Contestatii

...nimeni n-a spus ca va fi usor
cburlea
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Thu Apr 15, 2004 10:35 am

Contestatii

Postby cburlea » Mon Nov 20, 2006 8:01 pm

salut! am o mare problema... stiti cum se calculeaza punctajul? pentru am calculat punctajul asa cum stiu eu shi mi-a dat o diferenta de 60p!!!!!!!!
poate ca am gresit eu... poate ca nu stiu cum se calculeaza...

va rog spuneti-mi!
ca si asa am depasit timpul

multumesc

User avatar
Evo
senior
senior
Posts: 147
Joined: Thu Sep 23, 2004 12:13 pm

Postby Evo » Mon Nov 20, 2006 9:07 pm

Aici e publicatia de concurs unde se specifica modul de calculare a punctajului:
http://www.rezidentiat2006.ro/download/ ... icatie.pdf

cburlea
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Thu Apr 15, 2004 10:35 am

Postby cburlea » Mon Nov 20, 2006 9:35 pm

Evo wrote:Aici e publicatia de concurs unde se specifica modul de calculare a punctajului:
http://www.rezidentiat2006.ro/download/ ... icatie.pdf


Multumesc frumos! Era buna metoda de calcul pe care o foloseam eu, deci!
diferenta e mare... am recalculat si tot diferenta mare este... dar cum fac sa contestez? ma duc la minister acuma??? de asta depinde admiterea mea...

Multumesc!

User avatar
faramita
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sat May 15, 2004 8:29 pm

Postby faramita » Mon Nov 20, 2006 9:37 pm

LA o diferenta asa de mare, e musai sa incerci! Spor ...and let us know :wink:
Un prost cauta sensul vietii...un nebun il stie!

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Mon Nov 20, 2006 10:28 pm

dupa ce am citit postul tau mi-am calculat si eu punctajul....si m-au furat "numai" cu 30 de puncte...Oricum pe mine nu ma prea intereseazarezultatul..oricum am luat...dar asa ca si chestie....

User avatar
Evo
senior
senior
Posts: 147
Joined: Thu Sep 23, 2004 12:13 pm

Postby Evo » Mon Nov 20, 2006 10:34 pm

Diferentele sunt dubios de mari... sunteti siguri ca ati bifat exact ceea ce aveti marcat pe caiet? In graba se mai strecoara greseli si de acolo ar putea fi diferenta.
Anyway, care ar fi explicatia, eroare de soft / scaner prost? Se vor recorecta toate lucrarile? :?

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Mon Nov 20, 2006 10:40 pm

am o ideee cam idioata.am observat ca ei scanau la rezolutie maxima.asa ca orice pata orice urma de frana pe coala putea fi interpretata ca legatura intre buline asha ca trageti singuri concluziile.
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Mon Nov 20, 2006 10:40 pm

sunt f sigura pt ca dupa ce coloram bulinele pt fiecare intrebare treceam si literele corespunzatoare in caietul de grile (initial le incercuisem, bifasem..etc)...

User avatar
salex
junior
junior
Posts: 26
Joined: Mon Jun 13, 2005 4:03 pm
Location: CNPDS

Postby salex » Tue Nov 21, 2006 1:43 pm

ciushka wrote:am o ideee cam idioata.am observat ca ei scanau la rezolutie maxima.asa ca orice pata orice urma de frana pe coala putea fi interpretata ca legatura intre buline asha ca trageti singuri concluziile.


Hm, 150 dpi ti se pare o rezolutie maxima :shock:
Am mai spus-o si o repet NU SE INTERPRETEAZA ZONA DINTRE OVALE ,
puteti sa faceti ce vreti in zona adiacenta ovalelor;
Referitor la corectitudinea scanarii: daca v-ati simtit nedreptatiti trebuia sa faceti contestatie. Sunt sigur ca eroarea care va iese e data de neitelegerea modului de punctare:
-la CS se puncteaza cu 4 puncte doar daca ai bifat corect (100%)
-la CM se puncteaza cu maxim 5 puncte, facandu-se corespondenta intre lucrare si grila master.

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Tue Nov 21, 2006 1:46 pm

mie mi s-a spus ca se scaneaza la rezolutie maxima.nu stiu cat avea scaneru respectiv.plus ca mai e faza ca programul care calculeaza ff probabil e o variatie de ocr .si daca ai folosit stii ca ala are erori de interpretare.si daca sunt stersaturi ,urme etc (adik kestii care nu sunt albe le interpreteaza intr0un fel .asa ca e posibil sa greseasca la scanare
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Tue Nov 21, 2006 1:49 pm

eu nu cred ca asta are o importanta prea mare. sigur, pot gresi programele de comparatie a scanarii, pot gresi operatorii care baga foaia in scaner, pot gresi supraveghetorii care pun foile mai una peste alta si se indoaie.
si pt asta sunt posibilitatile de contestatie. oricine poate contesta, nu costa nimic.
dar in prima si cea mai importanta masura putem gresi noi si neimbulina ceea ce trebe.
eu asa vad lucrurile. am mai dat rezul, au mai dat multi dintre colegii mei, dar sincer, nu am auzit sau vazut pe nimeni sa pice rezul din greseala altora(scaner, operator, program)
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
firstaidkit
senior
senior
Posts: 110
Joined: Tue Feb 03, 2004 6:13 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby firstaidkit » Tue Nov 21, 2006 1:53 pm

ciushka wrote:mie mi s-a spus ca se scaneaza la rezolutie maxima.nu stiu cat avea scaneru respectiv.plus ca mai e faza ca programul care calculeaza ff probabil e o variatie de ocr .si daca ai folosit stii ca ala are erori de interpretare.si daca sunt stersaturi ,urme etc (adik kestii care nu sunt albe le interpreteaza intr0un fel .asa ca e posibil sa greseasca la scanare
eu stiam ca programul e facut de asa maniera incat daca bulina e completata in proportie de peste x% se ia raspunsul. o linie mica in bulina nu se ceonsidera raspuns. asa scria pe forumul rezidentiat2004 sau 2005. nu mai stiu.

User avatar
salex
junior
junior
Posts: 26
Joined: Mon Jun 13, 2005 4:03 pm
Location: CNPDS

Postby salex » Tue Nov 21, 2006 2:16 pm

Nu se scaneaza la rezolutie maxima.
Programul nu foloseste motor de tip OCR. Nu ar avea de ce ...
Exista un domeniu minim-maxim de umplere care poate da avertisment de incertitudine.
Ce este SUB nu se ia in consideratie deloc; ce este PESTE se ia drept oval completat.

User avatar
corcodusa
senior
senior
Posts: 254
Joined: Tue Jun 13, 2006 7:16 pm
Location: din ianuarie iasi

Postby corcodusa » Tue Nov 21, 2006 2:21 pm

deci daca ai un mic punct pe grila se ia buna
am avut vreo 2 dar sincer dam avut chef sa vad cate am scos pe cairt si cate miau iesit
inca un macelar in spitale

User avatar
salex
junior
junior
Posts: 26
Joined: Mon Jun 13, 2005 4:03 pm
Location: CNPDS

Postby salex » Tue Nov 21, 2006 2:27 pm

Asa am scris eu mai sus :roll: ? Deci, atentie :
-interval [0-25]% nu se considera bifa
-interval (25-30]% da incertitudine
-interval (30-100]% se considera bifa

Intervalele sunt orientative, doar pentru explicatie !

User avatar
firstaidkit
senior
senior
Posts: 110
Joined: Tue Feb 03, 2004 6:13 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby firstaidkit » Tue Nov 21, 2006 2:29 pm

salex wrote:Asa am scris eu mai sus :roll: ? Deci, atentie :
-interval [0-25]% nu se considera bifa
-interval (25-30]% da incertitudine
-interval (30-100]% se considera bifa

Intervalele sunt orientative, doar pentru explicatie !
e posibi la domnisoara corcodusa sa fi inceput cu deci nu pentru ca ar fi tras o concluzie

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Tue Nov 21, 2006 2:57 pm

hm.eu v-am spus ce mi s-a aspus.oricum nu imi fac iluzii.cika la anu o sa fie mai frumos.or sa ne puna sa coloram cu pensula,si o sa conteze si valoarea artistica a grilei :P
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
corcodusa
senior
senior
Posts: 254
Joined: Tue Jun 13, 2006 7:16 pm
Location: din ianuarie iasi

Postby corcodusa » Tue Nov 21, 2006 3:07 pm

incepusem sa fac o linie in juru cercului cand miam dat seama ca nu e ala raspunsu
faza ca era la simplu
nu mi sa luat in calcul, deci daca faci o linie mica, mica in jur si nu in centru nu e considerat gresit :x :x :evil: :evil:
inca un macelar in spitale

User avatar
salex
junior
junior
Posts: 26
Joined: Mon Jun 13, 2005 4:03 pm
Location: CNPDS

Postby salex » Tue Nov 21, 2006 3:16 pm

Nu e considerat gresit din simplul motiv ca suprafata colorata este foarte mica in raport cu suprafata ovalului. Nu conteaza daca ai pus un semn chiar in centru sau la periferia ovalului; interpretarea este statistica.


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests