Ce se intampla cand inveti prea mult

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
ak1981
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:08 am
Location: Timisoara

Ce se intampla cand inveti prea mult

Postby ak1981 » Tue Nov 14, 2006 5:44 am

Nu locuiesc in centrul Timisorii dar stau pe unul din bulevardele principale si chiar daca etajul e destul de inalt nu exista moment din zi sau noapte in care ca fie liniste perfecta. Obisnuit fiind de iainte de liceu cu asta nu ma sinchisesc de loc la galagia de afara. Acum insa invat mai mult noaptea si chiar daca si la ora asta (4 am) e oarece forfota dn cand in cand sunt perioade lungi de relativa liniste care mai apoi sunt intrerupte de obicei de zgomotul unei masini.
In noaptea asta insa citind linistit accidentele vasculare cerebrale la ora la care ACTH-ul meu probabil nu are un varf la fel de pronuntat cu al celorlalti aud dupa o astfel de perioada de liniste un bocanit regulat.
Bucuros ca in sfarsit una din domnisoarele de la play-boy imbracata nu foarte sumar ca e cam frig afara si inaltata pe niste tocuri corespunzatoare etajului la care stau a venit sa-mi... aduca subiectele la rezi de anul asta, deschid gemul
In loc de mult prea putin visata nimfa (din cauze de inhibare a imaginatii consecutiva deneuronalizarii prin toceala excesiva corticala) ce vad: un bividin murg , masiv tarand dupa el un lant care l-ar rupe probabil si pisca mea care doarme linistita in ciuda frigului intrat in casa.
Calul fara stapin se indreapta calm spre statia de taxi de la capatul blocului unde se opreste in spatele a doua masini si dupa cateva minute (nu multe) cand ambele taxiuri plecasera se indreapta si el spre una din strazile laturalnice (la vreo comanda presupun).
Dupa ce ma gandesc un moment ca va trebui sa-mi iau pintenii cand voi mege la gara sa prind IC de sambata realizez ca aceasta halucinatie nu poate fi cauzata, la varsta mea, decat de ruptura ununi anevrism de pe cerebrala anterioara si singurul tratament este repausul prelungit si total la pat asa ca ma duc sa ma culc.
Banui ca le-am vazut pe toate asa ca ce sens mai are sa invat...
A fost un *** de ex
Jur ca din cauza lui chelesc

User avatar
tana
elder
elder
Posts: 2017
Joined: Mon Jun 20, 2005 5:39 pm

Postby tana » Tue Nov 14, 2006 1:28 pm

tot am o senzatie 'de rezidentiat'. in unele seri, cand stau degeaba ma simt vinovata ca nu invat, si ma oftic ca nu pot sa ies, ca am de invatat. mentionez ca nu dau rezi si nu am de invatat nimic
I'm not anti-social. I'm just not user friendly

User avatar
cookyy
senior
senior
Posts: 160
Joined: Mon Sep 05, 2005 2:57 pm
Location: bucuresti

Postby cookyy » Tue Nov 14, 2006 2:02 pm

tot am o senzatie 'de rezidentiat'. in unele seri, cand stau degeaba ma simt vinovata ca nu invat, si ma oftic ca nu pot sa ies, ca am de invatat.

eu tot am avut senzatia asta pana acum vreo 3-4 saptamani...dupa care m-am ofticat ca nu am invatat mai devreme si ca acum e prea tarziu...asa ca...la ce bun...dupa care am zis..hai sa introduc mare acum lucru intrerupt de momentele in care muream de plictiseala cu harr in fata--apropo..s-a mai plictisit cineva invatand din harr?ca eu am tot auzit cat e de interesant harr si ce misto e explicat .... --acum ma gandesc ca abia astept sa scap si sa ies la un film fara mustrari de constiinta si sa dorm noaptea cate 8 ore continuu...
si referitor la ce a zis ak1981..cal nu am vazut noaptea dar stand la ultimul etaj de vreo 2 ori mi s-a parut ca vrea cineva sa coboare de pe bloc la mine in balcon...e grav ce sa mai...grav...
yeah...right...whatever....

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Tue Nov 14, 2006 3:28 pm

Chestia cu calul imi aduce aminte de Dickens. Fantoma rezidentiatului trecut...
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Leto
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Tue Oct 31, 2006 8:55 am
Location: Coruscant, pe stanga

Postby Leto » Tue Nov 14, 2006 3:45 pm

.....sau ce se intampla cand se innoada neuronii :D
Eu, de exemplu, am visat in urma cu cateva nopti ca luasem rezi si eram la o berica, la a nu stiu cata berica.... Totul era asa de frumos si de relaxant, nu aveam nici o grija, fotoliul era moale si berea era rece..... faza mai naspa a fost cand m-am trezit cu harri in brate-ramas decuseara-si injurand de tot sfintii.... :(
There is no emotion, there is peace
There is no ignorance, there is knowledge
There is no passion, there is serenity
There is no death, there is the FORCE.

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Tue Nov 14, 2006 6:52 pm

chiar a fost cal in timisoara. am vazut eu la stiri :lol:

User avatar
ak1981
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:08 am
Location: Timisoara

Postby ak1981 » Tue Nov 14, 2006 8:34 pm

multumesc pt confirmare

nu cred ca exista vreun motiv serios s-ami stearga postul doar face parte din experienta pregatirii pt rezidentiat si asta discutam aici nu?

In plus scena simbolizeaza intrucatva toata tarasenia asta cu rezu,
o nepotrivire totala pe care o avem in comparatie cu medicii deja consacrati,
lipsa de comunicare ba chiar totala imposibilitate a acesteia, cu aceeasi medici,
mimetismul care ne mana impreuna cu un instinct denaturat,
anacronismul pe care il preluam invatand materia de rez,
si nu in ultimul rand evaluarea externa care am facut-o eu si televiziunile, evaluare dupa niste criterii total arbitrare si imposibil de transmis participantilor la scena care nici macar nu stiu ca sunt cantariti

in final totul a fost atata de suprareal la ora aceea, in frigul si linistea neobisnuita din acel moment incat mi-a adus aminte de sentimentul pe care il am in fiecare dimineata cu jumatate de ora inainte de a ma trezi cand mi se inbalmasesc in cap franturi de propoztii din angelescu, grile, scheme, rezumate, imagini de teste toate ca intr-o poezie dadaista pe care o citesc cu anxietate crescuta pe masura ce se apropie momentul culminant
Sau a trecut deja- nici nu mai stiu

Nu-mi mai poate spune nimeni ca n-are legatura cu rezu sau cu forumu asta, atunci de ce ne mai uram bafta?


Edit/Leviathan:Chiar aveam de gand sa sterg thread-ul, dar saptamana asta cred ca o sa va las mai liberi :P
A fost un *** de ex

Jur ca din cauza lui chelesc

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Tue Nov 14, 2006 8:58 pm

parerea mea e ca invatatzatura ia mintile mai ceva ca bautura sau alte minunatzii.acum vb serios,care dintre noi ar trece cu bine de un control psihologic si psihiatric corect.eu cred ca nici mcara unul nu ar fi in parametrii.ca de fapt doar un nebun ar mai da acum la medicina.ca practic stii ce te asteapta din prima zi de facultate pana la prima zi de pensie(dac o mai apuci).si nu prea sunt treburi incurajatoare pentru un om intreg la minte.asta e parerea mea si mi-o asum dar nu raspund de ea.
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
cebotarescu
Posts: 3
Joined: Fri Feb 16, 2007 10:28 pm
Location: Chisinau
Contact:

oare ce ne ashteapta shi pe noi...

Postby cebotarescu » Fri Feb 16, 2007 11:04 pm

sunt in anu 2 la med in chisinau, shi aud deseori de la cei mai mari care deja lukreaza ka medici, ca sunt foarte dese cazurile kynd studentii dupa anu 6 ajung singuri sa stea in psihiatrie, shi nu ca medici, dar ca pacientzi. am shi colegi din ashtia, care invatza de la 4 dupa masa, pynd dimineatza... shi vin cu cearcane la oki, shi ku dureri de kap shi de inima, shi cer apa cu zahar ptu cord... jalnik. imi sunt patetici asa oameni, ce nu se pot bucura de vyrsta aceasta de 20-25 de ani shi nu se distreaza kyt pot, dar stau doar ku nasu in carte.
eei, ma rog, nu se shtie ce ma ashteapta shi pe mine, traindu-mi viatza la maxim.
sa ai zece pe linie la med, tre sa manynci doua kaldari de kykat...

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Postby anncush » Fri Feb 16, 2007 11:16 pm

sa stii ca si noi o sa avem cearcane la ochi, dureri de cap si de inima daca tu continui sa mai scrii cu "sh", "k" si "y"(foarte ciudat amplasata litera asta).

altfel, ce ai tu cu acei colegi? e viata lor, tineretea lor,sa faca ce vor cu ea.

numai bine

P.S. promit sa nu cer niciodata "apa cu zahar ptu cord"!
Slowly getting less stupid :)

User avatar
cebotarescu
Posts: 3
Joined: Fri Feb 16, 2007 10:28 pm
Location: Chisinau
Contact:

Postby cebotarescu » Sat Feb 17, 2007 12:33 am

sorry ca am scris asa, cu sh, k, sau y, dar altfel nu imi este comod sa scriu. fiindca oricum este o oarecare diferenta de ţ si t, ş si s, î,â si i (deaceea scriu y). la noi se foloseste asa limbaj scris.
atit timp cat esti tanar trebuie sa profiti de momentul asta. daca te-au indignat vorbele mele, probabil ca esti la fel ca unii colegi. desigur ca sunt rare asa persoane, care vin la 16 acasa, mananca o ora, se apuca de invatat, invata pana la 12 noaptea, se culca pe 2 ore, se scoala la 2, invata iar 2 ore, se culca la 4, si apoi iar se scoala la 6 si pleaca la univer. si imi este greata de asa persoane care invata atat de mult si vin a doua zi si spun cu mana pe inima "nu am invatat nimic!" :)
ii respect doar pentru faptul ca au o memorie foarte buna.
ps unul din colegi a plans zilele trecute ca a primit 7 la filosofie (nota 8 fiind cea mai buna la acest obiect) :) la 21 de ani sa plangi pentru o nota... va rog sa trageti alte concluzii...
sa ai zece pe linie la med, tre sa manynci doua kaldari de kykat...

User avatar
crisalia
senior
senior
Posts: 431
Joined: Fri Sep 26, 2003 11:55 pm
Location: asteptand extraterestri
Contact:

Postby crisalia » Fri Mar 09, 2007 11:26 pm

poate plansul lui exprima dezamagirea fata de modul cum fusese evaluata munca lui........poate este o fire ambitioasa care doreste sa atinga perfectiunea........fiecare isi controleaza psihicul si reactiile cum poate mai bine........
all good things come to an end


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 54 guests