Tranferuri

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
dice
senior
senior
Posts: 224
Joined: Sun Sep 11, 2005 12:53 am

TRANSFER cluj-bucuresti

Postby dice » Tue Nov 28, 2006 6:16 pm

am sunat azi la dsp cluj care au zis sa sun la umf cj pt k de la iei iau"negatia" aia.nu trebuie sa te prezinti personal(eu am o persoana de contact acolo).m multe aflu m pe seara.oricum cred k nu sunt probl,iar cum dead line-ul nu este 6 dec,este timp...
Behind every great love is a great story

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Tue Nov 28, 2006 6:19 pm

cine se mai transfera din Bucuresti in alt centru.....imi poate spune si mie ce fel de cerere trebuie,actele doveditoare trebuie atasate?...si unde se depune pentru semnatura??? o semneaza si rectorul si decanul sau doar rectorul??? am auzit o mie de variante! innebunesc!...maine dimineata am tren spre B :x

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Tue Nov 28, 2006 6:30 pm

Mimina wrote:Stie cineva unde trebuie depuse in Bucuresti cererile pentru avizul de plecare pentru cei care vor sa se transfere din Bucuresti. La UMF sau la rectorat?
A sunat cineva la rectorat si cei de acolo zic ca trebuie sa vi cu avizul de primire unde vrei sa te transferi, aviz care oricum nu e gata inca.

eu am reusit sa primesc avizul in seara asta(din CT),pe ultima suta de metri....deci maine la rectorat in B se face o cerere de plecare,sau cum??????

User avatar
chris0500
senior
senior
Posts: 177
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:02 pm
Location: prin sud

Postby chris0500 » Tue Nov 28, 2006 6:38 pm

poti sa vii cu avizu de primire daca inca nu stii daca te lasa sau nu sa pleci astia de sp din buc?
“EVERYTHING THAT HAPPENS HAS A REASON BEHIND”

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Tue Nov 28, 2006 6:52 pm

pai da....ca avizul face parte din actele alea cum ca m-au primit astia de aici(semnatura de la decan+indrumator+aviz DSP)+CEREREA CU DOVEZI :x

drspring
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:13 pm

Postby drspring » Tue Nov 28, 2006 7:00 pm

Stie cineva cind se face repartitia in Craiova? Cind se discuta cerarile de transfer?

User avatar
myty_miti
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Feb 01, 2006 2:46 pm
Location: constanta
Contact:

Postby myty_miti » Tue Nov 28, 2006 7:32 pm

roa_med wrote:cine se mai transfera din Bucuresti in alt centru.....imi poate spune si mie ce fel de cerere trebuie,actele doveditoare trebuie atasate?...si unde se depune pentru semnatura??? o semneaza si rectorul si decanul sau doar rectorul??? am auzit o mie de variante! innebunesc!...maine dimineata am tren spre B :x



oana ... si eu ma transfer tot din buc in cta

intra te rog pe mess daca doresti .... id myty_miti

:wink:
Image
Image

User avatar
myty_miti
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Feb 01, 2006 2:46 pm
Location: constanta
Contact:

Postby myty_miti » Tue Nov 28, 2006 7:40 pm

Medicii rezidenti care au ales specialitate si centru de pregatire duminica, 26.11.2006, trebuie sa ia legatura cu Autoritatile de Sanatate Publica Judetene din centrele universitare in care au ales loc de pregatire pentru a le fi comunicata data si amplasarea la care va avea loc repartitia acestora pe unitati sanitare de incadrare (unitatile cu care se va incheia contract individual de munca pe durata determinata, ca medic rezident).

Pentru cei care au ales Centrul Universitar Bucuresti, Autoritatea de Sanatate Publica a Municipiului Bucuresti, anunta ca joi, 30.11.2006 va avea loc repartitia pe unitati de incadrare, la sediul Facultatii de Farmacie, Aula Facultatii, din Str. Traian Vuia nr. 6 (vis-a-vis de Ambasada SUA), dupa urmatorul program:

Grupa specialitatilor medicale - 9.00 - 10.30
Grupa specialitatilor chirurgicale - orele 10.45 - 11.15
Grupa medicina de familie - orele 11.30 - 12.00
Grupa medicina de laborator - orele 12 - 12.15
Grupa farmacie - orele 12.15 - 12.30
Grupa medicina dentara - orele 12.30 - 13.00

Daca luam transferul din buc-in alt centru, mai trebuie sa ne prezentam :?: :?: :?:

sa ma ia draq daca mai inteleg ceva......... :hammer:
Image

Image

roa_med
elder
elder
Posts: 790
Joined: Mon May 16, 2005 8:30 pm

Postby roa_med » Tue Nov 28, 2006 7:48 pm

Daca luam transferul din buc-in alt centru, mai trebuie sa ne prezentam

NU!
TE PREZINTI IN CT,DUPA 11!
intru pe mess in 30 min,sa-mi fac si eu o baie :D

skipy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:32 am

Postby skipy » Tue Nov 28, 2006 8:05 pm

Stie cineva cum se procedeaza cu detasarile??????vreau sa plec din Bucuresti intr-un centru "neuniversitar".Va rog, sunt disperata.....

calcaneu
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue Nov 11, 2003 12:43 pm

Postby calcaneu » Tue Nov 28, 2006 10:39 pm

mai e cineva la iasi pe cardio care vrea transfer in bucuresti?.....cred ca e inutil sa intreb daca e cineva din bucuresti pe cardio care vrea transfer la iasi :cry:

User avatar
dice
senior
senior
Posts: 224
Joined: Sun Sep 11, 2005 12:53 am

Postby dice » Tue Nov 28, 2006 10:57 pm

pt cei interesati sa plece din cj.se da acceptul f usor.cineva a depus cerere in numele meu la rectoratul umf si urmeaza ca maine/zo\ilele urmatoare sa mi se dea la mana o hartie="negatia" si cu ea+motivele alcatuiesc dosarul ala pt trasfer.si nici macar nu tre sa dau vreo fuga pana la cj.
Behind every great love is a great story

User avatar
oanaboanta
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Nov 23, 2006 12:33 pm

Postby oanaboanta » Wed Nov 29, 2006 11:37 am

daca vreau sa ma transfer dar incepind cu anu II de rezi cind trebuie sa-i anunt?????la anu pe vremea asta sau cind????????
pentru ea fac tot

nyky
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:21 pm

Postby nyky » Wed Nov 29, 2006 4:11 pm

am obtinut si eu acceptul de plecare din cluj foarte usor, la rectorat; sunt foarte amabili!
O problema mare este la Brasov - nu vor sa lase rezidentii sa se transfere in alt centru ; au hotarat in sedinta de consiliu!

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Wed Nov 29, 2006 4:19 pm

ce stiti de bucuresti? lasa rezidentii sa plece??

User avatar
viermemic
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Jan 13, 2006 2:21 pm

Postby viermemic » Wed Nov 29, 2006 4:23 pm

Salutare.am si eu o mica intrebare:daca vreau sa ma transfer din cluj,am inteles ca este usor,imi trebuie sa duc aceptul celor de aici?va rog sa-mi raspundeti :oops: este ft urgent.mersi mult

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Postby razvan.f » Wed Nov 29, 2006 4:52 pm

Stie cineva sa imi spuna de unde pot sa iau hotararea lor in legatura cu transferurile, dar sa fie intr-un format astfel incat cand o printez sa se vada ca e oarecum un act oficial (adica macar sa se vada sigla lor la antet)?

imi trebuie chestia asta pt ca indrumatorul pe care vroiam eu sa il aleg mi-a zis ca trebuie sa vin in martie pt acordul lui si mie imi trebuie pana pe 6 decembrie cum scrie in anuntul CNPDS.
Asta pt ca el stie legea de anul trecut si eu vreau sa ii arat ca acum e altfel.
HELP PLS...

laur
junior
junior
Posts: 27
Joined: Mon Oct 02, 2006 3:08 pm

Postby laur » Wed Nov 29, 2006 5:38 pm

Am fost cu sotia ( ea e medic rezident acum ) sa isi ia transferul de la Constanta la Craiova . Am facut o cerere prin care am invocat motivele : casatoria , lipsa posibilitatii de cazare in C-ta, etc . Nu ne-a trebuit acceptul centrului universitar unde vroiam sa facem transferul . Decanul de aici a facut figuri ca nu da transferul , dar dupa o ora jumate de asteptat la usa a semnat ( erau 9 rezidenti care astptau - umilire pe fata ) .
Dupa aceea am fost la Craiova : a mers totul ca pe roate : Rectorul UMF Craiova de nota 10 , a semnat imediat acceptul de transfer , mers la un profesor indrumator ( sef clinica ) - acceptat imediat si semnat , mers la ASP Craiova cu cerere la directorul ASP-semnat fara probleme , apoi depus dosarul (tot acolo ) .
Nu ne-a trebuit accept de transfer de la ASP de unde am plecat ( in cazul nostru Constanta ) . Acum nu stiu ce sa zic , hirtogaria e diferita de la centru universitar la centru universitar ....iar informatiile puse "oficial" sint foarte ambiguie . Sistemul este ffffff prost ! Parerea mea .

Bafta si voua la transferuri !

RLK
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Jul 03, 2006 4:46 pm
Location: brasov

Postby RLK » Wed Nov 29, 2006 7:48 pm

ptr nyky: la ce specialitate sunt probleme la bv? ca eu am facut un an de mf la bv si stiam numai despre pediatrie ca nu da transferuri(aveam o colega care de 2 ani se tot chinuia.a renuntat in cele din urma.si era casatorita deci ceva motive avea.)
am ceva cunostinte care au prins bv si ma intreaba despre cum se dau transferuri si in afara de pedi nu am stiut ce sa le spun.

calcaneu
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue Nov 11, 2003 12:43 pm

Postby calcaneu » Wed Nov 29, 2006 8:01 pm

Are cineva idee daca exista o lege care sa reglementeze drepturile si obligatiile medicilor rezidenti? e foarte important pentru cei din iasi ptr ca acolo e mare scandal. Nu vor sa dea drumul la nimeni . Cine are o informatie cat de mica rugam sa ne ajute. Unii chiar au motive serioase de transfer. :cry:

User avatar
krossmen
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Jun 16, 2006 1:36 pm
Location: *UE

Postby krossmen » Wed Nov 29, 2006 10:08 pm

mai e cineva la craiova, cluj sau bucuresti pe cardio care vrea transfer in brasov?.....mai era cinea pe aici cu probleme de transfer...se pare ca la brasov nu se maid au deloc transferuri...o aiureala...cum naiba sa scapam de aici. HELP ME PLZZZZZ!!!!

User avatar
chris0500
senior
senior
Posts: 177
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:02 pm
Location: prin sud

Postby chris0500 » Wed Nov 29, 2006 11:06 pm

ralucutza wrote:ce stiti de bucuresti? lasa rezidentii sa plece??


pana acum le-au dat drumu usor, de acum incolo...vom vedea :)






http://health.groups.yahoo.com/group/radiologie2006
“EVERYTHING THAT HAPPENS HAS A REASON BEHIND”

nyky
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Nov 20, 2006 9:21 pm

Postby nyky » Wed Nov 29, 2006 11:27 pm

RLK wrote:ptr nyky: la ce specialitate sunt probleme la bv? ca eu am facut un an de mf la bv si stiam numai despre pediatrie ca nu da transferuri(aveam o colega care de 2 ani se tot chinuia.a renuntat in cele din urma.si era casatorita deci ceva motive avea.)
am ceva cunostinte care au prins bv si ma intreaba despre cum se dau transferuri si in afara de pedi nu am stiut ce sa le spun.

Azi am fost la decanat si am auzit ca nu vor sa dea transferuri deloc; universitatile primesc bani pentru rezidenti asa ca nu au interes sa-i lase sa plece.
Nu stiu prea multe amanunte , eu am venit cu cerere de acceptare catre ei si am fost primita excelent.Abia asteapta sa primeasca cat mai multi rezidenti.

User avatar
dice
senior
senior
Posts: 224
Joined: Sun Sep 11, 2005 12:53 am

Postby dice » Thu Nov 30, 2006 12:28 am

Salutare.am si eu o mica intrebare:daca vreau sa ma transfer din cluj,am inteles ca este usor,imi trebuie sa duc aceptul celor de aici?va rog sa-mi raspundeti Embarassed este ft urgent.mersi mult


nu trebuie sa le duci nimik.nici macar nu tre sa fii personal cd depui cererea.mie mi-a depus-o un prieten si merge maine sa imi ia cererea semnata.nici nu visam sa fie asa de usor.
Behind every great love is a great story

Tarzanika
junior
junior
Posts: 55
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:24 am
Location: Bucuresti

Postby Tarzanika » Thu Nov 30, 2006 8:55 am

La centrul din care vrei sa pleci depui intreg dosarul sau la cel in care vrei sa ajungi? multumesc mult

laur
junior
junior
Posts: 27
Joined: Mon Oct 02, 2006 3:08 pm

Postby laur » Thu Nov 30, 2006 10:19 am

Dosarul se depune la Autoritatea de Sanatate Publica din centrul universitar unde vrei sa ajungi . Acesta trebuie sa contina :
-acceptul de transfer al centrului universitar (facultate sau universitate ) primit prin repartitie duminica - de unde vrei sa pleci .
-acceptul de transfer al centrului universitar unde vrei sa ajungi .
-acceptul de transfer al ASP unde vrei sa ajungi ( de la directorul ASP )
- acceptul unui profesor indrumator .
- documente justificative : certificat casatorie , nastere copil , contract de vinzare-cumparare a locuintei unde ai domiciliul , carte de identitate ...etc .

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10915
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Postby pc7 » Thu Nov 30, 2006 5:24 pm

de la Timisoara exista ceva vesti legate de transferuri?
Life's not fair, get used to it

calcaneu
junior
junior
Posts: 74
Joined: Tue Nov 11, 2003 12:43 pm

Postby calcaneu » Thu Nov 30, 2006 9:46 pm

e cineva de pe orice specialitate care vrea sa se transfere in iasi?

roxy
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Nov 24, 2006 1:58 pm
Location: timisoara

transferuri

Postby roxy » Thu Nov 30, 2006 10:03 pm

sau oradea.. ca nu dau transferuri decat la 'schimb' , vine unul , pleaca unul si eu vreau sa fug de acolo

nicolemed2000
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Nov 24, 2006 8:51 pm

Postby nicolemed2000 » Thu Nov 30, 2006 11:17 pm

eu sunt pe medicina interna si vreau sa plec din oradea in bucuresti.Daca stii mai multe detalii despre transfer zi-mi si mie

User avatar
doctor jo
junior
junior
Posts: 94
Joined: Sun Dec 11, 2005 3:34 pm
Location: Bucuresti...dar tare mi-as dori sa fiu pe o plaja in hawaii drinking marguerita
Contact:

Postby doctor jo » Thu Nov 30, 2006 11:34 pm

sa-mi zic si eu povestea......am luat chir generala in sibiu. am fost acolo si desi profu de acolo mi-a semnat cerearea de transfer :shock: (o aveam si pe aia de detasare la mine dar am zis sa-mi incerc norocu cu transferu direct)am aflat azi cu stupoare ca decanatul mi-a dat detasare dar n-am mai inteles si pe cat pt ca mi s-a inchis telefonul in nas....lume grabita sa ajunga acasa pt vacanta prelungita de 1 dec.
ieri mi s-a spus de la dsp sibiu ca nu este nevoie de nimic de la ei ci doar de acordul decanatului......azi cand am sunat la decanat sa flu daca s-a solutionat dosarul mi s-a spus ca am nevoie si de viza dsp sibiu :evil: . deci trebuie sa mai fac un drum in sibiu luni. asta n-ar fi nimic. nici nu am inteles pe cat mi-au dat detasarea si in plus in buc nu-mi este acceptata cererea de transfer :( :cry: pt ca legal profu n-are drept sa ma primeasca inaite de 10-12 ian cand se aleg clinicile. si asa este....omul are dreptate. dar atunci cum mama ma-sii (pardon my french)5butthead.gif sa depun io dosarul de detasare pe 6 daca nu obtin acordul profului? :shock: :x
este o abrambureala totala......actele puse pe rezidentiat2006.ro sunt cred eu pt transfer direct(ceea ce nu se poate obtine....asta e clar....nu din prima cel putin). ceea ce ne dau ei noua este detasare dar atunci nu mai avem nevoie de avizul spitalului platitor din buc caci primim banii din judet. iar incadrarea in judetete se face mult dupa 6 dec si deci nu se poate anexa la dosarul ala avizul spitalului din sb cum ca ei ma platesc.....si iar revine intrebarea...cum este posibil ca dosarul de transfer sa fie depus pana in 6 dec cand indrumatorii de la care teoretic avem nevoie de avize ii aflam in ianuarie, cand incadrarea in spitale se face dupa 11 dec?
cineva a gandit cand a facut toate balariile astea sau pur si simplu s-au jucat cu calendarul si cu mintile noastre? :hate:
este o mare bataie de joc......pt cele 4 mil pe care le vom lua este mult prea mult shit de inghitit.....noi suntem pisica moarta si astia ne arunca de la unii la altii....dsp la cnpds...cnpds la rectorat si asa mai departe. :x

scuze pt post-ul lung....asta e varianta ultra scurta a visului urat pe care unii dintre noi il traim de cateva zile incoace :tears:
daca mai este cineva intr-o situatie similara adik sa nu-i fie aprobata cerearea in buc desi celalat centru i-a dat drumul l-as ruga sa sheruiasca si cu mine experienta. poate ne-om putea ajuta. :roll:
Last edited by doctor jo on Thu Nov 30, 2006 11:42 pm, edited 1 time in total.
'Tis better to be silent and be thought a fool, than to speak and remove all doubt.

nicolemed2000
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Nov 24, 2006 8:51 pm

Postby nicolemed2000 » Thu Nov 30, 2006 11:41 pm

nu stie nimeni nimic despre ORADEA??????????

luci28
junior
junior
Posts: 39
Joined: Sat Jul 30, 2005 1:22 am

Postby luci28 » Thu Nov 30, 2006 11:49 pm

sa ma pot transfera din Buc in Cluj am facut 5 drumuri anul trecut Cluj-Bucuresti............... Asa ca trebuie rabdare multa iar ca si tipele de la dep resurse umane la SCUUB nu am mai intilnit.

croscros
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Nov 23, 2006 3:36 pm

Postby croscros » Thu Nov 30, 2006 11:50 pm

doctor jo wrote:asta e varianta ultra scurta a visului urat pe care unii dintre noi il traim de cateva zile incoace :tears:
daca mai este cineva intr-o situatie similara adik sa nu-i fie aprobata cerearea in buc desi celalat centru i-a dat drumul l-as ruga sa sheruiasca si cu mine experienta. poate ne-om putea ajuta. :roll:

cu tot respectul acest vis asa urat pe care il traiesc unii dintre voi...nici nu ar tb trait...inteleg anumite cauri la care e normal sa se acceptetransfer (casatorie etc), dar haideti sa nu generalizam acest fenomen pt ca altfel ierarhia de la rezidentiat ar fi doar o chestie pe hartie... inteleg ca s-a vrut specializare si datorita punctajului s-a ales un alt centru si acum se vrea al mai bun, dar e uneori si indezavantajul rezid acest transfer...nr rezidenti mai mare, calitate mai proasta a procesului educational...
repet sunt contraacestor transferuri exceptand cele care sunt cu adevrat justificate (neincluzand...am domiciliul stabil in X).
asa ca mai lasati-ma cu VISUL URAT... ar fi mai bine sa respectam un examen tampit cum e rezul , dar in final obiectiv... aceste transferuri nu fac altceva decat sa calce in picioare unele rezultate la rezi...fiecarevrea ce e mai bun, dar de multe ori asta inseamna si aglomerarea cu rezidenti a unor spitale, indrumatori in defavoarea celorlalti...
deci.... TERMINATI cu aceste transferuri daca nu sunt pe deplin justificate si nu va mai coditi sa spuneti ca de fapt ati avut un punctaj care nu v-a permis alegerea centrului mai bun...

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Thu Nov 30, 2006 11:53 pm

what??? :shock:
deci.... TERMINATI cu aceste transferuri daca nu sunt pe deplin justificate si nu va mai coditi sa spuneti ca de fapt ati avut un punctaj care nu v-a permis alegerea centrului mai bun...
mentalitate de k-k-t!!!
Yeah...right!

User avatar
ama_f
senior
senior
Posts: 124
Joined: Sun Jun 18, 2006 8:30 pm
Location: Cluj

Postby ama_f » Fri Dec 01, 2006 12:01 am

yva wrote:mentalitate de k-k-t!!!

exact!
de ce sa fi impotriva transferurilor?
si chiar crezi ca rezi e un ex obiectiv? :x
Situatia asta se intampla pt ca nu sunt scoase posturi suficiente
Si chiar daca ai fi in situatia asta tu ai accepta cu zambetul pe buze sa te muti in alt oras si sa traiesti din salariul de*****?
Sau esti din aia care au subventie substantiala de la mamica?
Poate nu toti sunt asa...
Si poate ca mai ai prieten/a, catel, purcel, etc in orasul unde vrei sa ramai de care n-ai vrea sa te desparti, ce zici?

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Fri Dec 01, 2006 12:11 am

spuneti ca de fapt ati avut un punctaj care nu v-a permis alegerea centrului mai bun...

care ar fi, ma rog, centrul mai bun sau cel mai bun dupa parerea ta???
:lol: :lol:
nu-mi vine sa cred ca sint persoane din neamt sau timis care au ales bucurestiul desi nu cunosc pe nimeni aici, cineva afirmand chiar ca nu a fost niciodata in capitala, doar pentru ca cred unii ca ar fi centrul cel mai bun din tara :lol: si ca ar avea sanse la o cariera stralucitoare :lol:
Yeah...right!

User avatar
doctor jo
junior
junior
Posts: 94
Joined: Sun Dec 11, 2005 3:34 pm
Location: Bucuresti...dar tare mi-as dori sa fiu pe o plaja in hawaii drinking marguerita
Contact:

Postby doctor jo » Fri Dec 01, 2006 12:17 am

@croscros
:x ma scuzi daca gandesc egoist....adik ma gandesc si la mine putin. dedicare profesionala dedicare profesionala si pasiune pt meserie dar sa am si conditti sa le practic. du-te tu la spit municipal din sibiu unde doctorii stateau cu cate 2 halate groase pe ei si unde erau cate 2 bolnavi in pat ca sa se incalzeasca!!!! :evil: pe de alta parte am familie aici, logodnicul e aici si nu vad de ce sa nu iau acest transfer atat timp cat este printre putinele drepturi pe care le am si este si legal. evident e o tara libera si iti poti exprima opinia dar nu uita ca 99,9% spitale din tara sunt de tot rahatul si ca oricine isi doreste sa lucreze intr-un loc mai bun.
zau asa! revino-ti.
si te mai intreb ceva?de ce o multime de oameni care nu e din bucuresti(greseala de gramatica intentionata) si sunt din orase-centre univ mari au ales totusi bucurestiul desi puteau alege un alt centru mare de langa ei sau chiar pe cel de provenienta?culmea este ca multi dintre ei cred ca bucurestiul e un oras de *** si plin de hoti....si totusi au venit aici!de ce?pt k e capitala tarii tata d'aia :peace: 8) ....parerea mea.
pune-te in shlapii oricaruia dintre cei care sunt din buc si au prins loc in alta parte si vezi cum te-ai simti sa-ti lasi familia, comfortul.....home-ul in ansamblu si sa te duci intr-un judet in colt pe dreapta intr-un spital nashpa si care sta sa cada......try it sometime.....vezi daca iti gadila simturile :twisted:

iar visul urat e bataia de joc si umilinta la care suntem supusi constant de....culmea....mai ales personal nemedical. chichitze birocratice si tot felul de rahaturi care iti pot periclita cariera chiar.
'Tis better to be silent and be thought a fool, than to speak and remove all doubt.

croscros
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Nov 23, 2006 3:36 pm

Postby croscros » Fri Dec 01, 2006 12:24 am

@ama_f

Situatia asta se intampla pt ca nu sunt scoase posturi suficiente
Si chiar daca ai fi in situatia asta tu ai accepta cu zambetul pe buze sa te muti in alt oras si sa traiesti din salariul de*****?
Sau esti din aia care au subventie substantiala de la mamica?
Poate nu toti sunt asa...
Si poate ca mai ai prieten/a, catel, purcel, etc in orasul unde vrei sa ramai de care n-ai vrea sa te desparti, ce zici?[/quote]
cu siguranta nr posturilor insuficente e cheia transferurilor, de aia stau specialistii cu diploma in buda...si someaza la nemurirea sufletului...
si afla ca sunt de undeva departe de bucuresti si am ales bucuresti (pe baza mediei de concurs) chiardaca habar nu am unde o sa stau, etc...dar daca vrei sa faci medicina cu adevarat si nu doar sa te joci cu pacientii in carucioare...te sacrifici(repet daca faci medicina din pasiune si chiar ai facut medicna pana acum, si nu doarai tocit cursuri)...idem iasi, cluj, timisoara etc...
daca maria ta e nascuta chiar in centru univ(alias cluj) iti inteleg indignarea...ca deh ...tot sarmalele lu mamita sunt mai bune, ca si asa fata doctor nu tre sa stie sa faca ceva ca e prea busyyyyyy!!!!
nu vezi cat de penibila esti in afirmatii si te invarti dupa deget???
recunoaste ca nu ai putut aLEGE CLUJ (ca erau prea putine posturi si tu aveai prea mic punctaj...ministerul asta e de vina clar asta...) si acum o fofilezi cu transferul...
mi se face rau gandindu-ma la acel procent de 30% din totalul de rezidenti care au cerut transferuri anul trecut??? pai unde mai e obiectivitatea rezului...toata lumea stie ca e un examen de toata jena...dar totusi...a stabilit o ierarhie.....dar e greu sa pricepi asta...
cat despre mahalagioaica cu ***...prefer sa o ignor ca si viitoare colega...i-ar sta mai bin ela REBU sau Salubris decat cu un stetoscop la gat!!!
in fine...bagati transferuri si bafta din partea mea la obtinerea lor..SINCER!!!
va inteleg dorinta, dar nu pot in acelasi timp sa o contest...
este parerea mea si nu cer sa o acceptati sau ignorati..dar nu sa o maziliti cu ***...viitoare mare cucoana doctor de dispensar comunal!!!!

ca un ultim post... este clar ca intotdeauna vrei ceva mai bun chiar daca nu l-ai obtinut din prima..asa e in romania...mereu e o usita de scapare... transferuri, pile , spagi, etc...
dar ma intreb oare ce osa facem un nr dublu de rezidenti la acelasi indrumator? eu consult o juma de corp (pacient) si tu pe cealalta???
si nu mai ridicati bucurestiul in slavi...repet l-am ales ca il consider cel mai bun, dar nu a fost singurul motiv...
Last edited by croscros on Fri Dec 01, 2006 12:27 am, edited 1 time in total.

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Postby razvan.f » Fri Dec 01, 2006 12:34 am

ba baiatule mai ai de trait si malai de mancat.
Gandirea ta pseudocapitalista si de fapt limitata (zic pseudocapitalista ca zici ca totul tre sa depinda de acest punctaj pe care l-ai obtinut, si limitata pt ca nu intelegi nimic) e de k-k-t.
tu daca ai urmari o specialitate si ai obtine-o in alt centru universitar in care nu ai posibilitatea sa te intretii ar fi mai bine sa renunti la ea si sa mai inveti sa mai dai la anul, nu?
Cred ca nu esti casatorit si nu ai terminat medicina (poate ca esti anul 2 cel mult la cum gandesti) si nici nu iti pasa de nimeni in afara de tine.

Sper sa ai parte de oameni de care sa depinzi care sa gandeasca la fel ca tine.


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests