Punctaje Rezi 2006

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
pickymed
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Oct 02, 2005 11:44 pm

Punctaje Rezi 2006

Postby pickymed » Sat Nov 04, 2006 7:26 pm

Avand in vedere ca din 2004 punctajele la rezidentiat tot scad si aici ma refer la ultimul punctaj pe fiecare specialitate, ma gandeam ca poate si anul asta sunt tot in scadere.Voi ce credeti?

User avatar
Lady-bug
senior
senior
Posts: 279
Joined: Wed Apr 19, 2006 11:59 pm

Postby Lady-bug » Sat Nov 04, 2006 8:16 pm

Pai fiecare spera sa fie in scadere. Ale celorlalti :lol:
"Numai in dictionar reusita vine inaintea sarguintei"

User avatar
zapino
senior
senior
Posts: 102
Joined: Mon Jul 17, 2006 10:43 am
Location: ms

Postby zapino » Sun Nov 05, 2006 12:46 am

parerea mea e ca o sa scada cam pana la 735 pe medicale daca luam in considerare ca au scazut din 2004 incoace dar avand in vedere ca materia a ramas neschimbata ...nu stiu..
oricum pt mine nu conteaza ca ar trebui sa scada pe la 700 k sa iau si eu.
asa ca bafta celor care pot mai mult!

User avatar
esk
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Oct 23, 2006 9:56 pm
Location: Iasi

Postby esk » Sun Nov 05, 2006 3:13 am

eu zic c-or sa mai creasca putin fata de anul trecut...vorba aia,cu bibliografia neschimbata...dar nu cu foarte mult(sper)

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Sun Nov 05, 2006 3:58 am

cu siguranta va creste fata de anul trecut.deci sub 820 nici nu ma gandesc ca o sa iau :twisted:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
ak1981
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:08 am
Location: Timisoara

Postby ak1981 » Sun Nov 05, 2006 4:50 am

si eu cred ca ar cam trebui sa creasca fata de anul trecut. adica pan si locu I a fost cam jos 907 pct, comparativ cu medicalele. Asta probabil pt ca a fost primu an cu grile la prima vedere- si pt ca aia de pe medicale is mai toci.
A fost un *** de ex
Jur ca din cauza lui chelesc

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Postby Doll » Sun Nov 05, 2006 5:45 pm

esk wrote:eu zic c-or sa mai creasca putin fata de anul trecut...vorba aia,cu bibliografia neschimbata...dar nu cu foarte mult(sper)


de ce sa creasca? pentru generatia 2006 materia este la prima vedere. chiar credeti ca or fi toti genii spre deosebire de generatia 2005 si s-au apucat toti de invatat la timp? e adevarat ca sunt si destui de pe mf care invata de rup.....insa nu la fel de multi cati stagiari erau in alti ani...si poate ceva mai relaxati decat fostii stagiari

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Sun Nov 05, 2006 6:21 pm

ratzusco, acel 820 pe care-l estimezi tu ca posibil punctaj minim e pe chirurgie, nu?
eu nu cred ca pe medicale o sa fie linia atat de sus :roll:

Hestia
senior
senior
Posts: 173
Joined: Sat Jul 08, 2006 10:30 pm

Postby Hestia » Sun Nov 05, 2006 6:43 pm

dar daca cei de la sfarsitul clasamentului prefera sa ia MF ( pt ca sa zicem nu le convine ce a mai ramas), atunci punctajul ultimului admis pe locurile respective coboara, nu-i asa?.......adica si primii picati ar trebui sa vina la repartitie

User avatar
Lady-bug
senior
senior
Posts: 279
Joined: Wed Apr 19, 2006 11:59 pm

Postby Lady-bug » Sun Nov 05, 2006 8:05 pm

Ei chiar 820? :? Nu e cam mult? Crezi ca 820 o sa fie ultima? Asa de bine ati invatat? :cry:
"Numai in dictionar reusita vine inaintea sarguintei"

User avatar
chris0500
senior
senior
Posts: 177
Joined: Mon Nov 21, 2005 9:02 pm
Location: prin sud

Postby chris0500 » Sun Nov 05, 2006 8:40 pm

Hestia wrote:adica si primii picati ar trebui sa vina la repartitie


da, primii picati ar cam trebui sa vina la repartitie :wink:
“EVERYTHING THAT HAPPENS HAS A REASON BEHIND”

User avatar
ak1981
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:08 am
Location: Timisoara

Postby ak1981 » Sun Nov 05, 2006 11:27 pm

magdutz wrote:ratzusco, acel 820 pe care-l estimezi tu ca posibil punctaj minim e pe chirurgie, nu?
eu nu cred ca pe medicale o sa fie linia atat de sus :roll:


pe medicale mai mult ca sigur ca o sa fie un punctaj mai mic ca anul trecut. Numaru de candidati a sazut simtitor de la 2,5 pe un loc la 2 pe un loc asa ca ccl mai probabil o sa fie chiar sub 750.

oricum bafta
A fost un *** de ex

Jur ca din cauza lui chelesc

User avatar
ak1981
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:08 am
Location: Timisoara

Postby ak1981 » Sun Nov 05, 2006 11:36 pm

n-o sa fie multi pe chiru care sa opteze pt mf
parerea mea e ca pe chiru in general ori l-ai lua ori nu, asta dc nu vrei neaparat plastica....
A fost un *** de ex

Jur ca din cauza lui chelesc

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Mon Nov 06, 2006 12:16 am

ak1981 wrote:pe medicale mai mult ca sigur ca o sa fie un punctaj mai mic ca anul trecut. Numaru de candidati a sazut simtitor de la 2,5 pe un loc la 2 pe un loc asa ca ccl mai probabil o sa fie chiar sub 750.

oricum bafta


daaa..taaare bine suna! as vrea io sa fie ultimul punctaj pe la 750..anul trecut parca a fost 740, nu?

si inca ceva: daca-mi ramas de "ales" doar chestii care chiar nu-mi plac( eppidemio, igiena..), pot sa iau MF? adica tac din gura cand ma striga, sau cum e? ( asa e la repartitiii? ne striga pe fiecare pe nume si zicem ce vrem? :oops: )

User avatar
ak1981
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:08 am
Location: Timisoara

Postby ak1981 » Mon Nov 06, 2006 12:56 am

Locul 1379 a fost o tipa din tm cu 748 de puncte dupa ea au mai fost cel putin 50 (pt ca cei care s-au clasat mai in fata si aveau doctorate sau erau de la mapn sau din basarabia au iesit de pe lista)
prin pura coincidenta ea a luat si ultimul loc de medicina de urgenta
Nu stiu dc dupa aia au mai fost sau nu specialitati clinica poate neonatologie si/sau psihiatrie.

La tm anu trecut imartirea s-a facut intr-un amfiteatru fiind organizata de dsp acum asp
e o teleconferinta nationala si fiecare judet participa
cei de la dsp comunica unui centralizator alegerea candidatului in momentul in care acestuia ii vine randul.
Centralizatorul striga numele pe telespeaker dupa care urmeaza raspunsul dspistului cu alegerea.
Cum ordinea e cunoscuta cei de la dsp te cheama (de cle mai multe ori mergi singur acolo inainte de a te chema) cu cateva locuri inainte de a-ti veni randul si le spui cam ce vrei. Binenteles dc mai sunt locuri.

Sper ca a fost destul de clar

A si se mai poate si schimba alegerea dupa ce ai facuto la oricate locuri distant cu conditia sa nu fi fost deja ales ultimul loc de pe specialitatea pe care vrei sa o schimbi din centrul respectiv. Asta pentru ca se considera dc ai ales ultimul loc ca i-ai privat pe ceilalti de oportunitatea de a alege specialitatea si centrul respectiv deci tra sa suporti consecintele.
A fost un *** de ex

Jur ca din cauza lui chelesc

User avatar
ak1981
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:08 am
Location: Timisoara

Postby ak1981 » Mon Nov 06, 2006 1:07 am

Rectificare

Dc anu trecut ultimul loc a fost pe medicale pe la 744 anu asta cred ca va fi sub deci pe la 720. numarul de candidati a scazut de la 3350 anu trecut la 2850 anu asta adica 20% si numarul de locuri e acelasi. Deci punctajul ar trebui sa scada.
A fost un *** de ex

Jur ca din cauza lui chelesc

User avatar
simply lost
junior
junior
Posts: 36
Joined: Thu Jun 15, 2006 10:25 am

Postby simply lost » Mon Nov 06, 2006 10:10 am

da anu trecut ultima nota cu care s a mai luat ceva a fost 746.
si anu asta va fi mai mica.javascript:emoticon(':twisted:')
Twisted Evil
cu atit mai mult ca sunt 2,09 pe loc, iar anu trecut erau 2.44/loc.
indiferent de tematica

:P
If all my powers and possesions were to be taken from me with one exception, i would choose the power of speach, for by it I could recover all else

User avatar
bebelusha
junior
junior
Posts: 54
Joined: Mon Nov 06, 2006 11:56 am
Location: bucuresti

Postby bebelusha » Mon Nov 06, 2006 11:59 am

sa speram ca o sa fie mai mici anul asta.va doresc spor si bafta la toti! :priest:

User avatar
zapino
senior
senior
Posts: 102
Joined: Mon Jul 17, 2006 10:43 am
Location: ms

Postby zapino » Mon Nov 06, 2006 12:03 pm

nu stiu cum e in alte centre dar in umf tg mures generatiile sunt din ce in ce mai slabe dupa spusele cadrelor universitare.de altfel si la admitere notele sunt in cadere libera.eu in 1999 am picat cu 8.40 cu exam din 3 materii iar in anul urmator cu examen din 2 materii cu 8.40 s-a intrat mai sus de jumatate.unde mai pui ca acum se intra la facultate cu 6.concluzia ca si la rezidentiat nota va fi din ce in ce mai mica.repet asta e situatia in tg mures.sper sa fie asa si in alte centre univ.

User avatar
bebelusha
junior
junior
Posts: 54
Joined: Mon Nov 06, 2006 11:56 am
Location: bucuresti

Postby bebelusha » Mon Nov 06, 2006 12:07 pm

asa e si in alte centre de asta zic eu ca o sa fie punctaje mai mici anul asta.

User avatar
Lady-bug
senior
senior
Posts: 279
Joined: Wed Apr 19, 2006 11:59 pm

Postby Lady-bug » Mon Nov 06, 2006 12:46 pm

Da asa e. Si notele pt burse sunt din ce in ce mai mici. La Bucuresti cel putin :roll:
"Numai in dictionar reusita vine inaintea sarguintei"

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Mon Nov 06, 2006 1:34 pm

in iasi situatia e de-a dreptul crunta. erau si la noi in an oameni care mergeau din 5 in 6 in 5. dar am inteles de la profi si am vazut chiar cu ochii mei la examene ca generatiile urmatoare sunt din ce in ce mai nepasatoare. nu ma refer la cazuri particulare ci asa in general. mi se pare o reactie normala. in fond locurile la admitere se dau si la al treilea val, iar daca ai intrat cu siguranta iesi medic. pe burta, sau poate ca mai pierzi cate un an, dar DOCTOR ESTI. e foarte trist.
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Mon Nov 06, 2006 2:08 pm

nu iesi mah doctor. iesi rezident. sau nici macar.
Red Apple

sara22
junior
junior
Posts: 55
Joined: Fri Dec 09, 2005 5:06 pm

Postby sara22 » Mon Nov 06, 2006 2:24 pm

eu ma las de harrison...dupa ce am trecut de 3-4 ori prin materie si zic eu cica invatat...scot 600 700..si nici nu imi amintesc nimic...nici ce am invatat in ziua anterioara...creierul meu nu mai retine nimic.asta ma sperie tare acum dau prima oara..dar daca la anul patesc la fel..:((((

User avatar
ak1981
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:08 am
Location: Timisoara

Postby ak1981 » Mon Nov 06, 2006 5:27 pm

zapino wrote:nu stiu cum e in alte centre dar in umf tg mures generatiile sunt din ce in ce mai slabe dupa spusele cadrelor universitare.de altfel si la admitere notele sunt in cadere libera.eu in 1999 am picat cu 8.40 cu exam din 3 materii iar in anul urmator cu examen din 2 materii cu 8.40 s-a intrat mai sus de jumatate.unde mai pui ca acum se intra la facultate cu 6.concluzia ca si la rezidentiat nota va fi din ce in ce mai mica.repet asta e situatia in tg mures.sper sa fie asa si in alte centre univ.



exact asa e si la tm pe masur ce trece timpu copi astia devin tot mai prosti
o sa se duca lume de rapa
zau asa si nici nu mai au pic de respect 8)
A fost un *** de ex

Jur ca din cauza lui chelesc

User avatar
deiu
junior
junior
Posts: 50
Joined: Thu Apr 27, 2006 9:35 am
Location: cluj napoca
Contact:

Postby deiu » Mon Nov 06, 2006 6:04 pm

rideti voi rideti dar sa ajungi in anul 4 si sa nu stii ce contine colecistul sau cum se numeste zona anatomica unde e ficatul, e chiar grav. bine ca pe noi ne avantajaza ca doar daca sunt asa pe dinafara o sa scada considerabil(sau asa ar trebui) nota de la rezi.

User avatar
myty_miti
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Feb 01, 2006 2:46 pm
Location: constanta
Contact:

Postby myty_miti » Mon Nov 06, 2006 6:13 pm

una e sa raspunzi la o intrebare (cam greu sa nimeresti raspunsul) si alta e sa bulinezi in disperare la nimereala ..... s`au mai vazut surprize
Image
Image

User avatar
Lady-bug
senior
senior
Posts: 279
Joined: Wed Apr 19, 2006 11:59 pm

Postby Lady-bug » Mon Nov 06, 2006 6:14 pm

Nu sunt prosti. Doar ca nu se mai ocupa nimeni de ei. Si asta incepe cu scoala si apoi liceul. nu intereseaza pe nimeni ce si cum invata, plus ca nici parintii nu-si dau intersul sau nu au timp.
Iar daca au ajuns in anul 4 si nu stiu macar atat lucru, inseamna ca nici profesorii nostri nu se straduie. Sa nu uitam scandalul de la fiziologie. Poate a tras un semnal de alarma, macar pt profesori daca pt studenti nu :roll:
"Numai in dictionar reusita vine inaintea sarguintei"

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Mon Nov 06, 2006 6:36 pm

sa nu uitam ca traim in plina "era hands-free".....nu-i de mirare ca termina facultatea si nu stiu nimic...plus spaga, plus altii merg in locul lor la examen..si uite asa ajunge d-l doctor..

User avatar
ak1981
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:08 am
Location: Timisoara

Postby ak1981 » Mon Nov 06, 2006 8:51 pm

ralucutza wrote:sa nu uitam ca traim in plina "era hands-free".....nu-i de mirare ca termina facultatea si nu stiu nimic...plus spaga, plus altii merg in locul lor la examen..si uite asa ajunge d-l doctor..


ditto

ce sa mai vb de examenele la care iti spune asistentu....
A fost un *** de ex

Jur ca din cauza lui chelesc

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Mon Nov 06, 2006 9:09 pm

este strigator la cer.tineretul din ziua de azi. :roll: ideea e ca multi dau la medicina mai putin din placerea de a face oameni bine.parerea mea e ca e prost mare ala de da pentru bani ,faima ,respect.ca nu prea capeti mai nou mai nimic din astea ca medic.asa ca fiecare se descurca cum poate.si faza nasoala e ca pot,iar cei care ar trebui sa ii impiedice tac din gura ca le scade nr de absolventi si de studenti si implicit se ajunge la reducerea posturilor lor asa ca....
cine e mut surd si orb traieste o mie de ani.... asta daca nu pica pe mana unui fost student din era hands-free
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Mon Nov 06, 2006 9:15 pm

offtopic.

e o regula care spune ca absolventii sunt din ce in ce mai lame, de cand am intrat eu in faculatate media de bursa a tot scazut, la toti anii. dar ca sa spui ca punctajul la rezu de anu asta va fi mai jos decat pe anu trecut trebuie sa cunosti ce fel de intrebari se bor pune. totusi eu cred ca e de luat in calcul o usoara scadere a punctajului, DAR! anul asta n-a maia parut brosurica in septembrie, asadar poate doar o USOOARA scadere de punctaj, presupunand ca ar fi intrebari cam la fel ca anu trecut..
presupunand...

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Tue Nov 07, 2006 12:37 am

ce sa spun :roll: pot sa stau cu brosurica in brate doi ani, nu unu, tot n-am sa inteleg o boaba din genom.
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
rolyzoly
senior
senior
Posts: 218
Joined: Tue Mar 16, 2004 7:55 pm

Postby rolyzoly » Tue Nov 07, 2006 1:28 am

tutza, esti idealista! ce legatura are rezi-ul cu intelesul? stiu ca sunt a enshpea persoana care critica harriul (14, 16, 3.14, whatever...), dar nu ma pot abtine; pregatirea pt examenul asta adica studiul materiei din bibliografie pe principiul memorarii, nu structureaza o gindire medicala. sunt informatii care se bat cap in cap de la un capitol la altul. n-ar fi mai bine sa invatam, chiar aceeasi materie dar intr-o traducere corecta, si sa avem cazuri clinice la examen? am avea alta metoda de invatare, am incerca sa retinem informatiile corelindu-le intre ele. una peste alta mi se pare timpit si inutil sa tin minte fraze. si...ma spal pe cap cu teoriile mele, care zic eu nu sunt aberante, si foarte sigur o sa stau un an pe bara. what's wrong with this picture??? :shock:

inalia
senior
senior
Posts: 120
Joined: Mon Oct 10, 2005 10:12 pm
Location: Bucuresti

Postby inalia » Tue Nov 07, 2006 2:10 am

subiecte cu cazuri clinice?ei nu sunt in stare citiva oameni dintr-o catedra sa se puna de acord si sa scoata un capitol cit de cit structurat logic,care sa nu se contrazica de la o pagina la alta,de parca au pus laolalta niste bucati si au facut un soi de frankenstein....daramite sa faca mai multe catedre niste subiecte grila cu cazuri clinice...pai asta ar insemna sa se certe la infinit,avind in vedere ca fiecare prof are interpretarea lui proprie asupra materiei...ca dovada,fiecare catedra are cite o carte scoasa,si nu de multe ori se bat cap in cap!
Cel ce omoara timpul,nu-i asasin,e sinucigas!
Anyone for a group suicide?

User avatar
rolyzoly
senior
senior
Posts: 218
Joined: Tue Mar 16, 2004 7:55 pm

Postby rolyzoly » Tue Nov 07, 2006 2:26 am

poate exista solutii si pt gidilatul orgoliului dinozaurilor. sa vina fiecare cu cazuri din clinica lui, rezolvate cu succes,a dica la care metoda de interpretare, de tratare e incontestabil corecta. pot interpreta difeit aspecte de materie da' daca Maria Sa dr x l-a facut bine pe un pacient, Maria Sa dr y ce mai poate zice? si voila un caz, and so on.
sunt sigura ca altii mai priceputi ca mine care ar lua in considerare varianta cu cazurile clinice, ar gasi solutii. da' poate nu le-a dat prin cap ca exam asta se poate da si ALTFEL. :shock: sau poate le e lene sa schimbe ceva. hai sa facem cheta, mai dam 2,5 mil sa-i stimulam...o fi prea putin cit scot acum ca sa considere ca meritam osteneala neuronilor lor.

User avatar
yodabatranu
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sat Oct 28, 2006 10:11 pm
Location: Just Behind YOU
Contact:

Postby yodabatranu » Tue Nov 07, 2006 2:41 am

nu crezi ca asa ar fi mai subiectiv examenul? Traim in Romania ;)
Nu lua niciodata un somnifer si un laxativ in aceeasi seara.

User avatar
rolyzoly
senior
senior
Posts: 218
Joined: Tue Mar 16, 2004 7:55 pm

Postby rolyzoly » Tue Nov 07, 2006 2:47 am

nu. pt ca eu il vad tot in sistem grila. sa-ti povesteasca cazul, sa te intrebe ce-i faci si sa-ti dea variante. adica sa fie logic.

User avatar
ciushka
elder
elder
Posts: 661
Joined: Fri Jun 09, 2006 1:49 am
Location: de la dracu in praznic putin pe stanga
Contact:

Postby ciushka » Tue Nov 07, 2006 2:50 am

logica ?! in romani?! in medicina?! la un examen la medicina?!ESTE IMPOTRIVA LEGILOR FIRII,O ADEVARAT BLASFEMIE!!!!MAI BINE CANTI MANELE IN BISERICA DECAT SA SE INTAMPLE ASA CEVA

chiar vreti sa pecipitati sfarsitul lumii

nu ,nu si nu
nu se poa :twisted:
de obicei de murit se moare doar odata... eu mor in fiecare zi cand ma trezesc si renasc la fiecare adormire( ego dixit)

User avatar
rolyzoly
senior
senior
Posts: 218
Joined: Tue Mar 16, 2004 7:55 pm

Postby rolyzoly » Tue Nov 07, 2006 2:57 am

cred ca-mi trebuie si mie sticla ursului tau sa consum ceva, sa-mi cinte lautarul si sa ma gindesc la barbati, ca e clar ca, cu rezi asta n-o scoatem la capat... :crazy:
noi sa fim sanatosi, mai ales la cap...cit se mai poate


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests