Topul specialitatilor chirurgicale

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Topul specialitatilor chirurgicale

Postby faramita » Mon Nov 20, 2006 10:00 pm

Opinii? Sugestii? Dorinte?
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Mon Nov 20, 2006 10:03 pm

Cu ce punctaj si ce specialitate ati vrea?
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Mon Nov 20, 2006 10:06 pm

1.ginecologie
2.chirurgie generala
3.neurchiru
4.ofta
5.ortopedie
6.urologie

cam astea ar fi optiunile mele, in ordinea de mai sus. bineinteles, asteptam cu nerabdare publicarea listelor finale
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
Evo
senior
senior
Posts: 147
Joined: Thu Sep 23, 2004 12:13 pm

Postby Evo » Mon Nov 20, 2006 10:45 pm

Acum d.p.d.v. teoretic...daca nu mai prinzi neurochir ma inoiesc ca mai poti spera la ofta sau uro. Oricum, sa prinzi ce vrei. :wink:

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Mon Nov 20, 2006 11:11 pm

pai dpdv teoretic, nu cred ca iau ofta sau orl dupa neurochir. eu pur si simplu am pus o lista de preferinte.
nu e ordinea in care se iau specialitatile. stiu. :)
si oricum, in priam faza depinde de ce o sa pot lua cu punctajul meu
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
ama_f
senior
senior
Posts: 124
Joined: Sun Jun 18, 2006 8:30 pm
Location: Cluj

Postby ama_f » Mon Nov 20, 2006 11:13 pm

1.gine
2. ortopedie
3. generala
4. uro
5.neurochir
exclus ofta si orl din preferinte doar daca n am incotro

User avatar
terry
senior
senior
Posts: 230
Joined: Mon Aug 22, 2005 11:19 pm

Postby terry » Mon Nov 20, 2006 11:17 pm

gineco, oftalmo, orl, chir plastica se iau printre primele...
urologie, neurochir... mai la coada.
eu una n-as fi luat nici batuta ortopedie, urologie sau neurochirurgie. Primele doua mi se par discipline strict masculine, iar neurochir cere prea multe sacrificii (adik viata personala ioc....). Cel putin asta e parerea mea.
"For my dreams I hold my life/For wishes I behold my night/The truth at the end of time/Losing faith makes a crime".....
"For this gift of dream I must pay the price
with the loss of lïfe's pleasures"

mica sirena
senior
senior
Posts: 149
Joined: Mon Nov 20, 2006 6:34 pm

Postby mica sirena » Tue Nov 21, 2006 8:11 am

CU 833 de puncte ce pot sa prind??? Si daca e , pot sa prind bucurestiul??? :?: [/list]

evildoctor
junior
junior
Posts: 42
Joined: Tue Oct 31, 2006 12:56 pm

Postby evildoctor » Tue Nov 21, 2006 9:58 am

1 gineco
2 oftalmo
3 generala
4 uro
5 neurochir
credeti ca are sanse sa treaca o contestatie(eu personal zic ca intrebarile de anul asta au fost mult mai clare fata de anul trecut,singura cit de cit discutabila fiind cea cu tranzitul baritat,parerea mea)

User avatar
corcodusa
senior
senior
Posts: 254
Joined: Tue Jun 13, 2006 7:16 pm
Location: din ianuarie iasi

Postby corcodusa » Tue Nov 21, 2006 3:11 pm

as vrea chirurgie generala
intai sa ma vad luat
inca un macelar in spitale

User avatar
Florinelu'
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Thu Nov 16, 2006 7:43 pm
Location: cucu

Postby Florinelu' » Tue Nov 21, 2006 4:27 pm

913....chir generala
mai stiu un punctaj peste 900 care ia tot generala


si inca un punctaj peste 900 care ia...generala :D

mica sirena
senior
senior
Posts: 149
Joined: Mon Nov 20, 2006 6:34 pm

Postby mica sirena » Tue Nov 21, 2006 4:39 pm

Chir vasc sau gen!!!!!

User avatar
corcodusa
senior
senior
Posts: 254
Joined: Tue Jun 13, 2006 7:16 pm
Location: din ianuarie iasi

Postby corcodusa » Tue Nov 21, 2006 5:29 pm

asta e
eu asta imi doream
daca ai peste 900 si cu siguranta in top 10 cum de nu luati chir plastica?
oricum pana nu vad lista in care sa fiu deasupra liniei numai la specialitati nu ma gandesc
felicitari celor cu peste 830 care sunt sigur ca au luat
si sa ne vedem duminica :D :D :D :D :D
inca un macelar in spitale

User avatar
Florinelu'
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Thu Nov 16, 2006 7:43 pm
Location: cucu

Postby Florinelu' » Tue Nov 21, 2006 7:33 pm

Pai e obligatoriu sa iei plastica sau gineco daca iei peste 900???...nu cred...Parerea mea e sa iei ce ti-ai dorit sa faci mereu,ce ti-a placut pe unde ai fost, sa alegi cu sufletul nu doar ca e '' la moda''. Iar piatza de ginecologi e full full....E adevarat ca pe plastica e loc..dar nu si obligatoriu sa alegi asta.

arboo
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Tue Nov 21, 2006 9:30 pm

Postby arboo » Tue Nov 21, 2006 9:40 pm

care stiti cand se aleg spitalele, se aleg o data cu specializarea sau ulterior, fiidca eu as vrea chirurrgie generala dar nu la orice spital... stiti cumva cum se procedeaza, sau de ex la Buc sunt 23 de locuri pe chirurgie generala, stie cineva cum sunt impartite inter spitale

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Tue Nov 21, 2006 9:51 pm

O sa se afiseze lista cu locurile pe spitale pentru fiecare specializare , dar asta dupa ce alegeti specializarile. Va mai intalniti o data , fiecare in centrul univesitar ales, sa alegeti spitalele platitoare care se aleg tot in ordinea mediilor. apoi se fixeaza o zi la CNPP si se cheama rezidentii de pe fiecare specialitate la o anumita ora sa alegeti fiecare spitalele indrumatoare ( se aleg dupa medii) si sa alegeti de asemenea spitalul unde veti face primul stagiu.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

arboo
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Tue Nov 21, 2006 9:30 pm

Postby arboo » Tue Nov 21, 2006 10:01 pm

deci pot sa o zbarcesc, eu imi aleg specializarea si dupa aia ma pomenesc ca nu prea am sanse sa ajung decat la un spital de cacao unde nu se face nimic si nici nu mai am cum sa ma sucesc, ca vreau alta specializare, alt ***** sin aici

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Tue Nov 21, 2006 10:11 pm

Da, din pacate. Dar fa-ti un tabel in excel cu specializarile si centrele si bifeaza toate locurile luate inaintea ta. E de preferat sa alegi o specialitate printre primele locuri din centrul respectiv, decat una unde prinzi ultimul loc.Bine, daca iti doresti neaparat o specialitate, asta e. Poti schimba spitalul indrumator dar mai incolo, dupa minim 1 an.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

Medisan
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue Nov 21, 2006 10:39 pm

Postby Medisan » Tue Nov 21, 2006 11:01 pm

1. oftalmo
2. gineco
3. plastica
4. orl/maxilo-faciala
5. uro
6. generala
7. orto

Cam asta ar fi ordinea specialitatilor dezirabile, cel putin din punctul meu de vedere, celelalte doar daca n-ar ramane din astea (sunt destul de lungi ca durata, dificile (asta in cazul in care chiar apuci sa fii lasat sa faci ceva), iar locuri si sanse sa ai un post dupa si mai mici, ce sa mai vobim despre cabinete sau lucrat in privat despre care aproape ca nici nu se pune problema).

Cat despre centrul si spitalul ales, din cate stiu nu este o problema prea mare initial sa obtii o detasare si apoi sa te si transferi in timp. Ar trebui sa fii efectiv fraier sa-ti doresti o specialitate si sa renunti la ea pentru ca nu mai sunt locuri in centrul din care esti sau in care ai de gand sa mergi. Sau si mai aiurea, sa prinzi printre ultimii in centrul in care vrei si sa renunti doar pentru ca ai prinde un spital sau o clinica mai slaba, si in final sa iei alta specialitate pentru ca mai apoi sa regreti. Ar fi cel mai tampit criteriu dupa care v-ati putea orienta. S-ar putea sa fiti uimiti de cat de multe poti invata si face intr-o clinica considerata asa-zis "slaba" fata de una la care e profesor x sau y si la care se inghesuie toti si nu apuca nici unul sa faca/sa invete nimic de fapt.

Anyway, asta-i doar parerea mea, sa mergeti in primul rand dupa specialitatea pe care v-o doriti (insa aveti grija si ce va doriti :twisted: ).

Medisan
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue Nov 21, 2006 10:39 pm

Postby Medisan » Tue Nov 21, 2006 11:19 pm

ndsimona wrote:E de preferat sa alegi o specialitate printre primele locuri din centrul respectiv, decat una unde prinzi ultimul loc.Bine, daca iti doresti neaparat o specialitate, asta e.

Asta-i ceva de genul: "lasa locurile libere de pe specialitatile care se iau printre primele, mai ales in centrele mari (Cluj/Bucuresti/Iasi); dar totusi daca iti doresti specialitatea respectiva, ah ce ghinion pe tine daca iei unul din ultimele locuri in centrul universitar respectiv, vei fi intr-un spital/clinica atat de prost/slab"... ne lasi?


Poti schimba spitalul indrumator dar mai incolo, dupa minim 1 an.

Alta "stramba". Il poti schimba si din primele luni. Eventual cel mult se poate intampla sa nu-ti dea drumul sa te transferi la inceput mai ales din centrele mai mici (sunt aici niste interese materiale, pentru rezidenti primesc niste bani in primii ani), dar detasare tot iti dau asa ca tot nu este o problema cu adevarat.

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Tue Nov 21, 2006 11:36 pm

Dragul meu, ma refeream la spitalele din acelasi centru universitar, nu la transferuri. De elemplu esti rezident cu clinica indrumatoare Cantacuzino si vrei sa schimbi pe Coltea.
Si stai linistit, nu introduc strambe, eu deja sunt rezidenta, nu am nici un interes.
" Deschide cartea ca sa inveti ce au gandit altii; inchide cartea ca sa gandesti tu insuti." Heyde

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Wed Nov 22, 2006 12:04 am

probabil ca daca prind cardio anul asta o sa fie printre ultimele locuri. ma intereseaza f mult unde trebuie sa vb ptr transfer inapoi in iasi si eventual schimbarea spitalului indrumator. imi poate da cineva vreun sfat? :?
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
angelyy
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Nov 21, 2006 3:33 pm
Location: Bucuresti

Postby angelyy » Wed Nov 22, 2006 4:15 pm

cine are in excel pana la ce pozitie s-au ocupat locurile pe chir anul trecut?

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Wed Nov 22, 2006 7:09 pm

Poate pune careva rezultatele in EXCEL si sa le ataseze aici?
Mii demultumiri salvatorului/salvatoarei.....
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Wed Nov 22, 2006 7:11 pm

cu siguranta s-a mai discutat despre asta, dar eu sunt mai ramasa in urma...
are cumva cineva ordinea repartitiei de anul trecut?
sa mi-o trimita si mie pls, sa am un fel de orientare cumva
defapt ma intereseaza cam pe unde se termina de obicei gineco
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Postby claudya » Wed Nov 22, 2006 7:25 pm

anul trecut s-a terminat cu putin inainte de 775 (pe la 778-777 cam asa ceva). am fost in sala cu cineva si asta urmarea. felicitari, ratzushka. le meriti din plin! :D

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Wed Nov 22, 2006 7:30 pm

claudya wrote:anul trecut s-a terminat cu putin inainte de 775 (pe la 778-777 cam asa ceva). am fost in sala cu cineva si asta urmarea. felicitari, ratzushka. le meriti din plin! :D


mersi mult, claudya. mersi. sper sa pot lua gine, dar daca nu, asta e, ma bucur si de chiru gen:)
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Postby claudya » Wed Nov 22, 2006 7:31 pm

bafta sa iei ce-ti doresti mai mult. si eu tot generala as fi vrut dar...din pacate pt mine va mai fi un an :( asta e. s-a mai intamplat si la altii. :D

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Wed Nov 22, 2006 7:35 pm

s-a mai intamplat, dar si pe tine te sfatuiesc, ca si pe toti ceilalti care nu au luat acum, sa nu renuntati. sa nu renuntati pt ca ar fi pacat. eu am trecut prin asta, si uneori imi venea sa ma las si sa uit dracului toata medicina, dar ceva nu m-a lasat. si perseverati in continuare, pt ca merita. aici nu ma refer neaparat la medicina, ca merita mai mult ca orice pe lume sa fii medic, ma refer la faptul ca merita sa iti urmezi dorintele pana la ultima miscare. nu va dati batuti. stiu, e greu sa treci de o infrangere, dar macar ati acumulat experienta, si la anul va fi mai bine. va doresc la toti sporin continuare si numai bine.
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Postby claudya » Wed Nov 22, 2006 7:43 pm

imi voi reveni in mod sigur. sa trec de socul acesta si apoi...la anul iau prima :lol: . te am pe tine exemplu si inca alte cateva cunostinte care pana la urma au luat si au luat ce au vrut. e mai greu sa te obisnuiesti cu ideea dar pana la urma...trece. mercic de incurajari. prind bine acu :)

User avatar
corcodusa
senior
senior
Posts: 254
Joined: Tue Jun 13, 2006 7:16 pm
Location: din ianuarie iasi

Postby corcodusa » Wed Nov 22, 2006 7:49 pm

cam la ce pozitie sa luat anu trecut chirurgia gen si gineco, nu ma intereseaza amplasarea
inca un macelar in spitale

User avatar
zipper
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Aug 17, 2005 1:24 am
Location: Bucuresti

Topul specialitatilor chirurgicale

Postby zipper » Wed Nov 22, 2006 7:50 pm

Are cineva idee care a fost ultimul punctaj cu care s a luat chir generala anul trecut pe Buc? Sau macar pozitia din clasament?

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Wed Nov 22, 2006 8:06 pm

Tutza wrote:probabil ca daca prind cardio anul asta o sa fie printre ultimele locuri. ma intereseaza f mult unde trebuie sa vb ptr transfer inapoi in iasi si eventual schimbarea spitalului indrumator. imi poate da cineva vreun sfat? :?


Daaaaaaa. Dar de ce te gandesti de pe-acum la trasfer? Poate prinzi direct cardio la Iasi. Daca nu, transferuri si detasari se fac. O sa apara regulamentul pe site imediat dupa distractia de duminica... daca vrei sa vezi cum a fost anul trecut cauta la rezidentiat2005. Info iei de la dsp judetean. Sunt multi nervi si o multime de acte.
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Wed Nov 22, 2006 8:06 pm

iarta-ma ratzi. trebuie sa adaug ceva la ce ai spus din pacate. e un sfat din inima. pentru ca chiar daca eu ar trebui acuma sa fiu fericita si sa dau petrecere, ma simt ca o carpa (tu stii de ce ratzi). in 2 cuvinte altcineva nu a luat chir desi a dat a 4 oara. nu a luat nu pentru ca nu stia, nu pentru ca nu a tocit, nu pentru ca nu are talent in sectia de chir samd. nu. nu a luat pentru ca nu stie sa isi stapaneasca stresul. poti face acasa punctaj 100%. daca nu te poti stapani in examen atunci fii destept si orienteaza-te pe altceva. la medicale se ia mai usor decat pe chir. de 4 ani a tras speranta ca la anul va fi diferit.

asa ca urmati-va visul dar in limite rezonabile, altfel pierdeti ani buni din viata. pentru medicina chiar nu se merita.
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
maya
junior
junior
Posts: 62
Joined: Sun Mar 13, 2005 8:35 pm
Location: somewhere...anywhere...

Postby maya » Wed Nov 22, 2006 10:47 pm

Salut! Felicitari celor care au luat anul asta rezidentiatul.... Iar celorlalti...nu disperati, mergeti inainte si multa bafta anul viitor...!

Stiti cumva de anul trecut...ultima medie (cu cat s-a luat) orl pe buc?
"Don't walk behind me i will not lead, don't walk in front of me i will not follow, just walk beside me and be my friend."

zatarra
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Sep 21, 2006 5:18 pm

Postby zatarra » Thu Nov 23, 2006 12:10 am

are cineva idee pe la cat s-a luat anul trecut ortopedia...si anu asta pana pe la ce pozitie pot sa sper sa prind orto?

User avatar
marcellus
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Thu Oct 02, 2003 6:49 pm

Postby marcellus » Thu Nov 23, 2006 1:16 am

1. Chirurgie generala (mai mult pentru barbati,exceptional femei)
2. Ginecologie ( barbati si femei in egala masura, desi majoritatea pacientelor prefera ginecolog-femeie)
3. Ortopedie( mai mult pentru barbati,exceptional femei)
4. ORL ( in egala masura barbati/femei)
5. Oftalmologie (mai mult pentru femei)
6. Chirurgie cardio-vasculara ( barbati)
7. Neurochirurgie ( barbati)
8. Chirurgie toracica ( barbati)
9. Urologie ( barbati)
10. Chirurgie pediatrica ( barbati)


Dintre aceste specialitati unele au avantajul ca sunt pretabile pentru activitate de cabinet particular, cum ar fi: Ginecologie, ORL, Oftalmologie

Pentru celelalte e nevoie de un post in spital, dintre care, cele din specialitati inguste gen Chirurgie cardio-vasculara, Neurochirurgie, Urologie nu sunt disponibile in toate resedintele de judet.

Cele mai valabile, le consider, primele 3 specialitati, deoarece, dupa rezidentiat, e mult mai usor sa-ti gasesti un post in orice alt oras in afara unui centru universitar, unde posturile sunt scoase pentru cei cu pile.

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Postby claudya » Thu Nov 23, 2006 9:19 am

ma scuzi ratzushka; te-am informat gresit aseara: pe la 795- 796 s-a luat ultimul loc pe gineco care a fost la mures. bafta multa

evildoctor
junior
junior
Posts: 42
Joined: Tue Oct 31, 2006 12:56 pm

Postby evildoctor » Thu Nov 23, 2006 10:52 am

are cineva un model de foaie de aia pt urmarire la repartitie?

User avatar
claudya
senior
senior
Posts: 238
Joined: Mon Oct 31, 2005 11:21 pm
Location: somewhere

Postby claudya » Thu Nov 23, 2006 11:00 am

iti faci singur foaia: randul de sus-centrele iar prima coloana- specialitatile. sub centre scrii locurile si apoi incepi sa tai. exact cum au afisat nr de locuri
uite iti pun un model cat de cat sa te orientezi :D bafta la ales
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests