:09 pm

atunci invatati copii la greu pt ca se pare ca in 2 ore treb sa faceti 200 grile,ceea ce ar insemna 36 secunde pt fiecare grila......ma scuzati dar asa se explica de ce de-abia a 3-a oara ai luat rezid iar eu care m-am axat pe rezolvat grile si mai putin pe facut desen artistic l-am luat din prima.....poate suna rautacios dar asta este adevarul..parerea mea,fiti mai atenti la grile si apoi se poate imbulina ffff bine in 1 ora....

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Tue Dec 12, 2006 11:12 pm

Bueay, sunteti de belea cu imbulinatul asta...daca stii materia, poti sa imbulinezi din prima...daca nu, poti sa-ti lasi si 3 ore :twisted:
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

uxaa
senior
senior
Posts: 103
Joined: Fri Apr 21, 2006 10:34 am

Postby uxaa » Tue Dec 12, 2006 11:36 pm

faramita wrote:Bueay, sunteti de belea cu imbulinatul asta...daca stii materia, poti sa imbulinezi din prima...daca nu, poti sa-ti lasi si 3 ore :twisted:

corect......uite un om cu capul pe umeri.......

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Tue Dec 12, 2006 11:38 pm

iaca...ce mai controversa. fiecare e liber sa riste pe pielea lui. am lasat 2 ore pentru buline si miau ramas la sfarsit 10 minute. e drept ca am mai analizat cateva grile din nou pe parcurs.

cine nu crede ca bulinele pot fi o problema ..... bafta sa nu va prinda si anul viitor tot cu buline :roll:
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Tue Dec 12, 2006 11:41 pm

Mentionez ca am dat rezi anul asta pt prima data (si spre surprinderea multora l-am si luat) si mi-am lasat 2 ore pt imbulinat pentru ca a trebuit sa revin la unele intrebari...
Asta e.
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

erna stoian
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Dec 04, 2003 6:28 pm
Contact:

Postby erna stoian » Wed Dec 13, 2006 11:40 am

mie mi-a luat 1.30 h sa imbulinez alea si am terminat la limita! este adevarat insa ca stau cam prost cu talentul la desen! cat despre cat tb sa inveti cred ca depinde in mare masura de fiecare! eu am invatat 4 luni si am trecut de 2x prin materie in afara de cbp si anumite subiecte le-am citit a 3-a oara ultima sapt!

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Wed Dec 13, 2006 4:43 pm

uxaa wrote:atunci invatati copii la greu pt ca se pare ca in 2 ore treb sa faceti 200 grile,ceea ce ar insemna 36 secunde pt fiecare grila......ma scuzati dar asa se explica de ce de-abia a 3-a oara ai luat rezid iar eu care m-am axat pe rezolvat grile si mai putin pe facut desen artistic l-am luat din prima.....poate suna rautacios dar asta este adevarul..parerea mea,fiti mai atenti la grile si apoi se poate imbulina ffff bine in 1 ora....


uxaam cu siguranta tu esti mult mai destept si cu capul pe umeri si rapid decat mine ca ai luat din prima, si uite, deja ai si gasit explicatie de ce eu nu am luat din prima. multumesc ca m-ai lamurit. :cry:
e fix treaba fiecaruia cat isi lasa pt colorat. eu incercam sa va dau un sfat, ca va intereseaza, bine, ca nu, pt mine e la fel de bine.
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

Daiza
elder
elder
Posts: 591
Joined: Tue Dec 27, 2005 11:58 am

Postby Daiza » Wed Dec 13, 2006 4:59 pm

ratzusca are dreptate. imbulinatul ia destul timp. si doamne fereste sa vrei sa mai si schimbi grila.

iar 200 de grile eu cred ca se pot face in 2 ore, dc stii bine materia...

User avatar
doctor jo
junior
junior
Posts: 94
Joined: Sun Dec 11, 2005 3:34 pm
Location: Bucuresti...dar tare mi-as dori sa fiu pe o plaja in hawaii drinking marguerita
Contact:

Postby doctor jo » Thu Dec 14, 2006 6:11 pm

faramita wrote:Mentionez ca am dat rezi anul asta pt prima data (si spre surprinderea multora l-am si luat)



asa e amice...tare surprinsa sunt :twisted: :lol: nu te mai lauda atat cu vasta ta experientza de viatza....unii ti-ar putea urma exemplul :P :lol:
'Tis better to be silent and be thought a fool, than to speak and remove all doubt.

User avatar
ak1981
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:08 am
Location: Timisoara

Postby ak1981 » Fri Dec 15, 2006 12:05 pm

Ma gandesc ce as putea spune pentru a fi mai de ajutor viitorilor candidati.
Cel mai important lucreu e ca totul depinde de propria-ti persoana. Cel mai bun mod de invatare e ala pe care i-l stii deja s cu care te-ai obisnuit. Cea mai buna strategie e sa inveti cum ai vazut tu ca fnctioneaza (la celelalte examene). Curajul si stapinrea de sine sunt importante, cel putin la fel de importante ca si invatatul. Chestia cu imbulinatul iarasi depinde de fiecare unii au facut toate 200 de intrebari intr-o ora altii n-au avut destul 2 ore jumate. (eu sunt ala cu 2 ore jumate asa ca nu ma contraziceti).
Ca si sfat colateral e sa impuscati, spanzurati, trageti pe roata orice persoana care are legatura cu realizarea acestui minunat examen (asta asa din principiu) pentru ca in final e o bataie mare de joc am simtit-o ca pe o o sodmizare giganta de la inceput pana la sfarsit. (cheia e sa folosesti muuulta vaselina pt ca doare mai putin)

In alta ordine de idei la capitolul rezultate, concluzionand pot sa zic ca majoritaatea parerilor generale pe care le-am citit pe forumuri si pe care le-am auzit de la veterani au fost ori inutile, ori aiurea, ori fanteziste, ori zvonuri. In timpul invatatului au most momente in care m-a incurajat f mult sa citesc parerea altora de pe forum si cateodata chiar m-au ajutat opiniiile de pe forum dar daca cumva vi se pare ca ceea ce se spune pe forum nu coincide cu ce credeti atunci la toaleta cu opinia respectiva, a voastra e mai importanta (inclusiv fata de ceea ce scriu eu aici).

Ca idee eu am terminat la TM in 2006 si am dat pe chirurgie luand 855 de puncte. Am raspuns la intrebari in 1 ora si 15 si am inbulinat peste 2 h 30. E drept ca am si verificat raspunsurile a doua oara iar bulinele le-am pictat la modu paranoic. Nu am avut nici o gresala de transcriere!
Prin materie am trecut de 2,5 ori dar o singura data serios. Mentionez ca dupa o citire (prima) cand am facut testele (la toate capitolele) nu mi s-a intamplat niciodata sa fac un punctaj sub 80% (asta dupa o singura citire!). Nu credeti treaba vostra dar intrebarile pot fi siude si cu ce ai invatat in faculta dc te obosesti sa te adaptezi la text si sa fii atent cand raspunzi.
Binenteles celilati 10% pana la un punctaj decent trebuie munciti la greu ca astia vin din toate idiotenile profilor senili si a asistentilor univ care au intrat in medicina pe usa de la baie si habar nu au de ce ii importnt si ce nu trebuie memorat. Astia 10% o sa va manance nervii la culme si trebuie tociti 2 luni cel utin (in functie de caz).

In final pentru mine cel mai important lucru a fost sa invat 2 luni cu aceeasi intensitate ca in orice alta sesiune (nu mai mult) inainte de astea 2 luni am facut cam jumatate din capitole (2/3 din volum), iar la examaen afolosit cel mai mult sa-mi pastrez calmul si moralul. Disperearea e cel mai negetiv factor aici.
Mai mult ar trebui sa zic ca nu consider exmenul asta o loterie. In functie de randomuri si de testele din anii trecuti pe care le-am facut pe orb am preconizat un puncaj de 840-860. La testul din anul trecut pe care l-am fcut cu 2 sapt inainte de ex am scos 837 pct! In concluzie poti sa stii la ce sa te astepti si poti sa-ti verifici progresul cu randomuri sau mai bine cu teste din anii trecuti. NU E O LOTERIE!!!!! Conteaza cat muncesti. Doar ca e un examen cretinoid facut de oameni asemenea si daca vreodata prind unul o sa-i pun stimulatore pe tracturile dureroase din MS cu intensitate cat mai mare. (am ales NCH)
A fost un *** de ex
Jur ca din cauza lui chelesc

User avatar
adrian
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sat Nov 15, 2003 10:49 pm
Location: bucuresti-militari

Postby adrian » Fri Dec 15, 2006 12:54 pm

congrats andrei! :wink:

p.s: adi la aparat (din grupa lui gorcea in primii 3 ani).
Benvenuto nella squadra nerazzurra!!!

merti
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Nov 19, 2006 8:36 pm

Postby merti » Sun Dec 24, 2006 12:42 am

Daca va ajuta la ceva aceasta informatie: am invatat aproximativ 1600 de ore, structurate in 5 ture, incepand cu un an inainte, si am luat al 48-lea pe chirurgie (si am si facut cateva greseli prostesti din neatentie la grile la rezi). Eu personal consider ca daca nu inveti macar o medie de 4 ore pe zi in ultimul an va fi destul de problematic. Toata lumea va invata tare in ultimele 4 luni, dar invatatul din timp e cel ce face diferenta.


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests