Tranferuri

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
doctor jo
junior
junior
Posts: 94
Joined: Sun Dec 11, 2005 3:34 pm
Location: Bucuresti...dar tare mi-as dori sa fiu pe o plaja in hawaii drinking marguerita
Contact:

Postby doctor jo » Fri Dec 01, 2006 12:39 am

banuiesc ca acolo departe de unde esti tu nu te-au invatat si niste reguli minore de bun simt nu?poate de aia ai venit la bucuresti....indiferent careia dintre noi te-ai adresat cu "diminutivul"mahalagioaca si ce-ai mai scris tu pe acolo este dovada de mitocanie ca sa folosesc un cuvant bland. poate ca ai avut super punctaj la rezi....norocul tau este ca iti poti ascunde IQ-ul de 2 bani in spatele unui id. invata sa te comporti mai intai indiferent ca esti pe net sau la crashma.....esti medic :?: (oare?)si ar trebui sa fii un exemplu pt altii. :lol:

si inca ceva.....sunt foarte putini cei care au facut medicina de dragul titlului, a mamei sau a matusii bogate din america....foarte putini. cei care au ajuns aici si au si terminat au facut cu pasiune ce-au facut...eu una stiu ca asa am procedat. asa ca nu tine teorii cu faze d'astea super fumate. azi la noi ca rezident mic mori de foame .....asta e adevarul adevarat. si totusi uite ca au iesit o gramad de doctori. ori e pasiune ori e masochism.
'Tis better to be silent and be thought a fool, than to speak and remove all doubt.

croscros
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Nov 23, 2006 3:36 pm

Postby croscros » Fri Dec 01, 2006 12:41 am

voi astia de bucuresti care considerati ca vi se cuvine si luna de pe cer...
scuzele mele de deranj si spor la toate!!!
pt razvan...citeste mai sus..si ai sa vezi ca sunt de acord cu transferurile pe motive clare(casatorie, venituri mici, etcZ) si nu inventate doar ca sunt unii incapabili sa dea un restart...sau de un mic efort...
Last edited by croscros on Fri Dec 01, 2006 12:45 am, edited 2 times in total.

User avatar
skt
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sun Sep 17, 2006 3:58 pm

Postby skt » Fri Dec 01, 2006 12:42 am

E jalnic cum unii dintre noi se bat cu pumnii in piept ca nu stiu ce c... de punctaj au facut. :x
Forumul ar trebui sa ne ajute sa fim mai uniti si sa ne ajutam cum putem unii pe altii nu sa ne scoatem ochii.
Daca vrei sa faci cu adevarat performanta o sa faci indiferent in ce centru esti.Sacrificiul de care vorbesti tu croscros eu una il consider inutil si menit doar sa impresionezi pe bunica si matusa ca acum esti "baiat de Bucuresti".
Imi cer scuze ca te-am jignit,nu asta am intentionat;...e doar punctul meu de vedere.

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Fri Dec 01, 2006 1:06 am

bey, cro-cro, ai scapat de-o grija! eu nu ma transfer nicaieri! am luat ce-am vrut unde am vrut ca am avut punctaj mai mare ca al tau! sîc!!!sîc!!!
:lol: :lol:
nu gandesti ca esti putin frustrat??? putin e putin spus... :o
Yeah...right!

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Postby razvan.f » Fri Dec 01, 2006 1:11 am

Asta mi se pare tare.
Deci esti de acord cu motive ca venituri mici...
Pai atunci sa se dea transferuri doar rezidentilor cu venituri mici iar pt aia cu firme si 5000 de euro salariu sa nu le dea (sa stii ca toti rezidentii au acelasi venit 4.200.000 lei VECHI).
sa vorbim... sa mai scriem.... sa ne aflam in treaba...

User avatar
dice
senior
senior
Posts: 224
Joined: Sun Sep 11, 2005 12:53 am

Postby dice » Fri Dec 01, 2006 1:45 am

doamna de la dsp bucuresti a zis k primeste dosarele si pana in 30 decembrie(logic k exagera putin) deci aceasta data de 6 decembrie nu e batuta in cuie.aia k(la fel suna si sfatul ei)sa obtina fiecare negatia de pe unde a prins loc si sa depuna dosarul caci bucurestiul nu face probleme.
Behind every great love is a great story

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Dec 01, 2006 1:47 am

croscros are dreptate.
practic sunt multi care nu au avut medie pentru un centru, au ales altceva si apoi incearca prin diferite metode sa ajunga in acolo unde nu au avut medie.
ceea ce nu e corect.

super tare aia cu "forumul ar trebui sa ne ajute sa fim mai uniti"
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
ana h
senior
senior
Posts: 131
Joined: Tue Nov 21, 2006 8:47 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby ana h » Fri Dec 01, 2006 10:58 am

scuzati, ma introduc si eu ca musca in lapte, ca n-am cu cine-mi bea cafeaua dimineata asta...ce aveti impotriva transferurilor? CE ? :? ve deranjeaza "transferatii" cu ceva??? nu e destula bataie de joc si bete in roate in tara asta, simtiti sa va implicati si voi?

in mod firesc ar trebui sa-ti poti alege specializarea, centrul universitar si indrumatorul dupa propriile considerente, nu printr-un joc al hazardului (ex. de rezi). in general conteaza calitatea vietii, posibilitatea de a da randament si a avea performanta, diverse drepturi, etc., chestii din astea pt. "fraieri"

Medisan
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue Nov 21, 2006 10:39 pm

Postby Medisan » Fri Dec 01, 2006 12:53 pm

Pentru croscros si kooksee: cand rezidentii vor avea salariu care sa le permita sa locuiasca in alta parte decat orasul in care/langa care au o locuinta, atunci de acord sa nu se mai dea transferuri. Asta ar inseamna insa ca salariul sa-ti poata acoperi chiria, intretinerea, alte taxe si dari, mancare, imbracaminte, carti pentru studii, macar o data pe luna sau la 2 luni sa ai posibilitatea financiara sa faci un drum in tara (fie la un congres sau sa-ti vizitezi familia), sa-ti mai ramana si un ban de concediu si de ce nu, sa ai posibilitatea sa-ti poti intretine o familie (poate unii au deja sot/sotie, poate chiar si copii). Deocamdata cu un salariu de 4,3 milioane (si chiar si cu 5-6 milioane daca va fi marit) abia daca poate fi asigurata chiria intr-un oras, oricare ar fi el, ce sa mai vorbim despre restul.
Poate nu toti mai pot fi intretinuti la varsta de 27-33 ani de parinti, poate in multe cazuri situatia sta chiar invers.
Ganditi-va mai bine inainte sa va dati cu parerea.
In Romania domiciliul stabil intr-o localitatea sau langa o anumita localitate este cat se poate de valabil pentru transfer.

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Fri Dec 01, 2006 2:23 pm

multi copii pe care i-a ferit soarta, viata de probleme... sa fiu sincera ma bucur pentru ei ca inca mai sunt naivi si nu au habar ce-nseamna sa-ti fie greu... dar nu sunt de acord cu generalizarile astea... sa nu se mai dea, sa nu se mai faca transferuri. Chiar si daca intram in UE realitatea romaneasca e si va ramane o vreme cam cenusie... Si oricum toti am facut sacrificii ca sa ajungem aici, si inca vom mai face pentru a merge mai departe... totusi chiar si cei din minister sunt constienti ca exista o limita pentru fiecare si tocmai de aia exista posibilitatea transferului. Bine ca deocamdata nu suntem condusi de oameni cu idei de astea extremiste... poate mai avem si noi o speranta :wink: Nu putem sa ne comparam noi cu rezidentul din Franta de exemplu care are loc la caminul spitalului, mananca la cantina caminului si are salariu de o mie si de euro... Cu salariu de 100 si putini de euro nu platesti cazare si masa, darmite sa te ocupi de studiu - adica sa-ti cumperi carti, sa te duci la congrese, bla bla bla

Tarzanika
junior
junior
Posts: 55
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:24 am
Location: Bucuresti

Postby Tarzanika » Fri Dec 01, 2006 3:02 pm

IASI NU DA TRANSFERURI. OARE DE CE S-A ALES O PERIOADA ATAT DE SCURTA PTR. DEPUNEREA DOSARELOR.?...(INCLUZAND SI 1 DEC.)

User avatar
iris
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:24 pm

Postby iris » Fri Dec 01, 2006 4:20 pm

croscros wrote:
doctor jo wrote:asta e varianta ultra scurta a visului urat pe care unii dintre noi il traim de cateva zile incoace :tears:
daca mai este cineva intr-o situatie similara adik sa nu-i fie aprobata cerearea in buc desi celalat centru i-a dat drumul l-as ruga sa sheruiasca si cu mine experienta. poate ne-om putea ajuta. :roll:

cu tot respectul acest vis asa urat pe care il traiesc unii dintre voi...nici nu ar tb trait...inteleg anumite cauri la care e normal sa se acceptetransfer (casatorie etc), dar haideti sa nu generalizam acest fenomen pt ca altfel ierarhia de la rezidentiat ar fi doar o chestie pe hartie... inteleg ca s-a vrut specializare si datorita punctajului s-a ales un alt centru si acum se vrea al mai bun, dar e uneori si indezavantajul rezid acest transfer...nr rezidenti mai mare, calitate mai proasta a procesului educational...
repet sunt contraacestor transferuri exceptand cele care sunt cu adevrat justificate (neincluzand...am domiciliul stabil in X).
asa ca mai lasati-ma cu VISUL URAT... ar fi mai bine sa respectam un examen tampit cum e rezul , dar in final obiectiv... aceste transferuri nu fac altceva decat sa calce in picioare unele rezultate la rezi...fiecarevrea ce e mai bun, dar de multe ori asta inseamna si aglomerarea cu rezidenti a unor spitale, indrumatori in defavoarea celorlalti...
deci.... TERMINATI cu aceste transferuri daca nu sunt pe deplin justificate si nu va mai coditi sa spuneti ca de fapt ati avut un punctaj care nu v-a permis alegerea centrului mai bun...
du-te sanatos si nu te mai intoarce...mah dar destepti se cred unii ca au invatat pe de rost o carte si acum sunt la cele mai bune spitale sau orase...oamenii aleg specializarea , nu orasul si poate ca da pt ac nu prind in orasul lor aleg alt oras ...se pare ca mataluta dispui de fonduri ca sa te intretii la distanta de casa...sau dupa parerea ta un om tre sa renunte la visul lui de alua o specialitate ca sa ia orasul ...du-te sanatos de pe forum si nu te mai intoarce incuiatule
rezistent pediatrie fratilor...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Dec 01, 2006 5:00 pm

Medisan wrote:Pentru croscros si kooksee: cand rezidentii vor avea salariu care sa le permita sa locuiasca in alta parte decat orasul in care/langa care au o locuinta, atunci de acord sa nu se mai dea transferuri. Asta ar inseamna insa ca salariul sa-ti poata acoperi chiria, intretinerea, alte taxe si dari, mancare, imbracaminte, carti pentru studii, macar o data pe luna sau la 2 luni sa ai posibilitatea financiara sa faci un drum in tara (fie la un congres sau sa-ti vizitezi familia), sa-ti mai ramana si un ban de concediu si de ce nu, sa ai posibilitatea sa-ti poti intretine o familie (poate unii au deja sot/sotie, poate chiar si copii). Deocamdata cu un salariu de 4,3 milioane (si chiar si cu 5-6 milioane daca va fi marit) abia daca poate fi asigurata chiria intr-un oras, oricare ar fi el, ce sa mai vorbim despre restul.
Poate nu toti mai pot fi intretinuti la varsta de 27-33 ani de parinti, poate in multe cazuri situatia sta chiar invers.
Ganditi-va mai bine inainte sa va dati cu parerea.
In Romania domiciliul stabil intr-o localitatea sau langa o anumita localitate este cat se poate de valabil pentru transfer.


medsan, te aberezi la greu.
aia care vor sa se intoarca in localitatea de domiciliu au un grad de credibilitate.
dar ce te faci cu restul de 80% care nu au domiciliu in centrul respectiv si vor sa se transfere. (ca e spital mai bun, ca acolo au terminat, ca au acolo prieteni/amante cunostinte)?

iris, tu ai scrsi aici ca e trendy? ca de inteles, in mod evident nu ai priceput nimic.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
iris
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:24 pm

Postby iris » Fri Dec 01, 2006 5:04 pm

kooksee wrote:
Medisan wrote:Pentru croscros si kooksee: cand rezidentii vor avea salariu care sa le permita sa locuiasca in alta parte decat orasul in care/langa care au o locuinta, atunci de acord sa nu se mai dea transferuri. Asta ar inseamna insa ca salariul sa-ti poata acoperi chiria, intretinerea, alte taxe si dari, mancare, imbracaminte, carti pentru studii, macar o data pe luna sau la 2 luni sa ai posibilitatea financiara sa faci un drum in tara (fie la un congres sau sa-ti vizitezi familia), sa-ti mai ramana si un ban de concediu si de ce nu, sa ai posibilitatea sa-ti poti intretine o familie (poate unii au deja sot/sotie, poate chiar si copii). Deocamdata cu un salariu de 4,3 milioane (si chiar si cu 5-6 milioane daca va fi marit) abia daca poate fi asigurata chiria intr-un oras, oricare ar fi el, ce sa mai vorbim despre restul.
Poate nu toti mai pot fi intretinuti la varsta de 27-33 ani de parinti, poate in multe cazuri situatia sta chiar invers.
Ganditi-va mai bine inainte sa va dati cu parerea.
In Romania domiciliul stabil intr-o localitatea sau langa o anumita localitate este cat se poate de valabil pentru transfer.


medsan, te aberezi la greu.
aia care vor sa se intoarca in localitatea de domiciliu au un grad de credibilitate.
dar ce te faci cu restul de 80% care nu au domiciliu in centrul respectiv si vor sa se transfere. (ca e spital mai bun, ca acolo au terminat, ca au acolo prieteni/amante cunostinte)?

iris, tu ai scrsi aici ca e trendy? ca de inteles, in mod evident nu ai priceput nimic.
am priceput f bine nu mi avea tu grija...si dc vor oamenii sa se transfere acolo unde nu au luat si dc nu locuiesc acolo unde vor sa se transfere care-i treaba ta????pun o cerere...dc se poate f bine.Ce atunci cand dupa ce ai luat rezi se scot posturi de preparator pt toti si ia cine trebuie unde trebuie se mai revolta careva????sa va avd si atunci...
rezistent pediatrie fratilor...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Dec 01, 2006 5:09 pm

in conditiile in care unu s-a chinuit sa ia un punctaj mai mare ca sa ia centrul pe care il vrea si un altu obtine acelasi rezultat cu mai putina munca , doar ca se crede mai smeker ceva nu e bine. si daca vii cu contra exemplul cu prepii imi mentin parerea ca nu ai inteles nimic.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
iris
junior
junior
Posts: 97
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:24 pm

Postby iris » Fri Dec 01, 2006 5:28 pm

kooksee wrote:in conditiile in care unu s-a chinuit sa ia un punctaj mai mare ca sa ia centrul pe care il vrea si un altu obtine acelasi rezultat cu mai putina munca , doar ca se crede mai smeker ceva nu e bine. si daca vii cu contra exemplul cu prepii imi mentin parerea ca nu ai inteles nimic.
nu ti mai raspund...consider ca esti frustrat si atat...sanatate
rezistent pediatrie fratilor...

User avatar
grasshopper
elder
elder
Posts: 1029
Joined: Sun Mar 06, 2005 1:54 am
Location: among fake flesh

Postby grasshopper » Fri Dec 01, 2006 5:38 pm

daca vroiai sa lucrezi in orashul tau trebuia sa pui osu si burta pe carte nu sa faci apoi garagatzii ca nu itzi dau transferul.....e f ushor sa dai vina pe altzii.

nu pricep de ce unii au impresia ca li se cuvine totul
Death makes angels of us all
& gives us wings
Where we had shoulders
Smooth as raven's
Claws

situs
junior
junior
Posts: 43
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:41 pm

Postby situs » Fri Dec 01, 2006 8:04 pm

Din pacate majoritatea din cele 2 tabere gandesc asa radical, chiar daca multi(mai ales din tabara celor ce-au prins locuri satifacatoare) se feresc se recunoasca...si intr-un fel ii inteleg...daca ma pun in locul fiecaruia...de parca sistemul e facut in asa fel ca noi se ne certam intre noi si astfel sa nu putem fi uniti pentru a ne lupta pentru drepturile noastre. Ar trebui niste reguli mult mai clare si obiective in privinta transferurilor...hai sa fim seriosi...deja in ultimii ani a crescut tare procentul celor cu situatie buna materiala care au dat la medicina...tocmai pentru ca cei cu probleme materiale au fost avizati ca ce-i asteapta. Sunt foarte multi care din timpul studentiei si-au cumparat apartament in centru universitar si acum spun ca sunt bucuresteni sau clujeni si pe baza asta primesc transfer. De exemplu o fata care e mai uratica, saracuta si n-o ia nimeni de nevasta, dar e silitoare si a prins un loc bun in Bucuresti, da e din Pitesti si tre sa stea in gazda cu o batrana morocanoasa, trebuie sa se bucure de aceleasi drepturi pe care le are un copil de bani gata ce a prins loc in Constanta desi e din Constanta dar parintii i-au luat apartament in Bucuresti, sau cu o prostuta mai frumusica din Ploiesti care a prins un sot mai instarit in Bucuresti sau cu niste pocaiti care nu folosesc anticonceptionale si au copii desi nu isi permit sa-i creasca. Si cu siguranta sunt persoane care n-au luat nimic da ar fi acceptat si un loc in Oradea pe specialitatea care si-o doresc. Eu doresc rezidentiat pe post, care sa poata fi facut in aproape orice centru universitar iti doresti, de exemplu pe regiuni, daca esti din Ardeal sa poti alege oriunde in Ardeal, dar dupa ce tremini sa mergi pe postul care l-ai prins pe care sa nu-l poti schimba decat prin schimb cu altcineva, sau prin sustinerea unui nou examen de rezi pana ce prinzi unde doresti. Acum cu UE, foarte multi vor dori sa plece afara, iar statul va fi obligat sa ne asigure post dupa terminarea reziului..intrebarea e cand?

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Fri Dec 01, 2006 8:09 pm

faza cu invatatul mai mult nu e neaparat si utila...sau poate eu sunt un caz unic...am vrut MF in orasul de domiciliu...din pacata am luat MF intre cei 250....si acum umblu dupa transfer...si tot dau telefoane si intreb peste tot ,stau la cozi la rectorate si fac naveta la bucuresti....asa ca acum IMI PARE RAU ca am luat rezi..trebuia sa pic si imi alegeam fara batai de cap orasul de domiciliu...

User avatar
ama_f
senior
senior
Posts: 124
Joined: Sun Jun 18, 2006 8:30 pm
Location: Cluj

Postby ama_f » Fri Dec 01, 2006 8:47 pm

[quote="croscros"
daca maria ta e nascuta chiar in centru univ(alias cluj) iti inteleg indignarea...ca deh ...tot sarmalele lu mamita sunt mai bune, ca si asa fata doctor nu tre sa stie sa faca ceva ca e prea busyyyyyy!!!!
nu vezi cat de penibila esti in afirmatii si te invarti dupa deget???
recunoaste ca nu ai putut aLEGE CLUJ (ca erau prea putine posturi si tu aveai prea mic punctaj...ministerul asta e de vina clar asta...) si acum o fofilezi cu transferul...
.[/quote]

Esti frustrat rau si rupt de realitate :peace:
Eu nu sunt din Cluj, aici am facut facultatea doar. Am dat anul asta prima oara rezi pe chirurgie si am luat ce am vrut si unde am vrut, nu am nevoie de transfer, nu ma ascund dupa deget, poti cauta pe lista la chirurgie, am luat 849. Nu ma laud dar nici nu cred ca unii ca tine au dreptul sa critice fara a fi in cunostinta de cauza!
Si mai gandeste-te inainte sa debitezi.....perle despre altii. Totusi inainte de facultatea de medicina cred ca ar trebui sa fi acumulat cei 7 ani de bun-simt si educatie de acasa :twisted:

User avatar
corcodusa
senior
senior
Posts: 254
Joined: Tue Jun 13, 2006 7:16 pm
Location: din ianuarie iasi

Postby corcodusa » Sat Dec 02, 2006 11:09 am

fratilor ganditiva ca nu poti prinde ce localitate vrei chiar la acelasi punctaj sau la un punct diferenta
sincer prindeam orasu dar nu ce specialitatea visasem
decat sa iau neurochirurgie sau pediatrica am preferat sa iau alt oras
nu stiu care e problema voastra cu cei ce vor sa se transfere :?: :?:
oamenii poate nu-si permit o chirie in alta parte, sunt destui in aceasta situatie
cine poate sa se transfere bravo lor:D :D
eu nu- i inteleg de ce sunt asa absurzi la transferuri, mai ales cand ai destule motive, gen locuinta, familie
sa speram ca vor da macar detasari
puneti-va in locul lor si apoi mai vb :evil: :evil:
inca un macelar in spitale

User avatar
oa_na_b
junior
junior
Posts: 26
Joined: Sat Nov 25, 2006 11:56 pm

Postby oa_na_b » Sat Dec 02, 2006 11:36 am

daca cei care ma primesc mi-au aprobat trabsfer si cei de la care plec mi-au aprobat doar detasare, ce-i de facut?

imi depun oricum dosarul pt tansfer si imi da ministerul un raspuns?

(intreb pt ca regulamentul de anul asta pomeneste doar de transfer, si nimic de detasari)

mersi!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Dec 02, 2006 12:14 pm

ministerul nu trece peste aia care nu iti dau drumul.
de fapt stiu ca nici nu poti depune un dosar incomplet.
daca nu te lasa si nu te lasa, o tzii in detasari pana se plictisesc
si te vor lasa sa pleci
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
oa_na_b
junior
junior
Posts: 26
Joined: Sat Nov 25, 2006 11:56 pm

Postby oa_na_b » Sat Dec 02, 2006 12:17 pm

ok! atunci demersurile pt detasare care sunt? daca nu depun dosar ca pt transfer?

inalia
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Oct 10, 2005 10:12 pm
Location: Bucuresti

Postby inalia » Sun Dec 03, 2006 3:24 pm

stie cineva care e legea care zice ce drepturi ai ca angajat in alt centru universitar ? unde zice ca trebuie sa-ti asigure conditii de cazare,etc...

User avatar
corcodusa
senior
senior
Posts: 254
Joined: Tue Jun 13, 2006 7:16 pm
Location: din ianuarie iasi

Postby corcodusa » Sun Dec 03, 2006 4:01 pm

nu cred ca scrie undeva ca trebuie sati asigure cazare
inca un macelar in spitale

inalia
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Oct 10, 2005 10:12 pm
Location: Bucuresti

Postby inalia » Sun Dec 03, 2006 7:33 pm

ba da,este o lege mai veche,angajatorul trebuie sa-ti asigure cazare ,macar si-n camin,daca nu esti din oras...dar nu stiu unde o pot gasi,ce nr are...

User avatar
Nea_Marin
Posts: 1
Joined: Mon Nov 27, 2006 7:29 pm

Postby Nea_Marin » Sun Dec 03, 2006 9:24 pm

ama_f wrote:
Esti frustrat rau si rupt de realitate :peace:
parca ar fi Suca a lu' Zapacitu' qtank.gif

User avatar
elena6200
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 19, 2006 9:00 pm
Location: Targu Mures
Contact:

Postby elena6200 » Sun Dec 03, 2006 11:47 pm

ralucutza wrote:faza cu invatatul mai mult nu e neaparat si utila...sau poate eu sunt un caz unic...am vrut MF in orasul de domiciliu...din pacata am luat MF intre cei 250....si acum umblu dupa transfer...si tot dau telefoane si intreb peste tot ,stau la cozi la rectorate si fac naveta la bucuresti....asa ca acum IMI PARE RAU ca am luat rezi..trebuia sa pic si imi alegeam fara batai de cap orasul de domiciliu...


ralu, draga, din nefericire eu nu am apucat sa umblu dupa transferuri...ceea ce am eu nevoie, sincer simie mi se pare imposibil...sa ma transfer din centru univ. tg. mures in tarnaveni (care apartine tot de judetul mures)...motivele, nu conteaza...
daca ai ceva noutati ajuta-ma....am avut destul de multa bataie de cap cu jobul pe care il am acum incat, chiar nu am avut timp...
orice informatie e super pretioasa pentru mine...
si stai linistita si mie imi pare rau ca am luat in primii 250....era mult mai lejer dc luam prin alunecare...
Just...me...

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Mon Dec 04, 2006 9:45 am

salut elena..stai linistita ca si la mine e la fel..vreau transfer din bucuresti in braila (care apartine tot de centrul univ bucuresti)...deocamdata am lasat cererea de transfer la rectorat in bucuresti....o sa sun azi sa vad daca e semnata si eventual sa merg maine dupa ea...mai departe..n-am nici o idee unde trebuie depus dosarul si ce demersuri mai trebuie facute....cei de la dsp braila mi-au spus ca nu la ei...asa ca...

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Postby razvan.f » Mon Dec 04, 2006 12:22 pm

Despre Iasi ce mai stiti? (transferuri)
Daca are cineva vesti sa imi dea si mie de stire...

g24hit
junior
junior
Posts: 82
Joined: Mon Oct 09, 2006 11:52 am
Location: Medias , jud Sibiu

Postby g24hit » Mon Dec 04, 2006 2:10 pm

salutare. si eu doresc sa obtin detasare din centru univ(Sb) intr-un spital municipal din judet.cei de la asp mi-au spus ca nu trebuie depusa cerere ci doar aprobare de la indrumatorul de stagiu (pe care cred ei nu o sa o obtin...) nici nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai fac.....

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Mon Dec 04, 2006 3:02 pm

pai indrumatorul de stagiu se alege in ianuarie daca nu ma insel..iar cererile trebuiesc depuse pana miercuri...

User avatar
oa_na_b
junior
junior
Posts: 26
Joined: Sat Nov 25, 2006 11:56 pm

Postby oa_na_b » Mon Dec 04, 2006 4:31 pm

Noutati de la dsp, despre detasari:

dosarele pt detasari nu se depun inca, deoarece nu s-a stabilit regulamentul de detasari. acesta urmeaza a fi stabilit, dupa 15 ian nu se stie cand.

deci se pare ca cei ce vor detasari isi vor incepe activitatea in centrul ales pana la publicarea regulamentului, dupa care pot face demersurile pt detasare.

mimi_gabi
Posts: 1
Joined: Tue Nov 28, 2006 5:56 pm

Postby mimi_gabi » Mon Dec 04, 2006 6:23 pm

am si eu aceeasi problema cu transferul.am luat ginecologie,pe timisoara dar sunt din craiova si as vrea transfer acasa, mai ales ca am familie aici.nu imi dau transfer decat daca aduc pe altcineva in loc :cry: este cineva interesat?multumiri anticipat. imi puteti scrie si pe adresa de mail: mimi_gabi@yahoo.com

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Mon Dec 04, 2006 9:51 pm

daca vreau sa ma transfer din bucuresti la braila, mai are rost sa merg la spitalul platitor (sf ioan) ales saptamana trecuta pt toata hartogaraia....maine merg in bucuresti sa vad ce rezolv cu cererea de la rectorat, si nu as mai vrea sa mai fac un alt drum la bucuresti pt analize..si restul actelor...( eu am luat pe MF si vreau transfer in braila judet care este arondat de centrul universitar bucuresti)..
Iar dosarul cu toate actele de transfer la care DSP trebuie depus? braila sau bucuresti? (stiu ca pe site la ei scrie centrul univ unde vrei sa pleci, dar la mine este acelasi centru univ, si in plus cei de la DSP braila au spus ca ei nu se ocupa cu asa ceva)...
HELP!!!!!!!!!!!

g24hit
junior
junior
Posts: 82
Joined: Mon Oct 09, 2006 11:52 am
Location: Medias , jud Sibiu

Postby g24hit » Mon Dec 04, 2006 10:07 pm

nu stiu sigur cum e , dar in Sb cred ca e un singur indrumator de stagiu pe mf asa ca probabil de aceea mi-au spus ca imi trebuie aprobarea doar de la el. nici nu stiu ce sa mai cred, mi-au spus sa mai sun pe joi......sau la inceputul sapt viit.....

teote
Posts: 4
Joined: Mon Dec 04, 2006 9:23 pm

Postby teote » Mon Dec 04, 2006 10:10 pm

am un orl cluj de dat pt iasi. nu vrea niciun intamplat prin iasi cluju? :D

cristinap
junior
junior
Posts: 60
Joined: Tue Nov 22, 2005 4:23 pm
Location: timisoara

Postby cristinap » Thu Dec 07, 2006 12:09 am

la tg. mures nu a aprobat la nimeni transferul...azi am primit vestea asta proasta...sper sa ne dea macar detasare!
cris

User avatar
dice
senior
senior
Posts: 224
Joined: Sun Sep 11, 2005 12:53 am

Postby dice » Thu Dec 07, 2006 12:26 am

cd si cum aflam rezulatul depunerii dosarului pt transfer?
Behind every great love is a great story


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests