cat scoateti la grile

...nimeni n-a spus ca va fi usor
stars
Posts: 2
Joined: Sat Oct 28, 2006 11:59 pm

Postby stars » Sun Oct 29, 2006 12:08 am

AK am citit si eu ce ai spus tu pe aici dar spune-mi daca preconizezi vreun procent la rezidentiat daca am trecut prin grile de 5-6-7 ori nici eu nu mai stiu si la randomuri scot cam 97-98% dar recunosc ca le cam stiu pe de rost nu ma mai gandesc la ce scrie in carte. Crezi ca se mai pune teoria cu 100 de rasp minus sau deja sa ma gandesc la vreo 150 minus ? sunt cam crizata si nu stiu ce strategie sa mai incerc. ms anticipat

User avatar
ak1981
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:08 am
Location: Timisoara

Postby ak1981 » Sun Oct 29, 2006 12:15 am

wow

am spus mai devreme ca aia care scot 97-98% la randomuri probabil o sa se clasifice in primii 50 cu 850-900 si ceva de puncte.
Din ce am citit despre prregatirea pt stepuri ar trebui sa mai revezi o data materia dar asa pe scur si dupa aia cam cu 3-4 zile inainte de rezi sa te realxezi si sa dormi bine eventual pe un orar care sa se potriveasca cu cel de examen.
Chestia cu -100 de puncte cu siguranta nu se aplica in cz tau.
Si nu mai fa testele alea ca la 6-7 treceri o sa iti fiarba creieru pana la rezi si atunci nu mai conteaza cat ai invatat.
uite cred ca tie ti-ar prinde bine sa fci bulinute probabil ii lucrul pe care-l stii cel mai putin despre rezidentiatu asta.

Te asteapta locu I: go get it
Bafta a pardon sucess


Edit/KeinEngel: acelasi motiv ca mai sus.

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Sun Oct 29, 2006 1:50 am

ak..tu ai chef de mistouri sau care e faza?

pe mine nu m-ar incalzi nici un 100% atata timp cat la examen grilele sunt altele.

stars, tu cum/de cate ori ai treuct prin materie? sau facid oar grile pana ajungi sa le recunosti pe toate si sa scoti procente mari la randomuri?

tare mi-ar placea sa mai apara si dupa examen lumea pe aici, sa vedem care ce a facut, fata de ce facea "la repetitii".

na..cine zicea ca nu se posteaza? uite ca a inceput febra postarilor..ala ca face 100%, ala ca a uitat sa se inscrie, ala ca frunzareste in baie, altu cu o mega strategie (mie mi s-a parut mai simplu sa citesc leucemii decat toata analiza aia statistica..)..e momentul optim pentru intimidarea adversarului, eh?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Oct 29, 2006 4:27 am

tai wrote:da are dreptate ak1981
rezi e un ex tampit care tb luat inteligent
nu e totul sa tocesti ci sa te si orientezi
calculul cu cele 39 de teme l-am facut si eu
dar intr-adevar sunt prea multi factori care tb sa se potriveasca
si varianta cu abc si cu c la cs e buna
greu


punctajul la bulan la CM creste daca puneti ABCD, adik 4 rapsunsuri, nu 3

User avatar
ak1981
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:08 am
Location: Timisoara

Postby ak1981 » Sun Oct 29, 2006 4:40 am

@magdutz

cum zici tu dar poate din cand in cand mai poti sa si ajuti pe cineva...
Eu nu am zis ca fac 98-99 % am raspuns cuiva care face asta.
La randomuri io scot 92% la fel ca multi altii si ma astept sa am (in faza asta) un punctaj de 800-820 si asta daca am noroc. Poate mai reusesc sa invat ceva si-mi mai creste scoru.
Cat despre teste le-am facut o singura data si acum le fac a doua oara dar nu am repetat decat vreo 20 de capitole.
Cand am zis ca poti citi in baie un capitol si sa scoti 80% exact asta vroiam sa spun asta nu inseamna ca poti sa scoti 85, 90, 95 sau orice altceva. Pentru un scor peste 85% (in afara de capitolele, putine, care le-am invatat f bine in faculta) trebuie multa munca in functie de stilu fiecaruia de invatat.
In esenta tot ce vreau sa spun, inclusiv cu statisticile alea e ca:
1. e un examen abordabil
2. pt mf e de-a dreptu facil
3. mai greu e sa te asiguri ca iei ce vrei unde vrei ca sa nu ai nici o btaie de cap

In plus unele din ele mai linistesc pe unii si pe altii.

Promit ca la sfarsit o sa vin pe forum si o sa-mi postez scorul.
Ti-as spune numele de acum dar mi-e ca ma dau afara de pe forum.
Nu mi-e jena sa recunosc ca am dat-o in bara dc o sa mi se intample sau ca am avut noroc si mi-au picat grile usoare.
Eu dau pe chiru asa ca nu am de ce sa te intimidez si ingenereal luma de pe forum cam da pe medicale.
In plus azi am cam avut chef de chat.


Edit/KeinEngel: nu mai da quote unui post intreg, foloseste-l sa citezi doar partea la care te referi.

User avatar
pickymed
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sun Oct 02, 2005 11:44 pm

Postby pickymed » Mon Oct 30, 2006 10:53 am

eu in general scot la teste 90%,dar pe programul de pe etim,pe cel de pe imed nu am nici rabdare sa fac 200 grile dar o sa recunosc,mi-e si teama:)..sa nu vad cine stie ce.deci...cam la ce sa ma astept la exam?

User avatar
ak1981
junior
junior
Posts: 92
Joined: Sat Oct 28, 2006 12:08 am
Location: Timisoara

Postby ak1981 » Mon Oct 30, 2006 2:47 pm

pickymed wrote:eu in general scot la teste 90%,dar pe programul de pe etim,pe cel de pe imed nu am nici rabdare sa fac 200 grile dar o sa recunosc,mi-e si teama:)..sa nu vad cine stie ce.deci...cam la ce sa ma astept la exam?


totusi cred ca cel mai bine e sa-ti faci curaj o data si sa faci un test de 200 si asta mai curand in loc de mai tarziu ca sa mai ai timp sa te adaptezi situatiei.

Am facut si eu teste mai scurte si daca nu au chiar prea putine intrebari atunci se cam suprapun cu cele de 200 de grile. La fel spun si colegii mei de serie care de obicie fac teste de cate 100 cu 25 simple ca merge mai repede.

User avatar
KeinEngel
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sun Jan 09, 2005 1:50 am

Postby KeinEngel » Tue Oct 31, 2006 3:10 am

2 post-uri sterse din greseala:
B`real wrote:Numai prostii....... daca la rez iei 900 de pnct,ce conteaza cat ieie la simulari ??Oricum, ca sa iei 900 ,tre` la simulari sa iei in marja 875-950...ca altfel n-ai cum 50 pnct sunt subiective (ca sa nu zic bulan.......)

stars wrote:
stars, tu cum/de cate ori ai treuct prin materie? sau facid oar grile pana ajungi sa le recunosti pe toate si sa scoti procente mari la randomuri?


am trecut prin materie de vreo 3 x unele cap altele de 4x (dar la citesc fara mare atentie ca nu am rabdare)si imi generez random-uri de vreo 40 zile , fac in paralel grilele de la fiecare capitol si de aia le stiu pe de rost dar asta nu prea e bine ca nu mai gandesc. E fals sa crezi ca scoti acelasi pc la ex daca le-ai facut de mai mult de 2x. cred ca cei care au facut o data grilele si materia si fac aleator teste au fidelitate mare de verificare a cunostintelor. Ma chinui sa ajung la 940 ca sa fiu sigura ca macar daca iau cu 100 mai putin tot prind ceva.
OH well it's too late for anything else :( daca are cineva o alta parere sa o posteze


Sorry guys!

sara22
junior
junior
Posts: 55
Joined: Fri Dec 09, 2005 5:06 pm

Postby sara22 » Wed Nov 01, 2006 8:04 am

a venit si 1 noiembrie...eu arca nu mai retin nimic si am uitat si tot ce mai stiam...spor la invat!

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Wed Nov 01, 2006 9:48 am

inseamna ca ai avut multe ce sa uiti.
nu te ingrijora, e numai impresie ca nu tii minte.
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests