ULTIMA MEDIE PE MEDICALE

...nimeni n-a spus ca va fi usor
ivanovici
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Mon Nov 20, 2006 12:50 pm

ULTIMA MEDIE PE MEDICALE

Postby ivanovici » Tue Nov 21, 2006 6:56 pm

Eu unul nu sunt de acord cu site-ul http://www.rezi2006.lx.ro/ pt ca el imparte numarul de candidati la numarul total de locuri 2904 si nu la nr. de locuri ale Ministerului Sanatatii Publice: 2815

Nr. candidati inscrisi: 2904
din care:
- nr. candidati pentru locuri ale Ministerului Sanatatii Publice: 2815
- nr. candidati pentru locuri ale Ministerul Apararii: 72
- nr. candidati pentru locuri repartizate cetatenilor Republicii Moldova: 17
Plus ca numarul total de locuri scoase la concurs este de 1380 si daca impartim 2815/1380=2,039 candidati pe loc. In plus aceasta cifra ar putea scade pe la 2 deoarece exista candidati care sunt deja rezidenti si au dat inca odata in speranta sa ia ceva mai bun, iar daca nu iau se vor retrage.
Deci daca ne luam dupa datele lui unde a introdus 1369 de date si ne uitam la jumatatea listei(1369/2=684,5 adica pe la 685)cum ar fi normal daca sunt 2 candidati pe loc reiese ultima medie 679. Eu cred ca acest procent se pastreaza deoarece sunt introduse aproape jumatate din date si la sondajele facute la tv este nevoie de un esantion reprezentativ care reprezinta 10% din numarul total. In acest caz este aproape 50% deci mai mult decat suficient. Marja de eroare in acest caz este sub 1% si daca calculam 1% din 679 inseamna 6,79 deci aproape 8 puncte plus sau minus. Deci s-ar putea ajunge intre 688 si 671.

Maine o sa vedem cine a avut dreptate.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests