cat scoateti la grile

...nimeni n-a spus ca va fi usor
User avatar
simply lost
junior
junior
Posts: 36
Joined: Thu Jun 15, 2006 10:25 am

Postby simply lost » Thu Oct 19, 2006 8:56 am

eu cit am scos la teste am scos si la rezi.(720)
dar la testele alea care nu dau rasp decit la sfirsit! (adica alea din 2004)
acum scot 820-850 si si sper sa ajung aproape de 900 spre rezi
oricum depinde de fiecare cit/ cum invatza
m am convins de asta de fiecare data, asa ca nu conteaza prea mult cit face celalalt :evil: :twisted:
If all my powers and possesions were to be taken from me with one exception, i would choose the power of speach, for by it I could recover all else

allex
Posts: 4
Joined: Mon Jul 31, 2006 10:41 am

Postby allex » Thu Oct 19, 2006 12:35 pm

uitati-va in caietul de grile de la rez 2004, pe chirurgicale. eu am varianta A. intrebarea 84 si intebarea 117:aceeasi, doar raspunsurile difera. dupa aceea va dati seama cata serizitate in realizarea grilelor de concurs....mie mi se pare inacceptabil, dar....ma rog.....

User avatar
rolyzoly
senior
senior
Posts: 218
Joined: Tue Mar 16, 2004 7:55 pm

Postby rolyzoly » Tue Oct 24, 2006 2:39 pm

daca printr-o minune prind MF, astia ma platesc un an si pot apoi sa dau din nou la anul? sau ramine forever ce alegi prima data? si...daca renunti la prima alegere trebuie sa platesti anul ala? ( in ideea ca statul nu-ti subventioneaza decit un rezidentiat)

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Tue Oct 24, 2006 4:10 pm

rolyzoly wrote:daca printr-o minune prind MF, astia ma platesc un an si pot apoi sa dau din nou la anul? sau ramine forever ce alegi prima data? si...daca renunti la prima alegere trebuie sa platesti anul ala? ( in ideea ca statul nu-ti subventioneaza decit un rezidentiat)

Da, nu, nu. :wink:
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
rolyzoly
senior
senior
Posts: 218
Joined: Tue Mar 16, 2004 7:55 pm

Postby rolyzoly » Tue Oct 24, 2006 4:29 pm

admir concizia. :wink: merci

sara22
junior
junior
Posts: 55
Joined: Fri Dec 09, 2005 5:06 pm

Postby sara22 » Wed Oct 25, 2006 9:59 pm

o intrebarica....de unde faceti teste random? si cat scoateti?

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Thu Oct 26, 2006 2:15 pm

doresc sa multumesc pe aceasta cale idiotilor care au conceput testul de pneumotorax. in cele 40 de min pe care le-am pierdut cu cele 160 de intrebari din acea unica pagina de pneumotorax puteam sa invat "capitolul" de 10 ori. ce-o fi fost in capul alora? bine ca din hepatitele virale sunt doar 35 CS. :evil: :evil: :evil:
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
rolyzoly
senior
senior
Posts: 218
Joined: Tue Mar 16, 2004 7:55 pm

Postby rolyzoly » Thu Oct 26, 2006 2:44 pm

back to topic: ce punctaje mai scoateti? ca eu... crybaby2.gif crybaby2.gif crybaby2.gif

User avatar
cookyy
senior
senior
Posts: 160
Joined: Mon Sep 05, 2005 2:57 pm
Location: bucuresti

Postby cookyy » Thu Oct 26, 2006 4:10 pm

violent5.gif :lam: mai eu asa niste punctaje bune scot ca incep sa ma gandesc ca am dat 2,5 mil degeaba plus cazarea....nici mf nu prind cu astea.... :mog: sad1.gif help.gif
yeah...right...whatever....

User avatar
yva
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Sep 30, 2005 12:54 am

Postby yva » Thu Oct 26, 2006 6:36 pm

cu testul la pneumotorax am patit exact aceeasi chestie!
catre sfarsit m-am enervat, nici nu mai citeam intrebarea si puneam la nimereala...asa ca punctajul a fost irelevant!
Yeah...right!

User avatar
rolyzoly
senior
senior
Posts: 218
Joined: Tue Mar 16, 2004 7:55 pm

Postby rolyzoly » Thu Oct 26, 2006 11:23 pm

aveti cu un concurent mai putin...nu scot peste 60%. bafta si felicitari celor care sunt bine pregatiti. :cry: :cry:

User avatar
Lady-bug
senior
senior
Posts: 279
Joined: Wed Apr 19, 2006 11:59 pm

Postby Lady-bug » Thu Oct 26, 2006 11:43 pm

Eu zic sa pui burta pe carte ca in stilul asta nu iei nici MF. Preferi sa stai un an acasa?
"Numai in dictionar reusita vine inaintea sarguintei"

Brainstorm
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Jul 04, 2006 9:21 am
Location: p'ici pi colea

Postby Brainstorm » Fri Oct 27, 2006 1:00 am

aveti cu un concurent mai putin...nu scot peste 60%. bafta si felicitari celor care sunt bine pregatiti.


Tzeapa, asta n-o cred nici in 1000 de ani! 60% scoteam inainte sa ma apuc de invatat cand le faceam la misto !!

User avatar
emushi
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Oct 13, 2006 4:19 pm
Contact:

Postby emushi » Fri Oct 27, 2006 1:24 am

nu stiu cum, dar daca pun rasp din burta (sau cum zicea un prof de-al meu, "ex burtibus"), iau punctaje super mari!
iar daca ma chinui si-mi tocesc creierii iau muuuuuuuult mai putin...
am incercat si eu ca timp de glume am, n-am timp de invatat in schimb!
dac-as sti ca am asa bafta si la rezi........
bey voi mai puteti?
ca eu, una...merg din rau in mai rau
n-am crezut vreodata ca creierul meu are asa o capacitate de a uita!

User avatar
Lady-bug
senior
senior
Posts: 279
Joined: Wed Apr 19, 2006 11:59 pm

Postby Lady-bug » Fri Oct 27, 2006 1:38 am

Nu uita!!! Le stocheaza foaaarte adanc, undeva de unde vor iesi la suprafata numai si numai dupa rezi :lol: ( ce nu ti s-a mai intamplat sa scrii prostii pe la examene si dupaia sa te intrebi de ce ca de fap stiai? E acelasi fenomen :cry: )
"Numai in dictionar reusita vine inaintea sarguintei"

User avatar
rolyzoly
senior
senior
Posts: 218
Joined: Tue Mar 16, 2004 7:55 pm

Postby rolyzoly » Fri Oct 27, 2006 2:17 am

si acum brainstorm, intr-un brainstorm post studiu, cit scoti? (nu e nimic malitios in intrebarea mea) littleangel.gif

Brainstorm
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Jul 04, 2006 9:21 am
Location: p'ici pi colea

Postby Brainstorm » Fri Oct 27, 2006 8:25 am

La teste daca tre sa stii neaparat scot un punctaj f mare, ireal de mare ca sa fie relevant pt rezi; conteaza ce faci la examen dar cu 70-80% nu faci nimik la rezi, decat daca vrei MF :twisted:

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Fri Oct 27, 2006 11:06 am

asa..mi-am amintit ca si eu vroiam sa va mai intreb ceva: la testele random de pe rezidentiat.ro, puteti exclude cumva (ca pe etim.ro) grilele din malnutritie si boli congenitale cardiace?
si de ce pe etim, oricate randomuri mi-as genera, punctajul maxim nu poate fi niciodata 950? adica imi afiseaza ca am X puncte din maxim 920, sa zicem?

Brainstorm
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Jul 04, 2006 9:21 am
Location: p'ici pi colea

Postby Brainstorm » Fri Oct 27, 2006 11:23 am

se genereaza mai multe CS decat alea 50 si deci si mai putine CM care au punctaj mai mare

User avatar
d33a
junior
junior
Posts: 63
Joined: Wed Sep 27, 2006 11:04 am

Postby d33a » Fri Oct 27, 2006 12:40 pm

Din grilele astea de pe net apare ceva si la examen?; sunt multe noi?; sunt mult diferite cele noi?

User avatar
rolyzoly
senior
senior
Posts: 218
Joined: Tue Mar 16, 2004 7:55 pm

Postby rolyzoly » Fri Oct 27, 2006 2:37 pm

nu se poate sti...dar cred ca singurul fel in care exam asta ar putea fi relevant, ar fi sa fie grile la prima vedere. sunt multi care au facut de citeva ori grilele de pe net. ajungi sa memorezi grila si nu sa inveti materia. poate de asta unii scot punctaje uriase la randomuri...

User avatar
zapino
senior
senior
Posts: 102
Joined: Mon Jul 17, 2006 10:43 am
Location: ms

Postby zapino » Fri Oct 27, 2006 2:48 pm

de cate ori e bine sa treci prin grile?adica voi de fiecare data cand treceti printr-un capitol faceti si grilele din tema respectiva??

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Fri Oct 27, 2006 3:07 pm

zapino, eu la inceput asa faceam..nu pentru punctaj in sine care e, desigur, urias daca faci grilele imediat dupa ce termini de citit, ci pentru ca eu asa imi dadeam seama pe ce mai trebuie sa insist, ce nu am retinut destul de bine..imi mai veneau idei ce scheme sa imi fac (eu nu pot invata fara creion in mana, cu scheme, tabele, etc)..de la un moment-dat insa nu am mai avut timp; acum fac doar randomuri din cand in cand..sa zic cam o data pe sapt, poate chiar mai rar..imi dau seama ce am mai uitat..

Julia_R
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Wed May 17, 2006 1:05 am
Location: Galati
Contact:

Postby Julia_R » Fri Oct 27, 2006 4:18 pm

Si eu la fel... exact la fel. Ma simteam naspa ca nu mai ajungeam sa fac grile, dar vad ca mai exista si altii ca mine. Probabil ca nu se poate mai mult. Eu incerc sa repet 3 sub pe zi, si mai voiam sa fac si teste! E prea mult. Ba chiar si 3 sub pe zi, fara teste, e cam mult, daca vrei sa faci treaba buna. :((
"Viata e grea, da' trece."

User avatar
d33a
junior
junior
Posts: 63
Joined: Wed Sep 27, 2006 11:04 am

Postby d33a » Sat Oct 28, 2006 2:04 pm

Grilele fixeaza niste notiuni, dupa parerea mea. In rest, trebuie sa fii cinstit cu tine : iti amintesti raspunsul din text sau pentru ca ai mai rezolvat grila?! Sigur ca daca le-ai rezolvat de prea multe ori ajungi sa nu te mai gandesti, dar poate o mica verificare nu strica uneori. Spor la invatat la toata lumea!

User avatar
ak1981
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:08 am
Location: Timisoara

Postby ak1981 » Sat Oct 28, 2006 3:06 pm

eu am trecut o data prin matrie dar doar citind de vreo doua ori un capitol si facand grilele si la sfarsit am scos 788 (ultimele 20 de capitole de abia le-am citit o data)
dupa aia am invatat la modu serios si dupa ce am terminat 20 de capitole am scos la un random 860
acuma vreau sa termin inca o data materia pina cu o saptmana inanite de examen si dupa aia sa o repet in ultima saptamna (pot sa citesc 200 de pg de angelescu pe zi, pe incercate)
Da randomuri nu cred ca mai fac ca deja cam recunosc intrebarile (ciudat e ca nu le-am facut pe majoritatea decat o data...)

User avatar
ak1981
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:08 am
Location: Timisoara

Postby ak1981 » Sat Oct 28, 2006 3:47 pm

Carpantier wrote:
Brainstorm wrote:in jur de 830-850. s-a dus :evil: si anul asta ! la rezi se scoate in general cu o suta mai putin! felicitari celor care scot mai mult !! inseamna ca chiar au invatat


conform teoriei tale la rezidentiat nu se poate scoate mai mult de 850!?!?!?!



daca te uiti atent la rezultatele din 2005 o sa vezi ca mai putin de 5% scot peste 850 ceea ce inseamna aproape de 2 deviatii standard deci aia care scot peste 850 de puncte sunt clar exceptiile si probabil nu pot fi bine testati utilizand un program care iti repeta aceleasi intrebari la care ei ar fi scos intre 920-950 adica peste 97% (cele doua deviatii standard)
daca te incadrezi in punctaju asta fara sa fi trecut prin grile de prea multe ori (io as zica ca doua e prea multe deja dar ma rog fiecare cu retine) atunci ai o buna sansa sa te incadrezi in primii 5% daca scoti mai putin (probabil in jur de 900 regula celor 100 de puncte s-ar putea sa fie perfect corecta. Trebuie sa pui la socoteala erorile de copiere graba, eventualele depasiri sau colorari imperfecte, cat si intrebarea aia pe care au pus-o taman din dosu de pagina pe care nu l-ai citit.
Cei care iau la randomuri intre 900 si 920 probabil vor umple spatiul dintre 800 si 900 de puncte la rezi ceea ce le cam garanteaza ca-l vor lua (binenteles nimic nu-i sigur.
Oricum cand te gandesti la chesitiile astea trebuie sa iei in considerare ca dc citesti o data la modu cel mai simplu-fugitiv, in baie un capitol e destul de greu sa scoti mai putin de 760 (80%) la testu de captiol si la 2-3 zile dupa ce la-i citit Cel putin mie nu mi s-a intamplat niciodata. Daca citesti mai atent de obicei poti scoate usor un 85% dar pentru 90 si 95% trebuie un pic de efort si eventual un conspect. Peste 95% cand faci pria oara intrebarile nu poti scoate decat dc conspectezi f atent si stii exact fiecare liniuta. Asta daca faci testu la 2-3 zile daca-l faci imediat, e atuncia poti sa te ... pe el ca n-are mare valoare (sper sa nu ma dea afara pt asta)

Apropo a remarcat cineva ca respunsul cel mai frecvent la intrebarile simple e C avand o sansa de 1,5 ori mai mare decat toate celelalte (o treime din intrebari au c ca raspuns, ar trebui sa fie o cincime)
La intrebarile multiple cel mai frecvent e un raspuns cu 3, aproape jumatate cand ar trebui sa fie o treime dar cea mai frecventa combinatie e abcd cu 8% cand media ar trebui sa fie 4%.
Cele mai putin frecvente raspunsuri sunt ce si de cu aprox 2% fiecare asa ca dc aveti un ce/de cautati al treilea raspuns bine.
La fel la complement simplu cel mai putin frecvent este eul cu 12% asa ca daca alegi intre c si e ai de doua ori si un pic mai multe sanse cu c...

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Sat Oct 28, 2006 4:47 pm

ai uitat sa ne spui care e cea mai frecventa asociere la intreb cu 3 variante corecte si la 2 variante corecte :)

User avatar
ak1981
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:08 am
Location: Timisoara

Postby ak1981 » Sat Oct 28, 2006 5:37 pm

abc 8% din totl ceea ce e semnificativv crescut si meris ca mi-ai atras atentia respectiv ab cu 4,2% ceea e exact media deci nu prea conteaza in

User avatar
cookyy
senior
senior
Posts: 160
Joined: Mon Sep 05, 2005 2:57 pm
Location: bucuresti

Postby cookyy » Sat Oct 28, 2006 6:09 pm

dc citesti o data la modu cel mai simplu-fugitiv, in baie un capitol e destul de greu sa scoti mai putin de 760 (80%) la testu de captiol si la 2-3 zile dupa ce la-i citit

...m-ai bagat in ceatza!!!adica tu vrei sa imi spui mie ca daca citesti in baie diabetul de exemplu-desi ar trebui sa cam stai in baie si fie se raceste apa din cada, fie iti ingheatza pottytrain2.gif ...fie te cam saturi de atmosfera etc etc-la modul fugitiv vei stii atat de bine capitolul incat vei scoate 80% (doar prin citire fugitiva)?si daca nu iti place diabetul stai asa ca mai sunt teme interesante avc de exemplu e o tema de citit in baie-sau intoxicatiile la copil ,leucemiile....bine, aici luam in cosiderare doar persoanele care nu au ce altceva sa mai faca decat sa invete deci fara catei, purcei,soti, copii, parinti, frati, surori, colege de camera, job etc etc...altfel nu cred ca ai putea sta in baie atata timp. mai ales daca nu te multumesti cu o singura tema pe zi...pottytrain5.gif qswim.gif
ma scuzati...am uitat....vorbim de prima citire nu?eu asa am inteles
in alta ordine de idei...fug in baie sa citesc genomul :bath: read2.gif ..sper sa nu ma deranjeze nici sotul :guitar: zlove.gif nici pisica :susel: si nici ora de masa :celebration: si nici ora de somn :morning: ca la ce-mi mai trebuie...
ps:testele le fac tot in baie?ca asta n-am inteles ca sa stiu sa-mi trag laptop...XXcomputer.gif ....
yeah...right...whatever....

User avatar
rolyzoly
senior
senior
Posts: 218
Joined: Tue Mar 16, 2004 7:55 pm

Postby rolyzoly » Sat Oct 28, 2006 6:25 pm

cookyy esti tare! :peace:

User avatar
ama_f
senior
senior
Posts: 124
Joined: Sun Jun 18, 2006 8:30 pm
Location: Cluj

Postby ama_f » Sat Oct 28, 2006 6:26 pm

da sure ca la o citire fugitiva o sa faci 80 la suta doar daca ai memorie de "xerox" :twisted:
tre sa citesti cu multa atentie si de mai multe ori si sa si intelegi, ca sa scoti punctaje mari.
nu dau pe medicala, dar am auzit de la colegi ca diabetul e o tema "minunata" si nu prea cred sa fie abordabila in baie :evil:

User avatar
ak1981
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:08 am
Location: Timisoara

Postby ak1981 » Sat Oct 28, 2006 6:40 pm

@cookyy

Mai eu dau pe chiru si din ce m-ai intrebat nu am citit decat avc-ul e drept nu in baie ci in pat ca ai dreptate ar fi ingetat apa. Oricum am scos dupa prima citire 85% asa ca nu ma XXbazooka.gif si stau cu pisica care in continuu miauna. :)
Daca vrei mai multe la arsuri am facut la fel (intreaba-ti colegii de pe chiru despre arsuri) si tot 85% !dupa prima citire. Mai putin am scos la capitolele scurte citite chiar in baie unde a fost numa 80%
Pe de alta parte la pancreatita acuta dupa ce am citit mai atent, la birou de data asta am scos 97%. La fel si la sepsis 95% sau la insuficienta cardaica 92%.

Punctajul minim la rezi e 490-538

Daca pui la intamplare raspunsuri la rezi punctajul e 535 adica 56%

La intrebarile cu un singur raspuns daca pui aleator dar aceeasi litera la toate raspunsurile sansa de a nimeri corect e de 20% asta insemnand 40 pct din cele 200 pt intrebarile simple raspunsul c are o frecventa de 27% ceea ce inseamna 54 de puncte.
La raspunsurile multiple calculul e mai complicat prima oara trebuie sa iti dai seama cate raspunsuri sunt cele mai avantajoase, daca va jucati un pic acasa atunci o sa vedeti ca 3 sunt cele mai avantajoase pentru ca in medie iti aduc 3 puncte indiferent care ar fi raspunsul corect !in medie! Se aduna astfel 450 de puncte din cele 750. Daca mai iei in calcul si faptul ca raspusurile a b si c sunt cele mai frecvente atunci ajungi la un procent de 64,5% adica 484 de puncte. Adunand cele doua iti ies 538 de puncte ceea ce este 57% deci cu 7% mai putin decat minimul de 65% necesar ca sa treci. Pentru cei care vor MF asta inseamna ca trebuie sa invete pentru a obtine 80 de puncte din cele 412 ramse adica 20% din materie la perfectie sau 25% binisor. Asta inseamna 12 capitole la chiru ceea ce se traduce in 65 de pagini de Angelescu respectiv 15 capitole adica 88 de pagini. De mentionat ca materia se poate citi o data toata in doua saptamani si ca cele 28 de capitole care au 12 pagini sau mai putin totalizeaza 225 de pagini care invatate la perfectie iti aduc 744 puncte. Pentru cei care totui doresc un loc de chiru sunt necesare minim 777 de puncte sau pentru siguranta 810 ceea ce inseamna 39 de capitole adica 2/3 din materie adica 378 de pagini dar invatate la perfectie.
Morala e usor sa iei mf iar daca vrei mai mult si te pui sa inveti concentreaza-te pe capitolele mici si cand ajungi la examen si iti vine o intrebare din te miri ce si habar nu ai raspunde c sau abc si nu-ti fa probleme. Totusi e bine sa citesti toata materia o data ca sunt si intrebari penibil de simple la care o sa poti raspune imediat si oricum tot iti mai aduci aminte cate ceva.
Asa ca 400 pagini invatate plus toata materia citita (plus testele si nu spuneti ca sunt diferite ca tot tra sa semene cat de cat) si devine greu sa nu iei 850 pct. Asta daca inveti bine.
Felicitari pt cei care iau mai mult.

ama_f wrote:da sure ca la o citire fugitiva o sa faci 80 la suta doar daca ai memorie de "xerox" :twisted:
tre sa citesti cu multa atentie si de mai multe ori si sa si intelegi, ca sa scoti punctaje mari.
nu dau pe medicala, dar am auzit de la colegi ca diabetul e o tema "minunata" si nu prea cred sa fie abordabila in baie :evil:



de inteles de obicei se intampla la prima citire mai greu cu memoratu listelor e adevart....



Edit/KeinEngel: Foloseste cu incredere butonul Edit si incearca sa te aduni, sa nu mai scrii 4 post-uri in 5 minute. Merci.

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Sat Oct 28, 2006 7:35 pm

ai uitat insa un lucru...pt MF trebuie 65% din nota primului...care ma cam indoiesc sa fie MAXIM.....asa ca dupa toate statisticile tale...toti cei care dau pe MF ar trebui sa stea linistiti..nu au cum sa nu ia rezi !!!!!!!!

User avatar
cookyy
senior
senior
Posts: 160
Joined: Mon Sep 05, 2005 2:57 pm
Location: bucuresti

Postby cookyy » Sat Oct 28, 2006 8:15 pm

interesanta teorie, dar :
1. in teoria probabilitatilor se pleaca de la eliminarea tuturor factorilor ce nu pot fi controlati, adica se ia in considerare un mediu ideal. banuiesc ca si tu ai eliminat din calculele tale factori aleatori cum ar fi : cearta vecinilor in baia alaturata violent1.gif , spargerea conductei de eliminare a rezidurilor fix in baia ta :aaa: , distrugerea suportului fizic de invatat-respectiv vasul de la wc.
2. paradoxal in teoria probabilitatilor este tocmai faptul ca totul este probabil. doar prin eliminarea multor factori poti obtine o probabilitate cat mai apropiata de 1. de cele mai multe ori probabilitatea 1 este imposibila, ceea ce ar echivala cu imposibilitatea realizarii evenimentului (avand in vedere ca probabilitate 1 = siguranta realizarii evenimentului)
3. cand esti in baie si ti se mai scoala asemenea teorii ai grija ca exista o probabilitate de a suferi un infarct si risti sa mori cu teoria in mana...
yeah...right...whatever....

User avatar
ak1981
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:08 am
Location: Timisoara

Postby ak1981 » Sat Oct 28, 2006 8:40 pm

bite me

Apropo am mai verificat dupa ce am citit o data insuf respiratoria am scos 93% nu-ti vine sa mori :twisted:

dc nu crezi teoria punete la birou si analizeaza? vezi daca pui aleator raspunsurile nu scoti atata.
Binenteles asta presupune ca raspunsurile sunt impartite relativ in mod egal sau ca exista un bias acelasi cu cel observat de mine in raspunsurile pubilcate deja. Poate cei de la Perfmed se vor gandi si cel mai frecvent raspuns o sa fie e

numa ca sa-mi faca mie in ciuda...

Cat despre 80% nu merita discutat daca nu scoti atata problema ta trabuia sa-nveti mai mult in faculta sau tra sa tragi mai tare acu... mie mi-i mai usor. Na.


ralucutza wrote:ai uitat insa un lucru...pt MF trebuie 65% din nota primului...care ma cam indoiesc sa fie MAXIM.....asa ca dupa toate statisticile tale...toti cei care dau pe MF ar trebui sa stea linistiti..nu au cum sa nu ia rezi !!!!!!!!


corect!

Pt mf poti sa stai oricum linistit dar pentru altceva e mai greu...


Edit/KeinEngel: Foloseste Reply si Edit. Nu te musca!

User avatar
cookyy
senior
senior
Posts: 160
Joined: Mon Sep 05, 2005 2:57 pm
Location: bucuresti

Postby cookyy » Sat Oct 28, 2006 9:47 pm

in primul rand daca pe mine nu ma chinuie grija de cat scot la teste nu vad de ce te-ar chinui pe tine...
in a doilea rand scuza-ma dar mie nu mi se pare ca harr te-ar testa pentru lucrurile cu care ai ramas din facultate..harr e teorie..iar pe noi practica ne omoara cum s-ar zice...iar la capitolul asta nu stiu cu ce ai ramas tu dar stiu ca eu am ramas cu destule...sper ca si tu pentru ca un medic bun nu trebuie sa fie bun doar la buchia cartii..
in al treilea rand felicitari pentru teorie si pentru calculele tale, e bine ca cineva se gandeste si la asta dar ca sa iei rezi eu cred ca cea mai buna strategie e invatatul si atat
si in ultimul rand scuze pentru agresivitatea mesajului anterior dar mi-e greu sa cred ca in fata borderoului sta cineva sa analizeze probabilitatea ca ....si ca.....etc...ma gandesc ca miza e prea mare pentru oricare din noi...
si oricum imi mentin parerea ca la prima citire fugitiva in baie nu ai cum sa scoti 80%...e parerea mea...felicitari tie ca ai punctaje bune la ce ziceai tu ca ai....
yeah...right...whatever....

tai
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Dec 19, 2004 6:02 pm
Location: iasi

Postby tai » Sat Oct 28, 2006 10:30 pm

da are dreptate ak1981
rezi e un ex tampit care tb luat inteligent
nu e totul sa tocesti ci sa te si orientezi
calculul cu cele 39 de teme l-am facut si eu
dar intr-adevar sunt prea multi factori care tb sa se potriveasca
si varianta cu abc si cu c la cs e buna
greu

User avatar
Lady-bug
senior
senior
Posts: 279
Joined: Wed Apr 19, 2006 11:59 pm

Postby Lady-bug » Sat Oct 28, 2006 11:18 pm

Din pacate contrar tuturor teorilor, pe testul din 2005 la categoria complement simplu conduce detasat varianta B cu 16 intrebari, pe cand varianta C a avut doar 8, A-8, D - 10 si E-7 si una cred ca fost anulata ca vad ca nu are raspuns. Oricum nu ar fi puput influenta numaratoarea prea mult...

Numaratoarea am facut-o pe borderoul oficial publicat pe site-ul rezi 2005. Varianta B!!!

Deci... ? :oops:

La celelalte nu mai verific pt ca evident teoriile uneori nu se aplica in practica. Pacat! :cry:

In concluzie la chirurgie teoria scartaie, cel putin in priviinta complementului simplu. Poate la medicala merge totusi... :roll:

Inapoi la invatat ca asa sigur luam rezi :roll:
"Numai in dictionar reusita vine inaintea sarguintei"

User avatar
ak1981
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:08 am
Location: Timisoara

Postby ak1981 » Sat Oct 28, 2006 11:33 pm

nu e batut in cuie si am spus ca se pot gandi si cei de la perfmed la asta si sa aranjeze raspunsurile altfel. Oricum diferenta nu e atat de mare. Am facut un random cu varianta de mai sus si a iesit 493. Deci cam cat ar fi daca ar fi aleatorie distributia raspunsurilor. Poate fi doar o ciudatenie ca per total la cele 7000 de intrebari exista acest bias si cum am mai spus perfmedul ar avea toate motivele sa schibme proportia raspunsurilor pt. examen. Si admit e doar o teorie. Binenteles ca la fiecare aplicare o sa apara diferente fata de rezultatul calculat...
Cat despre faptul ca e un examen tampit nu cred ca era nevoie de teoria asta ca sa ne dam seama...
Si daca trebuie luat inteligent atunci poate trebuie analizate mai multe teorii si asta nu-i decat un inceput.


Edit/KeinEngel: Cand raspunzi ultimului post de pe un thread apasa pe reply, nu pe quote.


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests