Tranferuri

...nimeni n-a spus ca va fi usor
mady0812
junior
junior
Posts: 55
Joined: Mon Dec 05, 2005 2:52 pm
Location: Bucuresti

Tranferuri

Postby mady0812 » Wed Nov 22, 2006 7:55 pm

Buna! Vreau si eu niste pareri in legatura cu posibilitatea realizarii transferurilor in Bucuresti. Ce orase ar fi de evitat, care dau greu transfer etc. Thanks! :D

User avatar
lyra
junior
junior
Posts: 75
Joined: Fri Nov 03, 2006 6:48 pm

Postby lyra » Wed Nov 22, 2006 8:09 pm

Eu as dori sa stiu daca te transferi greu DIN Bucuresti sau Timisoara.

User avatar
elena6200
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 19, 2006 9:00 pm
Location: Targu Mures
Contact:

transfer saualegere centru ??

Postby elena6200 » Wed Nov 22, 2006 8:18 pm

eu am luat pe mf in primii 250...adica as prinde locuri in centre universitare...
intrebare, intrebatoare...:
daca nu vreau sa imi aleg un centru univ. ci imi trebuie un orasel de provincie, ma duc la impartitul locurilor, nu ma duc, ma duc la cei care au intrat pe mf prin alunecare? cum trebuie sa fac?daca nu ma duc la repartia prima, nu cumva pierd locul?
sincer e tare ciudat mf-ul asta...acum deja regret ca am luat o nota mai mare, mai bine mergeam la limita....
Just...me...

RLK
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Jul 03, 2006 4:46 pm
Location: brasov

Postby RLK » Wed Nov 22, 2006 8:44 pm

ceau.nu prea inteleg mare lucru d ela tine.sa vedem
daca ai picat intre primii merita sa mergi la repartitia de duminica ptr medicale.daca nu, te duci la cea de pe mf si nu te obliga nimeni sa iei centru univ ,poti lua ce orasel vrei tu.

User avatar
liana_ro2004
senior
senior
Posts: 124
Joined: Tue Aug 30, 2005 2:34 pm
Location: Acasa

Postby liana_ro2004 » Wed Nov 22, 2006 8:59 pm

Am o colega care ar vrea sa stie cand anume se fac transferurile sau detasarile si ce acte trebuie pentru asta.

User avatar
elena6200
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 19, 2006 9:00 pm
Location: Targu Mures
Contact:

Postby elena6200 » Wed Nov 22, 2006 9:52 pm

RLK wrote:ceau.nu prea inteleg mare lucru d ela tine.sa vedem
daca ai picat intre primii merita sa mergi la repartitia de duminica ptr medicale.daca nu, te duci la cea de pe mf si nu te obliga nimeni sa iei centru univ ,poti lua ce orasel vrei tu.




vad ca ai inteles destul de bine ceea ce vreu !!!

alte pareri va rog? pot alege mf intr-un orasel mic desi am deie mare de mf ?
Just...me...

mady0812
junior
junior
Posts: 55
Joined: Mon Dec 05, 2005 2:52 pm
Location: Bucuresti

Postby mady0812 » Wed Nov 22, 2006 10:24 pm

stie cineva, pt ati si pediatrie, in bucuresti, ce spitale sunt mai bune si care nu? pls

User avatar
krossmen
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Jun 16, 2006 1:36 pm
Location: *UE

Postby krossmen » Wed Nov 22, 2006 10:38 pm

pe cardio, la bucuresti sau cluj...ceva clinici bune? va multumesc

RLK
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Jul 03, 2006 4:46 pm
Location: brasov

Postby RLK » Wed Nov 22, 2006 11:52 pm

cardio la cj eu cred ca e bine la institut.am terminat la cj si parerea mea despre institut : oameni deosebiti ,clinica faina.nu stiu cum e ca rezident acolo.cred ca si la spitalul de recuperare la prof zdrenghea e bine.

cristinap
junior
junior
Posts: 60
Joined: Tue Nov 22, 2005 4:23 pm
Location: timisoara

Postby cristinap » Thu Nov 23, 2006 12:31 pm

elena, eu am luat MF anul trecut. Se va face o alta repartitie pt MF si iti vei alege unde vrei tu (se vor afisa locuri - pe orase- pt MF). Locurile se vor afisa sapt viitoare probabil.
am avut o colega care era sub linie, dar cu suplimentarea ar fi prins Urgente. Nu si-a ales si a mers la repartitia pt MF si si-a luat MF. Tu hotarasti!
cris

Marlene
elder
elder
Posts: 522
Joined: Fri Nov 11, 2005 5:11 pm

Postby Marlene » Thu Nov 23, 2006 1:02 pm

krossmen wrote:pe cardio, la bucuresti sau cluj...ceva clinici bune? va multumesc


pe cei care au luat anul trecut cardio la cluj,i-au uncadrat pe toti la institut
Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today

Marlene
elder
elder
Posts: 522
Joined: Fri Nov 11, 2005 5:11 pm

Postby Marlene » Thu Nov 23, 2006 1:02 pm

krossmen wrote:pe cardio, la bucuresti sau cluj...ceva clinici bune? va multumesc


pe cei care au luat anul trecut cardio la cluj,i-au incadrat pe toti la institut
Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today

dali1907
Posts: 3
Joined: Thu Nov 23, 2006 1:27 pm
Location: piatra-neamt

Postby dali1907 » Thu Nov 23, 2006 1:42 pm

buna,vreau sa va intreb ceva in legatura cu transferurile din alte orase in cluj sau bucuresti,unde mi-as dori eu.In momentul cand te transferi,vei avea un indrumator separat sau vei fi pe langa ceilalti titulari in orasul respectiv impartind indrumatorul?
si cam cand incep sa se faca demersurile pentru transfer?

Marlene
elder
elder
Posts: 522
Joined: Fri Nov 11, 2005 5:11 pm

Postby Marlene » Thu Nov 23, 2006 1:48 pm

din cate stiu eu,demersurile se incep imediat dupa ce ti-ai ales specialitatea si orasul,de preferat lunea viitoare.
anul trecut era asa:acordul dsp-urilor si a indrumatorului sau sefului de catedra care te primeste,la inceput iti da detasare pe 2 luni,si din martie vei primi transferul
esti incadrat la gramada cu cei ce au luat in orasul respectiv,despre unii nici nu se stie ca au venit prin transfer
bafta!
Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today

User avatar
oanaboanta
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Nov 23, 2006 12:33 pm

Postby oanaboanta » Thu Nov 23, 2006 1:59 pm

iar orasul unde vrei sa te transferi trebuie sa aiba neaparat locuri scoase pe specialitatea respectiva,asa-i?????????
pentru ea fac tot

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Thu Nov 23, 2006 2:53 pm

daca iau orasul X in loc de buresti, pe care il vreau..merg duminica de dupa repartitie (sau cand o fi) in orasul respetiv pentru incadrare, corect?

si merg cu ceva acte pregatite deja pentru transfer? cu vreo cerere ceva, cu acordul unei clinici din bucuresti? la DSP se rezolva problemele astea, am inteles, nu?

pot avea surpriza sa ma refuze bucurestiul?

dorumarcatoru
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:16 am

Postby dorumarcatoru » Thu Nov 23, 2006 7:38 pm

a aparut pe site :

Cererile de schimbare a centrelor de pregatire se vor depune pana la data de 6 decembrie 2006 la autoritatile de sanatate publica din centrele universitare in care se solicita transferul si vor fi însotite de urmatoarele documente:
1.avizul de plecare acordat de centrul universitar ales la data de 26 noiembrie 2006 (conducerea universitatii de medicina si farmacie, respectiv a facultatii);
2.avizul de primire al centrului universitar solicitat (conducerea universitatii de medicina si farmacie, respectiv a facultatii);
3.avizul de primire al autoritatii de sanatate publica din centrul universitar in care se afla unitatea sanitara publica cu care urmeaza sa încheie contract individual de munca pe durata determinata;
4.acceptul unui îndrumator din centrul universitar solicitat.
5.documente justificative privind motivele pentru care se solicita schimbarea centrului de pregatire.

Autoritatile de sanatate publica din centrele universitare medicale vor transmite pana la data de 11 decembrie 2006, pe suport de hârtie si suport magnetic, tabelele (in format Excel, completate cu majuscule) la Ministerul Sanatatii Publice - directia generala organizare, resurse umane, dezvoltare profesionala si salarizare. In tabel vor fi cuprinsi rezidentii cu dosare complete, tabelul având urmatoarele rubrici:

NR. CRT. NUMELE SI PRENUMELE SPECIALITATEA CENTRUL UNIVERSITAR ALES CENTRUL UNIVERSITAR SOLICITAT INDRUMATORUL DE REZIDENTIAT DIN CENTRUL UNIVERSITAR SOLICITAT MOTIVELE SOLICITARII

Ministerul Sanatatii Publice va comunica pana la data de 15 decembrie 2006, aprobarile privind schimbarile de centre de pregatire atât autoritatilor de sanatate publica din centrele universitare, cat si pe site-ul http://www.perfmed.ro

User avatar
cristianlica
senior
senior
Posts: 175
Joined: Wed Oct 12, 2005 2:21 pm

Postby cristianlica » Thu Nov 23, 2006 9:05 pm

s-a intamplat cumva sa nu te primeasca centrul sau spitalul unde vrei sa te transferi..? sau in general e mai greu sa pleci din centru pe care l-ai ales?
Decat mult si fara rost, mai bine putin si prost

Julia_R
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Wed May 17, 2006 1:05 am
Location: Galati
Contact:

Postby Julia_R » Thu Nov 23, 2006 9:11 pm

Ok, am vazut si eu ce e pe site, numai ca eu nu prea stiu ce motive de transfer se accepta si ce documente doveditoare le trebuie???
"Viata e grea, da' trece."

dali1907
Posts: 3
Joined: Thu Nov 23, 2006 1:27 pm
Location: piatra-neamt

Postby dali1907 » Thu Nov 23, 2006 10:13 pm

Am inteles ca tg mures si iasiul ar acorda mai greu transferul.Stiti cumva despre craiova si timisoara daca te lasa greu sa"pleci"? Si cam ce ce motive sunt acceptate pt transfer inafara de: domiciliu stabil in locul respectiv?

Magda_p
junior
junior
Posts: 44
Joined: Wed Jul 05, 2006 1:35 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby Magda_p » Thu Nov 23, 2006 10:43 pm

Dar daca centrul unde ai luat te lasa sa pleci, de unde stii ca te primesc ceilalti? De exemplu, eu vreau sa ma transfer in cluj, daca prind in alta parte. A existat vreun caz in care sa nu te accepte in centrul unde ai fi vrut sa te transferi?Clujul m-ar interesa in mod special...
Intreb asta, pentru ca toata lumea isi pune problema daca te lasa sa pleci, dar daca nu te primesc ceilalti , ca poate este prea aglomerat centrul respectiv?!

User avatar
skt
junior
junior
Posts: 27
Joined: Sun Sep 17, 2006 3:58 pm

Postby skt » Thu Nov 23, 2006 11:23 pm

As vrea sa ma detasez 1 an din bucuresti in alta parte(in primul an de rezi).E complicat?Am nevoie de motive gen locuinta sau familie?Se fac la fel de greu detasarile ca si transferurile?
Va rog mult mult sa-mi raspundeti!!!

User avatar
corcodusa
senior
senior
Posts: 254
Joined: Tue Jun 13, 2006 7:16 pm
Location: din ianuarie iasi

Postby corcodusa » Thu Nov 23, 2006 11:56 pm

sa zicem ca nai domiciliu in centru pe care il vrei
ce motiv mai poti baga?
in afara ca nu-ti ajung bani ?:?: :?:
in centru in care ai vrea unde trebuie sa te adresezi? pasii pe care trebuie sai faci?
inca un macelar in spitale

User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Postby giaserbu » Fri Nov 24, 2006 12:29 am

Detasarea se obtine mult mai usor decat transferul...pentru transfer trebuie sa ajungi la minister,pentru detasare discuti doar cu cei de la cnpds...Ca sa te detasezi iti trebuie acordul spitalului platitor si acordul DSP-ului din orasul in care vrei sa te detasezi...A,si o cerere in care sa treci motivele pentru care soliciti detasarea...Si eu urmeaza sa ma detasez de la 1 ianuarie,asa ca vorbesc in cunostinta de cauza,dar inca e prea devreme ca sa imi acorde detasarea cica... :?: In fine....deci cu toate astea te duci la CNPDS si iti spun ei mai departe ce sa faci...Si ca motive...domiciliul stabil in orasul in care soliciti detasarea...evident ca aici intra si problema banilor... :x un sot/sotie...eventual copil...deci...familie mare :) ....parinti bolnavi acasa pe care nu are cine sa-i ajute....Si ...cam atat....A!In cazul in care soliciti detasarea pe stagiu de baza ,iti trebuie si acordul indrumatorului de stagiu...

chrislove
senior
senior
Posts: 119
Joined: Tue Nov 18, 2003 11:58 pm

Postby chrislove » Fri Nov 24, 2006 2:28 am

Am o intrebare la care poate imi raspunde cineva:

In cazul celor re-repatizati pe mf, eu nu inteleg ceva: daca alegerea indrumatorului si a stagiilor se face pe 10 ian., cum facem cu cererea de schimbare de oras, care trebuie depusa intre 3-10 ian.????

Intai ne alegem indrumator in orasul unde am fost initial repatizati, apoi ne depunem cerea de transfer? Sau invers?

Sau se fac in paralel, neavand legatura?

Trebuie sa mergem in orasul cu pricina pana ni se aproba transferul (adica intre 15 ian-1 febr)??

Help

User avatar
elena6200
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 19, 2006 9:00 pm
Location: Targu Mures
Contact:

reply

Postby elena6200 » Fri Nov 24, 2006 9:08 am

cristinap wrote:elena, eu am luat MF anul trecut. Se va face o alta repartitie pt MF si iti vei alege unde vrei tu (se vor afisa locuri - pe orase- pt MF). Locurile se vor afisa sapt viitoare probabil.
am avut o colega care era sub linie, dar cu suplimentarea ar fi prins Urgente. Nu si-a ales si a mers la repartitia pt MF si si-a luat MF. Tu hotarasti!



daca pentru mine era mesajul...dilema mea e ca am dat direct pe mf...si am luat in primii 250...vreau sa ma duc intr-un orasel de provicie si nu in centru universitar, sper sa nu ma oblige....
Just...me...

User avatar
harry
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Oct 26, 2004 7:24 pm
Location: spitalu' 9
Contact:

Postby harry » Fri Nov 24, 2006 9:26 am

Anul trecut au fost probleme mari cu detasarile cat timp a fost la cnpds Coculescu. Cu transferul...e foarte stresant.. Desi in regulament scrie ca iti trebuie numai avizul DSP din centrul de plecare, peste tot iti cer acordul profesorului indrumator, care desigur ca nu prea e de acord sa-i plece "oile" pentru ca nu-i mai ies la numar si nu mai primeste nu stiu ce bani! Chiar si in centrele din care se pleaca usor...exista si exceptii.. Sfatul meu e sa va interesati nu numai din care centru se pleaca usor, ci mai concret, daca din centrul respectiv se pleaca usor de pe specilitatea x care va intereseaza, asta ca sa nu aveti surprize neplacute.
"Un cersetor sanatos este mai fericit decat un rege bolnav"
Schopenhauer

User avatar
krossmen
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Jun 16, 2006 1:36 pm
Location: *UE

Postby krossmen » Fri Nov 24, 2006 11:17 am

despre clinici de cardio in bucuresti? stie careva? stiu ca 18 luni se face medicina interna, se pot face 6 luni in alt centru prin detasare? multumesc.

User avatar
rolyzoly
senior
senior
Posts: 218
Joined: Tue Mar 16, 2004 7:55 pm

Postby rolyzoly » Fri Nov 24, 2006 11:22 am

in cazul celor care au dat pe medicale si au prins MF

presupunind ca ne prindem cum e cu transferul adica acte doveditoare etc, tot ramine o intrebare. eu nu inteleg ce e cu indrumatorul asta de rezidentiat din orasul IN care vrei sa te transferi (pt mine buc), care trebuie sa declare ca te accepta. trebuie sa fie din catedra de MF??? cum il gasim? dintre ce asistenti avem de ales?
si...trebuie sa gasim indrumator si la cucuietii dindeal unde ne trimit ei? sau ni-l repartizeaza ei?
cea mai mare dilema in momentul asta pt mine e: indrumatorul de rezi din orasul in care vrei sa te transferi, trebuir sa fie din catedra de MF sau orice cadru universitar??????? #What #What #What #Dizzy

User avatar
corcodusa
senior
senior
Posts: 254
Joined: Tue Jun 13, 2006 7:16 pm
Location: din ianuarie iasi

Postby corcodusa » Fri Nov 24, 2006 11:58 am

am si eu o intrebare
pana pe 6 dec se depun cererile de detasare sau de transfer? :?: :?:
mi se pare prea devreme totusi
inca un macelar in spitale

Marlene
elder
elder
Posts: 522
Joined: Fri Nov 11, 2005 5:11 pm

Postby Marlene » Fri Nov 24, 2006 11:58 am

"Detasarea se obtine mult mai usor decat transferul"

nu prea,in cazul transferului urmeaza sa te plateasca orasul unde te vei duce,ori in cazul detasarii te plateste in continuare vechiul spital care nu are nici un interes ca tu sa lucrezi in alta parte...a fost caz concret cand o colega de-a mea nu a primit detasare ci doar transfer
Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today

User avatar
Lady-bug
senior
senior
Posts: 279
Joined: Wed Apr 19, 2006 11:59 pm

Postby Lady-bug » Fri Nov 24, 2006 12:58 pm

corcodusa wrote:am si eu o intrebare
pana pe 6 dec se depun cererile de detasare sau de transfer? :?: :?:
mi se pare prea devreme totusi

Este foarte devreme. Mai ales ca la acte trebuie sa ai accordul unui indrumator iar acestia se aleg in ianuarie. Eu nu prea inteleg cum vine asta. De la orice indrumator poti lua accordul sau cum?
"Numai in dictionar reusita vine inaintea sarguintei"

curly
senior
senior
Posts: 102
Joined: Tue Nov 21, 2006 11:13 am

Postby curly » Fri Nov 24, 2006 1:32 pm

pe site scrie "acceptul UNUI indrumator din centrul solicitat". de aici, eu inteleg asa: daca vrei sa te muti de la Cj la Buc, sa zicem, iti trebuie (pe langa celelalte) acceptul unui indrumator pe care ti-l gasesti tu la Buc. adica te duci la unul din ei si il intrebi pe respectivul dc vrea sa te primeasca , ca si rezident, si dc da..sa iti semneze. adica nu cred ca trebui e sa ai semnatura ACELUI indrumator desemnat de dsp (ca desemnarea e oricum tarziu, pe 10 ian, cum ati zis si voi).

alte pareri?

User avatar
ralu_anto
senior
senior
Posts: 150
Joined: Thu Sep 22, 2005 2:31 pm
Location: colentina

Postby ralu_anto » Fri Nov 24, 2006 8:17 pm

Din Craiova de la chir catre Buc chir se merge usor...ce stiti au fost probleme?!

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Sat Nov 25, 2006 12:20 am

harry wrote: Cu transferul...e foarte stresant.. Desi in regulament scrie ca iti trebuie numai avizul DSP din centrul de plecare, peste tot iti cer acordul profesorului indrumator, care desigur ca nu prea e de acord sa-i plece "oile" .


Anul trecut, DSP Timisoara nu a cerut acordul profesorilor indrumatori, ba chiar a sfatuit rezidentii sa nu discute chestiunea cu profesorii respectivi.

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Sat Nov 25, 2006 12:27 am

Lady-bug wrote:la acte trebuie sa ai accordul unui indrumator iar acestia se aleg in ianuarie. Eu nu prea inteleg cum vine asta. De la orice indrumator poti lua accordul sau cum?


Presupunem ca ai luat specialitatea neurologie. Primul stagiu, cel pe care il faci de la 16 ianuarie 2006, e MI. Neuro faci abia in ultimii ani. Profesorul indrumator care trebuie sa aprobe transferul e cel de neuro, nu cel de MI.

User avatar
adamaria
senior
senior
Posts: 216
Joined: Mon Jul 12, 2004 7:05 pm

Postby adamaria » Sat Nov 25, 2006 8:56 pm

se obtine greu transfer pe endocrino in bucuresti....cine stie cine s-a transferat??ce oras te lasa mai usor sa pleci, ce prof te primeste mai usor??
multumesc anticipat pt rspuns

rhoria2002
junior
junior
Posts: 32
Joined: Fri Nov 11, 2005 1:47 am

Postby rhoria2002 » Sun Nov 26, 2006 3:23 pm

astia de la targu mures sunt ok sau fac mofturi la transferuri?

User avatar
elena6200
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 19, 2006 9:00 pm
Location: Targu Mures
Contact:

Postby elena6200 » Sun Nov 26, 2006 3:57 pm

cei de la mures, in principiu sunt ok....depinde cine trebuie sa iti dea semnatura de transfer...sau ma rog detasare....seful dps. mures este dr. silviu morariu - dermatolog si membru in partidul conservator....asa ca incearca si pe linie politica...poate reusesti mai usor...
bafta multa[/list]
Just...me...

inalia
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Oct 10, 2005 10:12 pm
Location: Bucuresti

Postby inalia » Sun Nov 26, 2006 7:22 pm

ce stiti despre clinicile de gineco din bucuresti? in care se face mai bine?.....amanunte,pls

si stie cineva despre transfer de la brasov la bucuresti,pe unde trebuie sa ma duc? unde este dsp brasov?


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests