blocare rezidentiat?!

...nimeni n-a spus ca va fi usor
cryss
Posts: 3
Joined: Mon Aug 28, 2006 4:25 pm
Contact:

blocare rezidentiat?!

Postby cryss » Wed Oct 11, 2006 8:28 pm

Am o intrebare pt cei care stiu sau au auzit de realizarea acestui fapt....stiti cumva daca se poate bloca rezidentiatul si daca da incepand cu ce an?se poate chiar din anul 1?multumesc mult

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Wed Oct 11, 2006 10:20 pm

da din anul intai , stiamd e min 6 luni dar cunosc cazuri care au facut asta mult mai devreme.
Red Apple

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Thu Oct 12, 2006 10:57 am

danhia..minim 6 luni de la inceputul reziului? :roll: ..eu o sa nasc in februarie, da cred ca asta e alta poveste, nu? adica nu ma trezesc cu surprize ca dupa postanatal tre sa ma intorc la serviciu (asta in ideea in care iau examenul, desigur..)...

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Thu Oct 12, 2006 12:45 pm

Magdutz, felicitari! si stai linistita, nu vei avea probleme. Eu am luat rezidentiatul anul trecut, dar nu am lucrat ca rezident decat o zi. De pe 4 ianuarie am intrerupt pregatirea ca rezident, din acelasi motiv ca si tine.

Dupa postnatal intri direct in concediul de cresterea copilului, fara sa trebuiasca sa faci pentru asta vreun demers la DSP sau MS, fara sa anunti ca intrerupi rezidentiatul.

Ai anuntat spitalul ca esti insarcinata (banuiesc ca esti rezident pe MF)?

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Thu Oct 12, 2006 1:34 pm

nu sunt rezidenta, abia am terminat facultatea..si-mi fac si eu vise pe aici, ca iau reziul..macar un MF sa fie anul asta.
multumesc de felicitari!

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Thu Oct 12, 2006 2:51 pm

Cu siguranta iei rezi - gravidele sunt norocoase. :D
Despre indemnizatia pentru cresterea copilului - cea de 8 milioane/luna - ce stii? O primesti?

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Thu Oct 12, 2006 4:41 pm

nu, nu o primesc :(
da o sa ne descurcam si fara, nu vreau sa fac pacate! numai sa fie copilul sanatos!

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Thu Oct 12, 2006 6:10 pm

Oarecum off-topic, dar... de ce nu primesti indemnizatia? :oops:

Felicitari, magdutz! :lilangel:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Thu Oct 12, 2006 7:16 pm

pentru ca nu am continuitate..legea zice asa: dupa absolvire (=30 sept) ai 60 de zile sa te angajezi..le-ai depasit, inseaman ca nu ai continuitate, pierzi dreptul! m-am interesat de mult timp de aspectul asat si de posibilele portite..si cei de la ministerul muncii si..ce-o mai fi au zis: "ups, nu am luat in calcul situatia rezidentilor, care se angajeaza mai tarziu de 60 de zile de la absolvire, ne pare rau"

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Thu Oct 12, 2006 7:48 pm

fantastic. :evil: :evil: :evil: chestia asta ar trebui trimisa prin mail lui nicolaescu. (ministru@ms.ro..... parca).e un abuz in plus fata de rezidenti.

ps pentru cat timp pierzi dreptul asta? nu sunt familiarizata cu subiectul
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Postby alimori » Thu Oct 12, 2006 7:55 pm

Magdutz, dar daca te inscrii la somaj nu merge?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Oct 12, 2006 8:50 pm

angajeaza-te undeva de forma la un amarat de sereleu.
da repede ca trec alea 60 de zile
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Thu Oct 12, 2006 9:08 pm

magdutz wrote:pentru ca nu am continuitate..legea zice asa: dupa absolvire (=30 sept) ai 60 de zile sa te angajezi..le-ai depasit, inseaman ca nu ai continuitate, pierzi dreptul! m-am interesat de mult timp de aspectul asat si de posibilele portite..si cei de la ministerul muncii si..ce-o mai fi au zis: "ups, nu am luat in calcul situatia rezidentilor, care se angajeaza mai tarziu de 60 de zile de la absolvire, ne pare rau"


Asta e kiar... :evil: Si cat ar trebui sa lucrezi ca sa le recastigi "bunavointa"? :evil:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
smartgirl
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Sep 11, 2006 11:38 pm

Postby smartgirl » Fri Oct 13, 2006 1:18 am

Magduta,merge sigur cu somajul,daca te incadrezi in cele 60 de zile se considera ca ai continuitate! Felicitari pt bebe!

User avatar
mirabilis
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sun Jul 02, 2006 10:46 pm
Contact:

Postby mirabilis » Fri Oct 13, 2006 9:03 am

Magdutza, cred ca trebuie sa te interesezi mai bine. Nu stiu in ce oras esti, dar trebuie sa insisti... Eu de pilda am nascut in noiembrie anul trecut si legea zicea ca primesti aia 8 mil dc ai lucrat cel putin 10 luni...Eu nu lucrasem atat, dar mi s-a spus de la spital ca nu conteaza, ajunge sa te incadrezi la ei si pentru ca vii direct din facultate se considera ca ai vechime. In ceea ce priveste cele 60 zile, nu stiu ce sa zic, nimeni nu m-a intrebat nimic dar eu m-am inscris la somaj...Oricum, du-te cu burtica inainte si fa-ti loc in fata...Ai dreptul....Succes si nastere usoara!

User avatar
tess
senior
senior
Posts: 152
Joined: Thu May 25, 2006 7:53 pm

Postby tess » Fri Oct 13, 2006 9:41 am

ca sa ai "continuitate" legala, la noi, trebuie sa urmezi calea somajului:
adica sa te duci acum, in timpul celor 60 zile la ei si sa ii anunti ca-ti cauti loc de munca (te iau in evidenta). apoi fix dupa cele 60 de zile iti faci dosar de somaj, pe care il iei absolut legal (si ai si dreptul) 1 luna-decembrie, dar , tu legal, ai o continuitate si nu esti a nimanui.

apoi, in momnetul in care te angajezi ( ca rezident, la 1 ian 2007) , tot somajul iti da o prima de absolvent (practic te "premiaza" ca ti-ai gasit loc de munca) care e 3 mil ( si in ian 2008 inca vreo 5-6 mil) daca te angajezi al tine in oras si vreo 22 daca te angajezi al mai mult de 50 km de orasul tau.

nu ma pricep, dar imposibil sa nu dea la somere indemnizatia aceea, asa pare logic.
pare alergatura si bani relativ putini, dar cateva zile de alergat pt niste acte se fac cat un salariu de rezistent care muceste 1 luna :lol: si nu cred ca nu ai nevoie de bani de pempersi acum.
bafta multa si sa ne zici si noua ce ai facut
A good reliable set of bowels is worth more to a man than any quantity of brains

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Fri Oct 13, 2006 10:46 am

va multumesc tuturor pentru mesaje!
ideea e urmatoarea: cei 8 milioane ii iei cat stai acasa cu copilul..iar eu , daca bebe o sa fie sanatos, am sa stau vreo 4-6 luni..prea multa bataie de cap si pierdere de timp si energie la cozi...
de angajat as putea doar la tata la firma, dar pentru asta e o alta poveste cu buletinul (al meu e de bucuresti, as avea nevoie de flotant pe suceava)..in fine, prefer sa-mi canalizez acum energia spre rezi si spre sarcina.

p.s: legea asta cu indemnizatia de crestere a copilului s-a modificat recent, acum vreo luna-doua, deci nu mai e valabil ce era mai demult!

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Postby atlantiana » Fri Oct 13, 2006 12:08 pm

Cat stai acasa cu copilul iei 8 milioane, iar daca te intorci la munca iei, pe langa salariu, 3 milioane in mana plus 3 mil in bonuri de cresa.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Oct 13, 2006 12:52 pm


User avatar
KeinEngel
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sun Jan 09, 2005 1:50 am

Postby KeinEngel » Fri Oct 13, 2006 11:54 pm

Topic-ul a deviat prea mult, il inchid. Daca doriti sa adaugati ceva, dati-mi pm.


Return to “Rezidentiat 2006”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests